---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CT-protest - neoficiální stránky

Úvodní stránka
Clanky
Kontakty
Portal ZVONU
Politické linky
Zpravodajské linky
PRESSKARTEL
AUDIOVIZE
NEW YORK TIMES January 4, 2001

50,000 Czechs Rally for Striking TV Journalists
By STEVEN ERLANGER
PRAHA, 3. ledna - Prinejmensim 50.000 Cechu vyslo v dnesni chladny vecer dat svou podporu stavkujicim televiznim novinarum, kteri rikaji, ze se pokousi chranit svou nezavislost pred politickym tlakem.

Protestujici zaplnili prinejmensim polovinu enormne velkeho Vaclavskeho namesti, mista protestu, ktere pomohly v r, 1989 svrhnout komunistickou vladu. Dav byl slusny, ale mnoho lidi vyjadrovalo znechuceni nad tim, co povazuji za do oci bijici usili dvou velkych polit. stran ovladat statni Ceskou televizi.

"Situace v televizi je symbolem cele zdejsi politicke situace", rika Petra Svecova, 25 let, ktera je na strane podporujici novinare. "Na jedne strane to je znameni nasi politicke nedospelosti, ze se politici pokousi ovladat televizi. Na druhe strane, je dobrym znamenim, ze tak mnoho lidi prislo otevrene vyjadrit svuj nazor".

Nejakych 50 televiznich novinaru se zabarikadovalo na protest proti ustanoveni Jiriho Hodace generalnim reditelem stanice od 23. prosince v "newsroomu", a protestujici se pokusili realizovat konkurencni vysilani zprav. 53lety Hodac mel obtizne 4 mesice posledniho roku jako reditel zprav nez rezignoval, a je povazovan za prilis blizkeho Vaclavu Klausovi, vudci konservativni ODS.

Novinari rikaji, ze Hodac se jednou uchazel o misto Klausova mluvciho, a take maji namitky proti tomu, aby Jana Bobosikova, drivejsi Klausova poradkyne, byla reditelkou zprav.

Hodac poskozuje politickou hru rovnovahy a pokusil se propustit 30 z disidentskych novinaru, kteri si zkusili proti nemu legalne protestovat vyhlasenim stavky. Novinari rikaji ze jejich opozice vuci Hodacovi neznamena, ze nemohou vuci Klause byt fair. Disidentsti zurnaliste prijali prominentni podporu od prezidenta Vaclava Havla, ktery by rad vykolejil Klause jako jeho naslednika v presidentskem urade pristi rok. (Zaslal Petr Cibulka prostrednictvim V. Kusky)
---------------------------
STRIZLIVOST MISTO VZPOURY
Martin Stin, Praha 10
martinstin@hotmail.com

Jsou profese a instituce, jejichz rozklad zasahuje celou spolecnost s mimoradnou ucinnosti. Je proto obvykle, ze stat jako organizujici cinitel spolecnosti vnima projevy obcanske neposlusnosti v nich s velkou nelibosti. Nestava se casto, ze by stavkovali vojaci, policie nebo vladni urednici a jejich pripadne vzpoury byvaji tvrde likvidovany. Akce obcanske neposlusnosti ve verejnopravni televizi se silou negativniho ucinku na spolecnost od nich prilis nelisi.

Stav, kdy se "povstalci" nepodridili ani stanovisku Rady pro rozhlasove vysilani a televizi a snemovniho vyboru a odmitli zprostredkovatelskou misi dvou mistopredsedu vlady, je nadale neunosny a nelze jej protahovat. "Povstalci" jsou inteligentni lide a meli by tedy pochopit, ze pri strizlivem pohledu na vec jedinym hmatatelnym vysledkem jejich pocinani je obtezovani obcanu-koncesionaru, financni ztraty CTV a mezinarodni ostouzeni Ceske republiky. Vlada, ma-li byt vladou nazyvana pravem, nebude moci stav porusovani zakona v CTV trvale snaset a bude muset poskytnout legalnimu vedeni ucinnou podporu. To je ale krajni reseni a bylo by pro vsechny strany dobre, kdyby se dalo jeho pouziti predejit.

