RAKOVINA;Rakovina - preventivní prostředky;2842;132;Používá se zevně komonice lékařská. Stačí, když jednou týdně děláme celkové teplé zábaly z odvaru komonice a to vždy na dvě hodiny před spaním. Musíme se také snažiti tělo přivésti do potu a pak použít ihned mírné koupele.
RAKOVINA;Rakovina - preventivní prostředky;2843;64;30 dkg aloe arborescens rozmixujeme v jednom litru červeného vína a jednom kg čerstvého medu. Necháme 14 dní vyluhovat, pak přecedíme přes mul a přidáme 1 dcl lihu. Stočíme do tmavých lahví. Užíváme jednu polévkovou lžičku po ránu po dobu 14 dní - pak přestaneme užívat.
RAKOVINA;Rakovina pokožky;2844;132;Přikládejte na postižená místa vícekrát denně čerstvou natlučenou nať měsíčku.
RAKOVINA;Rakovina zažívacího traktu;2845;40 + 45;300g listu slézu přehlíženého rozmixujeme nebo rozemeleme na masovém mlýnku, přidáme půl kg domácího včelího medu, 3/4 l červeného vína, 1 dcl čistého lihu (koňaku, vodky nebo jiného destilátu). Vše dobře promícháme, uzavřeme do skleněného láhve a uschováme v chladnu. Po 14 dnech můžeme začít užívat. Bereme třikrát denně lžičku, druhý den můžeme zvýšit na polévkovou lžíci vždy dvě hodiny před jídlem, ale pouze po dobu dvou měsíců v roce.
RAKOVINA;Rakovina zažívacího traktu;2846;14;V poslední době se objevila řada zpráv o úspěšném léčení upravenou šťávou z aloe: rozmixujeme 300g listů, přidáme půl kg domácího včelího medu, 3/4 litru červeného vína,1 dcl lihu, vše uschováme na tmavém a chladném místě po dobu S až 6 dní. Potom se tekutina přecedí, ale vždy jen tolik, kolik je potřeba k užívání na jeden týden, zbytek zůstává v láhvi nepřecezený. Po 14 dnech můžeme začít užívat. Bereme první až pátý den celkem pětkrát denně asi hodinu před jídlem jednu lžičku, druhý týden můžeme zvýšit na polévkovou lžíci.
RAKOVINA;Rakovina žaludku;2847;;"Rakovina žaludku se léčí velmi příjemnou dietou. Pokrmy musí býti co nejlehčeji stravitelné, velmi mírně solené, kořeněné a kyselené. Doporučují se mléčné výrobky jogurt, kefír, sedlé mléko, sladká syrovátka a tvaroh v různé úpravě. To vše žaludek nejen chladí, ale i léčí. Z vodoléčby prospívá tření těla citrónovou vodou, vanové i sedací koupele ze žaludečních léčivých bylin, ze kterých se připravuje i čaj. Čaj připravujeme také z léčivých bylin, které hojí i zevní rány jako z diviznového květu 10 g, dubového mlází 20 g, jitrocele 15g, mateřídoušky 15g, nátržníku 10 g, patáčků 20 g; přesličky 15 g,"
RAKOVINA;Rakovina žaludku;2848;107;"šalvěje 15g a žanyklu 15g. Nebo: z arnikového květu 10 g, drchničky natě 10 g; kontryhelu 15g, kořene kostivalu 20 g, kořene lopuchu 15g, ořechového listu 10 g, pelyňku 10 g, květu slunéčka 20g a truskavce 20g. Poměr 15 g na litr vody. Užívá se každou hodinu polévková Lžíce čaje."
RAKOVINA;Rakovina střev - konečníku;2849;107;Léčení spočívá v dietě, ve vodoléčbě a pití vhodných čajů. K sedacím koupelím a výplachům používá se při této chorobě silného odvaru ze směsi léčivých rostlin, např. na jednu sedací koupel 35g arniky, 300g dubového mlází nebo mladé dubové a kůry, 30g kuklíkového kořene nebo jalovce, 35 g mateřídoušky, 30 g nátržníku. 35 g ořechového listu, 35 g šalvěje, celkem 500g směsi. Směs se uvaří v pěti litrech vody, scedí se a přilije do koupele, ve které nemocný setrvá, podle stavu svého srdce 10 až 30 minut.
RAKOVINA;Rakovina střev - konečníku;2850;107;Jako čaje užívá se benedyktu 10 g, diviznového květu 10 g, jitrocele 20g, jehlice trnité 20g, pelyňku 10 g, přesličky 15g, řebříčku růžového 20 g, slunéčka 15g a žanyklu 15g. Pije se denně až jeden litr čaje.
RAMENO;;2851;136 + 4? - 26;Při bolestech v ramenou, šíji a vůbec ve vrchní části těla: diviznový olej, který připravíme tak, že tři plné hrsti květů divizny velkokvěté přelijeme půl litrem olivového oleje a ponecháme za občasného protřepání dva týdny vyluhovat na slunečném místě. Pak chvíli povaříme na vodní lázni a stočíme do menších lahviček, uschováme v temnu, chladnu a suchu. Vmasírován do vlasů dává jím zlatý lesk.
RÁNY;Rány všeho druhu;2852;14;Na rány, ekzémy a opařeniny používáme Winternitzův výtažek z borůvky brusnice: jednu lžíci sušených borůvek zalijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme stát až do vychladnutí.
RÁNY;Rány všeho druhu;2853;14;Na rány, křečové žíly a hemeroidy užíváme obklady, které připravíme z 30 g sušených květů hluchavky bílé na litr vody. Krátce povaříme a necháme 10 minut stát.
RÁNY;Rány všeho druhu;2854;14;K vymývání ran je vhodný nálev pozůstávající ze třech lžiček řezané suché natě kontryhele obecného, který vhodíme do čtvrt litru vařící vody a necháme přejít varem. Odstavíme na 15 minut, přecedíme a vychlazený použijeme na vymytí ran.
RÁNY;Rány všeho druhu;2855;303;Janův olej na rány: květy třezalky tečkované nasbírané za slunečního dne volně naplníme do lahve až po hrdlo a zalijeme olivovým olejem. Květy musí býti ponořené. Láhev postavíme několik týdnů na slunce nebo teplé místo. Přefiltrujeme přes .plátno a uschováme v tmavých lahvičkách. Při popáleninách můžeme použít olej Zněný.
RÁNY;Rány všeho druhu;2856;136;Vezmeme po 20g natě třezalky, řepíku, květu měsíčku, prhy arniky a listu jitrocele. Roztavíme 250g kvalitního vepřového sádla a jemně nasekané, nejlépe čerstvé byliny v něm vyluhujeme. Ve vodní lázni vaříme 2 až 3 hodiny za občasného promíchání. Posléze přecedíme a přidáme 20g jehličnaté pryskyřice a 30 g včelího vosku.
RÁNY;Rány všeho druhu;2857;136 + 47 - 34;K léčení ran, furunklů apod. se výborně hodí olejový výtažek listů vlašského ořešáku. 80g drcených čerstvých listů macerujeme v 300 ml olivového nebo slunečnicového oleje při pokojové teplotě dva nebo tří týdny. Potom scedíme.
RÁNY;Rány všeho druhu;2858;136 + 47 -16;Na rány hojivá mast: po 20g kvetoucí natě třezalky, květu měsíčku a kvetoucí natě řepíku povařit s 200g sádla, procedit přes gázu, přidat 20g natě arnikové tinktury (z lékárny), 20g smrkové nebo borové pryskyřice a 50g včelího vosku. Při nedostupnosti arnikové tinktury je možno na místo toho přidat 20g čerstvé šťávy jitrocelové, případně z masitých listů rozchodníku největšího. Mast se má připravovat pokud možno z čerstvě utržených bylin:
RÁNY;Rány všeho druhu;2859;136;Na rány, vředy a některé typy ekzémů je vhodná univerzální mast: vezmeme. 5008 kvalitního nesoleného vepřového sádla a roztavíme je ve vodní lázni, přidáme dvě plné hrsti nejlépe čerstvých květů řebříčku a jednu plnou hrst drobně řezaných čerstvých listů mařího listu (kopretina -maří list). Vše dobře promícháme a necháme zatuhnout a potom vložíme do chladničky. Asi za 4 dny znovu roztavíme, přidáme jednu hrst měsíčku a půl hrsti mařího listu, rozmícháme a necháme opět zatuhnout. Za další 3 až 4 dny mast z chladničky vytáhneme, roztavíme a přes kovové sítko vyložené sterilní gázou propasírujeme do čisté nádobky. Ve druhé nádobce mezitím roztavíme obsah jedné tuby červené Indulony, obsah jedné tuby modré heřmánkové masti z drogerie (také Dermazulen) a 20 až 25g čistého včelího vosku. Pečlivě promícháme, směs necháme zatuhnout a uložíme do chladu. Místo mařího listu lze přidat bazalku, čerstvý kořen lopuchu a j. Mast se doporučuje parfémovat několika kapkami levandulové silice, která je k dostání v lékárně.
RÁNY;Rány všeho druhu;2860;303;Rány léčíme obklady, které připravíme tak, že sušenou plavuň dáme do sáčku z bílého plátna a sáček přiložíme na noc na příslušné místo. Sáček si udrží působnost jeden rok.
RÁNY;Rány všeho druhu;2861;136 + 47 - 97;Ránu je třeba nejprve dobře omýt a potom na ni přiložit listy jitrocele většího, trochu pomačkané, aby pustily šťávu. čistou ránu je vhodné uzavřít a zahojit přiložením pomačkaným listů jitrocele kopinatého. Podobně lze postupovat i při vnitřním zranění: nejprve čistit, potom hojit.
RÁNY;Rány všeho druhu;2862;136+47-117;Hojení ran všeho druhu podporuje výrazně med. Může se aplikovat buď přímo nebo formou medové masti. Užití masti je efektivní při vředech, spáleninách, zahnisaných ranách apod. 25 g včelího vosku se roztaví ve vodní lázni a- 25g nesoleného sádla. Po určitém ochlazení směsi, kdy však tato je ještě tekutá, se přidá žloutek a 25 g medu a dobře promíchá. Pokud by bylo nutné zahuštění, je možno provést přídavkem malého množství smrkové pryskyřice.
RÁNY;Rány všeho druhu;2863;40 + 45;Na rány, křečové žíly a hemeroidy připravíme odvar na studené obklady: 30g sušených květů hluchavky bílé na litr vody, krátce povaříme a necháme 10 minut ustát.
RÁNY;Rány všeho druhu;2864;40 + 45;Rány, ekzémy a opařeniny léčíme potíráním Winternítzova výtažku: jednu lžíci sušených borůvek zalijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme až do vychladnutí stát.
RÁNY;Rány všeho druhu;2865;99;Při starých ranách a proleženinách se místa potřou řepíkovým odvarem a potom častěji propolisovou tinkturou.
RÁNY;Rány všeho druhu;2866;132;Rány spojené s bolestí: přikládejte na ně kontryhel buď čerstvý nebo nahřátý nad parou, týž účinek má hojírek neboli celinka.
RÁNY;Rány všeho druhu;2867;132;Nejlepší mast na rány, která nemá chybět v žádné domácnosti jest: stejný díl květu měsíčku, arniky (prhy), routy a třezalky rozetříti, nalíti na ně vepřové sádlo. postaviti na mírný oheň, hodinu vařiti a mísiti, pak přidati trochu vosku na zhoustnutí. Mast vydrží po dlouhou dobu a není penězi k zaplacení.
RÁNY;Rány všeho druhu;2868;132;Nejlepší mast na rány si pořídíte z heřmánku smíchaného s kokoškou krevníčkem, měsíčkem, prhou a přesličkou - od každého 4g. Svaříte ve čtvrt litru pramenité vody, pak přidáme 125 g vepřového sádla, rozmícháte a vaříte tak dlouho, až vznikne vláčná mastička. Profiltrujete pláténkem a navoníte růžovým olejem nebo vonodřevým (peruánským) balzámem.
RÁNY;Rány všeho druhu;2869;132;Na rány, boláky a zvláště otevřené žíly na nohách pomáhá domácí švýcarská mast: ve zcela novém, kamenném hrnku rozvařte 30g vepřového sádla a 30g žlutého vosku s 30g včelího vosku. Když se vše dobře promíchá, přidejte 30g dřevěného nebo provensálského oleje a 30g surové smůly.
RÁNY;Rány všeho druhu;2870;132;Rány sebevětší se zahojí ve třech dnech, budeteli je potírat každé 4 hodiny mastí zhotovenou ze stejných dílů medu, žitné mouky a vyškvařené slaniny.
RÁNY;Rány všeho druhu;2871;333;Na rány, křečové žíly, otoky a hemeroidy přikládáme jako chladivé obklady rosol připravený z pěti lžic sušených květů měsíčku lékařského na litr vody - vaří se dvě hodiny, pak se scedí a nechá vychladnout.
