Dokumenty obcanskych sdruzeni
ROVNOST a ZVON


Dokážeme se hájit?
Je známo že diktátoři se dostanou k moci ne proto, ze většina občanů s nimi souhlasí, ale proto že jsou lhostejní, sice nesouhlasí, ale mlčí. V roce 1947 komunistická strana u nás dostala ve volbách 35 procent hlasů. Bylo to hodně, ale skoro dvakrát více nekomunistů nedokázalo zabránit událostem v únoru 1948. Studenti kteří tehdy pochodovali na hrad, žádali prezidenta Beneše o akci proti chystanému puči. Pražané jim mávali, a oni tehdy volali, "nestůjte na chodníku, pojďte bránit republiku". Paní Anna Gráfová třiaosmdesátiletá pamětnice studentského pochodu si vzpomíná, jak jim jeden občánek z chodníku odpověděl: "My nemáme čas, musíme se starat o své obchody". Nikdo tehdy neměl čas a proto přišel únor 1948. Dějinná paralela existuje. I dnes si politické strany uzurpují moc, která jim nepatří. Vytvořila se sice nová mocenská elita, její chování se ale od té předchozí liší jen v detailech. Stranická uskupení si pod záminkou zastupitelské demokracie uzurpují právo rozhodovat, po celé čtyřleté volební období, prakticky bez občanské kontroly, o řízení státu. Projevuje se to na všech úrovních. Celou dobu se brání každé snaze o zavedení principů přímé demokracie.
Od pádu komunistického režimu už uplynulo více jak jedenáct let. Doba je to dostatečně dlouhá na to, aby se mohla vytvořit základní pravidla občanského soužití i rozhodování. Otázkou ovšem je, zda k tomu skutečně došlo. Celou dobu se totiž poslanci, i další zastupitelé, brání snaze o zavedení principů přímé demokracie. Nejen že odmítli referendum o rozdělení Československé republiky, ale smetli ze stolu veškeré návrhy zákona o referendu. Při tom existuje celá řada problémů, které by se měly řešit právě formou přímého rozhodování. Stačí připomenout náš vstup do Evropské unie, která sama referendum vyžaduje. Potřeba tohoto přímého rozhodování je ale ještě výraznější na úrovni komunální. Při tom zde místním referendům zákon nebrání, brání mu ale jednotlivá koaliční uskupení zastupitelů. Pokud by totiž rozhodovali občané, ztratili by jednotlivci a účelové spolky mnohé výhody.
To vše je důvodem, proč vzniká nové občanské sdružení ROVNOST. Toto uskupení občanů bude nezávislé na politických stranách, vzniká při plném vědomí současné krize politického stranictví. Chce komunikovat se všemi, kteří souhlasí s tím, že právo rozhodovat o vývoji našeho státu na všech úrovních nemá být záležitostí hrstky vyvolených, ale všech občanů. Cílem sdružení ROVNOST je ovlivnit jednáním s poslanci, senátory, i vlastní petiční činností, změnu volebního zákona tak, aby byla zrušena 5 % hranice pro vstup do parlamentu, dále aby měli hlasovací právo i občané české národnosti žijící v zahraničí. Dále aby byla respektována rovnost všech kandidátů tím, že budou dostávat jmenovité hlasy voličů i v tom případě, že jsou na stranické kandidátce, pořadí na kandidátce bude mít význam pouze při stejném počtu hlasů kandidátů příslušné stranické kandidátky. Občanská sdružení budou rovnocennými partnery politických stran. Občanské sdružení bude stejným způsobem inicializovat i novelizaci zákona o obcích tak, aby všechny závažné otázky hospodaření obcí a další problémy výrazně ovlivňující život občanů byly řešeny referendem. Současně bude podporovat návrhy vedoucí konečně ke schválení zákona o referendu. Cílem sdružení je dosáhnout změny volebního zákona do voleb v roce 2002. Splněním programového cíle dojde i k ukončení činnosti sdružení s tím, že pokud nedojde ke transformaci v nové občanské sdružení s jasným programovým cílem, bude sdružení rozpuštěno a případné finanční prostředky budou předány na dobročinné účely.
ivan.turnovec@centrum.czFrom: John Krondl
To: Ivan Turnovec
Sent: Sunday, May 20, 2001 12:16 AM

