Audiovize a tisk v regionech (VUSC)
----------------------------------------------------------
    Clanky
Úvodní stránka
Zpravodajské linky
Politické linky
Kontakt pro příspěvky
Prague journalist
Syndikát novinářů
Diskuse o tisku a PRESSKARTELMULTIMEDIA

Protoze audiovize se stava stale ve vetsim rozsahu multimedialni, at jiz skutecne nebo potencialne, osvetleme si vyznam pojmu "multimedialni" Pojem "multimedia" ma mnoho vyznamu a je definovan mnoha zpusoby.
1) v nejuzsim vyznamu se pouziva v souvislosti se zvukovou kartou nebo videoblastrem, resp. pri multimedialni produkci (vyroba nebo projekce) vyhradne s pouzitim vlastniho pocitace a jeho typickych periferii (co je dnes ovsem jiz i digitalni kamera nebo fotoaparat)
2) v nejsirsim vyznamu pojmu kazda domacnost nebo firma, ktera pouziva (v prvnim pripade spise pro zabavu, ve druhem spise pro produkci) vice medii (video, hi-fi-vez, CD-prehravac, televizi, pocitac) muze byt nazvana multimedialni
3) v jinem pripade je multimedialni produkce, ktera slucuje vice medii, pricemz k synchronizaci ruznych zdroju nemusi byt pouzit prave pocitac nebo synchronizace nemusi byt presna, napr. slouceni promitani diapozitivu z diaprojektoru a hudby z magnetofonu. Take laternu magiku (slouceni divadla s ruznymi, zejmena vizualnimi medii) nebo nasobne pouziti nektereho media v ramci noveho medialniho typu (napr. polyekran) muzeme povazovat za pripady pouziti multimedii.
4) v nejpokrocilejsim smyslu nazyvame multimedialni takovou soustavu, ktera integruje jednotliva media (nebo multimadia nizsiho radu) pomoci pocitace. Zvlastnim pripadem tohoto vykladu je jiz uvedena multimedialni produkce prezentovana samotnym pocitacem.
Ve smyslu techto vykladu musime na vsechny koncepce rozvoje audiovizualnich prostredku a medii pohlizet jako na rozvoj multimedii, protoze vyvoj smeruje k jejich stale castejsimu a tesnejsimu propojovani do ruznych soustav (urcenych jednak k tvorbe, jednak k percepci) pomoci pocitace a vsechna media jsou jiz dnes ve vsech konkretnich vyrobcich nebo alespon obecnych typech techto vyrobku potencialne propojitelna, takze jejich multimedialni apsekt musime v ramci soucasneho sveta brat v uvahu.
Vyvoj smeruje k temto hlavnim formam vyuziti multimedii. integrovanych medialnich agregatu:
- domaci multimedialni centrum
- profesionalne-tvurci multimedialni centrum
- profesionalni centrum pro prezentaci (projekci, percepci) multimedialnich produktu (muze byt nekdy identicke se zarizenim, na kterem multimedialni produkt vznikl)
- specialni multimedialni prostredky (napr. pro skolstvi, statni spravu, letectvi apod.)
Pri pohledu na toto rozdeleni musime take konstatovat, ze hranice (rozdil) mezi domacim a profesionalnim multimedialnim centrem je stale mene patrna.
Pozadavky na dokonceni transformace uzemni spravy v ramci vzniku vyssich uzemnespravnich celku (kraju) , ktere mj. souvisi i s pozadavky kladenymi na nasi zemi pri vstupu do Evropske unie nas nuti uvazovat i o nove koncepci audiovize. Pokud to ma byt koncepce perspektivni, nemela by opomijet trendy technickeho vyvoje v teto oblasti a jeho kreativniho vyuziti, jmenovite s ohledem na integrativni, multimedialni moznosti audiovizualni techniky, ktere jsou nasledkem tohoto vyvoje a samy jej inspiruji.

Darius Nosreti
------------------
http://blisty.internet.cz/0011/20001123j.html

Oznámení

Kdo byl zvolen do čelných funkcí v RRTV
Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 23. zasedání dne 21. listopadu 2000 zvolila pro následující funkční období Ing. Martina Muchku předsedou, RNDR. Josefa Musila, CSc. 1. místopředsedou a Mgr. Petra Štěpánka a Milana Trojana místopředsedy Rady.

Nově zvolení místopředsedové byli zároveň pověřeni koordinací činnosti Rady v těchto okruzích: Josef Musil - zahraniční aktivity Rady a evropská mediální legislativa, Petr Štěpánek - komunikační strategie Rady a vztahy s veřejností, Milan Trojan - problematika regionálního a lokálního vysílání.

V rámci nové komunikační strategie pořádá Rada tiskovou konferenci, která se koná v úterý 28. listopadu 2000 od 14.00 hod. v budově Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, Krátká 10, Praha 10.

Ing. Martin Muchka (nar. 1940), absolvent Fakulty architektury a pozemního stavitelství ČVUT s postgraduálním studiem technické fyziky a audiovize, působí již téměř třicet let v rozhlasu a v televizi, převážně v technických profesích. Nikdy nebyl a není členem žádné politické strany. Členem Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání je od 3. prosince 1997, jejím místopředsedou pak od 9. ledna 1999.

V Praze dne 21. listopadu 2000 ------------
slovo audiovize v katalogu Knihovny Jiřího Mahena v Brně:

http://katalog.kjm.cz/clslsad.htm
obsahuje zapis clanku Radovana Holuba z Lidovych novin ze dne 20.10.2000 Evropska audiovize: prani versus realita
17004
HOLUB, Radovan
Evropská audiovize: přání vs. realita : Dnešní
audiovize je jen součástí světa, ve kterém hrají
prim informace, které se dají dobře prodat / Radovan
Holub. -- In: Hospodářské noviny (20.10.2000)příl.
s. 1, 8 ,
IM OIPS 614
pribuzne pojmy, ktere je tu mozne najit:
Evropa - audiovize - televize - audiovizuální -
televizní programy - kinematografie - kulturní -
informační globalizace - trh - amerikanizace
--------------------