RÁNY;Rány všeho druhu;2872;123;Na rány, pohmožděniny, výrony krve, přetažení svalů, při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech pomáhá tinktura z měsíčku zředěná převařenou vodou. Plnou hrst květů měsíčku na jeden litr pravé pálenky, necháme vyluhovat na slunci nebo při teplotě 20°C.
RÁNY;Rány všeho druhu;2873;134;Rány léčí usušené listy broskvoně, rozdrcené na prášek a nasypané do čerstvých ran.
RÁNY;Rány všeho druhu;2874;91;Při poraněních a pohmožděninách se doporučuje využít léčivých vlastností kokošky pastuší tobolky a to ve formě odvaru na obklady a roztírání. Dvě polévkové lžíce drogy necháme 8 hodin vyluhovat ve dvou šálcích vody - což je dávka na jeden den.
RÁNY;Rány všeho druhu;2875;14;Na rány, pohmožděniny a vředy se používá šťáva vytlačená z čerstvé natě kontryhele obecného.
RÁNY;Rány všeho druhu;2876;78 + 66;Na rány a lehké kožní vyrážky připravíme nálev: 40g listu ořešáku královského použijeme na půl litru vody, doba vyluhování je 15 minut. Používáme k obkladům nebo k omývání.
RÁNY;Rány všeho druhu;2877;78 + 66;Pořídíme nálev z 25g heřmánku lékařského na půl litru vody. Používáme k obkladům nebo k omývání.
RÁNY;Rány všeho druhu;2878;78 + 66;Připravíme nálev z řepíku lékařského. Kávovou lžičku natě na šálek vody. K obkladům a omývání.
RÁNY;Liány hnisavé;2879;136 + 47 -117;"Do ran je vhodné aplikovat včelí med .bez většího čištění ran, protože med dovede zabezpečit dokonalou asepsi okolního prostředí a případné nečistoty ""vytahuje"".Medové obvazy se vyměňují 1 až 2krát denně."
RÁNY;Liány hnisavé;2880;132;"Obklady z léčivé hlíny čistí a dozrávají zánět; kdo nemá léčivou hlínu, stačí mu obklady z prima tabulového oleje (ponechte aspoň 12 hodin na ráně)."
RÁNY;Liány hnisavé;2881;305;Rány, hnisavé otoky, záněty, vyrážky léčí zevně obklady namočené v nálevu připraveném v poměru dvě čajové lžičky sušené kvetoucí natě violky trojbarevné na 0,2 litru vody.
RÁNY;Liány hnisavé;2882;78 + 66;Smícháme po 15 g: kořen lopuchu většího a pýru plazivého, nať řebříčku obecného, violky trojbarevné a třezalky tečkované a list smetanky lékařské. Odvar: povařit dvě minuty, vyluhovat pět minut, scedit. Pijí se tři šálky denně.
RÁNY;Liány hnisavé;2883;132;Na čerstvé rány - vtíradlo královské: nechte táhnout v'osmině litru 6096 lihu osminu šťávy čerstvé rozrazilové natě, zfiltrujte s půl litrem lihu, půl litrem růžové vodičky a 250g benátského mýdla, vše nechte rozvařiti na mírném ohni a znovu zfiltrujte. Vtírejte přímo a velmi opatrně.
RÁNY;Rány po kousnutí;2884;132;Vymyjte horkou vodou a vymažte řádně práškovým česnekem.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2885;132;Rozpusťte ve vodní lázni stejným dílem čerstvé nesolené máslo a olivový olej, dobře promíchejte a nechte vychladnout: Přikládejte natřené na plátno a obnovujte 2 až 4krát denně.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2886;74;"Matthioli: ""Mast k ranám všelijakým, sečným i bodným.i také k obraženinám výborná: vezmi řepíček, řebříček, husí nůžku, jitrocel, zběhový traňk, černohlávek, vrátyč, řecké seno, bukvici červenou, beraní jazyk, hruštičku, čapí nos, vrchy chlebďové s kvítím, chlapinu obojí, vař to všecko v víně, proveď a vytlač, a co vytlačíš, vař s olejem dřevěným, přidej k tomu vosku, pryskyřice, sádla slepičího a kočího a mišej. Naposledy odstavě, když by dobře prochladlo, vsyp bílé kadidlo, mythu, mastix, míšej ustavičně, až se zhustne, a budeš míti mast """
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2887;132;Tyto rány zahojí rychle a bezpečně obklady z rozcupovaného čistého plátna smočeného v teplém, přeškvařeném sádle.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2888;74;"Matthioli: ""Listí (z šalvěje) ztlouci a na ránu přiložiti z kteréž krev teče, zastavuje ji."""
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2889;40 + 45;Na krvácející drobná poranění a na otoky při bodnutí hmyzem: rozmělněné čisté čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo šťávu z nich používáme zevně.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2890;40 + 45;Na krvácející rány, hemeroidy, otevřené rány, otoky, pohmožděniny, rozpukané ruce a vyrážky nervového původu: šest lžic řezané natě řebříčku obecného na půl litru vody, necháme 10 minut vařit a pak vychladnout a používáme k oplachování.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2891;14;Na krvácející rány, vředy a otoky pohmožděnin připravíme odvar na koupele, výplachy a obklady: šest lžic řezané natě řebříčku obecného přelejeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut vařit. Odstavíme, scedíme a použijeme vychládlé.
RÁNY;Rány řezné, sečně, bodné;2892;14;Na rámy krvácející, na hemeroidy, otoky a krevní podlitiny: prášek ze suchého drceného kořene nátržníku nebo sušené natě mochny husí užíváme na špičku nože a zapíjíme vodou, čajem nebo červeným vínem.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2893;126;špatně se hojící rány nebo rány u kterých pozorujeme zastavení hojícího se procesu léčíme koupelemi z arnikové tinktury. Tinkturu připravíme tak, že usušené květy arniky se přelijí 70°% alkoholem v poměru 1:10 nebo se čerstvé květy přelijí stejným váhovým množstvím alkoholu (50:50). Asi po 14 dnech se pomocí plátna oddělí květy od tekutiny (vymačkat). Několik dní se nechá kapalina ustát a pak se tinktura přefiltruje. Jedna polévková lžíce tinktury se ředí půl litrem vody.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2894;14;Na špatně se hojící rány a otoky použijeme tento obklad: dvě lžíce sušené natě komonice lékařské přelijeme půl litrem vařící vody a necháme přikryté 10 minut na mírném ohni nebo na horké plotně.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2895;14;Na špatně se hojící, mokvavé a zanícené rány se doporučuje tato mast: jednu lžičku šťávy vylisované z čerstvé natě majoránky zahradní rozetřeme s pěti lžičkami nesoleného másla nebo borové vazelíny.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2896;78 + 66;špatně se hojící rány, zánětlivá kožní onemocnění: smícháme po 10 g not čekanky obecné a meduňky lékařské, list kopřivy dvoudomé a máty peprné a květ lípy. Pijí se dva šálky nálevu denně.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2897;14;K omývání špatně se hojících ran připravíme výluh: jednu lžičku mletého oddenku puškvorce zalijeme čtvrt litrem vody a necháme přes noc stát. Ráno mírně přihřejeme ve vodní lázni a pijeme 1 až 2 šálky denně.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2898;50;Smícháme nať řepíku, květ měsíčku, nať jitrocele, sporýš, šištice chmelu. Tři polévkové lžíce od každého druhu připravíme odvar (vaříme 5 minut) a použijeme k obkladům.
RÁNY;Rány špatně se hojící;2899;136 + 47 -109;"Rány nejprve vymýváme řepíkovým odvarem, potom aplikujeme ""ozařování"". Ušijeme si plátěný váček v potřebných rozměrech. Vezmeme stejné díly vlašského ořešáku, natě řepíku, květu měsíčku, listu kopřivy, natě třezalky a natě mochny husí. Používají se výhradně dokonale usušené, velmi jemně řezané drogy. Přiměřené množství bylin dáme do váčku a přidáme 3 až 4 stroužky česneku. Na zahnisanou, nehojící se ránu vymytou řepíkem dáme několik vrstev sterilní gázy, aby hnis neprosakoval do váčku, který přiložíme navrch na gázu a převážeme kouskem gázy. Už za 24 až 48 hodin se začíná projevovat hojivý efekt a do týdne bývají zhojeny i velmi tvrdošíjné rány, třeba u diabetiků. Váček přikládáme obvykle na noc, přes den pak můžeme ránu ošetřovat měsíčkovou mastí. Až se rána vosuší, můžeme ji vymývat lehce zarůžovělým roztokem hypermanganu (jen několik zrníček do vody), neutíráme."
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2900;78 + 66;Smícháme 20g natě violky trojbarevné, 20g listu břízy bělokoré, 20g kůry krušiny olšové, 10 g plodu fenyklu obecného, 10 g květu bezu černého a 10 g kořene lékořice lysé. Nálev: pijí se dva šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2901;78 + 66;Smícháme 50 g rybízu černého a po 25 g listu kopřivy dvoudomé a květu tužebníku jilmového. Nálev: pijí se dva až tři šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2902;78 + 66;Smícháme po 25g květ bezu černého, květ lípy, list břízy bělokoré a list kopřivy dvoudomé. Nálev: pijí se dva až tři šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2903;78 + 66;Smícháme 30 g natě vřesu obecného a po 25 g květ heřmánku lékařského a natě tymiánu obecného. Nálev: pijí se tři šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2904;78 + 66;Smícháme 50 g listu rybízu černého, 25 g tužebníku jilmového, 10 g květu lípy a 10 g natě vřesu obecného. Nálev: pijí se 1 až 2 šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2905;78 + 66;Připravíme nálev z natě kontryhele obecného. Pijí se dva šálky denně. Osvědčuje se ke zlepšení svalové činnosti.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2906;78 + 66;Smícháme po 20g kůry krušiny olšové, list ořešáku královského, nať violky trojbarevné, 10 g natě kopřivy dvoudomé a 10 g kořene pýru plazivého. Nálev: dvě kávové lžičky směsi na 200 ml vody. Pijí se 3 šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2907;78 + 66;Smícháme po 20g natě přesličky rolní, kůry vrby bílé, listu břízy bělokoré a list kopřivy dvoudomé a po 10 g kůry krušiny olšové a květ bezu černého. Nálev: polévková lžíce směsi na 200ml vody. Pijí se 3 až 4 šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2908;78 + 66;Smícháme po 25 g violky trojbarevné, kořen jehlice trnité a kořen pýru plazivého. Odvar: pijí se 1 až 2 šálky denně. Čaj je zvláště vhodný pro pacienty trpící současně poruchou. ledvin.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2909;78 + 66;Smícháme po 10 g list kopřivy dvoudomé, list břízy bělokoré, nať přesličky rolní, kůru krušiny olšové a po 5 g kořene čekanky obecné, květu měsíčku zahradního a květ bezu černého. Odvar: polévková lžíce směsi na 200 ml vody. Pijí se dva až tři šálky denně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2910;78 + 66;Smícháme po 200 g kořene puškvorce obecného a tratě mateřídoušky obecné. Směs drog vložíme do čtyř litrů studené vody, krátce povaříme, necháme 20 minut vyluhovat a pak scedíme do koupele. Vhodné nejen při revmatismu, ale i při kloubních potížích, ischiasu.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2911;78 + 66;Dvě hrsti listu nebo natě kopřivy dvoudomé nasypeme do dvou litrů studené vody, necháme vyluhovat pět hodin, pak krátce povaříme. Znovu necháme 20 minut vyluhovat a scedíme do koupele. Vhodné i při ischiasu a kloubních potížích.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2912;78 + 66;Smícháme 75g listu máty peprné, 75 g natě meduňky lékařské, 30 g heřmánku lékařského nebo římského. Celá dávka směsi se krátce povaří ve dvou litrech vody, nechá dvacet minut vyluhovat a pak se scedí do koupele.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2913;40 + 45;Jedna lžíce natě turanu kanadského se přelije třemi lžícemi destilátu a v uzavřené sklenici se nechá na světle 14 dní. Používáme zevně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2914;303;Jeden díl nastrouhaného křenu, pět dílů mouky, jeden díl tuku. Vše promícháme, zabalíme do plátna a přiložíme na nemocné místo na 30 minut.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2915;132;"Vtíradlo ""par expellar"" pozůstává z.35 dílů rozemletého španělského pepře, 20 dílů lihu a 20 dílů tekutého čpavku. Nechte několik hodin táhnout, přefiltrujte. Vetřete na bolestivé místo."
