SLEPÉ STŘEVO;Zánět slepého střeva;3134;99;List jahodníku, maliníku, nať řebříčku. Čtyři lžičky směsi bylin na 3/4 litru vody, vařit 3 minuty, užívat po lžičkách.
SLEPÉ STŘEVO;Zánět slepého střeva;3135;99;Květ bílého jetele - třikrát denně sklenici odvaru před jídlem.
SLEPÉ STŘEVO;Podráždění slepého střeva;3136;132;Rozetřete stroužek česneku, vhoďte jej do horkého mléka, slejte do nočníku a posaďte naň pacienta, ev. jej přikryjte prostěradlem.
SLEPÉ STŘEVO;Podráždění slepého střeva;3137;14;Použijeme březové víno: jeden litr mízy břízy vaříme s 200g cukru, procedíme a necháme kvasit se 2 dcl vína, citronem (1/3 citronu pokrájeného na kolečka) a 1 lžící kvasnic. Vykvašené víno uzavřeme, po 4 týdnech stočíme do čisté láhve, přidáme kousek skořicové kůry, zapečetíme a necháme 12 týdnů uležet.
SLEPÉ STŘEVO;Podráždění slepého střeva;3138;107;Pokud se nedostaví horečka, přikládají se na pravou stranu břicha každých 20 až 25 minut hodně chladivé obklady ze lněného semena, pískavice, senných stěrů nebo z citronové nebo octové vody, které se tak dlouho obnovuji, až se bolest utiší.
SLEPÉ STŘEVO;Podráždění slepého střeva;3139;107;"Osvědčily se břišní obklady v obyčejné kořalce namáčené a dobře vyždímané; vyměňují se po 5 až 6 hodinách. Jestliže se však nemocnému zdají tyto obklady nepříjemné, použije se obkladů chladných, nejlépe tvarohových."
SLEPÉ STŘEVO;Podráždění slepého střeva;3140;107;Podle stavu choroby dávají se druhého až třetího dne po vzniku choroby chladivé břišní zábaly pouze jen z léčivých bylin nebo senných stěrů, které se podle potřeby vyměňují každé jeden a půl až dvě hodiny. Přitom však nemocný stále denně užívá 3 až 4 lžíce jemného olivového oleje.
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3141;74;"Matthioli: ""... a odtud přišlo, že lidé. kteříž sleziny nedostatek trpívali, korbelů a koflíkův sobě z tohoto dřeva tamaryškového nadělali dávali, aby z nich ustavičně pili. Takové zajisté toho dřeva užívání odjímá černokrevnost v těle i jiné mnohé nemoci slezinné."""
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3142;74;"Matthioli: ""listy kapustové ... přikládají se také s octem proti nedostatků sleziny."""
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3143;91;Při onemocnění sleziny a celkové slabostí doporučuje se kořen pampelišky. Suchou drogu používáme ve formě záparu nebo odvaru. Dvě čajové lžičky nařezaných kořenů pampelišky zalejeme 200 ml vřelé vody a necháme vyluhovat 30 minut. Po přecezení připravené množství vypijeme naráz večer před spaním. Pokud jde o odvar, pak jednu polévkovou lžičku drogy vaříme 10 minut v 500 ml vody a odvar užíváme 100 ml čtyřikrát denně.
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3144;136 + 47 - 96;Vytlačíme z čerstvé petržele (nať s kořeny) 100 g šťávy a tuto smícháme s 1 kg medu. Podáváme 3krát denně jednu čajovou lžičku sirupu a zapíjíme čajem, připraveným ze stejných dílů mateřídoušky, kořene hořce a oddenku puškvorce - asi půl litru bylinářského čaje denně z termosky po doušcích.
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3145;132;35 g čekanky, 15 g hořce, 10 g kopytníku, 25g krušiny a 15g pilátu lékařského. Třikrát denně půl šálku odvaru vždy po jídle.
SLEZINA;Onemocnění sleziny;3146;136 + 47 - 26;Přes noc přiložiti rozemleté čerstvé kopřivy nebo vyvařené sušené kopřivy se solí formou náplasti na krajinu sleziny. Přitom třikrát denně na špičku kulatého nože se užívá směs stejných dílů drcené kopřivy, šalvěje a jitrocele, což se zapije pohárkem zeměžlučového nálevu.
SLEZINA;Slezina nafouklá;3147;132;Přikládejte na krajinu slezinovou obklady ze stejného množství nastrouhaných čerstvých sporýšových listů neb jemně sesekaných opařených, žitné mouky a čerstvých bílků.
SLEZINA;Zánět sleziny;3148;132;Svařte v úplně novém kamenném hrnci 80 až 90g mleté hořčice.
SLEZINA;Zácpa sleziny;3149;74;Víno, v kterémž tamaryšek vařen jest, dobré jest proti zhluchnutí a zacpání sleziny.
SLEZINA;Zácpa sleziny;3150;132;30 g máčka, 10 g pupava, 30 g smetanka, 20 g zemědým, 10 g zeměžluč. Třikrát denně půl šálku teplého slabého odvaru vždy po jídle.
SLEZINA;Slezinná sněť;3152;132;Likér: jeden díl semínek ostrobcových naložte do stejného dílu destilované vody a nechte tíhnout, pak přefiltrujte. Užívat denně čtyřikrát po 4 až8 kapkách.
