---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CT-protest - neoficiální stránky

Úvodní stránka
Clanky
Kontakty
Portal ZVONU
Politické linky
Zpravodajské linky
PRESSKARTEL
AUDIOVIZE
Vážení protestující, vážení představitelé krizového výboru.

Se stále vzrůstajícím zděšením sleduji poslední vývoj kolem naší veřejnoprávní televize. Naprosto souhlasím se senátorem Janem Rumlem, který označil poslední vývoj za útok na demokracii v naší zemi. Současné vedení není schopné zajistit vysílání kvalitního zpravodajství, o čemž nás přesvědčují již druhý den. Je nehorázné, co si dovolí v hlavním vysílacím čase přenášet do miliónů našich domácností. To ale není hlavním důvodem toho, proč jsem se rozhodl Vám napsat a vyjádřit Vám svoji podporu. Přestože jsem politicky činný, naprosto odsuzuji pokus o převzetí kontroly nad nezávislým vysíláním a jsem připraven Vás osobně kdykoliv podpořit. Vydržte! Věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum a za Vaši osobní statečnost Vám jednou celý národ poděkuje.
S hlubokou úctou a přáním všeho nejlepšího do nového roku. Váš
Václav Jirásek
Člen RV
Unie svobody

Odpověď redakce:
V mnohém s Vámi souhlasím, až na jednu maličkost - pana Rumla považuji od jisté doby za jednoho z hlavních manipulátorů, kteří snižují věrohodnost protestu redaktorů, které by rád "podpořil" a věrohodnost politiky jakékoli strany, ve které se objeví. Na Misterstvu vnitra pořádek (v rozporu se svými všude vylepenými sliby) neudělal, ani řadovým žadatelům o cokoliv příliš neusnadnil dohadování se s úřady. Jednotlivé podřízené složky ministerstva vykládaly (a dosud vykládají) stejný zákon různě a občan lítal (a lítá) jako ratlík. Neučinil věrohodnými ani tajné služby, které řadový občan tím pádem a ke smůle nás všech vnímá stále jako jemu nepřátelské. Velmi chabě také kritizoval zločinné praktiky mafiánského establishmentu a již za něj počala šňůra odkládání závažných mafiánských případů. Atd. V poslední době šel Ruml do sebe a tváří se velmi skromně. No, uvidíme... Je to jinak jistě sympatický a pracovitý politik, ale asi by mu neškodilo sbírat nějaký čas ztracenou důvěru, opět nejlépe ve funkci bači někde na salaši. Kdo si myslí, že pasení ovcí není náročná a zodpovědná úloha, ten se mýlí! Mě to například nikdy nešlo a stydím se za to!

Darius Nosreti
----------------------------------
Jeste se ozyvam znovu, ono to, co posilam ma vyznam obecnejsi a plati to bohuzel i pro soucasnou televizni krizi, ci soucasna situace je dusledkem toho o cem pisu: Kde se stala chyba ?