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2916;78 + 66;4 až 6 kousků nejlépe čerstvého kořene kostivalu lékařského rozsekáme a vložíme do 250 g rozehřátého a soleného vepřového sádla a necháme přes noc ležet. Druhý den vše rozehřejeme, scedíme přes gázu a zbytek vymačkáme. Naplníme vhodné nádobky a uložíme do chladničky. V době potřeby potíráme bolestivá místa a teple převážeme. Používáme ve všech případech pohybových potíží, zvláště tam kde je bolest lokalizována v menších plochách.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2917;78 + 66;Kávovou lžičku práškového kořene kostivalu lékařského vmícháme do tří polévkových lžic sádla a necháme uležet. Další postup je stejný jako u receptu. č. 2916.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2918;78 + 66;Smícháme 10 g kořene kostivalu lékařského a 10 g kořene mochny nátržníku: Vložíme do 250 g sádla. Příprava a použití jsou stejné jako u receptu č. 2916.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2919;56;Je třeba, aby se pacient dvakrát za den zavinul celý od paždí dolů do plátna namočeného v odvaru ze senných trusek (dolejší ovinek) a potom se vždy na dvě hodiny položil do postele a dobře přikryl. Deset takových aplikací odstraní revmatismus úplně.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2920;126;Přesličková koupel: 100g přesličkové natě hodinu vyluhujeme v horké vodě a pak nalijeme do koupele.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2921;126;Smícháme 50g květu chrpy, 40g květu měsíčku, 50g.květu celíku, 50g plodu jalovce, 50g natě vrbovky malokvěté, 50 g kůry krušinové, 10 g květu černého bezu, 20g kůry vrby, 20g listu břízy, 20g natě přesličky, 20g natě tužebníku jilmového a 20g natě kvetoucího vřesu. Jednu polévkovou lžíci směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody a dvacet minut vyluhujeme. Pije se dvakrát denně před jídlem.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2922;303;Tři lžičky mladých výhonků borovice vaříme dvacet minut v litru mléka. Pijeme na třikrát během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2923;303;Posilující koupel připravíme z 1 kg mladých výhonků borovice, které vaříme půl hodiny ve třech litrech vody. Přecedíme a vlijeme do koupele. Teplota 9ázně maximálně 34°C, pobyt v lázni max. dvacet minut.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2924;303;15g vřesu, 30g fazolových lusků bez semena, 30g vrbové kůry, 10 g hořce žlutého, 15 g řebříčku - vše smícháme, lžičku směsi dáme do šálku vařící vody, vaříme pět minut, scedíme a pijeme ráno i večer šálek teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2925;30;Smícháme po 10 g listu medvědice a šalvěje, natě průtržníku lysého, krušinky, vřenu, třezalky tečkované, kořene puškvorce a květ levandule a k tomu 20 g kořene jehlice trnité. Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody. Vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Pijí se 1 až 2 šálky teplého čaje denně při snídani.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2926;30;Smícháme po 25g listu břízy, natě kopřivy, krušinky a macešky trojbarevné. Tři čajové lžičky této směsi přelejeme půl litrem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a pak scedíme. Denně vypít při snídani 1 až 2 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2927;30;Smícháme 10 g jírovcové kůry a 30 g květu bezu černého, 30g květu lípy, 30g vrbové kůry a 30g natě přesličky rolní. Čajovou lžičku této směsi na šálek vody, vaří se 5 až 10 minut a pak se scedí. Pijí se denně při snídani 1 až 2 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2928;30;Smícháme 30g fazolových lusků bez semen, 30gvrbové kůry, 10 g kořene hořce žlutého, 15g natě vřenu 15g natě řebříčku. Čajová lžička této směsi na šálek vody, vaří se 5 až 10 minut a pak se scedí. Pije se denně ráno i večer šálek teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2929;30;Smícháme 10 g listu ořešáku, 40g natě mařinky vonné a 50g květu lípy. Tři čajové lžičky této směsi se přelijí půl litrem vroucí vody, nechá se 5 minut vyluhovat a pak se scedí. Denně se vypijí 1 až 2 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2930;30;Smícháme 10g krušinové kůry, 40g březového listu a 50g vrbové kůry. Čajová lžička této směsi na šálek vody. Piji se denně při snídani 1 až 2 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2931;14;Připravíme odvar ze tří lžiček mladých čerstvých ' pupenů borovice lesní, které vaříme dvacet minut v jednom litru mléka. Celé množství vypijeme ve třech dávkách během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2932;14;200g nastrouhaných a vymačkaných brambor smícháme se čtyřmi lžícemi strouhaného křenu. Vložíme směs do gázy, vytvarujeme placku a přikládáme na bolestivá revmatická místa po 3 dny v trvání 30 minut. Před přiložením placky se doporučuje natřít kůži sádlem.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2933;136 + 47 -133;Kúra s jalovčinkami: první den brát třikrát denně jednu jalovčinku, rozžvýkat a sníst. Druhý den 3krát dvě jalovčinky, třetí den 3krát tři jalovčinky atd. Bod obratu je 21. den = 3 krát 21 jalovčinek. Potom se zpět ubírá po jedné jalovčince až po třikrát 1. Kúra tedy trvá 6 týdnů, provádí se pouze 1 až 2 krát ročně na jaře a na podzim.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2934;136;"Zevně se doporučují různé derivační masti či mazání, např. vyluhovat květ) jírovce v Alpě v poměru 1: 5 na mazání a obklady. Vhodný je též obklad "" s naklepaným kapustovým listem."
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2935;136+47-77;"Pomohou ""růžové koupele"". Do vany nalijeme vřelou vodu a do ní vhodíme několik květů temně rudých růží. Až teplota poklesne na přijatelnoumez ve vodě s růžemi se vykoupeme."
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2936;136 + 47 -117;Půl kg medu nahřát na 36 °C a prosít do něj 50g čistého sirného květu z lékárny, dobře promíchat. Užívat jedenkrát denně ráno nalačno jednu čajovou lžičku.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2937;136 + 47-66;Vezmeme 100g listu černého rybízu a po 50g listu jasanu ztepilého a květu tužebníku jilmového. Při nedostupnosti jasanového listu použijte listu kopřivy, tužebník lze nahradit vrbovou kůrou. Pije se třikrát denně sklenka nálevu.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2938;136 + 47 - 37;Po 1008 natě zlatobýlu, listu kopřivy, natě přesličky a listu březového, po 50g natě violky trojbarevné. Polévkovou lžíci směsi přelít čtvrt litrem vřelé vody, čtvrt hodiny vyluhovat. Po přecezení se čaj požije po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2939;126;1 až 2 čajové lžičky nakrájené drogy - pampelišky -se přelije jedním šálkem vody, ohřeje k varu a po jedné minutě sundá z plotny. Nechat stát 10 minut, pak scedit. Den co den ráno i večer jeden šálek čaje po dobu čtyř až osmi týdnů pít - to je jarní kúra.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2940;107;Při slabých revmatických bolestech: po 10 g březového listu, květu divizny a natě zeměžluče, po 20 g natě jehlice trnité, listu medvědice lékařské, 25 g natě řebříčku růžového a po 5g květu hluchavky bílé a květu trnky plané. 15 g směsi se spaří litrem vody, pak se přikryje a nechá 12 hodin loužit. Pije se po doušcích celý den.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2941;136 + 47 - 72;Stejný díl listů kopřivy, natě přesličky, březového listu a drcených jalovčinek. Jednu vrchovatou lžíci směsi (bez jalovčinek) a 10 drcených jalovčinek přelít půl litrem vařící vody a nechat půl hodiny vyluhovat, potom scedit do termosky a padávat třikrát denně šálek čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2942;136 + 47 - 98;Drobně nastrouhané čerstvé kořeny lopuchu se svaří v másle nebo v. jiném masťovém základu, až vznikne vazká mast. Pro zlepšení konzistence je možno použít včelího vosku a pryskyřice z jehličnatých stromů. Mast se připravuje ve vodní lázni. Zhotovenou mastí se dobře namažou postižené klouby a nemocný je umístěn do ruské lázně (parní bedny), kde se během dvaceti minut začne vydatně potit. Během potné kůry se podá sklenice odvaru z lopuchového kořene, připraveného běžným způsobem. V lázni zůstane nemocný do té doby, než se pot odpaří a pokožka oschne. Po vystoupení z lázně nemocnému natřít rychle klouby stejnou mastí a uložit jej do vyhřátého lůžka.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2943;107;Náplast z vinných kvasnic: 10 g benátského mýdla, 10 g jeleního oleje, 10 g kafru japonského se spolu rozpustí, potom s půl litrem vinných kvasnic smíchá a směs se natře na plátno a přiloží na bolestivé místo.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2944;107;Náplast ze lněného semena a pískavice: 50g pravého včelího vosku, 30g benátského terpentýnu, 30g jemného terpentýnového oleje, 10 g jemně semletého lněného semena, 10 g jemně semleté pískavice se na mírném ohni rozpustí a smísí. Kdyby byla kaše hustá, zředí se terpentýnem. Teplá náplast se přikládá na čistě omyté bolestivé místo.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2945;107;Mazání lihem z květů: po 20g květu arniky, čekanky, divizny, heřmánku, červeného kaštanu, slunéčka, květu a listu mateřídoušky, listu rozmarýny a 40g listu a květu třezalky. Vše společně promísené dáme do láhve, zalejeme úplně 70% lihem, zavážeme pergamenem a necháme loužit na slunci po 6 týdnů. Přitom každého dne láhví zatřepeme a tak na slunci otáčíme, aby ze všech stran byl obsah sluncem prozářen. Pak se přecedí, přečistí a k potřebě uschová. V době potřeby natíráme bolestivá místa mazáním, pak je balíme do flanelu, vlny nebo vaty aby se udržela v teple a aby se škodlivé usazeniny teplem snadněji rozpouštěly.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2946;107;15g angelikového lihu, 15g arnikového lihu, 10 g čpavku, 10 g lihu z lopuchového kořene, 10 g podražcového lihu, 10 g šalvějového lihu, 10 g tymiánového lihu a 150g jemného glycerínu se spolu smíchá a touto směsí se bolestivá místa natřou, která se pak zabalí.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2947;107;15 g jalovcové silice, 10 g lihu z konvalinkových květů, 10 g levandulového lihu, 10 g lihu z mateřídoušky, 10 g lihu z jedlového mlází, 10 g hořčicového lihu a 90 g mýdlového lihu. Vše se potom spolu smíchá a směsí se natřou bolestivá místa, která se pak zabalí.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2948;40 + 45;Tři lžíce mladých čerstvých pupenů borovice vaříme dvacet minut v litru mléka. Vypijeme natřikrát během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2949;40 + 45;Připravíme koupel na postižené končetiny v odvaru z rdesna ptačího.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2950;106 + 009;V lidovém léčitelství se macerát, zápar nebo případně odvar z březových listů (před použitím se listy musí rozřezat nebo rozdrobit, aby se účinné látky lépe vyluhovaly), získaný krátkým povařením pěti polévkových lžic drogy v půl litru vody, používá jako močopudný čaj nejen při léčbě revmatismu a dně, ale i Ledvinových kamenů. Odvar z listů se dříve používal zevně k přípravě osvěžující koupele a k omývání postižených míst při revmatismu.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2951;30;Při revmatismu - ale i při kašli a ochraptění: smícháme po 20g listu podběle a natě jitrocele kopinatého a po 30g natě macešky trojbarevné a violky vonné. Tři čajové lžičky této směsi se přelijí půl litrem vroucí vody a nechá se 5minut vyluhovat, pak se scedí. Pijí se denně 1 až 3 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2952;30;Při revmatismu, ale i při nachlazení spojeném s bronchitidou: smícháme po 20g listu bezu černého a květu lípy a po 30g natě macešky trojbarevné a natě violky vonné. Tři čajové lžičky této směsi se přelijí půl litrem vroucí vody, nechá se 5 minut vyluhovat a pak se scedí. Pijí se denně tři šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2953;123;Kašovité obklady při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci i při zánětu okostice: dobře usušené kořeny kostivalu lékařského pomeleme na moučku. V šálku vody,.do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje 'rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2954;136 + 47 - 66;Klasická protirevmatická čajovina s příznivým vlivem na látkovou výměnu: 100 g listu černého rybízu a po 50g listu jasanu ztepilého a květu tužebníku jilmového. Při nedostupnosti jasanového listu použijeme listu kopřivy. Tužebník lze nahradit vrbovou kůrou. Pije se třikrát denně sklenka nálevu.