Sebrané recepty- 4342 bylinářských receptů od 211 autorů

TTASEMNITICE;;3394;30;"Podmíněným receptem k vypuzení tasemnice: po 25g natě vratiče a kůry krušinové: Smícháme dvě čajové lžičky do dvou šálků vody; vaříme 5 až 10 minut a scedíme. Pije se ráno a večer šálek teplého čaje po dobu tří až pěti dní."
TASEMNITICE;;3395;30;Po 30 g květu heřmánku a natě pelyňku pravého a 10 g natě vratiče - smí- cháme a jednu čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vroucí . vody, 5 minut necháme vyluhovat a pak scedíme. Pije se ráno a večer šálek teplého čaje po dobu 3 až 5 dní.
TASEMNITICE;;3396;30;Po 15 g semena tykve a natě vratiče a 50 g kůry krušinové smícháme a dvě čajové lžičky této směsi na dva šálky vody. Vaříme 5 až 10 minut a scedíme. Pije se ráno a večer šálek teplého čaje po dobu 3 až 5 dní.
TASEMNITICE;;3397;99;V průběhu léčby používáme byliny čistící krev.
TASEMNITICE;;3398;99;V průběhu léčby používáme: oddenek reveně, semeno nigella, oddenek kozlíku, oddenek kapradě, list máty, květ vratiče a kůru krušiny olšové - čtyři nebo více z těchto bylin smíchat a jednu lžičku této směsi na sklenici vody, vaří se 10 až 15 minut a pije se nalačno a před spaním.
TASEMNITICE;;3399;132;Odvar z kořene pupavy bílé pije se každou hodinu jedna polévková lžíce, po celý den. Na noc teplé obklady z odvaru pelyňku na břicho.
TASEMNITICE;;3400;132;Na lačný žaludek ráno vypijte 100 g odvaru kořínků kapradí, zavařte pouze 5g kořínku, do něhož vlejete 40 g skočcového (ricinového) oleje, za hodinu potom snězte celého slanečka. Nevyšlali tasemnice, zkuste příští den, zase na lačný žaludek: Mimo to přesně každých dvacet minut dvě lžíce, olivového oleje.
TASEMNITICE;;3401;123;Loupaná tykvová semena je možné vřele doporučit při léčbě tasemnice. Dodržuje se přísně dieta, důkladně se rozžvýká osmdesát až sto jadérek na čtyřikrát a po hodině se užije půl polévkové lžíce ricinového oleje. Jeli léčba neúspěšná, je možné ji opakovat, neboť nevyvolává vedlejší účinky.
TRÁVENÍ;K podpoře tráveni;3402;40 + 45;Připravíme odvar: dvě lžičky natě řebříčku a jednu lžičku vachty - jedna lžička směsi na čtvrt litru vody, po přejití varem se nechá 15 minut stát. Pije se chladný, 1 až 2 šálky denně.
TRÁVENÍ;K podpoře tráveni;3403;50;Oddenek puškvorce, listy vachty třílisté, nať tymiánu, na1' benedyktu, nať máty peprné. Polévková lžíce směsi na 4d1, luhovat za studena 4 až 5 hodin, poté uvést do varu a nechat zchládnout. Dávku užívat třikrát denně před jídlem.
TRÁVENÍ;K podpoře tráveni;3404;50;Trávení podporuje maří lit (chrysanthemum balsamita). K vnitřnímu užití se připravuje z mařího listu nálev. Dávka na špičku nože (stejné je množství suché nebo čerstvé rostliny) se namočí do studené vody a v zápětí zaleje vřelou vodou a nechá čtvrt se čtvrt hodiny louhovat. Celkové množství vody na jednu dávku je kolem 3 dcl. Užívá se třikrát denně po dobu 7 až 10 dnů, pak je třeba na stejnou dobu užívání přerušit. Každá dávka se musí připravit těsně před užitím.
TRÁVENÍ;K podpoře tráveni;3405;78 + 66;Čaj s přímým vlivem na zažívání: smícháme 30g listu kopřivy dvoudomé, po 20 g natě třezalky tečkované a řebříčku obecného a po 10 g listu pelyňku pravého a šalvěje lékařské. Nálev: polévková lžíce směsi na čtvrt litru vody. Pije se třikrát denně po jednom šálku čaje.