Vazeny pane Turnovce,

nestacim se divit, jak rychle to zarizujete. Myslim si, ze nazev ROVNOST je dobry. Samozrejme Vam preji mnoho stesti, mam jenom dotaz a jeden namet:
1. Protoze volebni system doma je znacne slozitejsi nez tady, nerozumim dobre, jakou zmenu volebniho zakona presne chcete navrhnout. Zvlaste nerozumim tehle vete: "Poradi na kandidatce muze mit vliv jen v tom pripade, ze dojde k rovnosti poctu hlasu..."
Jinymi slovy, Vy stale chcete, aby BYLA vubec nejaka - jakakoliv - kandidatka? Tady je to tak, ze strany si nejdrive zvoli sve vlastni kandidaty do "velkych" voleb, to jsou ty tzv. "primarky". Ve vetsine statu v USA se techto primarek muze zucastnit jen registrovany Demokrat nebo Republikan. ("Registrovany znamena jenom to, ze se kdysi davno ZAPSAL jako "Demokrat" nebo "Republikan" pred velkymi volbami, ale NIKDY TREBA ANI NEZAPLATIL ZADNY CLENSKY PRISPEVEK, nemusi mit [ale muze mit] stranickou legitimaci, nemusi chodit na zadne schuze, nic. Proste sve "clenstvi" jenom kdysi napsal do nejakeho vladniho papiru a tim jeho "stranicke clenske povinnosti" skoncily. Cinitele te strany ho pravdepodobne tedy ani NEZNAJI !)
Jsou ale i staty (jako napriklad Kalifornie, myslim), kde v primarkach do te strany muze volit KAZDY. Rika se tomu "otevrene" primarky. Pro me je to divne, protoze v New Yorku musim byt aspon formalne "clenem" sve strany, ale oduvodneni je zrejme to, ze PODSTATOU DEMOKRACIE NEJSOU POLITICKE STRANY, ALE VOLBA JEDINCU -- a tim padem, i kdyz jste treba v Kalifornii registrovany jako Republikan, ale libi se Vam jako OSOBA radeji nejaky Demokrat, pak klidne klidne pro nej muzete hlasovat i v primarkach JEHO strany!
V kazdem pripade, at tak nebo tak, nakonec tedy strany nominuji svoje kandidaty a tim padem je tedy na kazdou pozici ve Vasem obvode JENOM JEDEN KANDIDAT ZA KAZDOU STRANU -- a to je jsou ty osoby, pro ktere hlasujete nebo ne. Tim chci rici, ze zrejme "kandidatka" v ceskem smyslu tady vubec neexistuje! Kazda strana sice nominuje ruzne lidi -- ale na RUZNE POZICE ! Nejlepsi je asi maly obrazek toho, jak priblizne vypada cast volebni skrinky (skutecny priklad z minuleho roku):
==========================================
REPUBLICAN DEMOCRATIC