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2955;14;Při revmatismu, křečích a pohmožděninách přikládáme obvazovou vatu nebo kousek složeného jemného plátna namočeného do teplého odvaru z levandule lékařské.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2956;107;Při lehčím revmatismu: po 10 g listu borůvky, břízy, květu heřmánku a kořene puškvorce, po 20g natě jehlice trnité, řepíku, veroniky a listu ostružiny vonné a 15 g natě sporýšu. 15 g směsi se spaří litrem vroucí vody a nechá 12 hodin vyluhovat. Pije se po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2957;107;Při lehčím revmatismu: po 10 g listu břízy, natě tymiánu, kořene hořce šumavského a listu s květem kozlíku, po 20g natě komonice lékařské, ožanky, kořene pýru a jarních výhonků smrčí. 15 g směsi se spaří litrem vřelé vody, nechá se 12 hodin vyluhovat a popíjí se po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2958;107;Při lehčím revmatismu: 10 g listu břízy, po 15g výhonků a květů kručiny německé, listí a květů levandule, kořene lopuchového a osladiče, jarních výhonků modřínu, listu a květu petrklíče a květu slunéčka zahradního, 20g ovsa zeleného. 15g směsi se přelije litrem vřelé vody a nechá 12 hodin vyluhovat. Popíjí se po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2959;17;Po 5g květu arnikya hluchavky bílé, po 10 g listu břízy a mechu islandského, 5 g květu a 5 g kořene chebdí. 15 g natě macešky polní, 15 g pivoňkového kořene, 25 g natě zemědýmu a 40g natě melisy citronové. Smícháme a 15 g směsi přelijeme litrem vařící vody, necháme 12 hodin ustát, pak pijeme během dne po doušcích. (1
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2960;107;Při revmatismu, přidružíli se zácpa: po 10 g listu břízy, plodu jalovčinek a natě pastuší tobolky, 10 g pupenců topolu černého, 20 g listu a květu třezalky, 25 g natě řebříčku a 30 g listu jahodového. Smícháme a 15 g směsi přelijeme litrem vřelé vody, 12 hodin necháme vyluhovat. Pijeme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2961;315;Při revmatismu, ale i dně, nemocech ledvinových, jater, při svalové únavě se aplikuje koupel z ovsa. Jeden kg ovesné slámy, pečlivě proprané studenou vodou, se vaří asi čtvrt hodiny a pak se voda scedí do koupele kolem 35 až 38 °C teplé.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2962;40 + 45;Při revmatismu, na prokrvení pokožky a k celkovému osvěžení organismu připravíme odvar do posilující koupele: 1 kg mladých výhonků borovice vaříme půl hodiny ve třech litrech vody. Přecezený odvar přidáme do vanové koupele. Teplota lázně maximálně 34°C, pobyt v lázni dvacet minut.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2963;107;Při revmatismu, přidružíli se zácpa: po 10 g kořene anděliky, kůry řešetláku, listu břízy a natě drchničky, po 15 g natě jablečníku, opoňky a zeměžluče a po 25 g natě kopřivy a listu rybízu černého. Smícháme a 15 g směsi přelijeme litrem vařící vody, necháme 12 hodin vyluhovat a pijeme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2964;107;Při revmatismu, tvoříli se současně ledvinové kaménky nebo písek v močovém měchýři: po 10 g listu břízy, borůvky, usušeného kořene celeru a petržele a plodu jalovce, 20 g květu slunéčka zahradního a po 30g natě jehlice trnité a šípkových,plodů. cípky nejprve hodinu vaříme a teprve tímto vařícím odvarem se spaří15g směsi ostatních bylin, dobře přikryté se tichá 12 hodin loužit. Popíjí se po doušcích, sladí se medem.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2965;107;Při revmatismu a současných chorobách žlučníku: po 10 g kořene bedrníku, lopuchu, listu břízy a lžičníku, po 15 g natě truskavce a veroniky a 25 g listu a květu třezalky. Smícháme a 15g směsi spaříme litrem vody, necháme 12 hodin louhovat, pak scedíme a pijeme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2966;107;"Při revmatismu s přidružením kornatění tepen: smícháme 10 g listu břízy, po 15g listu jahodníku, medvědice lékařské; natě řepíku a jarních výhonků modřínu, 10g natě rosničky, 20g natě řebříčku žlutobílého a 20g natě srdečníku. 15g směsi spaříme litrem vody a necháme přikryté 12 hodin vyluhovat. Popíjíme slazené medem po doušcích během dne."
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2967;107;Při těžším revmatismu: smícháme 15g listu břízy, 10 g kořene a 10 g natě čekanky, 15 g kořene a 15 g květu chebdí, 10 g natě kardobenedyktu, 30 g ovsa zeleného, 5g natě pelyňku, 5g květu a 5g listu petrklíče, 15g kořínků pýru, 7g květu a 7g listu violky vonné. Vše smícháme a 15 g směsi přelijeme litrem vařící vody a necháme 12 hodin přikryté vylúhovat. Pak scedíme a pijeme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2968;91;Při revmatismu, hemeroidech a na zastavení krvácení: účinná je jehlice trnitá. Droga se používá ve formě záparu, aby se zachovaly éterické oleje. Dvě polévkové lžíce kořene jehlice trnité zapaříme 400ml vřelé vody a necháme 30 minut vyluhovat. Po přecezení zápar užíváme třikrát denně 70 až 120 ml po jídle celkem 10 dní, pak léčení přerušíme na týden a opět pokračujeme 10 dní. Léčení může trvat i několik měsíců.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2969;91;Při revmatismu, hemeroidech a na pročištění krve doporučuje dr. Dimiter Pámukov z Bulharska využít léčivých vlastností jablečníku a to ve formě odvaru. Dvě polévkové lžíce drogy je třeba zalít 500 ml vřelé vody. Vaří se 30 minuta nechá se vyluhovat 60 minut. Přecezený odvar se užívá třikrát denně 150 ml 15 minut před jídlem.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti;2970;40 + 45;Při revmatismu a neuralgických bolestech: hrst jalovčinek zalejeme půl litrem čistého lihu, vodky nebo koňaku a necháme 14 dní stát. Užívá se zevně k potírání postižených míst.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2971;136 + 47 -138;200g březového listu, po 100g lopuchu - kořen a natě rdesna ptačího a po 50g natě řebříčku a kořene nebo květu rudbekcie purpurové. Podávat 3/4 až litr čaje připraveného bylinářským způsobem, denně z termosky po doušcích. - Zevně s osvědčily koupele at již celkové nebo jen koupele rukou a nohou v teplotě asi 38 °C v nálevu z mateřídoušky nebo iymiánu, přípradně v nálevu z pelyňku černobýlu. Bolestivé klouby je možno střídavě obkládat naklepaným zelným listem namočeným v horkém oleji a obklady z horké jílové kaše. Také strouhaná mrkev, příp. kostival dovedou v tomto směru dost pomoci.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2972;136 + 47 - 68;Vezmeme 1008 listu černého rybízu, 50g květu tužebníku jilmového a 30g kůry černého bezu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi nasklenici odvaru, vařit dvě minuty, vyluhovat 20 minut. Podáváme třikrát denně před jídlem.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2973;136;Protirevmatická kúra v lázních Skalka (J. A. Zentrich): nedílnou součástí kúry jsou koupele ve skalecké minerální vodě, kterou lze nahradit lázní ze Sulfatanu. Thé Skalka: vezmeme 200g vrbové kůry, po 100g březového listu a kořene pampelišky s natí a po 50g kořene libečku, kořene lékořice, natě tymiánu a natě vřesu. Náhradní drogy při nedostatku bylin: květ tužebníku nebo nať violky trojbarevné za vrbovou kůru, list černého rybízu za libeček, kopřivu za březový list, čekanku za pampelišku, kořen jehlice trnité nebo květ měsíčku za kořen lékořice, mateřídoušku nebo dobromysl za tymián a květ petrklíče nebo nať brutnáku za vřel. Vhodnou dávkou je třikrát denně asi 1/3 litru krátkodobě vařeného odvaru, případně 3/4 až 1 litr čaje, připraveného bylinářským způsobem, z termosky, po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2974;136 + 47 -111;Pitná kúra: vezmeme po 100g natě meduňky a lipového květu, po 50 g kořene anděliky, kořene lékořice, kořene proskurníku, natě řebříčku, natě rdesna ptačího. natě konopice, natě přesličky, březového listu, vrbové kůry a oddenku pýru. Podávat ráno, v poledne před jídlem a večer po jedné sklence nálevu.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2975;136 + 47 - 111;Obklady: vezmeme 200 g natě tymiánu nebo mateřídoušky a po 100 g listu rozmarýny, meduňky a maliníku lesního. Dvakrát denně přikládat teplé obklady, asi po půl hodině.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2976;136 + 47 - 111;Koupele: vezmeme po 100 g drcených jalovčinek, borovicového jehličí, natě tymiánu nebo mateřídoušky, ovesné slámy, oddenku puškvorce, vrbové kůry. Asi 100 g směsi krátkodobě povaříme v pěti litrech vody a potom necháme dlouhodobě vyluhovat. Posléze přecedíme do lázně teplé 38 až 40 °C. Lázeň bereme každý druhý den lednu hodinu před spaním asi 10 až 15 minut. Vyluhované byliny můžeme ještě v plátěném váčku zavěsit do lázně k dalšímu vyluhování. Počet koupelí: 12 až 16, po přestávce lze ještě několik koupelí provést na doléčení.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2977;136 + 47 - 131;Vezmeme oddenku pýru 60 g, kořene jehlice trnité 50 g, kořene pampelišky s natí 40 g a po 25 g drcených jalovčinek a listu černého rybízu. Bylinářským způsobem připravíme jeden litr čaje a popíjíme z termosky po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2978;136 + 47 - 120;"Protibolesti0é a protirevmatické mazání ""Oravská mazanina"": do zavařovací láhve se nalije čtvrt litru octa, stejné množství lékárenského terpentýnu a přidají se dvě čerstvá vajíčka s bílou skořápkou. Láhev se dobře uzavře a ponechá se stát asi dva týdny při pokojové teplotě na tmavém místě. V této době se vejce rozpustí. Potom se obsah láhve opatrně protřepe. Vytvoří se tekutá sloučenina, ze které se odstraní vaječné blanky. Mazaninou se - nejlépe na noc - natírají bolavé údy; které se potom zabalí. Před použitím je třeba obsah láhve vždy řádně protřepati. V některých případech se na natřených okrajích pokožky vytvoří vyrážka, podobná husté krupičce. I když to jistě není jev příliš žádoucí, je odpozorováno, že v takovém případě bolesti revmatického typu rychleji ustupují. Po přerušení mazání vyrážky spontánně mizí během několika dnů."
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2979;136 + 47 - 94;"Kůra, kterou je třeba použít vždy na noc: 1. den - na papír od másla nasypat slabou vrstvu strouhaného křenu, na to silnější vrstvu strouhaného kostivalu, přiložit formou náplasti přes noc na bolavé klouby. 2. den - totéž, ale pouze s kostivalem. 3. den - pauza. 4. den -obložit piešťanským bahnem. Při jeho nedostupnosti horkým jílem baleným v plátně event. horkými drcenými bramborami ve slupce. 5: den - obložit kaší z mletých čerstvých kopřiv či vyvařenými suchými kopřivami. 6. den - tvarohový obklad. 7. den -pauza. Aplikovat několik cyklů, současně popíjet jakýkoliv močopudný ""krev čistící"" nebo přímo protirevmatický čaj, jeden litr denně."
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2980;136 + 47 - 91;Vezmeme kořen jehlice trnité a natě přesličky po 120 g, drcených jalovčinek 60g a po 40g krušinové kůry a semena kopru. Do půl litru vroucí vody vhodíme tři polévkové lžíce směsi a vaříme 3 minuty. Necháme půl hodiny vyluhovat, přecedíme do termosky. Užíváme třikrát denně čtvrt hodiny před jídlem a třikrát denně čtvrt hodiny po jídle, vždy po jednom pohárku (100 ml). Při vleklém průběhu je třeba čaj podávat až dva roky - v takovém případě asi po 3 měsících změníme jeho recepturu.