V roce 1990, po prvních demokratických volbách, jsme si téměř všichni mysleli, že po období nesvobody nastane čas prosperity a obecně lepších vztahů mezi lidmi. Uplynulo deset let a mezilidské vztahy jsou horší než v době nesvobody. Setkáváme se s tím dnes a denně v televizi i denním tisku když nám prezentují své názory jednotliví politici. Vidíme vystrčené brady a slyšíme agresivní projevy ostouzející toho druhého. Fakta zůstávají velmi často mimo hru. Výjimky prakticky neexistují. Mezi koalicí a opozicí není snaha o žádnou dohodu. Jednotlivci a stranická uskupení bojují pouze o moc. Život spoluobčanů je mimo volební období - kdy slibují kde co, aby dostali voličské hlasy - v podstatě nezajímá. Jde o problém, který by si zasloužil podrobnější psychologicko – sociologické studium. Souvisí s tím totiž nejen současný neutěšený stav našeho státu, ale i celý další vývoj. Totéž čeho jsme svědky v politice tzv. „velké“ se děje i na místní úrovni v politice komunální. Na té komunální úrovni je vše někdy ještě vyhraněnější a osobnější. Současná koaliční uskupení, která nemají nic společného s obecnou politickou orientací zvolených zástupců, to jen potvrzují. Mnozí komunální politici, kteří ovládli zastupitelstva, dovedou komunikovat jen v rovině vítězství a porážek. Buď jsem silnější, nebo slabší než ten druhý, buď zvítězím já, nebo on. Nejde o žádné právo, zákonnost a spravedlnost. Jeden musí nutně prohrát, a tak je to hra bez konce. Prohraji-li jednou, pak bojuji znovu jenom proto, abych příště vyhrál. Při tomto rituálu jde stranou vše. Starosta který si je jist svou většinou v zastupitelstvu nedodržuje zákonné normy a předpisy. Obce se někdy stávají državami v rukou diktátorů. Zvláště v současné, hospodářsky obtížné, době lze pomocí cukru (obecních peněz) a biče (městem placených informačních prostředků, jako jsou televize, rozhlas a noviny) vytvořit loajální občanskou klaku. Opozice je potlačována všemi prostředky. S jejím umlčením dojde totiž k umlčení všech občanů. Na místo hrdé občanské společnosti dochází k tomu, že se lidé stahují do soukromí. Nechtějí se k ničemu vyjadřovat, protože mají strach. S takovýmto stavem společnosti se nelze smířit. Jeho důsledkem je totiž nejen postupné ožebračování celé společnosti, ale i neustále narůstající podpora extremistů ať již neofašistů, nebo extremních komunistů. Je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, kde se stala chyba. Pokud se současné problémy nebudou řešit, může být za pár let pozdě.

No a všem kteří v době Vánoční cítí nejistotu a snaží se požadovat demokratické řešení (které nemusí zcela odpovídat představě zastupitelů, kteří se na své posty dostali ne zcela čerstným způsobem, protože něco jiného tvrdili jako své programy a něco jiného dělají nyní) posílám ještě jedno PF a tím jsou verše:

Kiplingovy verše mi pomáhaly v letech minulých a věřím, že pomohou i v těch příštích

KDYŽ . . .

Když bezhlavost svým okem klidně měříš,
ač tupen, sám že nejsi bezhlavý,
když, podezříván, pevně v sebe věříš,
však neviníš svých soků z bezpráví,
když čekat znáš, ba čekat beze mdloby,
jsa obelháván, neupadat v lež,
když, nenáviděn, sám jsi beze zloby,
slov ctnosti nadarmo však nebereš,

když umíš snít a nepodlehnout snění,
když hloubat znáš a dovedeš přec žít,
když proti triumfu i ponížení
jak proti svůdcům společným jsi kryt,
když nezoufáš, nechť pravdivá tvá slova
lstí bídáků jsou pošlapána v kal,
když hroutí se tvé postavení a znova
jak dělník v potu lopotíš se dál,

když spočítat znáš hromadu svých zisků
a na jediný hod vše riskovat,
zas po prohře se vracet k východisku
a nezavzdychnout nad hořem svých ztrát,
když přinutit znáš srdce své a čivy,
by s tebou vytrvaly nejvěrněj,
ač tep a pohyb uniká ti živý
a jen tvá vůle káže „Vytrvej!“,

Když něhu sneseš přílišnou i tvrdost,
když svůj jsi, všem nechť druhem jsi se stal,
když, sbratřen s davem, uchováš si hrdost
a nezpyšníš, byť mluvil s tebou král,
když řekneš: „Svými vteřinami všemi
mně, čase, jak bych závodník byl, služ!“,
pak pán, pak vítěz na širé jsi zemi -
a co je víc: pak, synu můj, jsi muž