Navrhy mistopredsedu vlady byly pragmaticke, slusne, nabizely korektni vychodisko ze situace. "Povstalci" by meli vzit rozum do hrsti a rychle na ne pristoupit. Nase zeme se politickymi pomery prece jen zasadne lisi od nacistickych, fasistickych a komunistickych diktatur. Nelze proto resit politicke problemy porusovanim zakonu, ktere pres vsechny sve vady maji svou nespornou hodnotu v tom, ze byly vydany zastupitelskym sborem, zvolenym ve svobodnych a nezmanipulovanych volbach. Obcanska neposlusnost zamestnancu televize je za techto okolnosti onim povestnym strilenim z dela na komara.

"Povstalci" nemuseji byt spokojeni se zpusobem volby reditele a jeho osobou. Maji vsak k disposici pravni nastroje, kterymi se mohou vzeprit. S nimi sympatizujici pravnici jim budou ucinnou podporou. Ale do te doby, nez kompetentni organy rozhodnou o rozpusteni Rady, nez Rada pripadne odvola generalniho reditele CTV, by se meli podridit. "Povstalci" maji moznost napadnout rozhodnuti Rady soudne, mohou se obratit na ombudsmana, mohou se obratit se stiznosti k poslanecke snemovne. Pouziji-li zakonne prostredky, ceka je dlouha cesta, ktera mozna nakonec ani nepovede k zadoucimu vysledku. Je to ale cesta, po ktere se vetsinou s malym efektem ubiraji bezni stezovatele, casto individuelne postizeni vice nez kdokoli z "povstalcu". Zdlouhavost nebo i pripadny neuspech by mohly "povstalce" privest k poznani, ze izolovane reseni jejich sporu spolecnosti nic neprinese a orientovat je na zasadni, nezkratkovite reseni problemu. Musime se domoci systemoveho zdokonaleni pravidel fungovani demokracie v teto zemi a pomoci tak vsem nespokojenym, nejen nekolika stovkam prislusniku domnele elity. Zkratove reseni nahodnych rozporu ve spolecnosti akcemi obcanske neposlusnosti, vynucovani si vyjimek z obecnych pravidel, je cesta k anarchii nebo diktature. Ani jedno neni zadouci.

Vychodisko, pozadovane "povstalci", t.j. odvolani generalniho reditele, rozpusteni Rady, prijeti noveho televizniho zakona a provizorni rizeni CTV kolektivnim organem, by statni organy nemely prijmout. Zrychlene projednavani noveho televizniho zakona pod tlakem by mohlo zplodit dalsi zmetek. Ostatne parlament by nemel jednat o zadnem zakone pod tlakem vydirani a "televizni vzpoura" je vyderacskym jednanim mimo vsi pochybnost. Za normalnich okolnosti prijeti noveho zakona, volba nove rady a opakovani vyberu a volby generalniho reditele by

mohly trvat radu mesicu. Behem te doby by podle predstavy "povstalcu" mel nad CTV vladnout organ, jehoz pravomoci a odpovednost nejsou vymezeny zakonem. Prozatimni organ by prevzal rizeni v situaci, kdy bylo v CTV zjisteno vyrazne predkroceni cerpani rozpoctu a nebyl vyresen rozpor mezi byvalym generalnim reditelem a Radou o zpusobu vyreseni tohoto negativniho jevu. Je otazka, jak by hospodareni CTV prospel provizorni organ s nevymezenou pravomoci a odpovednosti a jistotou, ze ma mimoradne postaveni a za kratkou dobu sve pusobeni stejne ukonci a pripadne dalsi prohospodarene stovky milionu z kapes svych clenu hradit nebude. Neni ostatne zrejme, kdo by takovy organ mel ustavit, kdyz jeho existence neni upravena zakonem. Neni jasne, jak by byla zarucena jeho nezavislost a neutralita, kdyz "povstalci" davaji mezi radky najevo, ze by meli co mluvit do jeho slozeni. Nejspis by byl zavisly a zaujaty pro zmenu na jinou stranu.