REVMATISMUS;Revmatismus - komplexní léčba;2981;136 + 47 - 27;Jarní protirevmatická kúra: připravit jednoduchou bylinkovou směs z kopřivového a bezového listu po dvou dílech + jeden díl kořene jehlice trnité. Dvě polévkové lžíce směsi dát do půl litru studené vody a do toho nalámat asi půl metru tenkého čerstvého výhonku černého bezu (letorostu), krátce povařit, scedit a pít po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2982;126;Při chronickém revmatismu a při chronických kloubových onemocněních velmi účinně pomáhá smetanka -pampeliška. Pampeliškový čaj se připravuje z nakrájené drogy, jednu až dvě čajové lžičky přelijeme jedním šálkem vody, ohřejeme k varu a po jedné minutě sundáme z plotny, necháme stát 10 minut a pak scedíme. Den co den ráno i večer jeden šálek po dobu 4 až 8 týdnů. Použijemeli přídavné čerstvé pampeliškové listy v libovolné formě, zvýší se účinnost.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2983;126;Proti chronickému revmatismu likér heřmánkový: 75g kořínků pravého heřmánku rozemelte na prášek, promyjte a zamíchejte do jednoho litru dobré žitné kořalky. Nechte 14 dní táhnout, přefiltrujte. Užívat třikrát denně po 10 kapkáchne více.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2984;132;Likér heřmánkový: 75 g kořínků pravého heřmánku rozemelte na prášek, přesejte a namíchejte do litru dobré žitné kořalky, nechte 14 dnítáhnout a přefiltrujte. Třikrát denně po 10 kapkách - ne více, neb žaludek dráždí.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2985;136 + 47 - 27;Při kloubových a svalových bolestech: v 100 ml Alpy vyluhovat vrchovatou lžíci mladých borových a smrkových výhonků po dobu jednoho týdne, scedit, přidat 20 ml dobré slivovice a 10 rozdrcených tablet acylpirinu. Používá se k natírání a k obkladům bolestivých míst. V době, kdy nejsou po ruce mladé jehličnaté větvičky lze použít lesní francovku Lesana.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2986;136 + 47 -103;Pomáhají náplasti, připravené ze dvou gramů opia, čtyř gramů kafru, 15 g dehtu a z čistého petroleje.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2987;123;Při revmatických bolestech, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách pomáhá tinktura z kořene kostivalu lékařského: kořene kostivalu umyjeme a kartáčkem očistíme, nadrobno rozřežeme. Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalejeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2988;123;Připravíme mast: čtyři až šest - podle velikostí - čerstvých umytých kořenů kosti- valu lékařského jemně posekáme a krátce upražíme v 250 g čistého sádla ze střev prasete, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme do čisté nádobky a vložíme do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2989;30;Při akutním kloubovém revmatismu smícháme po 20g květu krušinky, natě zlatobýlu, kopřivy, třezalky a pampelišky a listu břízy. Tři čajové lžičky této směsi se přelijí půl litrem vroucí vody, nechá se 5 minut a scedí se. Pijí se denně tři šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2990;30;Podpůrný účinek léčby má čaj z prvosenky. čajovou lžičku natě prvosenky i s kořenem přelejeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Po mnoho týdnů se pijí denně 3 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2991;30;Smícháme po 20 g plodu badyánu a natě pelyňku pravého a po 30g listu vachty a kůry vrbové. Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Pijí se tři šálky teplého čaje během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2992;126;Po 10 g natě krušinky barvířské a třezalky, po 20 g list břízy a kopřivy, po 30g listu a kořene pampelišky, natě zlatobýlu. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody, dvacet minut necháme vyluhovat. Pijeme třikrát denně před jídlem.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2993;126;Jednu čajovou lžičku květů petrklíče spaříme čtvrt litrem vařící vody a dvacet minut necháme vyluhovat. Pít delší dobu třikrát denně před jídlem.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2994;56;Při revmatismu kloubovém každého rána v 8 hodin hořejší polévání 2 1- 4 konvicemi studené vody, 0 10 hodině polévání kyčli, odpoledne ve 2 hodiny kyčlí a večer chůze ve vodě. Tak prvého dne. Druhého dne ráno choditi ve vodě, v 10 hodin polévání kyčli, v 5 hodin choditi ve vodě. Třetího dne ráno poloviční koupel, v 10 hodin hořejší polévání. odpoledne ve 2 hodiny polévání kyčli, v 5 hodin choditi ve vodě. Čtvrtého dne ráno polévání kyčli, v 10 hodin poloviční koupel, odpoledne polévání zad a večer choditi ve vodě. 'I k nutno pokračovati 12 dní, aby nemocný nabyl zdraví.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2995;132;Ustrouhejte jemně mořskou cibuli a jednu cibuli obyčejnou a dva díly puškvorce a naložte vše do litru denaturovaného lihu. Po dvou dnech slijte, sedlinu však nevyhazujte. Masírujte výtažkem celý úd, kde se bolesti projevují. Sedlinu -pak přiložte rozetřenou na plátno jako obklad.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2996;91;Do 600 ml vřelé vody dáme dvě čajové lžičky plodů borůvky a po jedné čajové lžičce kořene jehlice, natě přesličky, krušinové kůry a plodu kopru. Vaří se tři minuty, pak se scedí: Užívá se šestkrát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2997;40 + 45;Při revmatismu, na bolestivé záněty kloubů, na znehybněné klouby přikládáme mladé rozemleté listí bezu černého. Používáme buď listí samotné nebo rozmíchané s borovou vazelínou.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2998;107;Revmatismus vleklý čili chronický kloubový: smícháme 15 g květu bezového, heřmánkového, lipového, petrklíčového a květu slunéčka, po 15g- natě světlíku a zeměžluče, 10 g listu březového a 20g květu řebříčku. Ze směsi spaříme 15g vřelou vodou (jedním litrem), pak přikryté necháme 12 hodin louhovat a po scezení pobíjíme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;2999;107;Vleklý čili chronický kloubový revmatismus: smícháme po 10 g listu brusinky, břízy, květu čekanky a divizny, 15g květu kozí brady luční a po 20g natě macešky rolní, majoránu, listu ostružiny vonné a smrkového jehličí (mlází). 15g této směsi pak přelijeme litrem vřelé vody, necháme přikryté 12 hodin vyluhovat, scedíme a popíjíme během dne po doušcích.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3000;91;Při chronickém kloubovém revmatismu dáme do 600 ml vřelé vody dvě čajové lžičky kořene pampelišky a plodu borůvky a jednu čajovou lžičku kořene jehlice a semena kopru. Vaříme tři minuty, necháme vyluhovat 30 minut a přecedíme. Užíváme šestkrát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3001;91;Do 600ml vřelé vody dáme dvě čajové lžičky kořene pampelišky a po jedné čajové lžičce listu máty peprné, plodu fenyklu a plodu borůvky. i Vaříme 3 minuty, necháme 30 minut vyluhovat a scedíme. Užíváme šestkrát denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3002;91;Do 700 ml vřelé vody dáme dvě čajové lžičky kůry krušinové a po jedné čajové lžičce tyto drogy: plod borůvky, kořen pampelišky a jehlice trnité a omanu, nať přesličky, list máty peprné. Vaříme 3 minuty, necháme dvacet minut vyluhovat a scedíme. Užíváme šestkrát denně 80 ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3003;107;Na bolestivé klouby náplast ze lněného oleje: díl vče-1'ho vosku, dva díly jeleního loje a tři díly čerstvého lněného oleje se na mírném ohni v rendlíku rozpustí, dobře promíchá a pak na bílé plátno natře. Tím se bolestivý kloub ovine a nechá po několik dní zavinut.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3004;107;Náplast bylinná: díl včelího vosku, dva díly stearinu a tři díly kostníhó oleje se rozetrou s jednou desetinou dílu prášku z natě žanyklové, stejného dílu mateřídoušky, ořechového listu, kořene kostivalu a kořene lopuchového. Mast se dobře smíchá a natře na plátno a na bolestivá místa se přikládá.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3005;107;Revmatismus v zápěstním kloubu, kolen a kyčli léčíme jednoduchým, avšak. účinným a vyzkoušeným prostředkem tak, že kloub zabalíme do hodně velkého kusu vyhřáté vaty a nebo vezmeme čistou houslovou kalafunu, kterou rozetřeme na prášek, kterým posypeme tlustou vrstvu vyčesaného Inu a celek pak hodně pokropíme žitnou kořalkou. Takto upraveným obalem ovineme kolem dokola bolestivý kloub a zabalený v klidu ponecháme 8 dní, až se obal sám uvolní. Pak jej sundáme, kůži lihem očistíme popřejeme jí několik dní odpočinku a po tuto dobu jen vyhřátou vatou obalujeme.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3006;136 - 47 - Wiadomosci zielarskie, Polsko;Revmatismus, bolesti kloubů, nervové záněty: v jednom litru Alpy vyluhovat po 70 g kaštanových květů ( nebo strouhaných kaštanů ), kořene bezu chebdí a list nejlépe tříletého agáve. Po týdnu macerace filtrovat a podle potřeby zlehka vtírat do nemocných kloubů. podél páteře apod. Současně se osvědčilo podávání práškované natě jeteloviny vojtěšky a to v dávce 2 až 3 třikrát denně, po jídle, zapít vodou. Také semena pupalky dvouleté mají protirevmatickou aktivitu. Užívají se čerstvě drcená semena 2 až 4krát denně na špičku nože.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3007;301;Pijte denně ráno, v poledne a večer, vždy před jídlem odvar z přesličky, plavuně vidlačky a listu břízy.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3008;132;Při vleklém revmatismu vypijte denně přes den v menších dávkách alespoň litr odvaru z jehlice trnité (tzv. babí hněv).
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3009;132;Pijte denně odvar z usušeného květnového březového listí. Použijte 10 až 12 lístků, které rozemelete: Nesladit.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3010;136 + 47 - 72;Rozpustit čerstvé máslo a krátce v něm vyluhovat čerstvě natrhané sedmikrásky a nať slézu okrouhlistého 1:1 a přecedit přes plátno. Vzniklou mastí ošetřovat klouby, páteř spod. několikrát denně. Doporučuje se mast bohatě parfemovat přídavkem levandulové silice.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3011;136 + 47 - 80;"Tři polévkové lžíce jalovčinek vařit v malém množství vody až změknou a částečně se rozvaří. Pak přidat jablečný ocet do celkového objemu asi půl litru a za stálého míchání se dále vaří a zahuštuje jílem (z hloubky 120 cm) do masy hustoty medu; natřít na plátno do tloušťky asi dva cm a přiložit formou náplasti na nemocný kloub, páteř apod. a dobře ovázat. Podobně lze užít náplasti ze slivovice a vaječných bílků, příp. náplasti z mletých čerstvých kopřiv se sádlem."
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3012;107;Při revmatismu vleklém smícháme 15g listu březového, 10 g natě drchničky, 20g natě jehlice trnité. 20g natě kopřivy, 15g natě mochny husí, 10 g natě pastuší tobolky, 20 g natě řebříčku růžového, 10 g jarních výhonků vrby bílé a 15g natě zemědýmu. Vezmeme 15g této směsi a přelijeme litrem vařící vody, pak necháme přikryté 12 hodin vyluhovat, scedíme a pijeme po doušcích během dne.
REVMATISMUS;Revmatismus vleklý chronický kloubový;3013;107;Osvědčené jsou prášky z březového listu, drchničky, jitrocele, kopřivy, pastuší tobolky, řebříčku žlutobílého čili Petrova koření, z přesličky, rozmarýnu, violky vonné, vrby bílé, zemědýmu apod. Obyčejně se smíchají 4 díly prášku z bylin a jeden díl prášku ze slepičích skořápek. Tento prášek si připravíme tak, že čerstvé slepičí skořápky očistíme, blány odstraníme a opatrně usušíme, aby horkem nezežloutly. Usušené, až se jemně drobí, utlučeme a pak na masovém mlýnku na jemnou moučku semeleme. Prášky uschováváme ve sklenici téměř uzavřené na chladném a suchém místě. Užívají se 2 až 3krát denně na hrot kulatého nože, ve švestkové marmeládě nebo v něčem podobném. Mnohým pacientům se prášky lépe zamlouvají nežli z těchže bylin připravené čaje.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3014;91;Připravíme zápar z jedné čajové lžičky nadrobno posekaného jírovce madálu, kterou zalijeme 400 ml vody a necháme vyluhovat dvě hodiny. Užíváme 100 ml třikrát denně před jídlem. Stejně jako zápar můžeme použít i odvar, který připravíme z jedné polévkové lžičky listů a nebo nadrobno posekané kůry jírovce. Vaříme ve 400ml vody 10 minut.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3015;0,91;Připravuje se na vnější použití odvar z 500g rozdrcených oddenků kapradě samčího a 5 I vody. Vaříme dvě hodiny a stále doléváme vodu na původní, počáteční objem. Odvar se používá na koupel, která má trvat 30 minut. Jedna etapa léčení představuje třicet koupelí.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3016;305;Při revmatismu nebo dně, kdy potřebujeme zvýšit vylučování solí z těla užíváme nálev připravený ze dvou polévkových lžic rozemnutých suchých lístků jasanu ztepilého, přelitých třemi dcl vřelé vody. Necháme ustát a užíváme ob den.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3017;136+47-I8;"Starý cikánský recept proti revmatismu a dně: ve dvou litrech vody 10 minut vařit 250g jasanového listí, 150g kůry černého bezu (nejlépe z mladých letorostů) a 20g kořene mydlíce lékařské; tu lze nahradit 30g vrbové kůry nebo 30g květu tužebníku jilmového. Pít tři šálky denně, zbytek uschovat v chladnu a přihřát v čase potřeby."