SLINIVKA;;3153;126;Při onemocnění slinivky, střev a žaludku velmi doporučovaná, jednoduchá a účinná směs podle rakouského lékopisu: po 25g smícháme nať majoránky, list šalvěje, máty peprné a květ levandule. Pijeme 1 až 3 krát denně jeden šálek zálivky (výluhu) z jedné polévkové lžíce smést na leden šálek vody.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3154;99;Do převařeného mléka ráno o večer 10 až 15 kapek propolisové tinktury po dobu 10 dní, jinak přestávka 14 dnů, možno opakovat jen jednou.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3155;136 + 47 -137;Při chronickém zánětu připravíme ovesnou kaši - 120g ovesných vloček na 1,21 vody a na mírním ohni vařit přibližně jednu hodinu. Přidat trochu soli, dvě polévkové lžičky višňového nebo jiného sirupu a civě polévkové lžičky mletých oříšků (vlašských noho lískových). Každý druhý den jíst tuto kaši třikrát za den, před dietním jídlem, případně muže některé dietní jídlo nahrazovat. Kaše se podívá 15 dní. K tomu se mají popíjet léčivé čaje, nejlépe střída tyto směsi: a) po jednom dílu natě rdesna ptačího kořenu lopuchu, dva díly oddenku pýru, b) po jednom dílu zeměžluče a oddenku puškvorce a dva díly oddenku pýru, c) po jednom dílu lístků zimostrázu - krušpánku a listů lesního jahodníku, dva díly oddenků pýru. Příprava všech čajů je stejná: čtyři polévkové lžíce směsi přelít 600 ml vařící vody a nechat dvě hodiny vyluhovat pod pokličkou, scedit a podávat třikrát denně před jídlem po 200 ml.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3156;301;Smícháme dvě lžíce natě mateří- doušky a 1 lžíci kořene anděliky, směs spaříme horkou vodou, scedíme a pijeme neslazené hodinu před jídlem.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3157;301;Smícháme stejným dílem oddenek puškvorce a oddenek pýru, polévkovou lžíci drog přelejeme 150 ml vařící vody, necháme hodinu vyluhovat, scedíme a pijeme třikrát denně vždy před jídlem.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3158;303;10 dílů tužebníku jilmového, 9 dílů květu hluchavky, 6 dílů máty peprné. Tři šálky čaje denně po dobu 7 týdnů.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3159;136+47-111;100g natě mateřídoušky, po 50g natě pelyňku brotanu, listu máty peprné, kořene anděliky, květu heřmánku a po 200 g květu měsíčku, květu levandule a chmelu. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme sklenkou vřelé vody a necháme přikryté půl hodiny vyluhovat. Potom scedit a pít neslazené hodinu před jídlem.
SLINIVKA;Zánět slinivky;3160;136+47-90;Vezmeme po 50g listu máty peprné a natě mateřídoušky a po 25g natě pelyňku brotanu, chmelu, listu rozmarýny a natě zemědýmu. Připravíme nálev z jeden a půl čajové lžičky směsi na dvě sklenky vřelé vody, necháme čtvrt hodiny ustát a scedíme, nejlépe do termosky. Pijeme neplnou sklenku ráno nalačno a večer před spaním.
SLINIVKA;Špatná funkce slinivky;3161;301;Suchý kořen hořce žlutého rozdrtíme, přelijeme a užíváme třikrát denně na špičku nože vždy půl hodiny před jídlem. Zapíjíme vodou.
SNĚŤ;;3162;132;Buď obklady z léčivé hlíny, které se mají obnoviti ihned, jakmile začnou hřáti nebo ze silného odvaru čerstvých kapradinových kořínků.
SNĚŤ;;3163;132;Při stařecké snětlivosti denně čtyři koupele nohou v silném odvaru z čerstvých kořínků kapradí, také na postižená místa obklady z čerstvých rozsekaných kořínků kapradí v tenkém plátěném váčku.
SNĚŤ;;3164;126;Tinktura z listů ginkgo biloba (jinan dvojlaločný). Asi 1008 listů nakrájet, zalít 500ml lihu, nechat 14 dní vyluhovat. Brát denně 30 až 40 kapek. Obklady z naklepaných zelných nebo kapustových listů.
SNY;;3165;30;"Tíživé sny - ""noční můra"": dejte čajovou lžičku kozlíku lékařského do šálku vody, vařte 5 až 10 minut, sceďte. Pijte večer před spaním jeden až dva šálky teplého čaje."
SPÁLA;;3166;132;Spála spojená se zánětem ledvin vypijte předem po lžičkách po dobu půl hodin dva koflík teplé svářky z tužebníkových listů.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3167;134;"Welserová radí tuto mast na popáleniny: ""Item vezmi čerstvý vosk, o polovinu méně čerstvého pudru, trochu víc lněného oleje, trochu bílého slepičího trusu, všechno stluc` dohromady (napřed nech vosk trochu změknout,!potom přičiň výše uvedené věci, aby se všechno dobře promíchalo). Pak to všecko nasyp do studené vody, aby to ztuhlo, pak všecko pořádně prolij, aby voda vytekla. Nanes všechno na plátěný hadřík a přikládej denně dvakrát na popálená místa nebo na puchýřky, které se mají před tím naříznout, aby z nich mohla voda."""
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3168;56;Připravíme kašičku ze syrového bílku, lněného oleje a kyselé smetany. Kašičkou pomazat hustě všechny rány, aby k nim neměl zevnější vzduch přístup. Pak je nutno rány ovázat měkkými, lněnými, ve vodě namočenými kusy plátna a přes ně ještě vlněný, dobře přiléhající suchý štítek. Vždy po dvou hodinách vlněný šátek sejmout a mokrý ovinek mokrou houbou opatrně navlažit, aby se na kašičku nepřilepil. Ovínek vyměnit ráno a večer. Vnitřně užívat dvakráte za den na lžíci chladícího dřevěného oleje, dobře může také posloužit olej salátový.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3169;56;Hlavní podmínky jistého a rychlého vyhojení popálenin jsou: rána musí být uzavřena zevnějšímu vzduchu, na přiloženém ovinku jest udržovati neustále vlhkost, chladící masa musí se na ráně obnovovati a mimo to jest udržovati velikou čistotu.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3170;56;Při menších spáleninách dostačí domácí prostředky jako kyselé zelí a zelná voda. Kyselé zelí, vzaté z kádě, přiloží se rychle na popáleninu a ováže se suchým šátkem. Do zelné vody namáčíme denně 3 až 4 kráte kousky plátna, které se na ránu přiloží a dobře ováží. Kdyby byla zelná voda příliš ostrá (pálila), rozředíme ji vodou obyčejnou. Někdo ji přikládá na popálená místa rozstrouhané zemáku, ten zase lněný nebo jiný olej, jímž ránu jednou potře a vatu na ni přiloží. Tyto prostředky jsou rovněž dobré.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3171;132;Chceteli zamezit puchýře, ze žlutého vosku a provensalského oleje utřete řídkou mast, kterou umažte rychle po spálení na postižené místo, čímž zamezíte tvoření puchýřů.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3172;132;Na spáleniny je nejlepší tzv. kombinovaný olej z listu bílé lilie, macerovaných 14 dní v oleji olivovém.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3173;126;K léčení spálenin dlouhodobě se hojících, vředů a fistulí, při zánětu varlat, k posílení dělohy pomáhá řebříčková mast. Připravuje se z listů nasbíraných na jaře před utvořením lodyhy, usušených a rozmělněných.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3174;27;Jako první pomoc v léčbě hnisavých ran a při spáleninách se na Valašsku doporučuje přímé nakládání na plocho neříznutých listů aloe, formou náplasti, nejlépe na noc.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3175;74;"Matthioli: ""Protož všem spáleninám, buďto ohněm, železem, mědí, horkou vodou (kořen lilie) užitečný jest, nebo mocí svou vysušuje a vytírá. Kořen odpéci a stlouci s olejem růžovým dobré jest ustavičně přikládati na spáleninu, až se všecka na místi v zhojí."
