AIDS A ALTERNATIVNÍ MEDICÍNA
publikované informace s komentářem
část 3. - PŘÍLOHY

Příloha 1:
IMUNOMODULACE
Mark Konlee
(doplněno)
Lidé trpící HIV, CFIDS, kandidou, mnohočetnými alergiemi, mnohočetnou přecitlivělostína chemické látky (MCS) virovou hepatitidou, GWS (syndrom války v zálivu) rakovinou a chronickými virovými infekcemi, jsou všichni postiženi chronickou d dysfunkcí nebo deregulací imunitního systému. Imunologie je komplexní věda a je složité ji pochopit nejen pro laika, ale i pro odborníka.
Od objevu AIDS se většina vědců zaměřila na antivirové terapie. Ta může jednou přinést I úplné vyléčení. Imunologie však může nemocným již dnes poskytnout u různých chronických stavů (včetně stavů doprovázejících AIDS) dlouhodobá řešení, na rozdíl od současných antivirových terapií lepších a bez vedlejších účinků. Terapie od vakcín až po manipulaci s cytokiny jsou součástí vědecké imunoterapie. Cytokiny řídí reakci našeho imunitního systému na rakovinu, virové, plísňové a bakteriální infekce. Cytokiny jsou chemické přenašeče kontrolující imunitní reakce. Jsou vylučovány bílými krvinkami, T-buňkami, epitelovými buňkami a některými dalšími buňkami. Existuje nejméně 17 druhů interleukinů a tři třídy interferonu nazývané alfa, beta a gamma a jejich různé podskupiny. Interleukiny a interferony se nazývají "cytokiny" a dělí se na dvě hlavní skupiny, Th1 a Th2. Th1 (T-buňky Helper typu 1) zajišťují buněčnou imunitu (CMI), zatímco Th2 (T-buňky Helper typu 2) ovlivňují humorální imunitu. Humorální imunita (Th2) má za následek produkci protilátek, jejichž úkolem je neutralizovat cizorodé látky pocházející z vnějšku buňky, zatímco buněčná imunita (Th1) vysílá Killer T-buňky (zabíječe, CD-8) k útoku proti mikroorganismům nebo abnormálním buňkám v místě infekce uvnitř buněk. U progrese HIV k AIDS existuje posun od Th1 k m éně účinné Th2. Alternativní medicína často používá určité drogy a metody k imunomodulaci, aniž ví, kdy a jak ovlivňuje hlavní skupiny cytokinů Th1 a Th2. (blíže viz N:stavy/imunita)
Kutapressin - extrakt z prasečích jater, působí jako protivirový a imunomodulační prostředek. Vyžaduje injekce do boku, což je nákladné. (In AD VITAM) IV-gamaglobulin - užívá se u oslabených pacientů, zejména u těch, kteří trpí mnohočetnými infekcemi. Dávkování: Při léčbě únavového syndromu se dává 1x měsíčně. (podle AD VITAM)
Robert Darga, MD (Positive Health News, zpráva č. 14, 1997) označuje důležité cytokiny Th1 jako Interleukin-2 (IL-2), Interleukin 12 (IL-12) a interferon gamma (IFN-gamma). K Dargovu seznamu přidávám ještě IgA (Imunoglobulin typu A) podporující slizniční imunitu.
(Poznámka editora AD VITAM)
Orálně podávaný IFN-alfa (interferon alfa) je účinný proto, že stimuluje IL-12, což má za následek zvýšení IFN-gamma. (Poznámka překladatele AD VITAM)
O humorálních cytokinech Th2 Darga říká: Humorální imunitní odpověď je zvyšována Interleukiny 4, 5, 6 a 10 a Interferonem-alfa. V mnoha případech proti infekci bojují obě zbraně imunitního systému, jindy je zapotřebí pouze jedna z nich. Jak HIV-infekce postupuje od asymptomatického stadia k rozvinuté nemoci, zdá se, že imunitní systém reaguje posunem od účinnějších Th1 k méně účinným (v daném případě neúčinným) Th2. Selhání Th1-části imunitního systému a zvýšená aktivita Th2 se nabízí u mnoha chronických onemocnění, která byla uvedena výše, a to nejsou zdaleka všechna. Pokud by se imunitní systém vybalancoval stimulací Th1 a snížením Th2, potom by mnoho obtíží spojených s chronickými onemocněními zmizelo nebo se zmírnilo a nalezli bychom odpověď, jak znovu nastolit imunitní rovnováhu, což by se mohlo rovnat léčení. Imunitní systém potřebuje jak Th1 tak Th2, aby mohl pružně reagovat na různé druhy patogenů (viry, plísně, bakterie, mycoplasma atd.) uvnitř buněk I mimo ně. Th2 se stává "špatným" pouze v tom smyslu, že u mnoha chronických onemocnění je hyperaktivní. Zatímco Th1 je hypoaktivní. V koncovém stádiu nemoci selhávají obě části.