Odstoupi-li generalni reditel, v teto chvili by noveho mohla jmenovat pouze ta sama Rada, ktera zvolila Jiriho Hodace, popripade Rada, ustavena snemovnou podle stareho zakona. Je-li Jiri Hodac statecny a cestny muz,odstoupit nemuze, protoze by vyvolal chaos. Kapitan nepousti kormidlo v bouri a potapi se s lodi. Neznam generalniho reditele a nevidim do jeho duse. Tusim vsak, ze netusil, na jaky iracionalni odpor muze narazit a jiste mu je v teto chvili tezko. Verim, ze kdyby se k otazce sveho dalsiho pusobeni postavil jen z hlediska svych osobnich pocitu a zajmu a nemyslel na neresitelny chaos, ktery by jeho demise vyvolala, davno by jiz svou funkci slozil. Libi se mi jeho klidna neustupnost a zdrzenlivost, ktera mu nedovolila vyresit situaci hrubou silou. Jmenovani Jany Bobosikove reditelkou zpravodajstvi prave v teto tezke chvili byl vynikajici tah. Ta dama je ostra jako britva, pruzna jako ocelove pero, obratna v jednani jako Taleyrand a navic ji to mysli.Je to spravne devce do velke pranice. A dobry manazer se pozna mimo jine podle toho, ze si dokaze najit spravne lidi do konkretni situace. Je-li vyber reditelky zpravodajstvi reprezentativni ukazkou Hodacovy manazerske zpusobilosti, je to clovek na svem miste. A jiste nebude vzdalen nazoru, ze je obcas zdrave nevracet se k prekonanym rozporum a pracovat pro budoucnost bez ohledu na osobni horkosti.

-------------------------------
At 14:21 +0000 12/28/0, Martin Stin wrote:

PODLE CINU POZNATE JEÖ
Martin Stin, Praha 10
martinstin@hotmail.com

Spor o CTV trva. Jeho svedci srovnavaji soucasne deni s udalostmi r.1948.
Pan prezident vidi varovny priznak v tom, ze tehdy byla diktatura nastolena zakonnou cestou a naznacuje, ze snad neni vzdy spravne respektovat zakon. Je to pohled ze stejneho soudku jako ten, ktery mu dovolil omilostnit usvedceneho vraha. Jini vidi vec tak, ze to byly zrevolucionizovane rvouci a k agresi naladene davy, ktere vyvolaly v prezidentu Benesovi obavy z krveproliti a primely jej prijmout Gottwalduv diktat. Strizlivy ctenar necht posoudi, cim se deni na Kavcich Horach vice podoba Viteznemu Unoru.

Veci se vice a vice politizuji. "Povstalci" se stale snazi vyvolat zdani, ze nejde o nic nez o Svatou Vec Nezavislosti Ceske Televize na politickych stranach, predevsim na jimi nenavidene a - uprimne receno i mnou nemilovane ODS. Jako vzdy, kdyz se plytva vznesenymi slovy, si musime polozit otazku, jak je to doopravdy a komu tento cirkus slouzi. Zkusenost uci, ze v takovych pripadech je temer vzdy vse uplne jinak-

V Rade Ceske televize jsou zastoupeny vsechny parlamentni strany pomerem, ktery jim prisoudili volici. Sotva lze predpokladat, ze by takto slozene teleso zamerne vyslalo na start jednoznacneho kone ODS. Vztah Jiriho Hodace k ODS ani jine strane neni naopak prokazan a vzhledem k jeho dlouhemu pobytu v cizim prostredi je dokonce i malo pravdepodobny. Politici ODS do soucasnych sporu zasahuji velmi malo a vzdy zcela objektivne. Snad jeste mene vyrazni jsou v teto pranici socialni demokrate. Na druhe strane nekteri vyznamni cinitele ctyrkoalice, predevsim pak Unie svobody, se nestydi podporovat "povstalce" a zpochybnovat nutnost respektu k pravnimu radu zeme. Maji obcany za prostacky, kteri jim maji verit , ze jsou moralne tak cisti, ze si nikdy v budoucnu nevyberou od "rebelu" dan za podporu v tezkych chvilich, pokud by tito nedejboze zvitezili. Pravem je lze podezirat, ze se touto cestou snazi ziskat vetsi skryty vliv na CTV nez by odpovidalo volebnimu vysledku. A pravem jim lze vycitat, ze hajice sve mocenske zajmy slouzi k zastreni dalsi neprijemne skutecnosti, totiz toho, ze v boji o vladu nad CTV jde take o moc nad penezovody, jimiz proteka rocne pet miliard korun ceskych.