Rudyard Kipling - překlad Otokar Fischer

PF 2001
a hodně síly přeje Ivan Turnovec (kntakt v redakci)
----------------------------------
Podporuji vzbouřence.
Mám již dost politikaření a názoru , že 2 strany mají patent na rozum. Špatný zákon mediální v rukou špatných lidi je velice nebezpečný. jediného čeho si lze vážit je nezávislost medií, jinak je s demokracii v našich podmínkách zle.A to stojí za vzpouru
S pozdravem Dr. Veselý (kontakt v redakci)

-------------------------------------
TEHDY A DNES Martin Stin, Praha 10 martinstin@hotmail.com

V letech 1988 a 1989 jsme opakovane tahli Prahou pod vlajicimi prapory, skandujice "svobodu, svobodu!" Chteli jsme smyt potupu z okupace vojsky Varsavske smlouvy a zbavit se diktatury rudych quislingu. Ti na nase volani odpovidali po svem: policiste na nas stvali psy, mlatili nas obusky, rozhaneli vodnimi dely a slzotvornym plynem, najizdeli do davu obrnenymi transportery s buldozerovymi radlicemi.

Vcera vlaly stejne vlajky pred budovou CTV na Kavcich horach a opet se rozlehalo skandovani "svobodu, svobodu" a dokonce se v zastupu objevily tvare zname z te vzdalene doby.

Kdyz dva delaji totez, neni to totez. O jake ztrate svobody mluvi soucasni demonstranti ? Kdyby byla situace primerena nastrojum, kterymi se "televizni povstalci" snazi prosadit svou skupinovou vuli, budova zpravodajstvi by jiz byla vyklizena a jeji okupanti by se tisnili v celach nedalekeho Pankrace. Manifestanty by rozehnaly ozbrojene slozky. Tehdy byli odpurcem prisluhovaci okupantu. Dnes jsou to lide, zvoleni volici v radnych parlamentnich volbach, popripade dosazeni zastupci volicu, kteri vzesli z techto voleb. Ano, v tomto state je dosud mnoho veci spatnych. Ale od roku 1989 mame moznost resit sve problemy standardnimi nastroji kulturni demokraticke zeme. Nekteri lide maji zrejme kratkou pamet a ctyricet let ocekavane zmeny se nevazi a snad ji dokonce lituji.

------------------------------------
Protože je nepochybně oficiální diskuzní adresa cenzurována ( v noci jsme celkem 2x odesílali) a prochází v zásadě jen vulgárnosti, píšeme na tuto adresu. Díky.Solař

Tak jsme v normalizaci nanovo. Když přijely tanky Osvoboditelů ?68 do Kroměříže, spolu s manželkou jsme třikrát obešli kroměřížské náměstí a vždy znovu se podepsali proti Vstupu a tím vlastně i proti pozdější normalizaci. Nestalo se nic.Ale stejně jsme od toho nic nečekali, protože ta síla byla veliká. Dnes, pokud proklamovaná demokracie existuje,vykřikují to všichni, by měly stačit jen ty naše přidané dva, spolu s dalšími ovšem. Nebo snad ne? Aby byla síla na naší straně, je pro to třeba něco udělat, jinak bude zase ouvej. Dnes jsme shlédli v severních Čechách vystoupení "nových" protagonistů ČT a bylo nám moc nanic. Opravdu vyváženost, taková dutá, přísklepní. Doporučujeme, aby také oni si přečetli dnešní diskuzní příspěvky , třeba jen ten od p. Tomáše Johánka a dalších. Aby věděli, do čeho se pustili a co si lidé myslí. Jestliže více jak třista zaměstnanců ČTV pozvedne hlasy proti zpolitizování media, nemůžeme soudit, že jde o třista hlupců, kteří neví o čem je řeč. Naše vánoční pohoda je zkažena, avšak cítíme potřebu se k věci vyjádřit. Jde totiž o hodně. Jde o vyšší princip , což ovšem nemůže pár Jidášů zajímat, neboť jen jejich je pravda.Společenská platba za takovou pravdu by ovšem nebyla jen oněch příslovečných třicet stříbrných. Vyslovujeme obdiv lidem, kteří se ve svátcích klidu a míru nedávají pokořovat a očekáváme, že k situaci zaujme zásadní postoj prezident republiky, jako nejvyšší autorita. Jen tak by se stát mohl ještě vyhnout další kocourkovské ostudě.
S úctou Solařovi (kontakt v redakci )