TRÁVENÍ;K podpoře tráveni;3406;123;Jedna vrchovatá lžička čajová kořene pampelišky lékařské se dá na noc do čtvrt litru studené vody, druhý den zahřejeme do varu a scedíme. Vypijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3407;91;Smícháme 100 g květu heřmánku a po 50 g listu máty peprné, listu meduňky, šištice chmelu, natě bazalky, kořene kozlíku a plodu bedrníku anýzu. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi. Vaříme jednu minutu, necháme vyluhovat 60 minut a scedíme. Užíváme šestkrát denně 80ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3408;91;Smícháme 200 g květu heřmánku a po 50 g plodu kopru a listu máty peprné. Dále jako předpis č. 3407.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3409;91;Smícháme 150 g natě rdesna peprníku a po 50 g natě přesličky, kořene kostivalu, krušinové kůry, květu heřmánku a natě jitrocele. Dále jako u předpisu č. 3407.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3410;91;Smícháme po 50g květu střemchy hroznovité, dubové kůry a natě rdesna peprníku a po 300 g květu heřmánku, květu měsíčku a kořene omanu. Do jednoho litru vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, vaříme 5 až 10 minut a scedíme. Z odvaru připravujeme koupel.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3411;40 + 45;Dvě lžíce natě řebříčku, jedna lžička listu vachty. Smícháme a jedna lžička směsi na čtvrt litru vody, po přejití varu necháme 15 minut stát. Popíjíme chladný, 1 až 2 šálky denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3412;91;Při zažívacích potížích, zejména při zvýšené kyselosti žaludku, pálení žáhy, nechutenství a zácpě: dvě lžičky řezaného sušeného kořene (nebo kořene s listy) smetanky lékařské na čtvrt litru vody. Necháme přejít varem, 15 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme vlažný, dva šálky denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3413;91;Při zažívacích potížích - americký recept: čerstvou větvičku máty peprné zalijeme jednou sklenicí sherry a jednou sklenicí ginu, přidáme šťávu a kůru z jednoho citronu, vše dobře několikrát promícháme a necháme v ledničce vychladit. Pijeme stéblem.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3414;91;Při zažívacích potížích zalijeme jednu lžíci řezaných nebo sušených listů máty peprné 3/4 1 koňaku, vodky, slivovice, žitné apod. a v dobře uzavřené láhvi necháme stát 3 týdny na slunci. Potom scedíme, přidáme 2008 zčeřeného cukru a uložíme na několik dní do studena. Při- pojíme s mírou, 1 až 2 likérové sklenky denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3415;99;Při chorobné poruše trávení: list máty, vachty, kmín, nať řebříčku, zeměžluče, pelyňku, kořen omanu. Vše smíchat a rozmělnit na prášek a užívat třikrát denně půl lžičky.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3416;56;Připravit z hořce žlutého extrakt. Kořínky hořce dobře usušíme, nadrobno rozřežeme a do žitné kořalky nebo lihu naložíme. 20 až 30 kapek tohoto extraktu rozředíme 6 až 8 lžícemi vody a po delší době každodenně tohoto léku užíváme. Cítímeli, že nám dělá pokrm v žaludku těžkostí, pak jedna kávová lžička hořcového extraktu rozředěna půl sklenicí vody udělá všemu konec.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3417;123;Při poruchách trávicích orgánů, při zápalu pohrudnice, dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene kostivalu lékařského vyluhujeme v půl litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3418;14;Dvě lžičky řezané suché natě jablečníku obecného přelijeme čtvrt litrem vařící vody, odstavíme na 15 minut a pak scedíme. Pijeme velkými doušky ráno a večer jeden šálek denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3419;132;Pil špatném trávení, žaludečním kataru pijeme nálev, který připravíme z 10 g sušené natě čubetu lékařského politím půl litrem vřelé vody. Pije se celý den v malých douškách.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3420;126;Stejné díly natě zeměžluče, květu řebříčku a listu máty peprné smícháme, jednu lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody, dvě hodiny vyluhujeme. Pije se dvakrát denně před jídlem. Vhodné zejména pro děti.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3421;23;Při nechutenství, poruchách trávení -podporuje činnost žlučníku a jater, pomáhá při chudokrevnosti, bledničce, srdeční slabostí a neurastenii: čaj - macerát: Přidejte půl čajové lžičky řezaného sušeného kořene hořce žlutého do dvou sklenic studené vody a nechte 8 hodin vyluhovat. Toto množství vypijte během dne a to vždy půl hodiny před hlavním jídlem.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3422;99;Při chorobné poruše trávení: semeno pískavice řecké seno, dubová kůra, oddenek mochny, nať tymiánu - rozmělnit zla prášek a užívat třikrát denně půl lžičky.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3423;23;Poruchy trávení, plynatost, průjem, katar žaludku a střev: přelejte dvě čajové lžičky sušeného ře2aného listu máty peprné dvěma sklenicemi vroucí vody a nechte vyloužit. Tuto dávku vypijte denně neoslazenou.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3424;23;"Poruchy trávení, ""zastuzení žaludku"", při střevních kolikách přelejte polévkovou lžíci sušeného řezaného oddenku puškvorce obecného čtvrt litrem vřelé vody a navíc krátce povařte. Tuto dávku vypít denně neoslazenou 1 až 2 krát."
