Adresy vsech diskuteru v redakci


SCHUZKA-SLAVIA-BRNO
Mgr. Bohuslav Lojkásek wrote:
Subject: vzkaz
Date: Thu, 28 Jun 2001 09:02:08 +0200 (CEST)
From: Mgr. Bohuslav Lojkásek

VEŘEJNÁ ANKETA
1) Z průzkumů veřejného mínění, zveřejněných ve studii Deset let po pádu, vyplývá, že agenti StB ve veřejném životě nepřekážejí až 73 procentům Slováků.
2) Pro zjištění obdobně reálné míry veřejné akceptace minulých excesů konkrétních osob nechť poslouží skupině náhodně vybraných občanů České republiky nejméně se středoškolským vzděláním a profesionálně činným v oblasti veřejné občanské informovanosti případ Mgr. Karola Suszky, který byl před půl rokem instalován do funkce ředitele Těšínského divadla, ač v prvních měsících roku 1982, časech Válečného stavu v Polsku, hlásil v programech mezinárodního vysílání Československého rozhlasu, jako příslušník zdejší polské národnostní minority a člen KSČ, proti polské Solidaritě.
3) Od vyhlášení Válečného stavu uplyne 13. prosince letošního roku 20 let, takže i tento čin by mohl být promlčen, jmenovací dekret mravně, právně zlegalizován.
4) Kdo z anketou oslovených považuje takový jmenovací akt za morálně oprávněný, ani se nemusí obtěžovat zpáteční odpovědí. Pokud dokonce inspirován, sám se na bližší podrobnosti případu může tázat na Ministerstvu kultury ČR, potažmo Ministerstva vnitra. 5) Komu však takový stav veřejných věcí vadí, ať zveřejní svůj nesouhlas mailem na v záhlaví uvedenou adresu. Případně, což by bylo jistě chvályhodnější, nechť se sám jakkoli veřejně přičiní, aby záležitost doznala brzké změny ke stavu občansky akceptovatelnému etickému normálu.
6) Přese všechno: kdo dnes zpraven, nikdy do budoucna se už nebude moci vymlouvat, že o takovýchto zas okolnostech dejmu z Židů nevěděl.
7) info@tdivadlo.cz.


Mily pane Lojkasku, mili ostatni,

Samozrejme mi velmi vadi, ze kam se v CR kdy vrtnu, zejmena pracovne, tak tam sedi nejaky "byvaly", o nejakou tu ropuchu na prameni stale neni jeste nouze. Ale jak vime, ne byvaly ale vysoce dnesni - viz take Vami zaslanou anketu, ze tohle 3/4tinam ani nevadi.
Ja mam "krasnou" moznost se na takove prilezitosti a tudiz i praci v CR - ktera me vyslovene vysoce bavila, a mela take poradny smysl - vykaslat, coz jsem take po deviti letech koncem 90tych let ucinil. No, tak krasna ta moznost vykaslat se ale zase nebyla... Jenze to neni reseni, ktere by bylo hodne pres desetileteho dneska, dnesni pres deset let otevrene C(+S)R, a zejmena ne tech sanci, ktere timto dobrovolne doma - ano, dobrovolne, neb nesvoboda je dnes u nas pouze dobrovolna blbost - uz pres deset let zahazujeme. Prominte ten vyraz, ale predposranost pred vrchnosti - vlastne ta me z Ceskoslovenska kdysi vyhnala - stale jeste dusi svymi tezkymi psouky ceskou kotlinu. Zda se ze - konecne - nastala doba, kdy je mozne z vlastnich sil zacit i tuto cast Evropy luftovat, a proto se schazime v Brne, v patek 3.8.01, v 17.00 hodin, ve Slavii (pokud se tam vejdeme). Mozne pokracovani je hned o den na to, v sobotu, jak se jeste domluvime - na konkretnich krocich, zrejme v jednotlivych skupin(k)ach.
Program setkani HzPD+Zvon+Rovnost+Dk+NEZ+KAN+... (plus dalsi, tak jak se pridavaji) je na http://hzpd.org/brno_010803.htm / http://pdemokracie.ecn.cz/brno_010803.htm (mirrors) a je aktualiziovan kazdy tyden (jak jsem slibil, takze jeste par hodin je tam stav z minuleho vikendu).
Dotazy, náměty a přihlášky na adresy: ?subject=Brno, 3.8.01 - prihlaska, namet, dotaz">brno@hzpd.org / hzpd@hzpd.org / brno
Vladimir Rott