PRESIDENT George W. Bush Al Gore
& VICE PRESIDENT Dick Cheney Joe Lieberman

US SENATOR Rick Lazio Hillary Clinton

REP. IN CONGRESS Marrian S. Henry Jerrold Nadler

STATE SENATOR ---- Carl Kruger

MEMBER OF Fred Fields Steven Cymbrowitz
ASSEMBLY
==========================================
Jak vidite (pokud se to prenosem nejak nepokroutilo), jmena kandidatu tvori jakousi mrizku -- SVISLE jsou lide serazeni podle stranicke prislusnosti; VODOROVNE podle funkci, na ktere kandiduji. Kazdopadne, na jednu urcitou funkci pripada vzdycky jenom JEDEN kandidat z te ktere strany! Pojem "kandidatka" zde tedy nedava velky smysl. Samozrejme -- muzete pro jednoduchost volit vsechny lidi, co jsou pod sebou, treba v Republikanskem sloupci, ale to je Vase vec. Vzhledem k tomu, ze u kazdeho jmena kandidata je vlastni packa, muzete si svoji vlastni kandidatku "namichat" podle libosti z tech lidi, ktere Vam strany nabizeji. (Tech stran je mimochodem v New Yorku 12, ale to jsem zjistil az z pohledu na ten volebni papir... naprosta vetsina volicu se totiz zabyva pouze Republikany a Demokraty.)
ZADNE "PRAHY" ALE NEEXISTUJI -- tudiz je uplne jedno, jestli strana, ze ktere pochazi ten "Vas" voleny clovek, jeste v nejakem jinem obvode ziskala byt jen treba 1%. Proste -- kdyz vyhral ve Vasem obvode, stava se Vasim zastupcem a smytec.
Nevim, jestli tohle bylo z me minule posty uplne jasne, kazdopadne se silne primlouvam za to, abyste to kdyz tak prevzali "sakum-prdum", jak se rika. Protoze tenhle system je strasne JEDNODUCHY a take, hlavne graficky PREHLEDNY. Navic Vas take NUTI mackat ty packy jednu po druhe, proste NEMUZETE napriklad "volit same Republikany" jenom jednim pohybem ruky. Musite si to rozhodovani tak trosku demokraticky "odpracovat" – volit jednoho cloveka po druhem.
*************************************
2. Co se tyce voleb ze zahranici -- kdysi davno, tusim, jiz v roce 1991, jsem mel rozhovor s Pavlem Rychetskym pro svoje Noviny. Tehdy byl ještě ministrem spravedlnosti CSFR. Prisel tehdy se zajimavou myslenkou -- totiz, aby exulanti meli kazdy svuj "kraj", ktery by mel sveho VLASTNIHO ZASTUPCE. Tak by byl treba "kraj Severni Amerika", "kraj Jizni Amerika", "kraj Evropa", "kraj Asie", "kraj Australie", "kraj Afrika". Sveho zastupce by si sami exulanti zvolili (pravdepodobne tedy nekoho z nich), a ten by skutecne sedel doma ve Snemovne (tehdy jeste nebyl Senat). Tenhle napad jsem tehdy otiskl a uzasne se mi libil. K memu velkemu prekvapeni se ale mezi exulanty vubec "nechytnul", nevim proc. Nyni, o 10 let pozdeji (!), je situace takova, ze jsme stale jeste nevolili – ani korespondencne - a soucasny volebni zakon je upraven tak kravsky, ze nase hlasy maji byt "prideleny losem" nahodnemu obvodu (okresu ci necemu takovemu) !
To je ovsem naprosta kravina a je to i proti zasadam zastupitelske demokracie. Budeme se tak - nahodne ! - plest obcanum doma do hlasovani v nejakem nahodilem okrese, a pritom sami SVEHO zastupce, zastupujiciho nase zajmy zrejme mit nebudeme. Proto bych osobne navrhoval se vratit k navrhu Pavla Rychetskeho. Je mi jasne, ze pokud to projde, vzbudi to v exilu bouri a "pracku" o mista nasich zastupcu, ale alespon bude nejaka sranda... Kazdopadne se tim lepe staneme skutecnou "integralni" soucasti ceskeho naroda, jak nas hezky nazval pan prezident Havel.
*****************************
Dejte mi tedy vedet, zda by bylo mozno tyto dve veci pridat do Vaseho programu. Vic uz toho nechci, protoze to obcanske zdruzeni ma byt v první rade JEDNODUCHE.
Co se tyce informace exilu, samozrejme Vam to jako poctivy novinar nemohu predem zarucit, ale kdyz ten Vas program bude vypadat k svetu, tak jej otisknu minimalne ve svych Novinach + jej doporucim dalsim, na ruzne internetove stranky, atd.

Preji mnoho zdaru!