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3018;23;Přelejte 5g.sušené řezané natě kopřivy dvoudomé dvěma sklenicemi vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Během dne vypijte toto množství po doušcích.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3019;40 + 45;Při revmatismu, dně, nechutenství, zažívacích poruchách a proti pocení nohou pomáhá odvar do koupele: půl kg čerstvých listů nebo oplodí ořešáku královského vaříme půl hodiny v jednom litru vody, necháme vychladnout a přecedíme do lázně.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3020;40 + 45;Jako mazání - tinktura z květů jírovce madálu: jeden objemový díl květů zalijeme deseti díly lihu nebo destilátu a postavíme na tři týdny na slunce, pak scedíme.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3021;14;Při revmatismu, dně, prokrvení pokožky a k celkovému osvěžení připravíme koupel: 1 kg mladých výhonků borovice lesní vaříme půl hodiny ve třech litrech vody. Přecezený odvar přidáme do vanové lázně. Teplota lázně se doporučuje 34 °C. doba pobytu nejvýše dvacet minut.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3022;123;Při revmatismu, dně a nervových nemocech podle švýcarského faráře Kunzla čaj z přesličky. Stačí jedna vrchovatá čajová lžička na čtvrt litru vody, kterou spaříme.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3023;123;Při revmatismu a dně, i tehdy, když se již ukazují změny v kloubech, dále při chronické zácpě a hemoroidech: zarovnanou čajovou lžičku plavuně vidlačky zalijeme litrem vróucí vody a necháme krátce vyluhovat. Nevaříme! Pijeme po doušcích jen jeden šálek denně, nejlépe ráno nalačno, půl hodiny před snídaní.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3024;107;Na dnavé uzly: 1 kg bramborů se upeče, oloupe a na kaši utluče. K tomu se přidá půl kg postrouhaného tvarohu a čtvrt litru vinných kvasnic. Vše se spolu dobře promísí, uhněte, ve vodní lázni přihřeje a horké na bolestivou zatvrdlinu přiloží.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3025;132;Proti revmatismu, dně a vodnatelnosti pomáhá likér jehlicový. Svařte. hrst čerstvých nebo lehce spařených usušených kořínků jehlice trnité, tzv: babího hněvu v litru dobrého červeného vína a přefiltrujte. Denně ráno nalačno a večer před spaním jednu odlivku.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3026;132;Do 16 dílů vepřového sádla a 8 dílů nahřátého ovčího loje utřete dva díly muškátového oleje a žlutého vosku a díl jalovcového a rozmarýnového oleje. Při.bolestech vtírat.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3027;132;Čtyři hrsti rozmarýny, po dvou hrstích bobkového listí a šalvěje a hrst bezinkového květu nechte vařit půl hodiny, načež po scezení vhoďte do nich dvě hrsti mořské nebo karlovarské soli, nechte ro2pustit a vlejte všecko do koupele (nemá být příliš horká).
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3028;303;Použijeme tinkturu z rozrazilu, kterou získáme tak, že jednu vrchovatou dvouhrst kvetoucí, pokrájené natě rozrazilu dáme do jednoho litru žitné a necháme na slunci 14 dní. Zevně vtíráme do kůže a vnitřně bereme třikrát denně-15 kapek s trochou vody nebo čaje.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3029;126;Při revmatismu a ústřelu pomáhá účinně třezalkový olej. K přípravě potřebujeme třezalkovou nať, u které se právě rozvinuly květy, 125g čerstvé třezalkové natě a květy rozmačkáme nebo rozdrtíme a trochu rozetřeme a pak přidáme 500 g olivového oleje, dobře promícháme a plníme do lahve z bílého skla se širokým hrdlem, kterou pak nezavíráme. Na teplém místě uložíme tuto směs při občasném promíchání ke kvašení. Po 3 až 5 dnech láhev uzavřeme a vystavíme slunečnímu světlu tak dlouho, až obsah dostane jasnou červenou barvu. To se stane asi po 6 týdnech. Pak kapalinu lisováním odcedíme, nahoře plovoucí olej opatrně slijeme a uložíme do těsné lahvičky.
REVMATISMUS;Revmatismus - dna - ischias;3030;126;Pomáhá třezalkový čaj, který připravíme tak, že dvě čajové lžičky usušené a rozřezané drogy se přelijí velkým šálkem vody a ohřejí k varu, pak se po několika minutách odcedí. Tento čaj se pije v podobě čajové kúry minimálně dvakrát denně, lépe ale třikrát denně po více týdnů.
REVMATISMUS;Revmatismus pokročilý;3031;132;Koupel březová - tzv. suchá: zdrhněte ráno před východem slunce plný pytel březového listí a vlezte si do něj nahý a zůstaňte v něm tak dlouho, až se zapaříte. Koupel nepřehánět - a na srdce obklad,
REVMATISMUS;Revmatismus zastaralý;3032;132;Mast: utřete do 10 g kakaového másla 7,5 g hořkého mandlového oleje a 0,20 g vilínového výtažku.
REVMATISMUS;Revmatismus zastaralý;3033;132;Jedlová koupel: 4 až 8 větších zelených šišek rozvařte úplně v pěti litrech vody, dolévat stále, vlejte do vany a poseďte v ní dokud je teplá.
REVMATISMUS;Revmatismus zastaralý;3034;107;V nejnovější době se osvědčuje koupel s přísadou půl kg rmenu, půl kg senných stěrů a půl kg smíšeného jehličí. Vše se spolu ve vodě vaří jeden a půl hodiny, pak se směs přecedí a přidá do koupele.
REVMATISMUS;Revmatismus zastaralý;3035;107;Zastaralý revmatismus se léčí koupelemi s přísadou 1 kg zdravé ovesné slámy, čtvrt kg rmenu a čtvrt kg březového mlází. Směs vaříme půl druhé hodiny, po přecezení se vše slije do koupele.
REVMATISMUS;Revmatismus zastaralý;3036;107;Náplast ze včelích voštin - staří včelaři považují tento prostředek za nejlepší na léčení revmatismu a dny. Staré voštiny se na co nejmírnějším teple s přídavkem trochy medu na pánvi nebo v hrnku rozpustí a aby podržely svou vláčnost, přidáme k nim maličko lněného oleje. Rozpuštěné a dobře promíchané za tepla natřeme na plátno a takto zhotovenou náplastí bolestivá místa obalíme a dobře ovineme vlněným šátkem. Jestli nám náplast nepřekáží, tak, ji tam necháme, až bolest zmizí, třeba i týden, netvoříli se pod ní vyrážka.
REVMATISMUS;Revmatismus svalový;3037;136 + 47 - 73;Vezmeme 100 g jehlice trnité (kořen), 50g listů celeru, 50g natě fenyklu a po 30g tymiánu (nebo mateřídoušky), meduňky, natě mochny husí a oddenku pýru. 15g směsi vaříme jednu minutu ve dvou litrech vody, necháme vyluhovat do vychladnutí, přecedíme a popíjíme po doušcích během dne. Ráno a večer postižené svalové partie masírujeme směsí vínovice a vinného octa a potom je lehce namažeme tenkou vrstvou olivového oleje, který vtíráme, až úplně vsákne.
REVMATISMUS;Revmatismus svalový;3038;132;Natrhejte si čerstvý vlaštovičník, rozmačkejte jej lehce válečkem, rozmažte na čisté plátno a přiložte na bolestivé místo.
REVMATISMUS;Revmatismus svalový;3039;136;Krieippova antirevmatická mast proti svalovému revmatismu, neuralgiím apod.: 8g rozmarýnové silice, po 4g kafru a mentolu, ve vodní lázni vmíchat do masťového základu z 50g prosté masti (event. sádla) a 35g lanolínu. Podle potřeby vtírat do postižených míst.
REVMATISMUS;Revmatické otekliny;3040;132;Obklady: 30 g bezového květu, 30 g heřmánku, 20g lněného semena, 15g kopřivy, 15g lučního kmínu.
REVMATISMUS;Revmatické otekliny;3041;132;40g tužebníku, 20g zemědýmu, 10 g kopřivy, 20g vřesu, 10 g blahovičníku. Třikrát denně šálek teplého čaje vidy po jídle. Potírati olejem kosatcovým. Koupele komonicové.
REVMATISMUS;Revmatické otekliny;3042;40 + 45;Při revmatismu, na otoky a pohmožděniny: jemné ,pláténko naplníme řezaným suchým listím meduňky. Nahřejeme a přikládáme na postižená místa.
REVMATISMUS;Revmatické otekliny;3043;132;Mast: do dvou dílů vepřového sádla rozsekejte jeden díl čerstvých topolových pupenců a nechte tak dlouho vařiti, až směs zvláční, pak přefiltrujte jemným plátnem. Vtírá se nahřáté přímo.
REVMATISMUS;Revmatismus a k odvodnění;3044;126;2Dg kopřivové natě, 20g pampeliškového kořene s natí, 5g březového listí, 5g šípků se semeny. Pro jeden šálek použijeme dvě čajové lžičky směsi, přelijeme vařící vodou a 15 minut necháme stát. Odcedíme a pijeme třikrát denně jeden šálek čaje po dobu 6 týdnů.
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3045;107;Zabalíme si teple hlavu a uděláme si, jeli nám _ to možno ihned horkou koupel nohou z léčivých bylin. Nejčastěji používáme ke koupeli odvaru ze směsi listu a květu a rozmělněného kořene chebdí, listí i kořenů kopřiv, bezového listí, mateřídoušky apod.
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3046;107;Osvědčuje se hořčičná koupel. Semele se na moučku 5 dkg hořčice, bílé nebo žluté, spaří se 'vřelou vodou a nechá dvě hodiny loužit. Pak se to scedí a přidá do koupele. Taková koupel nohou léčí nejen revmatismus a ulehčuje bolesti hlavy, ale odstraňuje i nespavost a léčí též návaly krve do hlavy.
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3047;107;Chorobu možno léčiti parní lázní hlavy připravenou ze senných stěrů a řebříčku, kterou si připravíme takto: senné stěry smícháme na polovici s řebříčkem, dáme do vhodné nádoby a spaříme vařící vodou. Nad nádobu dáme hlavu a pokryjeme plachtou tak, aby všechna pára z ní vystupující se soustředila na hlavu. Vydržíme tak alespoň dvacet minut. Místo vody se používá s dobrým výsledkem syrovátka. Po této lázni pak hlavu na sucho utřeme, do suchého flanelu zabalíme a po vypití 2 až 3 šálků pot budícího čaje ulehneme do postele a dobře se vypotíme. Používámeli parních lázní, nečiňme tak nikdy, pokud jsou bolesti, nýbrž vyčkejme až s bolesti zmírní.
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3048;56;Mámeli revma v hlavě, uděláme nejlépe, když hlavu co nejméně léčíme a naproti tomu použijeme teplých koupelí a páry na nohy. Kdybychom přiložili na hlavu prostředky studené, bolest by se zhoršila, kdybychom přiložili teplé, pak by krev v hlavě ještě více proudila. Postup nejlepších prostředků proti revmatismu v hlavně jest asi tento: teplá koupel na nohy (s popelem a solí), plena (šál), parní lázeň na nohy, parní lázeň na hlavu se studeným hořejším poléváním a pak zase plena. Tímto pořadem aplikací - 2 nichž se po jedné užívá denně - vyléčíme nejsilnější revmatismus v hlavě, jenž obyčejně průvanem, nastuzením, velmi často též rychlou změnou temperatury povstává.
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3049;56;"V týdnu brát třikráte krátký ovinek na půldruhé hodiny, čtyřikráte za týden úplné omývání s postele, dvakrát hořejší polévání; tak 14 dní. Potom: jednou krátký ovinek, dvakráte úplné omývání, každodenně hořejší polévání a polévání kolenou."
REVMATISMUS;Revmatické bolení hlavy;3050;56;V týdnu třikráte si obléci na půldruhé hodiny hrubou košili namočenou v odvaru ze senných trusek. Dvakráte v týdnu vzít ovinek od paždí dolů, jenž v teplém odvaru ze senných trusek byl namočen. Týdně dvakráte v noci s postele studenou vodou úplně se omýti a zase hned do postele se uložiti. S těmito prostředky pokračuje se 14 dní. Potom přijde: denně jedno hořejší polévání a jednou polévání kolenou, denně choditi ve vodě 2 až 4 minuty a na to se pohybovati, v týdnu dvakráte úplně se omýti.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v tváři;3051;107;léčíme nátchovými pytlíčky (peřinkami), naplněnými aromatickými bylinami a sice bezovým květem i listem, božím dřevcem, heřmánkem, majoránem, mateřídouškou, mátou peprnou, mařinkou vonnou, meduňkou, mařím listem apod. Tyto bylinky se po jednom díle dobře promíchají a vloží do pytlíčku z řídkého plátna asi 18 krát 24 cm velkého. Pytlíček se dobře zahřeje, přiloží na tvář a flanelem převáže.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v tváři;3052;107;V tváři se vyskytují revmatické bolesti poměrně zřídka. Bolesti obličeje bývají obyčejně původu nervového, ačkoliv jsou revmatickým bolestem velmi podobné. K utišení těchto užíváme pytlíčků vyplněných aromatickými rostlinami anebo moukou, kafrem, čertincem, otrubami apod.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v krku a zátylí;3053;i07;Vyskytují se zřídka. Počínají ztuhlostí krčních svalů. Nejlépe se osvědčuje náplast ze včelích voštin kterou vlněným šátkem ke krku připevníme, abychom krk i zátylí, pokud bolí, udrželi stále v teple. Přitom se musíme vystříhati jakéhokoliv nachlazení, jež mívá škodlivé následky.