Neni to nic noveho. Strany ctyrkoalice a jejich jednotlivi cinitele se i drive ruznymi prostredky snazily ziskat vice moci, nez jim dle volebnich vysledku prislusi. Timto tvrzenim je neobvinuji z apriorne nemoralniho jednani. Pokud se neprekroci meze slusnosti a pravidla demokratickych postupu vymezovani podilu na moci, jde o standardni jednani slabsich politickych stran, ktere je bezne i v zemich se stabilizovanym demokratickym radem. Casto tak prijde ke cti myslenek a jejich reprezentantu, kterymi mohou male strany prevazovat nad velkymi.V nasem pripade vsak je potiz v tom, ze meze slusnosti i demokraticka pravidla obcas prekroceny byvaji.

Pripomeneme si predevsim "Sarajevsky atentat", ktery dodnes zustava sotva prekonatelnou ukazkou politicke podlosti. Kdo jednou podrazi sve partnery, podrazi i priste. Jeho vysledkem bylo nakonec rozbiti ODS a oslabeni pravice. Nasledovalo poruseni demokratickych pravidel vyloucenim ODS z ucasti na Tosovskeho vlade. Dalsim vysmechem demokratickych principu, kterym jsme v spatnem smyslu obohatili nevidanym zpusobem dejiny evropske demokracie, bylo ustaveni poslaneckeho klubu Unie svobody, tehdy strany, ktera se nezucastnila voleb a jejiz poslanci byli zvoleni ne jako zarne osobnosti, ale jako radova jmena na vyvesce tehdy jeste popularni ODS. Rozkol v ODS pak prispel k volebnimu vysledku, ktery spolu s nezastrenym vyderacskym jednanim stran dnesni ctyrkoalice primel ODS a CSSD k pragmatickemu kroku uzavreni opozicni smlouvy. Chovani ctyrkoalicnich politiku v pranici o CTV zcela odpovida duchu vyse zminenych postupu. Je prilis pruhledne na to, aby bylo verohodne. Vsichni ostatni sleduji tuto valku na dalku, pouze za nezavislost bojujici Jan Ruml nocuje v budove zpravodajstvi CTV.

Zda se navic, ze nekteri z angazovanych politiku zcela ztratili soudnost, kdyz rezim, na jehoz vzniku maji nepochybne znacnou osobni zasluhu a jehoz dnesni podobu, vcetne tech hyzdicich skvrn, pomahali utvaret v dobrem i zlem smyslu slova, nahle hazeji do stejneho pytle s nacismem a komunismem a jsou ochotni jej bourat stejnymi prostredky, kterymi bojovali za svrzeni komunisticke diktatury. Takove kaleni do vlastniho hnizda je vskutku neobvykle a vzbuzuje pochybnosti o duveryhodnosti ucinkujicich.
------------------------------
Polibek smrti
Pavel Verner
My pamětníci dobře víme, že i během přepadení republiky v roce 1968 tehdejší československá televize vysílala.
Včera večer uprostřed míru Česká televize vysílat přestala. Ředitel ČT Jiří Hodač nám vypnul nejen zpravodajství, v němž nakonec vypověděla poslušnost jeho hlasatzelka Makrlíková, zdecimovaná špatnými technickými podmínkami ve studiu, ale i večerní filmy. Čeká totiž na rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, co je v éteru a kabelech legální, zda vysílání vzbouřenců, či jeho. Zablokovat v naší televizní válce zpravodajství je celkem pochopitelné, a už jsme si zvykli, ale proč taky Bolkoviny, nebo Pražský podzim 2000? Ťežko se to bude divákům vysvětlovat.
Boj o televizi však napsal i novou kapitolu v dějinách opoziční smlouvy. Gremium ČSSD vydalo prohlášení, v němž vyzvalo Jiřího Hodače k odstoupení. Je otázkou, zda by si to nejvyšší sociální demokraté dovolili, kdyby mezi nimi seděl sám Miloš Zeman. Jenže neseděl. Možná si v té chvíli mocně oddychl. Bude však pouze na něm, jak tento mlaskavý políček vysvětlí Václavu Klausovi, který se svými věrnými zůstal náhle sám na straně legálně, ač nelegitimně zvoleného ředitele legálně, ač nelegitimně zvolenou Radou ČT. Šéfka přes média v Lidovém domě Jitka Kupčová se snažila vysvětlit, že rozhodnutí grémia nezpochybňuje Hodačovu volbu, a má jen vytvořit prostor pro jednání zúčastněných stran. Jednou z těch stran je ale přece právě Hodač.
Jak to asi všechno dopadne, vydrží současné vedení ČT jen s Klausovou podporou? Pověrčivým z nás to včera naznačil Václav Havel, když vzbouřencům v garážích vyslovil podporu. I jeho bota si tak šlápla do veřejnoprávního bláta, v němž by politika měla chodit po špičkách. Čemu totiž prezident v poslední době projevil sympatie, to šlo do kytek, viz Unie svobody po volbách 1998, či šéf ekonomické rozvědky Šírek.
Před svým novoročním projeven, který možná bude a možná nebude, poslal tak prezident revolucionářům svůj obvyklý polibek smrti.
Právo, 28. prosince 2000