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3176;74;"Matthioli: ""Proti spálenině a opařenině, když jiné lékařství nechce být plátno, toto jest zkušené lékařství: vezmi mízku z kořene kapradí, přidej k ní vody růžové a vody z kravských lejn aneb z kvítí lipového a nemášli těch, vezmi prostou vodu studničnou, směs spolu a proceď, budeš míti z toho jakous hustou šťávu, kteráž sama všecky spáleniny hojí."""
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3177;40 + 45;Na spáleniny, opařeniny, hemeroidy, bolestivé pohmožděniny, nežity a špatně se hojící rány jako mazání a při revmatismu, ischiasu, zánětu trojklanného nervu, bolestech svalových a bolestech v zádech k vtírání hluboko do kůže pomůže třezalkový olej: hrst suchých květů třezalky tečkované zalijeme olivovým nebo jiným kvalitním olejem a necháme 14 dní stát na slunném místě. Občas protřepeme. Potom slijeme, vymačkáme a uzavřeme do tmavé láhve.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3178;40 + 45;Mast na popáleniny: 5 lžic drceného kořene kostivalu a 10 lžic květu třezalky naložíme do půl litru olivového nebo jiného stolního oleje. Láhev uzavřeme a po 14 dnech používáme.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3179;40 + 45;Mast na spáleniny, sluncem lehčí popáleniny, opařeniny léčí mast z kostivalu: jedna Lžíce práškového kořene se rozetře se třemi lžícemi sádla nebo borové masti. Přidáme trochu rozehřátého včelího vosku.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3180;134;Mast na popáleniny: vezmi nahnilé kdoule a rozmačkej je se vším všudy. Potom vezmi dobře utlučené máslo a rozpust je v nich a udělej z toho mast.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3181;136 + 47 - 38 podle 39;Po popálení ponoříme popálenou část rychle do studené vody. Mezitím celé lněné semeno rychle uvaříme - tři čajové lžičky v půl litru vody, do tohoto přípravku přecezeného odvaru namočíme čisté, přežehlené plátno a vlažné je přikládáme na popáleninu. Obklad je třeba častěji vyměňovat, přikládá se vždy vlažný. Teprve když je palčivost zahnána je možno použít hojivých mastí, třeba měsíčkové.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3182;117;Při spáleninách, zahnisaných ranách, vředech apod. je vhodná medová náplast. - 25 g včelího vosku se roztaví ve vodní lázni s 25 g vepřového sádla. Po určitém ochlazení směsi, kdy však je směs ještě tekutá se přidá žloutek a 25g medu a dobře promíchá. Zahustit lze malým množstvím smrkové pryskyřice.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3183;78 + 66;Smícháme 50 g natě třezalky tečkované a 30 g kořene kostivalu lékařského. Směs naložíme do 250g kvalitního oleje a necháme 14 dní v teple. Pák přes gázu scedíme a uchováme v chladnu. Postižená místa se olejem jemně potírají. I na kůži spálenou sluncem.