----------------------------------
Když pan Leschtina v I DNES po uzavření opoziční smlouvy předpovídal, že se jim to vrátí jako bumerang a praští oba politické inženýry do palice, tak jsem si to přál, ale moc jsem tomu nevěřil. Tahle křeč, která bude jedna z jejich posledních je stejně dorazí. Vždyť jediný výsledek, kromě dvouletého chrochtání u koryt je změněný volební zákon, který se jim stejně vymstí. Teď se potahnou rok a půl soudní spory na, které se teď zadělává a tak si mohou prognostici už teď prognozovat.
Asi tak dva roky píšu různé chaty o tom co si myslím o ODS. Do roku 1996 jsem je volil. Pak jsem si začal klást otázky, co může tolik lidí přimět k tomu, aby měli jen jeden názor. Dospěl jsem k tomu, že to může být jen vědomí velkého polečného zločinu. A tak jim říkám modrá sekta máslových hrud. Protož obava je společná : nevylést na světlo se svými velkými, dnes již zažluklými, ale o to více páchnoucími hroudami. Těch jejich dvacet procent odhaduji následovně :
- 8 % spoluzlodějů a funkcionářů na všech možných úřadech se svými rodinami a napojenci.
- 7 % těch stále věří fousku pana profesora a neví a nechtějí vědět, že pan profesor je pěknej gauner
- 5 % těch, kteří si nechtějí připustit, že volili blbě a pořád si myslí, že dělají pravicouvou národní politiku

Jeden pitomec z Děčína se nechtěl do žádné skupiny zařadit a chtěl mi přijet do Sokolova urazit hlavu, ale nepřijel.

Ing. Jan Kopička (kontakt v redakci)

-----------------------------
Vážení obránci parlamentní demokracie a zákonnosti v této zemi, zpozorněte. Není vám divné, že několik desítek pečlivě vybraných, inteligentních a nadprůměrně informovaných lidí se dokáže semknout proti obludné moci, a to bez ohledu na to, že tím riskují svoji nadějnou kariéru a dle některých náznaků i trestní stíhání? Myslíte si, že k této odvaze a kolegialitě stačí jakési osobní zájmy, touha po penězích a moci. Pánové Langr, Klaus a dalí co jich v této zemi je, kteří se honí za mamonem a mocí, sami velmi dobře vědí, že v jejich kruzích platí zákon, který John Lennon popsal slovy Ięll scratch your back and youęll knife mine. Kde se tedy vzala ta odvaha a odhodlání u těchto mladých lidí, kteří zřejmě o své míst přijdou, ať už bude výsledek jakýkoliv. A oni nesedí v několika dozorčích radách, aby si přivydělali. Myslím si, že tito lidé nám slouží jako kanárek horníkům v dole a jako on riskují vše, aby nám jako první signalizovali to, co jsem ve své slepotě a pohodlnosti přehlédli , že jsme ve smrtelném nebezpečí. Tento idealismus je podle mého názoru jediná síla, která je něčeho takového schopna dosáhnout. Tito lidé určitě demokracii neohrožují.
Jiří Tolman (kontakt v redakci)

Odpověď redakce:

U drtivé většiny zaměstnanců České televize tomu tak nepochybně je. Někteří kanárci mohou být ale pěkní ptáčci!
Darius Nosreti
------------------------------
Vazeni pratele,

zpocatku se zajmem pozdeji s rozpaky jsem si precetl Vase reakce a nazory nasituci v, a kolem CT.