REVMATISMUS;Revmatické -bolesti v pažích, ramenou a nohou;3054;56;Denně jedno hořejší polévání a dvě polévání kyčli, druhého dne španělský plášť, čtvrtým dnem počínaje na místě hořejšího polévání každodenně poloviční koupel a jednou v týdnu napařování hlavy.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v zádech;3055;132;Mazání: do 125 dílů vody a 75 dílů lihu sesekejte nadrobno nebo semelte 15 dílů andělikového kořene, 4 díly kořene baldriánového a 4 díly sušených jalovčinek, nechte 24 hodin táhnout, přefiltrujte, načež na každých 100 dílů roztoku přidejte dva díly práškovitého cukru. Vmazávejte přímo do postižených míst v širokých soustředěných kruzích.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v zádech;3056;107;Nemůželi se nemocný bez pomoci ani napřímiti a chodí schýlený - léčení této choroby zahájíme přísnou dietou a pitím prospěšných čajů, načež použijeme parních lázní a masáží. Kromě toho natíráme záda lihovým nebo olejovým výtažkem z mateřídoušky nebo z červeného kaštanového květu. Natíráme se jím obyčejně ráno a večer před spaním. Tento lék se dobře osvědčil i při léčení ischiasu. Dobře působí parní lázeň. Jsoulí parní lázně příliš vzdálené, připravíme si doma lázně z léčivých bylin, senných stěrů nebo též z chvojí jehličnatých stromů.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti ramen a lopatek;3057;107;Tyto bolesti se projevují týmiž příznaky jako revmatické bolesti zad. Poněvadž příčiny jsou stejné, je i léčení stejné. Nejvíce se užívá k natírání kafrového lihu nebo směsi připravené slitím stejného množství čpavku, kafrového lihu a angelikového lihu. Po nátěru přikryjeme bolestivá místa na nahém těle čistou vlněnou Tátou. To děláme tak dlouho, pokud choroba trvá. Přitom konáme prostocviky a čas od času používáme parních lázní.
REVMATISMUS;Revmatické bolesti v kyčlích;3058;56;Při hrozných bolestech posaditi pacienta denně dvakráte vždy na 25 minut do koupete z ovesné slámy, s trojím střídáním.
REVMATISMUS;Revmatismus a zánět nervů;3059;14;Užíváme k přípravě koupelí a obkladů odvar ze dvou lžiček řezané sušené natě meduňky lékařské, kterou přelijeme čtvrt litrem vařící vody a ponecháme přikryté stát. Po 15 minutách slijeme a používáme ke koupelím a obkladům.
REVMATISMUS;Revmatismus spojený s nepravidelnou činností;3060;30;Smícháme 20 g natě jablečníku a 20 g natě zeměžluče, 30g natě kopřivy a 30g květu bezu černého. Tři čajové lžičky této směsi přelijeme půl litrem vřelé vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedí se. Pijí se denně 1 až 3 šálky teplého čaje.
REVMATISMUS;Opodeldok;3061;10?;Opodeldok, dráždivé mazání proti revmatismu: rozpustíme 30 g jádrového mýdla v 60 g lihu a přidáme k tomu 30 g salmiakového lihu. Směsí se třepe, až se vše spolu dobře smísí.
REVMATISMUS;Opodeldok;3062;107;Ve 450g lihu rozpustí se 2g tymiánového oleje, 2g levandulového oleje, 6g rozmarýnového oleje, 10 g japonského kafru, 25 g amoniaku a 40 g jádrového mýdla. Vše se spolu třepáním dobře smísí.
REVMATISMUS;Opodeldok;3063;107;90g olivového oleje, 45g bílého včelího vosku, 25g jemného terpentýnu, 10 g kyseliny mravenčí, 10 g kyseliny salicylové, 5g jalovcového oleje, 5g rozmarýnového oleje, 5g pryskyřice olibánové (kadidla) a 3g japonského kafru. Kafr, pryskyřice a salicyl se rozpustí v 18 cm3 lihu a vosk se rozpustí zvlášť na mírném teple. Roztavené látky se v kelímku opatrně smíchají a utřou.
ROUPI;;3064;78 + 66;Z 30g natě heřmánku lékařského připravíme 300ml nálevu a tuto dávku pijeme po doušcích celý den.
ROUPI;;3065;78 + 66;Užívejte strouhanou mrkev ve formě salátu!
ROUPI;;3066;78 + 66;česnek v polévkách, pomazánkách atd. pokud jej pacient snáší.
ROUPI;;3067;78 + 66;Připravte nálev z těchto bylin: list pelyňku pravého, květ heřmánku lékařského a list kassie úzkolisté - dvě kávové lžičky směsi na šálek vody. Pije se večer před spaním.
ROUPI;;3068;301;15 g květu heřmánku, 25 g květu vratiče. 45 g natě pelyňku - ze lžičky bylin skleničku záparu, užívat každou hodinu po lžičce čaje.
ROUPI;;3069;99;2 g natě pelyňku, 2 g kořenu lékořice, 0,5 g anýzu, sedm dávek rozmělnit na prášek a užívat jednu dávku týdně nalačno, zapíjet nejlépe odvarem ze sušených švestek. Po delším pobytu roupů v konečníku musíme zjistit, zda se neobjevily některé příznaky kurdějí.
ROUPI;;3070;99;Rozetřít 2 až 3 stroužky česneku, rozmíchat je v jedné a půl sklenici vody, používat na klystýr zopakovat 3 krát ve dvoudenních intervalech.
ROUPI;;3071;99;10 g květu heřmánku, 25 g vratiče, 40 g natě pelyňku, 25 g kůry krušiny olšové - ze lžíce bylin sklenici odvaru, pít 3 až 4 dny. Tento recept nelze použít v případě těhotenství.
ROUPI;;3072;134;"Welserová: ""Náplast proti červům od doktora Filly Brockese: vezmi zeměžluč, lístky i s květy, semena pelyňku - od každého po třech hrstích, obojí utlučené nadrobno, bobule z chebdí nebo místo nich bezinkovou zavařeninu, volskou žluč - od každého tolik, jako je zapotřebí, aby se to dalo zvlhčit. Všechno smíchej a namaž tím břicho."""
REKONVALESCENCE t-;;3073;30;Přelejte čajovou lžičku pískavice řecké seno šálkem vřelé vody, nechte 5 minut vyluhovat a sceďte. Denně vypijte tři šálky teplého čaje.
REKONVALESCENCE t-;;3074;30;Přelejte tři čajové lžičky natě kuklíku půl litrem vřelé vody,.nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
RUCE;Pocení rukou;3075;132;Připravte mast: smíchejte 1 g kyseliny salicylové, 2g kyseliny borové, 10 g boraxu a 50g lihu s takovým množstvím glycerínu, aby vznikla hustá kašička. Vtírejte do dlaní po každé práci.
RUCE;Prsty - hnisavé onemocnění;3076;303;Bylinkové víno z proskurníku lékařského: smícháme rovným dílem praskurník lékařský, bedrník, oddenek kapradí samce a květ bezu černého. Do půl litru bílého vína se dá 15g směsi uvedených bylin a nechá se přes noc vyluhovat. Druhý den se všechno zahřeje k varu. Prsty se ponoří na dvě hodiny do příjemně teplého roztoku, potom se naškrábe prach z křídy, prsty se jím zasypou a zaváží bílým tenkým plátýnkem, které nemá být prané v prášku, ale jen ve vodě s mýdlem.
RUCE;Ruce oteklé nebo zardělé;3077;132;Obkládejte denně dvakrát postižená místa i s okolím tzv. medovou náplastí, tj. pravým lesním medem, rozmazaným na plátno. Po 2 až 4 dnech umýt a přiložit na ně obklady ze sladké smetany. Užasnete nad výsledkem.
RUCE;Ruce - praskliny kůže;3078;335;Praskliny kůže na rukou, nohou a rtech, které vznikají zejména za mrazivého počasí ošetříme touto mastí: dvě čajové lžičky drobně rozdrcených usušených oddenků mochny nátržníku se ve vodní lázni tři minuty povaří v decilitrové skleničce másla a ještě za tepla se přefiltrují přes gázu. Mast se musí uchovat v chladnu.
RUCE;Ruce - praskliny kůže;3079;21;Na rozpraskané ruce, drobné oděrky, opruzeniny, omrzliny nebo zahojené ale dosud citlivé popáleniny pomůže měsíčkový olej. Do porcelánové misky hrst měsíčkových květů rozdrtit, pak napěchovat do průhledné sklenice se širokým hrdlem, zalít olejem, postavit na okno na slunce, 7 až 14 dní nechat macerovat, během té doby několikrát protřepat, pak přecedit, vymačkat a uložit v tmavé dobře uzavřené lahvičce.
RŮŽE;Ráže oteklá;3080;132;Suchý obklad. Smíchejte stejným dílem květy bezové, heřmánkové, praženou žitnou mouku a suché pšeničné otruby vše nadrobno rozemleté do lněného pytlíčku a přikládejte na bolestivé místo.
RŮŽE;Růže na kyčlích;3081;132;Smíchejte tolik bramborové moučky se zinkovou mastí, aby zůstala ještě vláčná, naneste v silné vrstvě přihřátým flanelem.
RŮŽE;Růže na kyčlích;3082;99;Vnitřně: květ hlohu, nať řebříčku, vrbová kůra, list vachty, list máty: Ze směsi zápar.
RŮŽE;Růže na kyčlích;3083;99;Na obklady: semeno pískavice řecké seno, kořen anděliky rozmělníme na prášek, lžička prášku na půl litru vody, povařit a při míchání přidat lžičku Azulenu. Obklad přiložit na několik hodin.
RŮŽE;Růže na kyčlích;3084;132;"Obklady z léčivé hlíny nebo ze směsi másla, mouky, oleje červeného, kamenného a smetany; zároveň kterýkoliv močopudný čaj."
RŮŽE;Růže na kyčlích;3085;123;Čerstvě nasbírané listy podbělu se omyjí, rozválejí na kaši a přiloží na zapálené místo. Listy je také možno drobně nakrájet, spařit vřelou vodou, krátce vyluhovat a z vychladlého čaje dávat obklady. Stejně tak je možné použít zelí a kapustu, které se rozmělní, napřed ale umyjí. Odstraní každý zánět růže. Velmi dobře i mírně účinkuje šťáva z masitých listů netřesku střešního. šťávu z listů můžeme získat v odstředivce a zlehka jí potíráme zanícené místo. Jiný způsob je tento: listy téže rostliny se podélně nařežou, položí na talíř vzhůru řeznou plochou a nemocné místo se potírá vytékající šťávou. Ráno se pije půl hodiny před snídaní šálek čaje z rozrazilu a v průběhu dne po doušcích tři až čtyři šálky z kopřivy a to až do doby, kdy lékař zjistí při kontrole, že růže zmizela.
RŮŽE;Růže v obličeji;3086;123;Přiložte nemocnému na tři čtvrtě hodiny plenu v teplé vodě namočenou, potom ji znova namočte, ale ve vodě čerstvé a zase přiložte - to budete opakovat třikrát, což trvá asi 3 hodiny. Později asi po 3 až 4 hodinách namočíte čtyřnásobně složený šátek (kus plátna) do čerstvé vody, řádně ho vyždímáte a nemocnému přiložíte na život. Tento obkladek trvá 3 hodiny, musíte ho však po každé hodině v čerstvé vodě znovu namočiti a zase přiložiti. Za tři hodiny po odstranění obkladu položí se nemocný na hodinu na několikanásobně složený šátek, jenž byl namočen ve studené vodě a dobře vyždímán. Těchto prostředků bude pacient podle naznačených pořádků tak dlouho užívati, až všecka horkost pomine a nemocná látka se vyloučí. Na bolavé místo obličeje nepřikládá se pranic, leda snad že, se čas od času vlažnou vodou omyje, když napnutá kůže příliš bolí. Máli nemocný žízeň, dáváme mu vodu s cukrem, vždy však jen po malých dávkách.