SPÁLENINY;Spáleniny, popáleniny, opařeniny;3184;78 + 66;100 g natě třezalky tečkované naložíme do 250 g oleje a necháme 14 dní v teple. Přes gázu scedíme a uschováme v chladnu.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3185;126;Po 30 g květu hlohu, listu meduňky a květu levandule, po 50 g kořene kozlíku, natě mateřídoušky. Jednu polévkovou lžíci směsi spařit ve čtvrt litru vody a nechat 20 minut vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3186;126;Po 20g plodu hlohu, chmelu a natě jablečníku, 30 g nit srdečníku - jednu polévkovou Lžíci směsi spařit ve čtvrt litru vařící vody a nechat 20 minut vyluhovat. Pít třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3187;99;Lázeň: nať mateřídoušky, chmelové šišky, borovicové nebo smrkové jehličí, celkem půl kg, zalít vodou na noc, ráno povařit a nalít do vany.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3188;99;Nať routy, mochny nátržníku, řebříčku, kořen bedrníku, oddenek kozlíku, list meduňky - ze směsi bylin připravit zápar.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3189;30;Jednu čajovou lžičku kořene kozlíku lékařského do jednoho šálku vody. Nechat vařit 5 až 10 minut a pak scedit. Denně vypijte jeden šálek teplého čaje. čaj je neškodný a není návykový.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3190;132;Srdeční neuróza spojená s bušením srdce: 20g kozlíku, po 15g srdečníku a oddenku pýru, po 10 g mařinky vonné, máty peprné, routy a fenyklu. Pít 2 až 3 krát denně šálek vlažného odvaru.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3191;136 + 47 -112;Srdeční neuróza a mírně zvýšený krevní tlak: vzít stejným dílem hlohového květu, natě buřiny srdečník, březového listu, větviček jmelí, listu meduňky lékařské, květu černého bezu, kořene kozlíku a natě saturajky. Dvě čajové lžíce směsi se přelijí půl litrem vřelé vody a vaří se 5 minut, potom se čaj nechá dvě hodiny vyluhovat, přecedí se do termosky a podává se ve třech dávkách během dne, vždy přibližně po 150 až 180ml.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3192;303;1 díl chmele, 2 díly kozlíku, 1 díl srdečníku - smícháme, vaříme jednu lžičku směsi 7 minut ve čtvrt litru vody. Hned scedíme. Pijeme na noc jeden šálek teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3193;136 + 47 - 27;Dva až třikráte denně pít šálek (asi 150 ml) mírně přihřátého macerátu ze stejných dílů hlohového květu s listem. větviček jmelí a natě meduňky. Pro ochucení je možno přidat špetku drceného pelyňku. Na šálek macerátu vzít vrchovatou čajovou lžičku bylinné směsi, večerní šálek připravovat během dne, ranní šálek večer.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3194;136 +47-51;Pomáhá čajová směs stejných dílů kořene kozlíku. květu hlohu, natě buřiny srdečníku, šištic chmelu a natě meduňky. Podáváme v poledne a večer šálek nálevu. Ráno je naproti tomu vhodné podat šálek nálevu ze směsi stejných dílů natě bazalky a květu tmavočervených růží.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3195;136 + 47 - 28;30g srdečníku, po 20g mochny husí, meduňky a kořene bedrníku, 10 g routy. Pít podle potřeby 2 až 3 krát denně sklenku nálevu. Bedrník lze nahradit natí řebříčku.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3196;126;Srdeční neurózu léčíme buď odvarem ze směsi těchto bylin: jablečník, květ hlohu. kořen kozlíku (pít třikrát denně sklenku) a nebo masážemi: vmasírovat do srdeční krajiny meduňkový olej (macerací meduňky v olivovém oleji).
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3197;40 + 45;Při srdeční neuróze, bušení srdce, srdeční slabostí, nespavosti, proti vysokému krevnímu tlaku a proti kornatění tepen používáme po poradě s lékařem čaj (odvar): jednu lžičku řezaných sušených listů a lžičku sušených květů hlohu na čtvrt litru vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Popíjíme chladný ráno a večer jeden šálek.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3198;40 + 45;Tinktura: sušené květy hlohu zalijeme lihem, vodkou, koňakem nebo slivovicí a 14 dnů necháme v uzavřené láhvi stát. Občas protřepeme. Dávku třikrát denně 20 kapek na lžíci vody.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3199;91;Při srdeční neuróze s nepoškozeným srdečním svalem: smícháme 100g natě buřiny srdečníku, 75g listu máty peprné,100 g listu meduňky, 50 g plodu kopru a 80 g kořene kozlíku. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 10 minut a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150 ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3200;91;Smícháme po 100g natě buřiny srdečníku, listu meduňky, květu hlohu a natě třezalky tečkované. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme 30 minut vyluhovat a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3201;91;Smícháme po 75g natě buřiny srdečníku, listu máty peprné, listu meduňky, natě kopřivy, květu hlohu a natě routy. Do 600ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme 30 minut vyluhovat a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3202;91;Při srdeční neuróze a zvýšeném tlaku ve svalech smícháme 100g květu hlohu, po 60g kořenu kozlíku, natě routy, listu meduňky a listu máty peprné a 40 g plodu kopru. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme 30 minut vyluhovat a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150 ml 10 minut před jídlem. Léčení trvá i 1 až 2 roky s desetidenní přestávkou každé 2 až 3 měsíce.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;;3203;91;Smícháme 50 g natě buřiny srdečníku, po 100 g květu hlohu a natě jmelí a po 50 g kořene kozlíku, listu meduňky, šištice chmelu a plodu fenyklu. Do 600ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3204;136+47-117;Jedna polévková lžíce jablečného octa, dvě čajové lžíce medu vmíchat do sklenice vody a podávat 2 až 3 krát denně při oběhových potížích a slábnutí srdeční slabostí.