Vazeni pratele,
omlouvam se za tuto nevyzadanou spravu. Domnivam se vsak, ze Internet by mel spise spojovat nez rozdelovat, a proto Vam po kratkem vahani zasilam predbeznou infomaci o chystane sdruzenarsko politicke akci na podporu rozvoje obcanske spolecnosti, ktera se uskutecni 3. 8. v 17. hodin v kavarne hotelu Slavia v Brne. Pokud sami o akci zajem nemate nebo se zucastnit nemuzete, verim, ze byste dokazali z okruhu svych jihomoravskych pratel nalezt osoby, ktere maji k danym tematum blizsi vztah a v danem terminu pro ne nebude prekazkou zucastnit se brnenske schuzky. Nepochybuji, ze zde potkate zajimave lidi a mozna i sve zname.
Pokud se Vam, stejne jako me, zacina zdat, ze nasi politickou, hospodarskou a obcanskou scenu zacinaji nemoralne ovladat a manipulovat osoby vice nez nesympaticke, jejichz nesympaticnost spociva vetsinou prave v nedostatku moralky a politicke autenticnosti, je to o duvod vice, abyste prisli.
Pokud se Vam zda, stejne jako me, ze nase strany a vlada podporuji zpusob zivota spolecnosti, ktery se orientuje podle kratkodobych efektu pro stale uzsi skupinu lidi propojenou nelegitimnimi nebo rovnou nelegalnimi vazbami, a ktery jde na ukor moralky, ekologie, kulturne socialnich vazeb, tvurciho a tvoriveho pristupu k praci a v konecnem dlouhodobem dusledku i na ukor ekonomiky a zivota nasich deti ve vzdalenejsi budoucnosti, je to o duvod vice, abyste prisli.
Pokud se Vam zda, stejne jako me, ze spolecnost jiz nefunguje tak, aby se clovek mohl bezstarostne venovat sve vlastni praci a nemit pritom obavy, ze vysledky jeho prace nekdo zneuzije a zcizi svemu ucelu a jemu samemu, je to o duvod vice, abyste prisli.

S pozdravem

Darius Nosreti

SLAVIA – BRNO - 2001- 03- 08


Obcanska sdruzeni Hnuti za primou demokracii, Zvon, Rovnost a j. si Vas dovoluji pozvat na pratelske pracovni setkani proreformnich demokratickych sil dne 3. srpna 2001 v 17 hodin do kavarny hotelu Slavia v Brne.

Mezi body programu bude zejmena
- pokus o vytvoreni koordinacniho centra reformne demokratickych stran, hnuti a sdruzeni
- vytvoreni spolecneho medialniho centra
- vytvoreni spolecneho informacniho webu
- jak a s kym v dalsich volbach
- jak dal v hnutich Za primou demokracii a za zmenu volebniho zakona (Rovnost)

Svou pripadnou ucast, prosim, potvrdte na adrese
pana Vladimira Rotta vjr@vjrott.com
(a odvolejte se pri tom na tuto pozvanku od agentury NIKOLA)

Dalsi informace na adresach film.nikola@iol.cz http://www.mujweb.cz/www/dio/index_zvon.htm

Obcanske sdruzeni ZVON


From: "Milan Valach"
Reply-To: hzpd@yahoogroups.com
Date: Thu, 28 Jun 2001 17:00:29 +0200
To:
Subject: [HzPD] valach

S překvapením jsem zjistil, že původně jen neformální setkání členů a přiznivců HzPD v Brně se překotně vyvinulo v zakládající schůzi široké platformy a možná dokonce i nové strany.
Slovo překotně je pro poslední vývoj událostí příznačné. Mám obavu, že začínáme nafukovat bublinu, která záhy praskne.
Jestliže chce někdo zakládat novou stranu, další vedle již mnoha existujících a prakticky neznámých, pak se musím zeptat:
1) kolik desítek miliónů máme k okamžitému použití?
2) Kolik stovek miliónů máme přislíbeno ve formě úvěrů a dalších zdrojů?
3) Které veřejně známé a respektované osobnosti postavíme do jejího čela?
4) Jakou silnou komplexní ideu máme rozpracovánou do programu schopného oslovit tu malou část voličů, která programy čte, a to pro oblast školství, zdravotnictví, průmyslu, daňové politiky atd., atd....?
5) Jaké kontakty na silné zájmové skupiny - banky, velký průmysl atd. máme?
5b) alternativa: Kolik roků již tento program propagujeme tak, že se nám pro něj podařilo získat alespoň 5% voličů ?
Získat destíky a stovky tisích hlasů voličů je samozřejmě mnohem těžší a vyžaduje mnohem více práce, než překotně zakládat další a další strany a spolky. To bychom si měli uvědomit zvláště v okamžiku, kdy vstaneme od počítače a opustíme malý okruh stejně smýšlejících.
To, na čem záleží, jsou občané této země, ty musíme získat, a to je práce dlouhodobá.