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3425;30;"Nedostatečné a špatné zažívání; jednáli se o důsledek kataru žaludku, zvláště ve spojení se zácpou - smícháme 10 g plodu fenyklu a po 30g kořene pampelišky, pýru a čekanky. Dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody, necháme vařit 5 až 10 minut a pak scedíme. Během dne vypijte 2 až 3 šálky teplého čaje."
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3426;99;List šalvěje, nač mateřídoušky, tymiánu, kořen anděliky, oddenek puškvorce, pukléřka islandská. Rozmělnit na prášek a užívat třikrát denně půl lžičky.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3427;303;Při poruchách trávení, zácpě, nechutenství a k pročišťování krve poslouží dobře čaj z listů ořešáku královského. Jednu vrchovatou čajovou lžičku pokrájených listů spaříme ve čtvrt litru vody a necháme krátce vyluhovat.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3428;315;Při poruchách trávení, vysokém tlaku, při zánětu slinivky pije se ovesný odvar připravený tak, že dvě polévkové lžíce ovsa se vaří ve čtvrt litru vody tak dlouho, dokud se voda nevypaří na polovinu.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3429;126;10 g zeměžluče, 30 g srdečníku, 20 g listu mochny husí a 20 g natě meduňky. Jedna čajová lžička této směsi se spaří ve čtvrt litru vařící vody, nechá se dvacet minut vyluhovat a pije se třikrát denně po malých doušcích před jídlem.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3430;14;Připravíme likér tak, že jednu lžíci řezaných nebo usušených listů máty peprné zalijeme 3/4 l koňaku, vodky nebo jiného destilátu v dobře uzavřené láhvi necháme stát 3 týdny na slunci, pak scedíme, přidáme 200 g cukru a uložíme na studené místo. Pijeme 1 až 2 likérové sklenky denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3431;002 + 006;Chrpa polní pomáhá při poruchách trávení a žlučníkových potížích. V domácnosti se připravuje nálev z jedné čajové lžičky drogy a šálku vařící vody, který se ponechá asi 10 minut vyluhovat a pak se užívá třikrát denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3432;002 + 006;Kontryhel žlutozelený se používá k léčení zažívacích poruch a k podpoře trávení. Čaj se připravuje 2e dvou až čtyř lžiček řezané drogy na šálek vařící vody. Nálev se po deseti minutách scedí a pije neslazený dvakrát denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3433;002 + 006;K léčení zažívacích poruch používá se čaj z řepíku lékařského. Připravuje se nálev z jedné lžíce řezané drogy, která se přelije asi dvěma šálky vařící vody. Po vyluhování a scezení se nápoj užívá po jenom šálku dvakrát denně.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3434;002 + 006;Při poruchách trávení a k povzbuzení chuti k jídlu pomáhá zeměžluč hořká. Připravuje se nálev z jedné čajové lžičky drogy na šálek vařící vody, který se po scezení a zchladnutí užívá ráno a večer na lačný žaludek.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3435;14;Při zažívacích potížích rozmixujeme 300g listů aloe léčivé, přidáme půl kg domácího včelího medu, 3/4 litru červeného vína, 1 dcl čistého lihu, vodky nebo jiného destilátu. Vše dobře promícháme, uzavřeme do skleněné láhve a uschováme na tmavém a chladném místě po dobu 5 až 6 dní. Potom se tekutina přecedí, ale vždy jen tolik, kolik je potřeba k užívání na jeden týden. Zbytek zůstává v původní láhvi nepřecezený. Po 14 dnech můžeme začít užívat. Bereme první až pátý den celkem pětkrát denně asi hodinu před jídlem jednu lžičku, druhy týden můžeme zvýšit na polévkovou lžíci. Nepoužívat více než dva měsíce v jenom roce a neužívat při vysokém krevním tlaku.