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3205;132;Namíchejte do sklenice vlažné vody půl lžičky rumu, rozmíchejte a užívejte každou půlhodinu jednu lžíci.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3206;123 podle 39;Vino na srdce od abatyše Hildegardy: do litru přírodního vína se dá deset stonků petržele i s listy, k tomu se přidává jedna až dvě polévkové lžíce vinného octa. Vše se deset minut povaří na slabém plameni (pozor, pění to!). Potom se přidá 300 g pravého včelího medu a opět se nechá 4 minuty povařit. Láhve vypláchnout silným alkoholem a víno na srdce se do nich za horka naplní. Na dně se vytvoří sedlina, není však škodlivá a může se vypít.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3207;30;Srdeční slabost spojená s otoky nohou: smícháme 20g přesličky rolní, 30g truskavce a 50g hlohu a jednu čajovou lžičku této směsi přelejeme jedním šálkem vřelé vody, necháme 5 hodin vyluhovat a scedíme. Denně pijeme 2 až 3 šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3208;30;Srdeční slabost spojená s bušením srdce: smícháme 10 g natě routy vonné, 10 g kořene kozlíku lékařského, 10 g listu rozmarýny a 50 g květu hlohu. Tři čajové lžičky této směsi pak dáme do tří šálků vody a necháme vařit 5 až 10 minut, pak scedíme. Během dne se pijí tři šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3209;30;Srdeční slabost po zánětu srdečního svalu: smícháme 20g chmele, 20g řebříčku, 30g kozlíku lékařského a 30g meduňky a jednu čajovou lžičku směsi dáme do šálku vody, vaříme 5 až 10 minut a scedíme. šálek teplého čaje vypijeme večer před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3210;30;Srdeční slabost spojená se stařeckým pokašláváním: smícháme 15g jablečníku, 15g chmele a 50g hlohu a jednu čajovou lžičku směsi přelijeme jedním šálkem vřelé vody, 5 minut vyluhovat a scedit. Denně vypít po doušcích jeden šálek teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3211;91;Při srdeční slabostí, závrati a ledvinových onemocněních bývá s úspěchem používán kořen prvosenky jarní a to ve formě záparu. Jednu až dvě čajové lžičky drogy zalijeme 300 ml vřelé vody a necháme vyluhovat 30 minut. Zápar přecedíme a užíváme čtyři až pětkrát jednu kávovou lžičku každé dvě až tři hodiny.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3212;126;Srdeční slabost, která se projevuje večerní únavou nohou: po 20g natě tužebníku, přesličky a truskavce, 10 g květu hlohu. Jedna čajová lžička směsi se spaří čtvrt litrem vařící vody a nechá se pak 20 minut vyluhovat. Pijí se dva až tři šálky denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3213;40 + 45;Při srdeční a nervové slabostí, přepracování, bolestech hlavy, nervovém rozrušení, žaludeční neuróze, žaludečních křečích, střevní kolice a plynatosti připravíme tinkturu: jeden váhový díl čerstvě řezaného kořene kozlíku lékařského zalejeme v láhvi jedním váhovým dílem lihu, vodky nebo jiného destilátu. Dobře zazátkujeme a necháme 14 dní stát. Občas protřepeme, potom přecedíme. Bereme třikrát denně 20 kapek na cukr nebo na lžíci vody.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční slabost;3214;40 + 45;Při srdeční slabostí a žaludeční slabostí roztlučeme nebo rozemeleme suchý kořen kozlíku lékařského a přelijeme přes žíněné sítko. Podáváme na špičku nože, zapíjíme vodou nebo vínem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční sval - poškození;3215;91;Smícháme po 150g kůry a květu hlohu a natě jmelí a po 50g natu buřiny srdečníku, kůry jírovce a natě řebříčku. Do 600ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, vaříme 3 minuty, necháme 60 minut vyluhovat a scedíme. Odvar se užívá šestkrát denně 80 ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční sval - poškození;3216;91;Smícháme po 150g květu hlohu a kůru jírovce madálu a po 50 g natě routy vonné, řebříčku a kořene kozlíku. Do 600ml vřelé vody dámě dvě polévkové lžíce této směsi. Vaříme 3 minuty, necháme 60 minut vyluhovat a scedíme. Odvar se užívá šestkrát denně 80 ml 15 minut před jídlem'a 30 minut po jídle.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční sval - poškození;3217;91;Při skleróze srdečního svalu smícháme po 100g natě jmelí, květu hlohu a kořene proskumíku lékařského, 60 g natě buřiny srdečníku a 20g natě jehlice trnité. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150 ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Bušení srdce;3218;91;Při začáteční skleróze srdečního svalu smícháme po 150 g květu hlohu a natě jmelí bílého a po 50g natě buřiny srdečníku, listu máty peprné, natě kopřivy a plodu kopru. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Užíváme 150ml 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Bušení srdce;3219;91;Při začáteční skleróze srdečního svalu smícháme po 100 g květu hlohu a natě konvalinky a po 60 g kořene kozlíku a listu meduňky. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 30 minut a pak scedíme. Užíváme tento zápar třikrát denně po 150ml vždy 10 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Bušení srdce;3220;30;Při zánětu srdečního svalu - jen se souhlasem a po dohledem ošetřujícího lékaře: 20g květ bezu černého, 20g květ prhy chlumní - arniky a 50g listu rozmarýny. Všechny složky smícháme v uvedeném poměru a jednu čajovou lžičku této směsi přelijeme šálkem vřelé vody, necháme 5 minut vyluhovat, scedíme. Pijí se po doušcích denně dva šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Bušení srdce;3221;126;Prokrvení srdečního svalu pomůže arnikový čaj, který připravíme z 1 až 2 lžiček sušených arnikových květů, které přelijeme čtvrt litrem vařící vody a po 10 minutách scedíme.