Z valne vetsiny se, podle meho nazoru, jedna o velmi vseobecne povidani a nic nerikajici reci a slova. Je to opravdu bida. Nikdo nenapise konkretne o co se jedna a nepojmenuje situaci strucne a vystizne. Jen z toho mam pocit, ze kazdy je byvaly STBak a vse je pod kontrolou spionaznich nebo jakych sil. To je ale bida.

Kdyz je kazdy spolcen s byvalymi kadry, proti cemu a komu se tedy se tedy rebeluje. Vlastne je kazdy stejny a ja stale nevim o co tem pateticky revoltujicim zamestnancum jde.

Takze si myslim furt to same: Vubec nejde o nezavislost, ktera stejne nebyla, neni a nebude, protoze je kazdy na nekom, necem zavisly. Jde jen o zmanipulovani davu, ktery veri zavislym novinarum, kteri pisi vsichni to same a " jdou na ruku " soucasne revoltujici klice v CT. Navic se snazi vyvolat dojem, ze jim jde o nezavislost a svobodu, coz je k smichu, protoze tak naivni snad nejsme. Jde o kseft a zatim me o nicem jinem nikdo nepresvedcil. Stale slysim povrchni, vseobecne a mlzici kecy !

Doporucuji co nejhloubkovejsi kontrolu financnich toku, hlavne za co se vyhazujou penize. Videli jste nove porady - pohadky, treba ten o smrdicim skritkovi ? Jestli je tohle nezavislost a dobre vlozene penize do dobreho poradu, tak navrhuji vyhazet produkcni - ihned.

Napiste mne a vsem, podle |Vas, dezorientovanym lidem o co jde. Konkretne, jmenovite a nemlzte a nevykladejte blbosti. Jinak jsem pro vycisteni situace a nalady - okamzite vypovedi lidem, kteri revoltuji, protoze asi jen oni vedi proc. At protestuji jako lide nespjati s CT, pak jim budu verit.

Milda

(Po zaslani Cibulkovych materialu nasleduje dalsi dopis:)

Dekuji za vysvetlujici komentar,

i kdyz se v tom "normalni clovek" tezko orientuje. Je to pro me dost slozite vykonstruovane a pripomina mi to scenar k filmu. Tezko se clovek ztotoznuje s tim, ze vsichni jsou konfidenti, spolupracovnici s kdejakou tajnou sluzbou. Jakou roli v tom hraje prezident a dalsi celni predstavitele, kteri budou jiste take spolceni s kde kym.

Fakt je, ze me asi pred 17 lety rekl v Norimberku jeden znamy, ze se - jiz tehdy- domluvili Zide americti s Zidy ruskymi o tom, ze se Nemecko spoji a otevre se cela zona východni Evropy. Tehdy jsem se tomu smal a smal jsem se jeste v roce 1988, kdyz rikal, ze k tomu spojeni dojde nejdele do 1 roku. A ... ono to vyslo, to co on tvrdil jiste, daleko drive.

Stale se v tom tezko nekdo orientuje a je-li vse predem domluvene a kazdy je propojeny na stare struktury, potom je zbytecne proti tomu bojovat, protoze se to zmenit neda a je to stale a vsude na svete stejne. Je zbytecne se tomu venovat, protoze je to hra, ve ktere jsme jen statisti a nekdo za nas taha za snurky. Takze je jedno jestli jsou to komunisti nebo pseudokomunisti nebo kdo.... protoze si stejne udelaji co chteji. Jednu jistotu mame - za vsim hledej penize a obchod.

Protoze je to asi stale stejny, tak je asi lepsi se s tim naucit zit, nez si kazit zivot. Co je platny, Cibulkovi, ze to vite, kdyz s tim stejne nejste schopni neco udelat. Mozna, ze ani neni zajem s tim neco delat, treba je to taky Vas kseft. Protoze ani nevime pro koho pracujete a v cim zajmu mluvite Vy. Neurazejte se, proc by to ve Vasem pripade melo byt jinak, nez ve vsech ostatnich pripadech ?