Slizniční imunita, IL-12 a IgA
Kůže na povrchu těla a slizniční membrány uvnitř jsou přirozenou ochranou před nežádoucími patogeny. Otevřená rána nebo propustné střevo (leaky gut) je jako pevnost s otevřenou branou. Nepř*telé (viry, bakterie...) se snadno dostanou dovnitř. IL 12 stimuluje CD8-T-buňky a Killer T-buňky (cytotoxické lymfocyty) v slizniční membráně zastaví invazi virů dříve, než se dostanou do těla. Obnovení normální IgA ve sliznicích a obnovení slizniční imunity - kritický první krok, který je třeba podniknout k obnovení imunity.
Vědecké výzkumy zjistily, že sliznice střev jsou sídlem velmi aktivní replikace HIV (a destrukce buněk CD-4), kandidy, cytomegaloviru (CMV) a dalších patogenů.
Epitel (sliznice) střev je jemným filtrem, který propouští živiny a zadržuje nepoužitelné částečky potravy. Pokud se patogeny jako HIV, candida atd. množí ve sliznici, narušují epitel a způsobují drobné otvory, kterými se vedlejší produktry narušeného zažívání dostávají do krve. To vyvolává tvorbu protilátek (Th2), což oslabuje systematicky buněčnou imunitní reakci (Th1).
Vědecké studie zjistily, že osoby s přirozenou imunitou vůči HIV-infekci po opakovaném vystavení nechráněnému sexu, mají vysoké hladiny IgA a CD8 Killer T-buněk ve sliznici střeva nebo vaginy. Ke zvýšení CD-8 Killer T-buněk ve sliznici a v celém těle je zapotřebí indukovat více Interleukinu 12 (IL - 12). IgA spolu s IL- 12 a interferonem gamma jsou klíčovými cytokiny v obnově slizniční a systémově buněčné imunity.

Dietní a jiné faktory zvyšující cytokiny Th2
Tři nejběžnější faktory ovlivňující reakci cytokinů jsou:
1) Nedokonalé trávení vedoucí k absorpci jen částečně strávených a nevyužitých proteinů a částeček potravy (zvyšuje protilátky IgG a IgE namířené proti těmto částečkám). Tady vidíme terapeutický efekt zažívacích enzymů, také je vhodné jíst pomalu a potravu důkladně promíchat se slinami a jíst pouze tehdy, má-li člověk hlad. Zejména škrobovité potraviny je dobré co nejdéle žvýkat (asi 30x každé sousto) a promíchávat se slinami. Také tekutiny (nápoje, mléko, omáčky, polévky)je dobré poválet v ústech a promíchat se slinami. Tím se také ohřejí, pokud jsou studené. Tyto poznatky dávají také zapravdu systému oddělené stravy.
2) Bílý cukr a glukóza a všechny průmyslově zpracované potraviny, které je obsahují (cola, limonády, lízátka, dorty, koláče, loupáčky atd.) - přímo oslabují funkci makrofágů, přirozených zabíječů a dalších bílých krvinek a oslabuje systémovou odolnost proti infekcím.
3) Konzumace transmastných kyselin nacházejících se ve většině tepelně zpracovaných roslinných olejů (sojový, saflorový, slunečnicový, kukuřičný), které mají vysoký obsah n-6-mastných kyselin (linoleových) a produktů s jejich pomocí připracvovaných (hranolky, chipsy aj.). Rostlinné oleje s vysokým obsahem linoleových trans-mastných kyselin stimulují IL-6 a potlačují oddálený typpřecitlivělosti (DTH) a tím oslabuje aktivitu CD8 Kuller T-buněk. Trans-mastné kyseliny změní svůj normální "cis" tvar a produkují buněčné membrány, které jsou porézní a prostupné pro virové infekce.