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Bušení srdce;3222;30;Srdeční sval - zánět po revmatické horečce: smícháme 20g macešky trojbarevné, 20g violky vonné, 30g lipového květu a 30g černého bezu. Jednu čajovou lžičku této směsi přelejeme jedním šálkem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Pijí se denně 2 až 3 šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční astma;3223;99;Kukuřičný klas, nať mochny nátržníku a řebříčku. Připravíme zápar.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční astma;3224;99;Fazolové lusky, nať mochny nátržníku, zlatobýlu a oddenek kozlíku. Připravíme zápar.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční arytmie;3225;136 + 47 -124;Vzít po 30 g srdečníku, meduňky, mochny husí a 10 g kozlíku. Dvě polévkové lžíce směsi macerovat přes noc v půl litru vody, ráno nechat přejít varem, osladit medem a pít po doušcích během dne.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Zrychlení srdečního tepu;3226;132;Pijte koflík vlažné spářky z natě pilátu lékařského denně na lačný žaludek a večer před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Ztučnění srdce;3227;132;Utišíme odvarem z lopuchových kořínků , nebo hořkého lupení. Nebo pijte denně kolik snesete podmáslí.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3228;132;Do 100 g destilované vody vkápněte 8 až 10 kapek arnikové neboli prhové tinktury, protřepat a užívat každých 5 až 10 minut lžíci dokud křeče nepřejdou.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3229;40 + 45;Na bušení srdce, srdeční neurózu, srdeční slabost, nespavost, vysoký krevní tlak a kornatění tepen pomáhá tato tinktura: sušené květy hlohu zalijeme lihem, vodkou, koňakem nebo slivovicí a 14 dní necháme v uzavřené láhvi stát, občas protřepeme. Užíváme třikrát denně 20 kapek na lžíci vody.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3230;301;Hrstka natě petrželové naloží se do láhve dobrého vína, pije se půl sklenky k večeru.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3231;136 + 47 - 88;Dvakrát denně vzít asi 150ml bílého vinného střiku 1:1. Ke každé dávce přidat 25 kapek tinktury z routy vonné a 25 kapek tinktury z řebříčku.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3232;30;Jednu čajovou lžičku kořene kozlíku lékařského dáme do šálku vody, necháme 5 až 10 minut vařit a pak scedíme. Pijeme denně šálek teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3233;40 + 45;Při prudkém bušení srdce smísíme čaj levandule s čajem ze srdečníku.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3234;91;Při bušení srdce, bolení hlavy, černém kašli doporučuje bulharské lidové léčení výtažek z kořene omanu pravého. Droga se používá ve formě záparu. čtyři čajové lžičky drogy zalijeme 400 ml vřelé vody a necháme vyluhovat 30 minut. Po přecezení výluh podáváme třikrát denně 120 ml 15 minut před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3235;126;Nervózní bušení srdce při usínání: jedna čajová lžička kořene kozlíku lékařského nebo jirnice modré se spaří čtvrt litrem vařící vody, nechá 20 minut vyluhovat a pije se jeden šálek denně před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3236;126;Bušení srdce, nervozita, potíže se spaním a nadýmáním: 10 g kořene kozlíku lékařského, 30g natě meduňky, 30g květu řebříčku. Jedna čajová lžička této směsi se spaří čtvrt litrem vařící vody, pak se nechá 20 minut vyluhovat. Pije se dvakrát denně, před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3237;132;Bušení srdce a stálý pocit strachu: 10 g mařinky. 10 g máty peprné, 10 g routy, 15g pýru, 10 g fenyklu, 20g kozlíku, 15g srdečníku. Pije se ráno a večer šálek vlažného odvaru.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční křeče;3238;30;Bušení srdce spojené s nadýmáním a nespavostí: smícháme 15g kořene kozlíku lékařského. 15g listu meduňky lékařské a 50 g řebříčku. Tři čajové lžičky této směsi dáme do tří šálků vody, necháme 5 až 10 minut vařit, pak scedíme. Během dne se pijí tři šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Poruchy v srdečních signálech;3239;126;Po 10 g kořene kozlíku, květu řebříčku a natě krušinky barvířské, 20g natě janovce metlatého. Jednu čajovou lžičku této směsi spaříme ve čtvrt litru vařící vody, 20 minut necháme vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Píchání u srdce;3240;132;Natírejte krajinu srdeční dvakrát denně ráno a večer křenovým lihem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3241;136 + 47 - 20;V počátečním stadiu vezmeme 600g bílého vína typu ryzlink, 100g medu a 300g syrové cibule. Nejprve nastrouháme cibuli, vytlačíme z ní šťávu a smícháme s medem a vínem. Uschováme do chladu a za několik dní můžeme podávat zpravidla jednu polévkovou Lžíci čtyřikrát denně.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3242;136 + 47 -117;Připravíme růžový med. Půl kg čerstvých lístků tmavě rudých růží smícháme s jednou hrstí květů černého bezu, ve kterém nesmí být nic zeleného. Složky jemně promíchat a přidat na špičku nože práškové skořice a stejné množství zázvoru. Potom přidat květ 1 až 2 karafiátů (nejlépe tmavočervených) a půl kg tekutého medu, znovu vše promíchat a v hermeticky uzavřené sklenici nechat 14 dní vyluhovat na sluníčku, potom scedit. Jedna čajová lžička tohoto medu aplikovaná s malou skleničkou dobrého bílého vína patří k nejlepším a nejmírnějším srdečním posilujícím prostředkům.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3243;123 podle 39;Podpora srdeční činnost - při potížích během změny počasí, při větší námaze spod. - srdeční víno abatyše Hildegardy: 10 stonků petrželové natě přelít jedním litrem bílého vína, přidat jednu až dvě polévkové lžíce octa a povařit na mírném ohni 10 minut do zpěnění. Pak scedit a přidat 300g tekutého pravého včelího medu, dobře rozmíchat a opět nechat 4 minuty povařit. Pak nalít do vyvařených lahviček, vypláchnutých silným alkoholem. Uschovávat v chladnu. Užívá se 1 až 3oIžíce podle potřeby, max. 10 lžic denně.