Prijemny konec roku 2000 a vzhuru do roku dalsiho. Kdyz budete neco vedet, co ma smysl, napiste mi to prosim. Obavam se, ze jsem jeste nic smysluplneho neslysel. Je to boj s vetrnymi mlyny a s nimi bojovat, jak jiz klasik zjistil, je zbytecne.

Vse dobre

Milda (kontakt v redakci)

Nazdar Darie, posílám Ti ke zveřejnění tiskové prohlášení NDS
Eda

N Á R O D N Ě D E M O K R A T I C K Á S T R A N A
Předsednictvo : Zlešická 1847/3 , 14800 Praha 4 - Chodov , e-mail : katzer.eduard@worldonline.cz
tel. 0605 845 448 , tel-fax. 02/33353363 , nds@seznam.cz, http : file://www/mujweb.cz/www/NDS

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ
I.
1. Národně demokratická strana sděluje veřejnosti, že podporuje úsilí o udržení nezávislosti a nestrannosti České televize jako veřejnoprávní instituce.

2. Národně demokratická strana prohlašuje, že snaha nového vedení České televize rozhodovat svévolně o tom kdo, kde a co bude vysíláno na ČT podle pokynů jistých politických představitelů, kteří chtějí ovládnout celou naši společnost, je v rozporu s cílem a zásadami veřejnoprávní instituce. Česká televize musí být nezávislá a svobodná, a vysílání zpravodajství a publicistiky může být podřízeno pouze šéfredaktorovi a základním kritériem pro vysílání musí být pravdivost a objektivnost, podle zásady zveřejnění všech porušení ústavy a zákonů, jakož i etických a morálních zásad.

3. Nové vedení České televize porušuje základní práva a svobody zaručené Listinou základních práv a svobod a podle Čl. 23 Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

4. Nové vedení ČT zejména generální ředitel a ředitelka zpravodajství zcela zjevně zneužívají pravomoci veřejného činitele zavedením cenzury a znemožněním výkonu zaměstnání redaktorů, a svobody projevu a práva na informování občanů.

II.
Vyzýváme ústavní orgány aby okamžitě zajistily prosazení základních práv a svobod:

1. Vyzýváme prezidenta České republiky aby neprodleně svolal zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s programem na odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady České televize, protože obě instituce neplní své poslání a zneužívají pravomoci veřejného činitele.

2. Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR aby vyzvala k odstoupení nové vedení ČT a pohnala je k trestní odpovědnosti spolu s členy Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení základních práv a svobod.

3. Rada České televize při jmenování nového ředitele postupovala zcela zjevně nezákonně a svévolně, protože pokud není zákonem stanoven postup výběrového řízení pro jmenování GŘ ČT platí obecně zákon o výběrových řízeních. Konkurz na generálního ředitele musí být veřejně vyhlášen, stanoveny podmínky, musí být stanoven termín na přihlášky a zpracování projektů a jejich prezentace před nezávislou komisí složenou z odborníků a na základě těchto údajů rozhodne o vítězi komise a následně generálního ředitele jmenuje Rada České televize. Vzhledem k tomu, že toto nebylo splněno je jmenování nového ředitele neplatné.

III.
Národně demokratická strana upozorňuje ústavní a veřejné činitele, že v České republice není porušována jen svoboda slova, ale rovněž politická práva mimoparlamentních stran a nezávislých kandidátů, právo vlastnit majetek který byl nezákonně zcizen, a právo domoci se práva a spravedlnosti u nezávislého soudu.

OBČANÉ, ŘEKNĚTE KONEČNĚ DOST KAŽDÉMU BEZPRÁVÍ A NEZÁKONNOSTI !!!