4) Azbest
5) Olovo, rtuť a další těžké kovy
6) Pesticidy, znečištění vody a vzduchu
7) Progesteron
8) Prednison
9) Morfin
10) Tabák
11) Kortizol
12) Anální sex s výronem semene
13) HIV, candida, HCV, E-coli a mnoho dalších patogenů
14) Stres (dlouhodobý) - emocionální, finanční, strach, starosti
15) Thaliomid
16) UVB
17) Těhotenství - je zapotřebí predominantní profil Th2. Silný Th1 profil včetně TNF může způsobit potrat. Imunitní systém odmítne plod. 18) Melatonin (?) - možná vysoké dávky indukují Th2, zatímco velmi malé množství indukuje cytokiny Th1
19) Alkohol - studie na zvířatech prokázaly potlačení Th1 a zvýšení Th2
20) Streptococcus Thermophilis - bakterie často užívaná k výrobě komerčního jogurtu. I když obsahuje přidaný acidophilus, může přesto obsahovat i S. Themphilis.
21) Systémová infekce candida albicans
22) Obíhající imunokomplexy způsobené syndromem propustného střeva a špatného trávení proteinů díky nedostatku HCl a trávicích enzymů. Také může být příčinou ejakulace semene při análním sexu u osob s narušenou slizniční imunitou.
23) Sedavý způsob života - nedostatek cvičení, pohybu
24) Nedostatek tekutin
25) Negativní postoj
26) Nízká tělesná teplota
27) Kyselé pH slin
28) Chronická nespavost
29) Posilování - zvyšuje hladinu kortizolu
30) Steroidy

Některé rostliny, např. Echinacea a Astragalus stimulují jak Th1, tak Th2

Dietní faktory podporující cytokiny Th1
Omega-3-mastné kyseliny (N3) vyskytující se v mase ryb žijících ve studených vodách redukují IL-6, faktor nekrózy tumoru a podporují DTH. Olejová kyselina obsažená v olivovém oleji (za studena lisovaném, panenském) a oleji z lískových ořechů, vitamín A a L-glutamin zvyšují IgA a zlepšují integritu sliznic. Užívání dvou tepelně ošetřených druhů lactobacilu - L. Plantarum a L. Casei vzbuzují silnou odezvu IL-12 a zvyšují IFN-gamma a posilují systémovou imunitní reakci proti všem vnitrobuněčným infekcím a dokonce I rakovině. Střevní flora Bifidobacterium longum také zvyšuje IgA a zlepšuje imunitu sliznic. Křemík (Silicea) snižuje nadbytečný IgE a tak zlepšuje integritu kůže a slizničních membrán.
1) Omega-3 mastné kyseliny (DHA/EPA) se nacházejí v mase všech ryb studených vod, zejména lososa, sardinek, makrel, halibuta a pstruha. Doplňky: olej z tresčích jater, DHA - 1500 až 2500 mg denně a EPA - 500 až 1000 mg denně.
2) Olejové kyseliny (mononasycené, monosaturované). Olivový olej, lískooříškový olej, olivy, lískové ořechy
3) Vitamín A - 2 polévkové lžíce oleje z tresčích jater denně nebo 25 000 jednotek vitamínu A denně s vitamínem D. Je vhodné přidat denně také zdroje přirozených karotenoidů (vařená mrkev, brokolice, dýně, sladké brambory (yam), sušené meruňky)
4) L-glutamin - 10 - 20 g nebo více denně
5) Křemík - jako suplement nebo v bylinách (truskavec, přeslička aj.) nebo ovesné vločky nebo jáhly
6) Zdravá střevní flóra L. plantarum, L. casei, B. longum - podporují nuněčnou imunitu, indukují IL-12 a IFN-gamma. Acidophilus, E. coli - poskytují odolnost vůči kandidě aj.
7) Trávicí enzymy - zlepšují trávení a asimilaci proteinů a dalších živin, redukují množství cirkulujících uimunokomplexů způsobujících tvorbu protilátek a autoprotilátek. Jsou obsaženy v čerstvém zázvoru, ananasu, papáji, kiwi aj. další látky podporující trávení jsou:
a) Kayenský pepř (chilli) - 1 - 2 kapsle před jídlem povzbuzuje chuť k jídlu a trávicí enzymy
b) Citronová šťáva nebo jablečný ocet - užívají-li se společně s jídlem, podporují tvorbu kyseliny chlorovodíkové potřebné k trávení proteinů. Jakýkoliv druh octa zabíjí HIV a řadu dalších patogenů. (kyselinu citrónovou a citrón nedoporučujeme kombinovat se škrobovinami, např. s pečivem)
c) B-vitamíny - některé jsou zapotřebí pro tvorbu HCl a zejména B6 zlepšuje buněčnou imunitu.