Kdo chce zakládat novou stranu - "jednotnou" platformu občanských iniciativ, ať tak učiní, od toho máme demokracii, ale já to považuji jednak za protimluv "jednoty" a "občanských iniciativ", které již ze své povahy mají různé cíle, jednak za předčasný podnik, pokud jsme nesplnili výše uvedené body.

To, co nás dosud spojovalo, byly ideje přímé demokracie ve smyslu I a R, tedy právo na iniciativu a závazné referendum. To je skutečná kvalitativní změna systému. Pokud by se toto podařilo v ČR dosáhnout, byl by to obrovský pokrok.
Rád bych také upozornil na to, že každá politická strana, zvláště to platí o těch, co se hodně ohánějí morálkou, podléhá "zákonu oligarchizace". To je prakticky pozorovaný jev, který byl i teoreticky vysvětlen. V důsledku toho dochází k odtržení stranického vedení od členské základny a politiků od voličů. Vytváří se tak vládnoucí elita politiků, která sleduje především své skupinové zájmy. Je skutečně jedno, s jakými ideály je strana zakládána, tato změna je dána strukturou stranické organizace a nutnou centralizací rozhodování (viz Michels).
PD je pak jedním z nástrojů na nápravu tohoto jevu. Takže je jasné, proč dávám přednost PD aktivitám před zakládáním stran.

Předkládám proto alternativní návrh.

Setkání 3.8. 2001 v Brně bude PRACOVNÍM setkáním členů HzPD a sympatizantů přímé demokracie.

Program:
1) Přivítání
2) Představení HzPD a zástupců dalších skupin a stran
3) Diskuse o dosavadním zaměření HzPD na dosažení práva občanů na iniciativu a závazné referendum.
4) Přednesení návrhů na minimální platformu pro vzájemnou spolupráci a podporu.
5) Návrhy na praktické kroky pro šíření idejí přímé demokracie v české společnosti a diskuse o nich. V případě potřeby rozčlenění do pracovních, tématicky zaměřených skupin (záleží na počtu zúčastněných).
6) Formulování konkrétních dohod o spolupráci.
7) Závěr

Tiskové prohlášení bych zatím vydávat nedoporučoval, je nás příliš málo.
Proto jsem nazval toto setkání setkáním pracovním.
Jsem pro trpělivé, houževnaté budování širokého občanského hnutí.
Milan