OBČANÉ, POSTAVTE SE PROTI AROGANTNÍMU POŠLAPÁVÁNÍ ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD !!!

Praha dne 27.prosince 2000

Ing. Eduard KATZER ........... Jan VALENTA
1.místopředseda NDS........... předseda NDS

Předsednictvo Národně demokratické strany

---------------------------
K dění okolo České televize :

Za sebe chci jen dodat, že dosavadní výkony publicistiky ČT mne vůbec nenadchly. Naopak, čím dál víc mne přesvědčovaly o vědomé či „bezvědomé" manipulaci divákova mínění.

Místo objektivního informování o zásadních aktuálních problémech a místo odhalování jejich skutečných příčin publicisté ČT mlátili do omrzení např. (od počátku prázdnou) bamberskou slámu a popularizovali politiky populární napadáním protivníků, ochotné předvádět se v kterékoliv televizi třeba i v soutěži o to, kdo dál dozvrací či kdo řekne větší oplzlost. Platící divák málokdy spatřil moudrého vzdělance v diskusním nebo ve zpravodajském pořadu. Začal jsem věřit zvěstem o obrovských úplatcích řídicím pracovníkům televize. Přitom velkobankéřské mafie kradly a kradou po desítkách miliard a upevňují politický vliv mj. k zajištění naprosté nedotknutelnosti.

V České televizi jsem postrádal kupříkladu investigativní zpravodajství o manažerech IPB, kteří rozkradli Investiční a poštovní banku a za ukradené („vypůjčené") peníze si banku koupili. Pro zneprůhlednění svých machinací si jako zastírací štít zaplatili nesolidní bankovní společnost Nomura, jež formálně vystupovala jako vlastník, aby jejím jménem např. zašmelili i naše národní zlato - Prazdroj Plzeň. Pozornost televize a pranýřování si už dlouho zaslouží nemorální podnikatelské aktivity MUDr. Ivana Langera (zejm. v Olomouci a okolí), které tento popularizovaný poslanec ukrývá z velké části pod „hlavičku" své matky podnikatelky. Českou televizi též dosud nezajímala pravda o takzvané privatizaci třeboňských lázní. Odborné problémy (viz rozvoj energetiky) redaktoři předkládali veřejnosti jakoby bez konzultace s odborníkem, když mnohonásobně větší váhu přikládali povrchním náladám a názorům zjevných laiků.

Personální změny v ČT mohly vyvolat naději na pozitivní změnu, na změnu k větší serioznosti a odbornosti. Ale změny, ke kterým má být použit pan Jiří Hodač a které se postupně rýsují i nestrannému televiznímu divákovi, mají být zřejmě změnami k vytouženému ovládnutí národní televize nejvlivnější partajní mafií, aby ta nás vodila za nos na věčné časy. Je přirozené, že se ke vzpouře za svobodné zpravodajství aktivně připojili i někteří špatní redaktoři spoluodpovědní za úpadek televizní kultury. Je pochopitelné, že sledovanou akci televizních pracovníků neseriozně politicky využívá Unie svobody, čímž se její vedení dále diagnostikuje.

Hlavní význam a přínos riskantního odporu televizních zaměstnanců vidím v příkladu jiným kolektivům i občanům vůbec, že drží-li spolu lidé, mohou účinně čelit a třeba porazit svinstvo nastolené formálně demokratickými a zákonnými prostředky. Domnívám se totiž podobně jako (před několika lety) Ústavní soud ČR, že slušnost a morálka stojí nad zákonem, byť ústavním. Protestující televizní pracovníci se opírají o Listinu základních práv a svobod. Jejich akce a pravděpodobný úspěch může být příkladným nástrojem nápravy pro nás ovládané a podvedené, protože česká společnost dospěla podle mého názoru do stavu, odkud je asi volná jen cesta občanské neposlušnosti. Na zemi mne však drží zkušenost, že stejné chyby se zase budou opakovat.

J.Domlátil
--------------------------