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3244;136;Májová bowle: 30 g mařinky, 20 g lesního jahodníku a po 100 g listu černého rybízu a popence - vždy čerstvé. Vše vložit do vyhřáté nádoby a zasypat 150 g surového cukru. Za dvě hodiny přidat tři litry dobrého bílého vína, rozmíchat a po třech hodinách scedit. Bowle se podává v dávkách 0,1 až 0,151 po jídle. Uschovává se v chladnu.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3245;301;Nálev z jedné čajové lžičky kontryhele, spařeného čtvrt litrem vody. Vyluhovat jen krátce.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3246;126;Bolest srdce, tlukot srdce, na povzbuzení srdeční činnosti, při nespavosti: směs po 20 g kořene kozlíku, natě srdečníku, květu a listu hlohu, po 10 g listu meduňky a natě třezalky, po 5g natě mateřídoušky, dobromysli, listu máty peprné, šištic chmele, květu levandule a kvetoucí natě janovce. Polévkovou lžíci této směsí spaříme ve čtvrt litru vařící vody, necháme 20 minut vyluhovat. Pije se třikrát denně vychladlý čaj po jídle.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3247;136 + 47 - 003;Mírný povzbuzující přípravek - srdeční tonikum: smícháme 15g kořene anděliky, 10 g kořene kozlíku, 10 g lipového květu, 20g natě meduňky a 5g skořice - vyluhujeme 10 dní v jednom litru bílého vína typu ryzlink. Po scezení podáváme 1 až 2 polévkové lžíce dvakrát denně.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3248;136+47-13;Na podporu srdeční činnosti 3 krát denně, rozžvýkat na špičku kulatého nože koprové semeno a zapít vodou. Posiluje srdeční sval, brání Poslední srdeční činnosti vzniku ischemické choroby srdeční.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3249;126;Bolest srdce, nespavost, tlukot srdce a na povzbuzení srdeční činnosti: po 5 g květ heřmánku, květ a list hlohu, list máty, 7,5 g natě přesličky, po 10 g květu a listu hlohu, plod hlohu a natě třezalky a po 30g list jmelí natě srdečníku. Jedna polévková lžíce směsi se spaří ve čtvrt litru vařící vody a pak s nechá dvacet minut vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3250;126;Bolest srdce, nespavost, tlukot srdce a na povzbuzení srdeční činnosti: 5g květu arniky, po 10 g plodu kopru, natě mateřídoušky, kořene kozlíku a listu jmelí, 15 g květu hlohu, 20g listu meduňky. Jedna polévková lžíce směsi se spaří ve čtvrt litru vařící vody a nechá se 20 minut vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Otoky srdečního původu;3251;136 + 47 -116;Na povzbuzení srdeční činnosti připravíme čaj z přepážek uvnitř vlašských ořechů mezi jádry. Tento čaj povzbu-2uje srdeční činnost, pomáhá při srdeční arytmii a také při angíně pectoris. Výhodná je kombinace s kozlíkem, meduňkou nebo hlohovým květem. Bylinářským způsobem připravíme 3/4 litru čaje, který z termosky vypijeme během dne po doušcích.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Nemoci srdce a krevního oběhu;3252;126;Čajová směs 40g hlohu, 20g jmelí, 15g květu heřmánku, 10 g kořene baldriánu a 15g listu meduňky lékařské. Dvě čajové lžičky směsi přelejeme čtvrt litrem horké vody, odcedíme až po 10 hodinách. Pije se jeden sálek vlažného čaje dvakrát denně.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Nemoci srdce a krevního oběhu;3253;303;Po jednom dílu truskavce (rdesno ptačí), přesličky, routy bedrníku, arniky, konopice, pampelišky, fazolových lusků, pastuší tobolky, krušiny, chaluhy bublinaté, lopuchu, nátržníku husího, řebříčku, zemědýmu, srdečníku, lišejníku irského, puškvorce, jehlice trnité, pýru, meduňky, tři díly hlohu, dva díly jmelí a máty. Vše smíchat a jedna vrchovatá lžíce směsi se přelije čtvrt litrem vařící vody. Pijeme ráno a večer po jednom šálku po malých douškách, přislazené medem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Nemoci srdce a krevního oběhu;3254;136;Srdeční choroby, nemoci cév a krevního oběhu: dva díly květu hlohu s listem, dva díly meduňky, jeden díl srdečníku - připravit nálev a ten spojit v poměru 2 :1 s nálevem z pravého čaje:
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Nemoci srdce a krevního oběhu;3255;136;Nemoci srdce, cév a krevního oběhu: dva díly květu hlohu s listem, dva díly meduňky, jeden díl srdečníku - připravit nálev a spojit jej s nálevem z pravého čaje v poměru 1,5:1,0 a do hotového čaje nakapat 20 kapek kozlíkově tinktury na šálek výluhu.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Nemoci srdce a krevního oběhu;3256;23;Srdeční choroby - krevní oběh, nízký krevní tlak a angína pectoris - pomáhá čaj připravený ze dvou polévkových lžic řezané sušené natě janovce metlatého (květ a semeno), které se přelijí sklenicí vřelé vody a nechají 10 minut vyluhovat. Pije se denně po doušcích jedna sklenice čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční systém s nedostatkem červených krvinek;3257;302;7 dílů mochny husí, 5 dílů hlohu, 6 dílů třezalky, 7 dílů kopřivy. Pijí se dva šálky čaje denně po dobu sedmi týdnů.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční systém s nedostatkem červených krvinek;3258;302;5 dílů meduňky, 7 dílů hlohu, 6 dílů pupence břečťanovitého, 6 dílů lněného semena, 7 dílů kopřivy, 5 dílů mochny husí a 6 dílů máty peprné. Pijí se dva šálky čaje denně po dobu osmi týdnů.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Zemdlení srdce;3259;74;"Matthioli: ""Proti zemdlení srdce z horkosti zimničné a nepřirozené, jater i žaludku, proti bolení hlavy z horkostí ... vezmi čekanku i s kořením, břeskví suchých, vař v vodě a po uvaření slí do jiného hrnce, vlož tam hrst květů čekankového, hrst růže, hrst diviznového květu a nech státi, otáhna čistě šatem, aby pára ven vyjíti nemohla, až ustydne a užívej ho proti svrchu dotčeným nedostatkům."""