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3436;30;Ke zmírnění a uklidnění vleklých zažívacích potíží s křečemi: smíchejte po 5 g kůru krušinovou a list ořešáku, 10 g kořene lékořice, 20 g plodu fenyklu a po 30 g kořene proskurníku lékařského a lněného semena. -Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, nechat vařit 5 až 10 minut a scedit. Pije se ráno a večer šálek teplého čaje.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3437;136;Při potížích s trávením a se stolicí se osvědčilo pít dvakrát denně nalačno sklenici heřmánkového nálevu a k tomu brát 2 až 3 čajové lžičky sušeného mléka bez cukru (Eligo). Kúru provádět po dobu 3 až 5 týdnů, upraví jak zácpu, tak i průjem.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3438;99;Používáme pukléřku islandskou, kořen kostivalu, list podbělu. Dvě lžičky směsi těchto bylin se vaří dvacet minut v půl litru vody. Pije se vždy po sklenici před jídlem.
TRÁVENÍ;Potíže a poruchy trávení;3439;99;Nať tymiánu, rdesna ptačího, list jitrocele, maliníku, kořen anděliky a hořce. Odvar.
TRÁVENÍ;Krvácení trávicího traktu;3440;29;Směs 40 g lněného semena, 30 g heřmánku a 30 g kořene nátržníku. Šálek nálevu popíjet pomalými doušky několikrát denně.
TRÁVENÍ;Krvácení trávicího traktu;3441;29;40 g dubové kůry, 30 g listu kopřivy a 30 g natě pastuší tobolky. šálek nálevu popíjet doušky několikrát denně.
TRÁVENÍ;Onemocnění trávicího traktu;3442;106 + 009;Připravíme odvar z oddenku mochny nátržníku -jedna čajová lžička se povaří se čtvrt litrem vody a užívá se několikrát denně nebo se pije v koncentrované formě (odvar z 10 čajových lžiček na čtvrt litru vody) po několika doušcích třikrát denně. Vhodné je též použití práškované drogy na špičku nože několikrát denně nebo lihového extraktu připraveného týdenním vyluhováním 20g drobně nakrájeného oddenků ve 100 g lihu a používaného několikrát denně po 10 kapkách do lžíce vody.
TRÁVENÍ;Onemocnění trávicího traktu;3443;136+47-215;Nemoci trávicího traktu a ledvin: 2 až 3 ks plodů mochyně židovské třešně, syrové, použijeme jako jedinou léčebnou dávku (nebo odvar z těchto plodů).
TRÁVENÍ;Regulace trávení;3444;126;10 g kořene puškvorce, 25g natě meduňky, 25g natě pelyňku pravého, 25 g natě zeměžluče, 20 g kořene řebříčku. Dvě čajové lžičky této směsi spařit ve čtvrt litru vařící vody, dvacet minut vyluhovat. Pije se dva až třikrát denně šálek před jídlem.
TRÁVENÍ;Ochrana sliznice trávicího ústrojí;3445;136;1008 lipového květu, po 50g kořene lékořice, lněného semena a kořene kostivalu, 30 g květu levandule a 20g oddenku puškvorce. Dvě čajové lžičky směsi přelít sklenicí studené vody, osm hodin macerovat, v čase použití mírně přihřát a používat na zapití antirevmatiknesteroidních čajů, např. Ketazon, Brufen, Rheumanol a j.
TRUDOVINA;;3446;30;Smícháme po 25g natě kopřivy meduňky, šalvěje a břízy. 'I i čajové lžičky této směsi dáme do tří šálků vody, necháme 5 až 10 minut vařit a scedíme. Vypít ráno a večer šálek teplého čaje.
TRUDOVINA;;3447;30;Smícháme po 20 g listu ořešáku, natě macešky trojbarevné, kořene žindavy a bedrníku a květu trnky. Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, vaříme 5 až 10 minut a scedíme. Během dne vypijte tři šálky teplého čaje.