Jan Krondl,
Ceskoslovenske noviny, New York


20. 5. 2001 - 20,51 hod

Ja vim, ze je to tam dost zamotane. Jelikoz to ale funguje vice jak 200 let tady jinak -- a docela jednoduse -- mam porad predstavu, ze neni pozde to uplne od zakladu zmenit i doma. Vzdyt doma od revoluce uplynulo teprve 11 let, dodnes nedoslo k jedinemu vystridani vladnouci strany za jeji opozici v prubehu RADNYCH voleb ! (kdyz se nad tim zamyslite, je to pravda), a tak si myslim, ze zase tak velka demokraticka tradice doma jeste neni, aby se ten cely system nemohl uplne od zakladu zmenit.
To, co chystate, jde zrejme spravnym smerem a mam dojem, ze nakonec to stejne musi logicky dospet k podobnemu az stejnemu systemu jako je v USA. Kdyz totiz budete volit lidi na jejich JMENA, postupem casu se jakakoliv "kandidatka" stane bezvyznamna, protoze pro ty, co jsou na ni, nebude nic znamenat. Jeste dulezitejsi veci je ale odstranit ten cely stranicky system -- tj. ty ruzne "prahy", atd. Kdyz jej totiz neodstranite a budete dale volit celou kandidatku strany (aspon mi to tak pripada z toho, co pisete), tak se lide stale "svezou" se stranou, jakozto hlavnim nositelem politicke moci. Pritom to tak vubec byt nemusi... a to chci jeste trochu vysvetlit. Myslim si, ze nejlepsim vysvetlenim toho, co mam na mysli, je to, jak funguji volby do Senatu CR -- pokud jim tedy dobre rozumim. Proste, volite JEDINCE v kazdem obvode, ktereho pripadne podporuje nejaka ta strana. Ale jeho ci jeji volba ci nevolba nema nic spolecneho s nejakou stranickou kandidatkou a nejakymi "prahy". TAK PROBIHAJI VOLBY V USA NA VSECH UROVNICH, FEDERALNI, STATNI, MESTSKE, ATD.
Nemohu samozrejme posuzovat, zda je vam vas Senat k necemu dobry nebo neni. Vim, ze je proti jeho existenci spousta lidi. Jde mi jenom o ten zpusob volby -- to, jak volite do Senatu, je v podstate "americky" zpusob. Ted si predstavte, ze volite DO OBOU komor -- tj. do Snemovny i do Senatu -- tak, jak volite do Senatu. TO JE TO, CO SI MYSLIM, ZE POTREBUJETE.
Kdyz ponechate dulezitost stran pri volbach do snemovny, tj. ty jejich "Prahy", kandidatky, atd., tak se obavam, ze pouha moznost volit lidi "uvnitr" kandidatky jeste mnoho nezmeni. Je to dobre, ale co kdyz treba ta jeho/jeji strana celostatne neprekonala tech pitomych 5%??? Pak si ten clovek stejne neskrtne, i kdybyste ho vetsinou hlasu ve svem obvode zvolili. To by se v Americe nestalo! Nenechte se zmast tim, ze to vypada, ze jsou tady oficialne jenom "dve" strany - Demokrate a Republikani. Jejich vyznam je pouze zvykovy. Kdyby totiz vyhral nekdo z nejake uplne mrnave strany, no tak se stane nasim zastupcem STEJNE, i kdyby o te jeho strane v jinych obvodech ani neslyseli !!!
Vim, ze Vam to muze pripadat divoke -- ale tak to tady proste funguje. Vzpomente si na cesky Senat a uvidite, ze na tom zase nic tak divokeho neni.
Kazdopadne, snazim se vas odvest od prilisne, az jaksi "vrozene" zavislosti na stranach, ktera doma panuje. Politicka strana totiz neni zadna "posvatna krava", ktere se zadny volebni system nemuze dotknout -- je to v podstate jenom ucelove zarizeni k volbe jedincu, ale PODSTATOU DEMOKRACIE STRANY NEJSOU! Proto se primlouvam za to, abyste jeste jednou promysleli, zda nechcete jit jeste o kousek dal. Nac jenom "vyladovat" soucasny system, když ho muzete rovnou hodit cely do hnoje? Ma tu jeste jednu velkou vyhodu – cim novejsi, radikalnejsi a neotrelejsi program budete mit, tim budete mit vetsi sanci strhnout lidi. Poradte se o tom treba s kamarady.
=====================================
Co se tyce voleb od exulantu, myslim, ze situace je ted takova, ze v podstate MAME volebni pravo, jenom se k tomu jeste zatim vlada nikdy "nedostala", aby tu volbu pro nas pripravila. Byly citovany takove velke "problemy" jako financni narocnost pripravy korespondenci volby, atd., atd. -- proste same vymluvy.