--------------------------------------------------
  Výsledek války o Českou televizi: Nezávislost míří tak či onak do pekel

Scénáře možného vývoje

PRAHA - Jak se vyvine spor o Českou televizi a jaké výsledky může přinést? Od chvíle, kdy začalo být jasné, že smír obou stran sporu je téměř vyloučený, jsou patrné dva možné scénáře. Oba dva přitom ohrožují budoucí nezávislost ČT. Scénář první - triumf vzbouřenců. Pozice ředitele Jiřího Hodače není vůbec pevná, ačkoli výklad čtvrtečního rozhodnutí vysílací rady hraje spíše v jeho prospěch než ve prospěch vzbouřenců. Hodačův konec může mít tři podoby: odvolá jej současná Rada ČT, nebo sněmovna zvolí novou radu, a ta jej odvolá, anebo Hodač nevydrží obrovský tlak a sám rezignuje. V takovém případě si určí nového ředitele de facto sami vzbouřenci, protože prvním předpokladem takové osobnosti bude schopnost dohodnout se s podřízenými. Scénář druhý - vítězství Hodače. Ustojí-li ředitel situaci a vystačí si s politickou podporou, která se smrskla již jen na ODS, čeká ho nelehký čas. Bude muset prakticky nově vybudovat zpravodajství ČT. A nevyhne se ani změnám v mnoha dalších sektorech televize a regionálních studiích. Útěchou mu může být, že po první vlně skutečného propouštění by asi revoluční nálada rychle opadla - zejména u technických pracovníků, ale i u části redaktorů, kteří přímo nestáli ve vedení vzpoury. Už dnes se zdá jisté, že z hlediska důvěryhodnosti ČT jsou oba scénáře nebezpečné. "Žádné řešení této krize už nemůže být pro televizi dobré. Na dlouho dopředu ze sebe nesejme podezření, že za jejími kroky stojí politické tlaky, což je pro veřejnoprávní médium tragické," říká předsedkyně Syndikátu novinářů Irena Válová. Pro nezávislost ČT je podle expertů paradoxně nebezpečný zejména scénář první, tedy případné vítězství televizních vzbouřenců. Úspěch nezákonného protestu televizních zaměstnanců by nezávislost zpravodajství České televize ohrozil ze dvou důvodů: jejich vzpoura byla zřetelně orientována proti stranám opoziční smlouvy (zejména pak ODS) a redaktoři navíc během svého puče navázali velmi neformální vztahy s politiky čtyřkoalice či takzvané hradní skupiny v ČSSD. Ti přímo v budově televize pobývali nebo dokonce přespávali. "To neměli redaktoři připustit. V okamžiku, kdy první politik překročil práh Kavčích hor, nezávislost televize skončila. A není možné, aby televize vyráběla důvěryhodné zpravodajství, pokud tam zůstane dnešní sestava lidí, která toto připustila," tvrdí předsedkyně etické komise novinářské organizace Barbora Osvaldová. Nebezpečí vidí i dlouholetý moderátor politických debat na ČT a někdejší šéf domácích zpravodajů v televizi Otakar Černý. "Že se politici chodili vyspat do televize, to je samozřejmě tragédie. Na druhé straně jsou ale redaktoři profesionálové a umějí dělat solidní práci. Je ale pravda, že by potřebovali šéfa, který by byl v této situaci schopen nezávislost uhlídat," soudí Černý.