d) Hořčík (magnesium) - potřebný pro slinivku k tvorbě pankreatinu - trávení proteinů
8) Ženšen - zvyšuje Il-2, IFN-gamma a funkci NK
9) Chlorela - Zvyšuje IL-2, GM-CFS a aktivuje makrofágy
10) L-tyroxin (T4) - hormon štítné žlázy, indukuje IFN-gamma (jeho tvorbu můžeme povzbudit i suplementací jódu, např kůrou s atomidinem podle Cayce
11) SBO (Bacilus subtilis a lichenformis) - produkují látku, která deaktivuje HIV, CMV, herpetické viry atd.), zabíjí mycoplasma a mnoho bakterií a kandidu, redukují Ch2 cytokiny.
12) Česnek - syrový, jako tinktura nebo sušený - zlepšuje funkci NK a IL-2. Syrový zabíjí HIV, mnoho druhů plísní a bakterií.
13) L-glutathion - stimuluje CD8. Je to antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů. Podává se v injekcích spolu s ATP, což umožňuje jeho proniknutí do buňky.
14) Hormonální prekurzor DHEA nebo AED (androstendiol) - zvyšuje IL-2, IFN-gamma a snižuje IL-6. DHEA je k dostání i u nás
15) UVA-světlo - zvyšuje IL-2
16) Vitamín E - zvyšuje IL-2, funkce NK, IFN-gamma. Snižuje NF-kappaB
17) Transfer faktor (specifický antigen) - proteinový imunomodulátor.
18) Kolostrum - obsahuje IgA - zvyšuje slizniční imunitu a imunitu proti specifickým antigenům, jimž byl objekt vystaven
19) Naltrexon - podporuje funkci NK a odolnost proti candida albicans a tak snižuje cytokiny Th2
20) IP-6 - nachází se v hnědé rýži a kukuřici - zlepšuje funkci NK
21) Thymové preparáty - zvyšují IL-2 a počet T-buněk
22) 22 NK911 - transfer-faktor stimulující funkci NK
23) Akupunktura (body ST 36, LI 11, RN 6) zvyšuje IL-2, IFN-gamma a funkci NK
24) DNCB - zlepšují cytokiny Th1 a funkci NK-buněk
25) Lékořicový kořen a Dong Quai - snižují tvorbu protilátek. Beta 1, 3 glukan se nachází I v kvasnicích a ovsu - stimuluje makrofágy. Může také zvyšovat IL-6, což poukazuje na roli křížové regulace.
26) Noni (Tahiti) - zlepšuje funkci NK a imunitu proti rakovině.
27) Neem - zvyšuje IFN-gamma a CD-8, je to rostlina se silným antivirovým, protiplísňovým a antibakteriálním účinkem.
28) Ginkgo - snižuje produkci kortizolu potlačujícího funkci Th1
29) Cvičení (aerobní), procházky, práce na zahradě, sport, legrace, dostatek světla, zvyšují hladinu endorfinů - zlepšují funkci NK - odstraňuje z těla toxiny.
30) Voda - pijte 8 - 12 sklenic denně - odstraňuje toxiny - sníží se zatížení nadledvinek, jater a ledvin
31) Pozitivní přístup, modlitba, meditace, schopnost odpustit, soucit, empatie, ochota pomoci druhým, dlouhodobé cíle, ušlechtilé životní motivy.
32) Zinek - zlepšuje imunitu, bezpečná denní dávka je 25 - 70 mg denně pro osobu vážící 70 kg. Nachlazení zkracuje na polovinu

Některé substance se při denním užívání stanou neúčinnými, jiné škodí. Některé substance indukují jak Th1 tak Th2 - např. echinacea, astragalus, beta 1,3 glukan. Proto je nejlepší užívat je podle tzv. pulzního protokolu, 1-3 dny v týdnu a nikoli trvale. V pulzním protokole je vhodné užívat např. zinek, vitamín C. Vitamín C aktivuje NK-buňky, pokud se používá ve vysokých dávkách (4 - 10 gramů). Když se však užívá každý den, tělo vytváří enzym, který jej deaktivuje. (Dlouhodobé denní užívání více jak 450 mg vitamínu C může zhoršit stav cév jejich extenzí, zduřením.) Také účinnost některých rostlin a jejich účinných látek při denním užívání klesá. Přerušované užívání jejich účinnost obvykle obnoví.
ZACATEK
HOME