TRUDOVINA;;3448;78 + 66;Smícháme 30 g listu meduňky lékařské, 20 g kořene lopuchu většího, 20 g natě violky trojbarevné a 5g listu kassie úzkolisté. Nálev: pijí se dva šálky denně.
TRUDOVINA;;3449;78 + 66;Smícháme vše po 10 g: kořene smetanky lékařské a čekanky obecné, listu kopřivy dvoudomé, natě meduňky lékařské a květu měsíčku lékařského. Odvar: pijí se dva šálky denně.
TRUDOVINA;;3450;78 + 66;Smícháme po 25g listu rozmarýny lékařské, šalvěje lékařské a jitrocele kopinatého. Nálev: polévková lžíce na šálek vody. Používá se k obkladům, případně k omývání, nebo v úměrně zvýšené dávce do koupele.
TRUDOVINA;;3451;78 + 66;Smícháme 30 g květu heřmánku pravého a 20 g natě mateřídoušky obecné. Nálev: dvě polévkové lžíce této směsi na půl litru vody. Používá se k obkladům, k omývání nebo v úměrně zvýšené dávce do koupele.
TRUDOVINA;;3452;78 + 66;30g natě přesličky rolní vložíme do půl litru studené vody, pak 15 minut povaříme a scedíme. Přikládáme na postižená místa teplé obklady nebo odvarem potíráme. V úměrně zvýšené dávce můžeme použít na celkovou koupel.
TRUDOVINA;;3453;99;List vlašského ořechu, nať řebříčku, kořen lopuchu, oddenek pýru, nať macešky - smíchat, rozmělnit na prášek a užívat 3 až 4krát denně necelé půl lžičky.
TRUDOVINA;;3454;136 + 47 - 27;Vezmeme 50 g listu kopřivy, 30 g kořene jehlice trnité a 20g natě tymiánu. Připravíme bylinářský čaj a pijeme z termosky asi 3/4 až jeden litr denně.
TRUDOVINA;;3455;123;Vnitřní léčbu je vhodné doplnit zevními procedurami, např. dobře umyjeme křen jemně nastrouháme a vložíme do láhve, přibližně do tří čtvrtin jejího objemu. Láhev pak naplníme vinným nebo jablečným octem a necháme vše 10 dní uležet. Postižená místa omyjeme vodou a na omytou kůži naneseme navlhčenou křenovou dřeň, necháme 10, max. 15 minut působit, opláchneme teplou a nakonec studenou vodou.
TŘES KONČETIN;;3456;132;Spařte si čerstvou (nebo vyvařte sušenou) nať prvosenkovou i s květy a vypijte tuto spářku teplou - tři šálky denně.
TŘES KONČETIN;;3457;30;Uvedená čajová směs působí podpůrně při stařeckém třesu a při duševním rozrušení: smícháme po 30 g natě třezalky, levandule a tymiánu a tři čajové lžičky této směsi přelejeme půl litrem vřelé vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Denně vypijte tři šálky teplého čaje.
TŘES KONČETIN;;3458;342;Třes - postencefalický parkinsonismus - zázračná medicína Ivana Rajeva z Šipky, Bulharsko: 30 g drobně sekaného kořene rulíku zlomocného a 30 g medicinálního uhlí se vaří 10 minut v 600 g bílého vína, potom se nechá odvar čtvrt hodiny ustát a přecedí se do lahve. Užívá se nejprve třikrát denně nalačno a později se dávka zvyšuje až na 60g denně (3 krát 20), zvláště silní jedinci dokonce na 80g denně. Pokud se výjimečně začnou projevovat lehké příznaky otravy, je třeba jednu dávku vypustit a zbylé množství rozložit na pět denních dílčích dávek. Asi dvě hodiny po aplikaci vinného odvaru vezme nemocný kuličku, která obsahuje asi na špičku nože mletý muškátový oříšek, trochu cukru a medicinálního uhlí. K tomu je třeba žvýkat několik malých kousků puškvorce. Kúra má trvat dva měsíce.

* Sestavil Vladimír Martin Vít * V systému ARCHEUS zařazeno ve větvi GALENIKA/CAJE B *


xxx
     

CAJE A HOME-CAJE B CAJE C ODVARY-ZAPARY

LIDOVE NAZVY GALENIKA HOME BYLINAR HOME ARCHEUS