RŮŽE;Růže v obličeji;3087;56;Nemocnému přiložíme dvakrát za den plenu, vždy na tři hodiny a po každé hodině ji zase znova namočíme. V ostatním denním čase omýváme mu vždy za 3/4 hodiny záda, prsa a život nebo též celé tělo vodou smíšenou s málem octa. Jednotlivé omývání nesmí trvati déle než minutu, tj. v minutě musí býti celé tělo omyto. Když horečka značně již ulevila, pak dostačí jedno omývání až po 2 až 3 hodinách- ještě později jen jedno za den. Jeli nám na počátku pro umývání předepsána teplá voda s octem, béřeme později k. omytí jen vodu čerstvou. Bolavé místo v obličeji myjeme čas od času vodou vlažnou.
RŮŽE;Růže na noze;3088;56;Nemocný udělá nejlépe, když vezme krátký ovinek, jímž se proudění krve k noze zmírní. Po tomto ovinku může si nohu nad růži směrem k trupu. (tělu) ovázati (ovinek na nohu). Na růži můžeme také bezprostředně působiti, když měkký kousek plátna v teplé vodě namočíme, na zanícené místo ho přiložíme a suchým šátkem ovážeme. Teplý obkladek rozvádí a vylučuje.
RŮŽE;Růže na ruce;3089;56;Krátkým ovinkem může růže na ruce svádět proud krve od shora dolů. Pak je třeba přiložit šál (plenu), který tolikráte obnovujte, kolikráte stoupá horkost. Také v tomto případě lze bezprostředně působiti na bolestivé místo.
RŮŽE;Růže na hlavě;3090;56;Svrchní obklad svede krev dolů a ovinek na krk ztenčí rychle jedovatou látku. Po několikerém použití těchto dvou prostředků můžeme také bezprostředně útočiti na růži. Na počátku použijeme vody teplé a když větší část jedovaté látky byla vyměšena (to nám ukáže slabší červená barva a menší otok), pak taky vody studené. Prostředky béřeme ve způsobu ovinku na hlavu.
RŮŽE;Růže na hlavě;3091;78 + 66;Z listu kopřivy dvoudomé připravíme nálev. Pijí se dva šálky denně.
RŮŽE;Růže na hlavě;3092;78 + 66;Smícháme 45g třezalky tečkované, 15g listu jitrocele kopinatého a 15g kořene mochny nátržníku. Odvar: kávová lžička směsi na šálek vody, nechá se jednou přejít varem a odstaví. Doba vyluhování je 10 minut. Pijí se dva šálky denně.
RŮŽE;Růže na hlavě;3093;78 + 66;Smícháme 70 g natě violky trojbarevné, 55 g natě třezalky tečkované, 35 g natě světlíku lékařského, 35 g natě přesličky rolní, 10 g natě kokošky pastuší tobolky, 70g kořene smetanky lékařské, 50g kořene pýru plazivého, 40g plodu koriandru setého a 35g listu podběle obecného. Odvar: polévková lžíce směsi na čtvrt Jitru vody, doba varu 5 minut, vyluhování 10 minut. Scedit a pít teplý čaj třikrát denně půl hodiny před jídlem.
RŮŽE;Růže na hlavě;3094;78 + 66;Smícháme 45g třezalky tečkované, 25g kořene kostivalu ` lékařského, 15 g kořene puškvorce obecného a 15 g kořene mochny nátržníku. Odvar: kávová lžička směsi na šálek vody, necháme přejít varem, odstavíme a 10 minut vyluhujeme. Po scezení odvarem kloktáme a případně proplachujeme nos.
RŮŽE;Růže na hlavě;3095;132;Spařte na tenko oloupanou slupkou z čerstvých jablek vařící vodou, nechte 10 minut táhnout, sceďte a vypijte na noc kolik snesete. Přidat můžete citronovou šťávu a osladit cukrem.
RŮŽE;Růže na hlavě;3096;132;Rýmu zastavíte, když vhodíte směs z lněných semínek na rozžhavené uhlí a páry tyto pouštíte nálevkou do nosu, čímž se vyléčí nejen rýma, ale rozpustí s vlhkost a šlemy z hlavy.
RŮŽE;Růže na hlavě;3097;14;Proti rýmě, pálení v krku, kašli, zahlenění, zánětu nosních dutin a průdušek pomáhá jitrocelový.sirup: libovolné množství sušených listů jitrocele kopinatého rozřežeme, vložíme do kamenné, skleněné nebo smaltované nádoby, zalijeme studenou vodou, aby byly listy ponořeny a necháme 24 hodin stát. Potom slijeme, do nálevu přidáme šťávu z čerstvých listů a o polovinu více cukru, než kolik váží tekutina. S cukrem vaříme 20 až 30 minut za občasného míchání. Po vychladnutí má být sirup o něco řidší než med. Aby sirup hned nezcukernatěl, přidáme při varu špetku soli, přidat můžeme i několik lžic medu.
RŮŽE;Růže na hlavě;3098;126;Při rýmě pomáhá majoránková mast. - Jedna polévková lžíce červeného vína se vaří jednu minutu s jednou čajovou lžičku majoránky, pak se přidá jedna polévková lžíce másla, roztaví se, přecedí, nechá vychladnout a uloží se do chladničky. Mast se vtírá do nosu a jeho okolí.
RŮŽE;Růže na hlavě;3099;99;Lipový květ, květ tužebníku jilmového a černého bezu: Dvě lžičky bylin na sklenici vařící vody. Pije se tři až čtyřikrát denně teplé s medem nebo s domácí malinovou šťávou.
RŮŽE;Růže na hlavě;3100;99;Plody maliny, ostružiny, dřišťálu - lžička plodů na sklenici vařící vody. Pije se každé dvě hodiny.
RŮŽE;Růže na hlavě;3101;40 + 45;Vtíráme do nosu: jedna lžíce šťávy vylisované z čerstvé natě majoránky zahradní se rozetře s pěti lžícemi nesoleného másla nebo borové vazelíny.
RŮŽE;Růže na hlavě;3102;132;Rozsekejte tři větší cibule, přihřejte je, namažte na mokrý šátek a přivažte si vše na hlavu, jeli rýma zastaralá, opakujte třikrát vždy na noc.
RŮŽE;Růže na hlavě;3103;301;Mast: jedna čajová lžička sušené nati majoránky zahradní se vaří jednu minutu v odvaru z listí maliníku a ostružiníku, přidá se pět polévkových lžic borové vazelíny, roztaví se a přecedí se. Vložíme do nosu.
RŮŽE;Rýma vasomotorická;3104;136 + 47 - 104;Tato rýma je charakterizována ostrým nástupem a nemožností dýchat. V léčbě se osvědčil květ heřmánku a nať řebříčku nebo i květ měsíčku.Osvědčily se pětiminutové inhalace nad vařící se směsí těchto bylin a současné podávání sedativně působících čajů vnitřně. např. nálevu ze směsi srdečníku a chmelu.
RŮŽE;Rýma chronická;3105;136 + 47 - 104;Rýma chronická, katarální, doprovázená ztíženým dýcháním a zvýšenou sekrecí nosní sliznice: k výplachům nosu používáme dubovou kůru, list ostružiníku nebo list podbělu formou odvaru. Prospívají i inhalace, např. nad vařící se směsí stejných dílů maliníku, květu heřmánku a květu měsíčku.
RŮŽE;Rýma chronická;3106;136 + 47 -104;Chronická rýma probíhá s trvalým omezením funkce nosu jak dýchací, tak čistící. K výplachům používáme nálev z květů černého bezu v kombinaci a listem ostružiníku nebo odvar dubové kůry. K inhalaci je vhodný zejména řebříček a jitrocel.
RŮŽE;Rýma chronická;3107;136 + 47 - 104;Chronická atrofická rýma má za následek úbytek nosní sliznice. Prospívají výplachy odvarem přesličky nebo stejných dílů listů vlašského ořešáku, natě řebříčku a listů jitrocele. Dalšími drogami mohou být: květ měsíčku, list máty peprné, nať tymiánu, list kopřivy. Inhalace se neosvědčily.
RŮŽE;Rýma s bolestí v krku;3108;136 + 47 - 203;Rýma s bolestí v krku a případně dýchací potíže se léčí dýcháním dýmu z páleného racčího péra - při jeho nedostupnosti údajně ptačí péro domácího zvířectva, nejlépe husy nebo kačeny.
RŮŽE;Rýma akutní;3109;136 + 47 -108;"Vezmeme větší kolečko čerstvě uřezané cibule (nebo 2 až 3 menší kolečka) a spaříme je pohárem vřelé vody. Za chvíli cibuli vyjmeme a ""čaj"" pomalu, po doušcích vypijeme, několikrát denně."
RŮŽE;Rýma akutní;3110;136+47-104;V začátečním stadiu akutní rýmy se osvědčuje aplikace čerstvé šťávy z aloe, třikrát denně, asi 5 až 6 kapek do každé nosní dírky. V pokročilejším stadiu, kdy je zvýšená sekrece, je vhodné vyplachovat nos odvarem z přesličky nebo dubové kůry či ze šalvěje. Prospěšná je též několikaminutová inhalace nad vařícími se drogami, např. borovými pupeny, heřmánkem, dobromysli. Inhalovat lze i vícekrát denně. Ve třetím stadiu, kdy dochází ke hnisavé sekreci je zase vhodné aplikovat šťávu z aloe, případně řebříčkový olej.
RŮŽE;Rýma alergická;3111;136+47-90;45g natě třezalky, 25g kořene kostivalu, po 15g kořene puškvorce a kořene nátržníku. Ze směsi připravit nálev.Třikrát denně sklenku nálevu vypít a dvakrát denně proplachovat nos mírně osoleným nálevem. Při prvních příznacích alergické rýmy třít intenzívně ušní boltce.
RŮŽE;Rýma alergická;3112;78 + 66;Proti alergii na pyl: doporučuje se olejová ochrana. Před odchodem z bytu potřeme nosní sliznici borovou vazelínou, heřmánkovým nebo jiným olejem, případně jen olejem stolním. Jsouli sliznice takto chráněny, zachytí se na nich velká část pylu. Po vyčištění nosní dutiny lze potírání několikrát denně opakovat.
RŮŽE;Rýma alergická;3113;126;Rýma alergická - senná: pomáhá 50g heřmánku, 150g proskurníku. 100g jitrocele, 100g fenyklu, 150g řepíku,150 g truskavce a 150 g šípku. Ze směsi se obvyklým způsobem připraví čaj, pije se 3krát denně šálek.
RŮŽE;Rýma alergická;3114;126;Rýma alergická - senná: smícháme 50 g divizny a 70g mateřídoušky a ze směsi připravíme odvar, který pijeme třikrát denně po šálku nebo pijeme třikrát denně z kopřivy - žahavky.
RŮŽE;Rýma alergická;3115;136 + 47 - 36;Rýma senná: osvědčuje se klíčkový kukuřičný olej v dávce dvou až tří polévkových lžic denně po dobu několika dní. Olej lze získat ve veterinárních lékárnách.
RŮŽE;Rýma tvrdošíjná;3116;132;Při tvrdošíjné rýmě spojené s nosními polypy se doporučuje šňupat vícekrát denně na prášek rozemletou kůru z mladých větviček kaštanu koňského.
RŮŽE;Rýma ozaena - soplivka;3117;136 + 47 - 88;Soplivka je druh rýmy charakterizovaný velmi zapáchajícím sekretem z nosu. Je potřebné třikrát denně pít sklenici nálevu ze stejných dílů máty a pelyňku pravého. Stejným nálevem, mírně osoleným pak několikrát denně vyplachovat nos.
ŘÍHÁNÍ;;3118;132;Při říhání po přejezení nebo přepití žvýkejte pomalu kousek bílého čistého papíru.
ŘÍHÁNÍ;;3119;99;Nať komonice lékařské, nať mochny nátržníku,nať vřesu, chmelové šišky, oddenek puškvorce, list máty. Sklenici záparu po jídle.
ŘÍHÁNÍ;;3120;303;Zeměžluč, máta peprná, anýz, hořec žlutý a pelyněk smícháme stejným dílem. Tři čajové lžičky směsi přelijeme půl litrem vřelé vody. Krátce vyluhujeme, scedíme a pijeme po malých doušcích půl hodiny krátce před každým hlavním jídlem.
ŘÍHÁNÍ;;3121;30;Smícháme 30g plodu anýzu, kořene hořce žlutého, listu máty peprné a natě zeměžluče a pelyňku pravého. Tři čajové lžičky této směsi přelejeme půl litrem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Pije se třikrát denně šálek teplého čaje.
* Sestavil Vladimír Martin Vít * V systému ARCHEUS zařazeno ve větvi GALENIKA/CAJE B *