"S novou ČT nemluvím!"

Ani opačná varianta ale není bez problémů. Nový ředitel bude muset trvat na odchodu minimálně vůdců vzpoury a řídících pracovníků, kteří mu vypověděli poslušnost. Lidé, kteří je nahradí, ze sebe jen těžko smyjí podezření, že byli vybráni i podle politických kritérií. "Pan Hodač i ODS sice opakovaně odmítli, že by spolu v minulosti jakkoli spolupracovali, i fáma ale dokáže snížit důvěryhodnost televize," míní Osvaldová. Hodačově televizi také dopředu vyslovují nedůvěru politici. "Sice si nepřipouštím, že by pan Hodač mohl zvítězit, ale pokud přece, tak bych té televizi nevěřil a asi bych se jí vyhýbal, abych ji nijak nelegitimizoval," říká místopředseda Senátu Jan Ruml (Unie svobody). Právě Rumlovi, který vzbouřené redaktory nejčastěji navštěvoval, přitom experti kladou za vinu počátek masové politizace. "Proč se jen musel jít vyspat do televize? Chtěl-li protestovat proti Klausovi, proč si neustlal před jeho kanceláří?" ptá se syndička Válová. "Principiální podporu nezávislosti nelze považovat za zasahování do dění v ČT," namítá místopředseda ODA Michael Žantovský. Lze tedy najít východisko ze slepé uličky? "V dohledné době asi ne, důvěryhodnost bude asi muset ČT sbírat pomalu, protože v očích občanů jsou zdiskreditovány obě strany sporu. Utopickým řešením by bylo najít nový hotový tým televizních profesionálů, kteří by od hodiny mohli začít vysílat," soudí členka mediální komise sněmovny Kateřina Dostálová (ODS).

Miroslav Korecký
Lidove noviny, 30. prosince 2000
--------------------------------------------------
4.1.2000
Televizní ideály
Vzhledem k tomu, že vedu ke kauze televizní krize neoficialni internetové stránky ( http://www.mujweb.cz/www/ct-krize), jsem byl požádán, abych řekl, co si o tom myslím sám. Nejde ovšem o seriózní rozbor, ale o spontánní úvahu. Kdyby se snad někdo po jejím přečtení domníval, že nefandím stávkujícím, krizovému výboru (resp. jeho zdravému jádru) a zejména potřebným změnám v ČT, a že nejsem rád, že se občan pozvedl k tomu, aby vyjádřil svou účast, hluboce se mýlí.