Jen tak pro zajimavost -- kdyz jsou volby v Polsku nebo v Rusku, tak mistni Polaci a Rusove chodi DAVNO volit do mistnich volebnich stredisek, ktere jim jejich domaci vlady zridi PRIMO v jejich newyorskych ctvrtich, nemusi tedy ani chodit na konzulat... Polaci takhle minimalne volili jiz v takovem roce 93-94. Pamatuji se, ze jsem se tehdy hrozne divil a ptal se svych polskych kamaradu, zda na to potrebuji nejaky zvlastni papir, potvrzeni o dvojim obcanstvi, ci neco takoveho. VUBEC NECHAPALI, O CEM MLUVIM. Rekli mi proste -- "No, my jsme prece Polaci a doma jsou volby, tak jdeme volit. Co je na tom divneho...?"
Cesi jsou v tomhle smeru jasne nejprovincialnejsi narod z "Visegradske ctyrky", jsou pozadu i za Slovaky, to je jasne. Doma to treba dobre videt neni, ale tady zase az moc dobre. Az se clovek nekdy stydi.
Nevim, jak je to se zastupci zahranicnich Polaku doma, na to jsem se neptal. Pripada mi ale prirozene, ze kdyz nekdo ma pravo volit, tak ma pravo mit i sveho zastupce -- jinak by totiz ty Rychetskeho "obvody" pro krajany v zahranici postradaly smysl. Pripada mi, ze mel na mysli plnohodnotne zastupitelstvi, tak jako maji senatori a poslanci doma, ale nevim. Chtelo by to zjistit, jak to maji jine narody. Pokud o tom neco zjistim, ozvu se Vam. Zatim zdravim a preji mnoho uspechu,

Jan Krondl


Ještě dnešní poslední replika od pana Krondla

No tak Vam preji mnoho stesti, prisel jsem se svoji "troskou do mlyna".

Urcite by Vam pomohly nejake zname osobnosti, jako umelci a tak -- jenze ti jsou, obavam se, uz "rozebrani" prave temi jednotlivymi stranami... Michael Kocab se jevi docela dobre -- jenze ten chce take pry zakladat dalsi stranu. Skoro se zda, ze co Cech, to politicka strana. Neni lehke zmenit tu mentalitu, kdyz si na ty strany lide tak zvykli.

Kazdopadne si myslim, ze jste na spravne stope -- ale pomohou Vam asi prave spis nestranici (a tedy nepolitikove), nez stranici a politikove. V tom je prave ten pocatecni hlavolam obcanskeho sdruzeni -- jak vlastne budeme ovlivnovat politiku, kdyz nevstoupime sami do politiky? Proto asi také nakonec ty zajimave iniciativy jako IMPULS 99, Dekujeme odejdete a CT – věc verejna, uplne vysumely do ztracena -- protoze se z nouze spojily zase s nejakou stranou... (Ctyrkoalici). Tim sice "jako" ziskaly na chvili vliv, ale zaroven se tim uplne odepsaly. Po spojeni se se stranou prestaly byt jakkoliv zajimave -- protoze uz holt nezastupovaly OBCANY jako takove, bez rozdilu politickeho presvedceni, ale staly se jenom dalsi politickou nadobou, vlastne jenom "priveskem" nejake te strany -- a to nikoho nezajima.

Jde tedy o to vydrzet a NESPOJIT se se zadnou stranou. Kdyz se Vam to podari (a jenom, kdyz se Vam to podari), teprve PAK se Vas budou politikove bat -- protoze uvidi, ze tady prestava veskera legrace, ze skutecne jenom SPLNENIM vasich pozadavku se vam mohou na chvili zalibit, ale ani to nemaji jiste. Kdyz se nebudou dal slusne "chovat", tak se na ne zitra zase vykaslete. Nakonec tedy to, co se zpocatku zdalo jako slabina -- stat zasadne MIMO politicke strany -- se zmeni ve vasi silu. Zadne "koalice" a podobne ptakoviny si s vami neuziji a tim padem budou muset hezky sekat dobrotu.

Aby to cele melo paru, tak skutecne potrebujete nejaky, hlavne JEDNODUCHY program, ale ten uz, jak se zda, skoro mate, no a pak nejake ty zname osobnosti a samozrejme -- penize. Ovsem dobry program by mel prave ty osobnosti i penize pritahnout.

Kazdopadne delate dobrou vec, drzim Vam palce a bude mne zajimat, jak se to dal vyvine.

Zdravi,

Jan Krondl


POKRACOVANI
program
HOME ZVON
HOME ROVNOST