Vazeni pratele!
Cleny HZPD nikdo nenuti zakladat novou stranu, jejich schuzka, ktera je zaroven podle predchozi dohody schuzkou koordinacnich hnuti Zvon a Rovnost vsak muze (a mela by) poskytnout prostor pro ty, kteri chteji prispet k integraci reformnich pravicovych sdruzeni, resp. i stran a hnuti, ktere MUZE vyustit i do souhlasu se vznikem zastresujiciho organu pro obcanska sdruzeni s blizkymi umysly (at jim bude ZVON nebo nekdo jiny nebo jen nejaka dohoda o minimalni platforme) nebo dokonce i do tvorby nove strany, ale spise do vyjadreni nazoru na vznik mozne koalice nebo vytypovani existujici strany, ktera by se mela stat jakymsi garantem teto integrace. Prekotnost neni dana dychtivosti organizatoru, ale prekotnym vyvojem na domaci politicke scene (ja osobne jsem chtel nedavno na ucast v integracnich procesech rezignovat, a vzapeti, ve stejny den, jsem dostal ze tri stran podnet na svolani prvni integracni schuzky, kterou jsme nakonec uskutecnili v Praze). Prakticky ve stejny okamzik projevila cela rada subjektu zajem o spolupraci a hledani nove cesty. Pokud by se vedeni schuze chtelo proti tomuto vyvoji stavet, kracelo by proti proudu. V takovem pripade by bylo nutne schuzi rozdelit na dve casti - na setkani HZPD a pak ZVONU, ktery chce na aktualni vyvoj v oblasti integracnich tendenci reformne pravicovych subjektu reagovat programove, a na kazde by byla snad asi hodina a pul casu.
Nepochybuji take, ze vetsina clenu a priznivcu HZPD bude mit zajem zodpovedet si otazku, jak se toto hnuti postavi k dalsim volbam. (Nakonec, tato otazka jiz na tomto foru padla.) Moznosti je, samozrejme, cela rada. Jakou moznost si clenove vyberou (nevyberou), by asi bylo predcasne a nedemokraticke predem urcovat. Je treba dat svobodny prostor a radeji se pripravit na sirsi okruh otazek, abychom nebyli zaskoceni, nebo aby clenove a priznivci nemeli zbytecne pocit, ze chce nekdo s postrannimi umysly omezovat okruh moznych otazek. Na webovskych strankach ZVONU a v besede HZPD bude jiste zapocaty vyvoj reflektovan a dotvaren i v pripade, ze brnenska schuzka zklame vkladane nadeje a neco vic nez tyto webovske stranky Zvonu a existujici besedu a stranky HZPD nevytvori. Demokraticky fungujici medium internetu predstavuje v tuto chvili urcity prvni zachytny bod hledane minimalni platformy.
Desitky milionu, o kterych spravne pisete, nemame, a nemaji je ani nektere strany, ktere byly s pozitivnimi umysly jiz zalozeny nebo o zalozeni usiluji. Pokud by jako vedlejsi efekt schuzky vznikla spoluprace techto stran nebo byl alespon vytycen potrebny smer, byl by to prinos, ktery muze mnoho desitek milionu, ktere by jinak byly promarneny, usetrit.
Otazka, ktere zname lidi postavime do cela (at uz cehokoliv), je opravdu obtizne zodpoveditelna. Soucasny byrokraticky aparat totiz systematicky potlacuje povedomi verejnosti o autenticky angazujicich se (nemanipulovanych) tvurcich jedincich. Vetsina prislusniku soucasneho establishmentu je pro kazdeho zdrave uvazujiciho a citiciho obcana neprijatelna, a podle statistickeho setreni by velke procento (myslim 27 procent) obyvatel dalo prednost alternativni stranicke volbe, tedy v podstate volbe strany, kterou by zastupovaly zcela jine osoby. Neprijatelnost verejnych predstavitelu je v soucasnosti u nas dana casto zrejme prave jejich malou neduveryhodnosti a neautenticnosti motivu jejich cinu.
Prestoze se k zakladnim otazkam, zda se, vede polemika, myslim, ze panem Valachem navrzeny program je pouzitelny, pokud si pod jednotlivymi body budeme predstavovat slucitelne veci a pokud nezapomeneme jednat o tech nejdulezitejsich aspektech jednotlivych bodu (napr. problem vzniku medialnihu, resp. tiskoveho centra).
Pan Rott se bude temito otazkami pres vikend zabyvat a bude zrejme na nem, aby sepsal konecnou verzi programu (nemyslim, ze bychom meli nejak moc casu na nejake dalsi dohadovani) a pripadne i (pokud se tento ukol vubec rozhodne realizovat) uvodniho prohlaseni pro novinare. Myslim, ze novinare bychom v zajmu propagace HZPD informovat meli, a ze v nejake podobe by nejaky pisemny material mel byt do uzaverky dan k dispozici i kdyz to pro tento pripad nemusi byt prave nejake vyznamne prohlaseni. Chci take rici, ze ruzne dalsi namety ke schuzce jiz zrejme bude stacit posilat p. Rottovi. ( Vladimir Rott) S pozdravem Darius Nosreti
http://www.mujweb.cz/www/dio/index_zvon.htmVase vybrane prispevky zaslane na adresu D. N. budou zverejneny
PRISPEVKY DO BESEDYPRVNÍ LIST BESEDY VIZ NÁSLEDUJÍCÍ LINKA
BESEDA
BESEDA 2
BESEDA 3
BESEDA 4
BESEDA 5
BESEDA 6
BESEDA 7
HOME ROVNOST
HOME ZVON
politika