Současná situace je poměrně nepřehledná, kříží se tu hodně zájmů. Proto si dovolíme jednu heuristickou fintu a budeme uvažovat raději o době "poté". Představme si, že revolucionáři zvitězili, budou mít božskou Radu a ještě božštějšího ředitele. Změní to okolní společnost? Jen málo. Televize by i v tomto ideálním případě zůstala ostrovem uprostřed moře plného žraloků. Protože však vime, že žraloci vždy byli, jsou a budou i v televizi (a zejména tam), můžeme napsat konečný součet = 0. Kde byla ta stávkující mládež, když bylo třeba pomoci při budování nové, silné strany? Kde byli, když bylo třeba rekonstruovat strany staré, ocitnuvši se v krizi? Kde byli, když bylo třeba bránit manipulacím v Děkujeme, odejdete? a přeměnit slova na činy? Proč nepomohli pozvednout z trosek rozbité mládežnické hnutí a transformovat nevěrohodné hnutí ekologické? Jednou větou: Proč nepomohli vybudovat silnou občanskou společnost, která by je nyní, ale zejména v době "poté" podpořila? (Ta banda zmanipulovaných čumilů na námestích občanskou společnost ještě zdaleka nepředstavuje, i když zaplaťpanbůh aspoň za ně.) Díky lhostejnosti národa k politice a k volbám, díky lhostejnosti a blbé náladě udržované cílevědomě šikovnými propagandisty a agenty ochotně hrajícími divadlo o zločinech a nemorálnosti VŠECH politiků a stran, díky cílevědomému odčerpávání peněz určených na rozvoj občanské společnosti (rozbití mládežnického a ekologického hnutí aj.) je občanská společnost slabá a v případě vytouženého očištění televize nebude mít tato reálnou oporu mimo silné zájmové kliky, které ji ovšem budou chtít zase zneužít, pokud se tak již neděje. Pokud v radě zasednou představitelé dnešních významných (a proto zmanipulovaných) občanských iniciativ, ONI to dokáží zase zařídit tak, aby tam byl zaswe JEJICH člověk, a ne NAŠ. A kdyby se mezi kandidáty do televizni Rady dostal nějaký opravdu nezávislý, nebo, nedejbože, druhý Cibulka, budou mít ještě možnost ho neschválit.

Problém č. 2:
Řeklo se "A". Ale kdo řekne "B"? Kdo řekne, kdo je odpovědný za zglajchšaltované zpravodajství posledích let, za katastrofální ekonomiku a zejména tvůrčí a personální politiku Televize? Kdo označí ty, kteří musí odejit? A kdo je k tomu donutí? Optimisté říkají: Na vše jednou dojde. Já se ptám: Je ten, kdo se nyní táže:"Kdy vykopneme zdiskreditované a provařené televizní ksichty?" snad stávkokaz?

Problém č. 3:
I když se něco povede v Praze, Ostrava i Brno si to zase dokáží prizpůsobit k svému obrazu a zajmům lokálních klik. (I když Brňáci mají té kuráže, zdá se, přeci jen víc.)

Problém č. 4:
Kdo tvoří osazenstvo televize? Jsou to zejména tyto skupiny: 1) osoby pasivní
2) osoby aktivní
a) rozmazlená, ukřivděná, egoistická protekční mládež
b) seriózní tvůrci a zaměstnanci, kterým jde opravdu o změnu, ale v mnoha věcech mají na tyto změny diametrálně odlišné představy a navíc z vrozené skromnosti za sebe nechají v této revoluci rozhodovat druhé
c) manipulátoři všeho druhu a staří egoisti a prospecháři (kam vítr, tam plášť), jako i lide, kteří by si teď rádi vyřídili své osobní účty Mezi všemi pak ještě existují jednak osoby zodpovědné za manipulace a nedostatky minulosti, jednak osoby "bez viny".
Bez pevné ruky silného ředitele dojde po revoluci nebo ještě v jejím průběhu k explozi personálních a mezilidských problémů s těžko odhadnutelnými důsledky pro televizi i společnost

Závěry:
A) Co se týká teorie, jsem pesimista. Přístup mám ovšem optimistický: Udělám vše pro to, aby byly změny dotaženy do konce, bez ohledu na špatné prognózy. Jako vždy.
B) Ideály v této zemi ještě dostanou pořádně pres držku.
Darius Nosreti
film.nikola@iol.cz
------------------------------------------------------
5.1.2000
Jiri Hodac se vcera zhroutil z vycerpani a zachranka ho musela prevezt do nemocnice. Lekari z prazskeho Motola oznamili, ze Hodac je na jednotce intenzivni metabolicke pece, a odmitli upresnit, co mu presne je i jak dlouho tam bude. Byl nalezen ve svem byte svou ochrankou ve stavu bezvedomí. Svedkove popisuji stav blizici se mdlobam az bezvedomi. Jednotka, na ktere Hodac lezi, je urcena pro pacienty, jimz selhava jedna ci vice zivotnich funkci. Podle prohlaseni tiskove mluvci nemocnice Evy Jurinove se jeho zivot ovsem v bezprostrednim ohrozeni nenachazi. Podle vyjadreni lekaru jde nejspise o obehove problemy a dalsi potize zpusobene kombinaci dispozice k nizkemu tlaku, stresu a prepracovani.
(Z televize a tisku, volne)
-----------------------------
At 22:48 +0100 1/4/1, Petr Cibulka wrote:

Stanovisko politicke strany Pravy Blok k situaci v CT

Ackoliv politicka strana Pravy Blok ani zdaleka nepovazovala vysilani zpravodajstvi CT za plne vyvazene, natoz pak davajici prostor nazorum celeho sirokeho politickeho spektra, naopak, aktivne se ucastnici medialni bariery vuci mimoparlamentnim stranam, bez ohledu k vyhradam vuci osobe odvolaneho gen. reditele Chmelicka, stavi se v soucasnem sporu Pravy Blok plne na stranu revoltujicich redaktoru a iniciativy Ceska televize - vec verejna.

Ze situace, kdy generalni reditel navrhl odvolani vedouciho televizniho studia v Brne Z. Drahose pro velmi vazne podezreni z hospodarskych deliktu a misto toho byl obratem radou CT sam odvolan, po zcela formalnim a evidentne zmanipulovanem konkursu trvajicim mene nez 24 hodin, nove jmenovany reditel uvazuje o tom, ze zmineneho vedouciho brnenske redakce ucini muzem 2 v CT, vane mraz jako z Kremlu. Princip objektivniho a vice zdrojoveho informovani je velice vazne ohrozen a tim i svoboda slova a nakonec i demokracie v teto zemi.

K licomernym tvrzenim mistopredsedy ODS Ivana Langra, neuspesneho kandidata ODS do Senatu Petra Stepanka a dalsich clenu Rady CT, ze generalni reditel Hodac byl jmenovan v souladu se zakonem a ze je treba ctit zakony, je nutno podotknout, ze

- Adolf Hitler se v roce 1933 dostal k moci v souladu s platnymi zakony a na zaklade demokraticke volby - nedopustil ovsem, aby se situace mohla v budoucnu vyvinout jinak. V kratke dobe zrusil zakony a rozehnal parlament.

- I Gottwaldova KSC se v unoru 1948 dostala k moci podle platnych zakonu, obratem si je vsak zmenili tak, ze po dalsich 40 let byly volby v teto zemi jen fraskou.

- Za prilisneho lpeni na spatnych zakonech bychom jeste dnes meli v ustave vedouci ulohu strany a jmenovali se Ceskoslovenska socialisticka republika.

- Z vyssiho principu mravniho maji obcane pravo vzeprit se tyranum, stejne tak jako zakonum odporujicim principum demokracie.

- Prave ODS a CSSD se jako vysledek sve oposicni smlouvy snazi svou momentalni prevahou v Poslanecke snemovne pomoci novel volebnich zakonu potlacit prava politickych mensin a vsech svobodnych obcanu teto zeme. Pomoci financnich barier (volebnich kauci), financnich trestu za drzost (tyto kauce se vraci jen uspesnym), 5% omezujici hranice a poskytnutim prava kandidovat jen clenum politickych stran se prave strana panu Langra a Stepanka snazi znovu zajistit si svou vedouci ulohu ve state na vecne casy a nikdy jinak. Protoze clenu vsech politickych stran je odhadem dohromady jen 150-200 tisic, znamena to vyrazeni 99% obcanu teto zeme z moznosti rozhodovat o jejich osudech, tedy i o osudech svych.

- Nejvice se dodrzovani zakonu dovolavaji predstavitele ODS, tedy strany, pro kterou zakony teto zeme (zakon o financovani politickych stran, zakony o ucetnictvi, stavebni zakon aj.) byly dosud jen carem papiru.

Politicka strana Pravy Blok stoji na strane svobody a plne podporuje revoltujici slozky v Ceske televizi. Nejde totiz jen o revoltu, ci o zvanec, jak se nam snazi nekteri podsouvat. Jde, o svobodu slova, o lidska prava, o demokracii, o svobodu ci nesvobodu nas vsech!

V Praze, 27. XII. 2000
Dr. Jan Votocek
mistopredseda
politicke strany Pravy Blok
Petr Cibulka
pÝedseda politicke strany Pravy Blok