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Při srdečních chorobách a nespavosti;3260;23;Pomůže čaj připravený z hlohu obecného. Dvě čajové lžičky řezané sušené drogy se přelijí jedním šálkem vřelé vody a nechá se vyloužit. Pijí se 2 až 3 šálky denně. Hloh se také používá ve směsi s přesličkou rolní, bílým jmelím a řebříčkem obecným.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Při srdečních chorobách a nespavosti;3261;126;Srdeční potíže spojené s těžkostmi a usínáním: 10 g šištic chmele, po 20g květu řebříčku, kořene kozlíku a natě meduňky. Jednu čajovou lžičku této směsi spařit ve čtvrt litru vody, dvacet minut nechat vyluhovat a vypít před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Při srdečních chorobách a nespavosti;3262;30;Srdeční potíže spojené s poruchami trávení, neklidem a nespavostí: smícháme po 10 g květu prhy chlumní - arniky, listu meduňky a natě routy vonné a 50g kořene bedrníku. Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody. Vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Denně vypijte tři šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Při srdečních chorobách a nespavosti;3263;301;Srdeční potíže spojené s poruchami trávení, neklidem a nespavostí: vřelou vodou přelijeme lžíci mochny husí, květu čekanky a nať přesličky rolní. Necháme dvacet minut vyluhovat, scedíme a pijeme jeden šátek teplého čaje před spaním.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby způsobené nadýmáním žaludku;3264;30;Smícháme 30 g srdečníku, 30 g natě mochny husí a 100g listu meduňky lékařské. Jednu čajovou lžičku této směsi dáme do šálku vody a necháme 5 až 10 minut vařit, pak scedíme. Denně je třeba vypít po doušcích tři šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby způsobené nadýmáním žaludku;3265;30;K uklidnění a napomáhání odstraňování křečí: smícháme po 30g natě srdečníku a mochny husí a 1008 listu meduňky. Jednu čajovou lžičku této směsi na šálek vody. Vaří se 5 až 10 minut a pak se scedí. Denně vypijte po doušcích tři šálky teplého čaje.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby - preventivně proti mrtvici;3266;123;Kozlík lékařský, kořen anděliky, mochna husí, mochna plazivá, květ levandule, majoránka, všedobr horní, kuklík městský, rozmarýn, šalvěj, violka, yzop. Vše smíchat stejným dílem. Jedna vrchovatá lžička směsi se zalije čtvrt litrem vřelého jablečného moštu a nechá 3 minuty vyluhovat. V průběhu dne pijeme vícekrát čerstvě připravený čaj.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby spojené s malým odvodem moči;3267;126;20 g listu břízy a ostružiníku, 10 g listu podběle, 30g květu vřesu: Dvě čajové lžičky směsi se spaří ve čtvrt litru vařící vody a nechá se dvacet minut vyluhovat. Pijí se I až 2 šálky denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby spojené s malým odvodem moči;3268;126;30g kořene libečku lékařského, 10 g kořene jehlice trnité, 30g natě tužebníku jilmového, 5g plodu jalovce. Jedna čajová lžička směsi se vaří 5 minut a pak se nechá dvacet minut vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční choroby spojené s malým odvodem moči;3269;126;30g natě tužebníku, po 10 g plodu anýzu, petržele a jalovce, natě macešky, kořene libečku a jehlice trnité a 5 g kořene lékořice. Jedna čajová lžička této směsi se vaří 5 minut, potom se nechá 20 minut vyluhovat. Pije se třikrát denně před jídlem. Není vhodné pro těhotné ženy.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Stařecké srdeční potíže;3270;126;Dvě čajové lžičky hlohových květů na šálek. Přelijeme horkou vodou a necháme dvacet minut stát. Čaj můžeme podle chuti zlepšit medem jako sladidlem nebo sladkou šťávou z rakytníku.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční potíže, srdeční choroby;3271;23;Angína pectoris, neurastenie, bolesti hlavy: přelejte osm čajových lžic sušeného řezaného listu meduňky lékařské dvěma sklenicemi vřelé vody a nechte po delší dobu vyluhovat v uzavřené nádobě. Tuto dávku čaje vypijte během dne.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční potíže, srdeční choroby;3272;303;Při těžkostech se srdcem připravíme víno: láhev naplníme volně květy pampelišky až po hrdlo a zalijeme čistým přírodním vínem. Květy musí být ponořené. Lehce zazátkujeme a necháme 14 dní stát na slunci. Pijeme denně doušek vína.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční potíže, srdeční choroby;3273;40 + 45;Při srdečních potížích připravíme odvar z buřiny srdečníku - ruský recept. Jedna lžíce srdečníku a jedna lžíce řebříčku na čtvrt litru vody. Přisladit medem. Užívat 1 až 2 šálky denně.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční potíže, srdeční choroby;3274;126;Srdeční potíže zvláště u silnějších lidí, kteří rádi hltají jídlo a mají potíže s trávením: 10 g natě zeměžluče, 30 g natě srdečníku, 20 g listu mochny hustí a 20g natě meduňky. lednu čajovou lžičku směsi spaříme čtvrt litrem vařící vody a necháme 20 minut vyluhovat. Pije se třikrát denně po malých doušcích před jídlem.
SRDEČNÍ CHOROBY Srdeční neuróza;Srdeční potíže, srdeční choroby;3275;136 + 47 -117;Večerní horká koupel nohou. Horká voda má dosahovat nad kotníky a doba koupele je asi 20 minut. Tento způsob podpory srdeční činnosti je efektní zejména v prevenci a rehabilitaci.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3276;126;Směs bylin: nať kopřivy, květ černého bezu, květ trnky po 25 g, list břízy 40 g, vše smíchat a jednu čajovou lžičku směsi spařit čtvrt litrem vařící vody, 20 minut vyluhovat.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3277;126;List jasanu 50 g, nať rozrazilu 25 g, nať sadce konopáče 25 g. Ráno a večer vypít z toho šálek čaje.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3278;126;Směs bylin: list senny, kůra krušiny, nať pelyňku, hrst máty, květ heřmánku. Večer přelít 5g této směsi čtvrt litrem vody, nechat přes noc vyluhovat, ráno scedit a vypít.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3279;126;Sušené plody černého bezu 5 až 10 g přelít šálkem studené vody a nechat do rána louhovat.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3280;126;List nebo lusky senesové z lékárny. 5g drogy přelít šálkem studené vody.,a nechat 10 hodin vyluhovat. Denně vypít 2 až 3 šálky.
STŘEVA;Střevní choroby a potíže;3281;301;Slézu přehlíženému říkají děti chlebíček a jedí nasládlé, ještě nedozrálé plody těsně po odkvětu, což zrovna není vhodné. Léčivě působí oddenek. Velká čajová lžička sušeného oddenku se nechá macerovat 12 hodin ve studené vodě, pak se ohřeje (nevaří!), dá do termosky a čaj se popíjí teplý během dne. Výborně slouží při střevních potížích.
STŘEVA;Snížení střev;3282;132;Dobře působí odvar z 20 g kořene bedrníku obecného vařeného v půl litru vody s medem. Zamezuje střevní a žaludeční zahlenění.
STŘEVA;Zauzlení střev;3283;107;Přírodně se léčí zauzlení střev tím, že nemocný se ihned uloží do postele, ve které musí v největším klidu zůstat ležet. Aby sebou nemohl na všechny strany vrtět, obkládá se kolem dokola přikrývkami nebo polštáři. Dieta musí být nanejvýš přísná, velice lehce stravitelná. Na břicho přikládají se hodně horké obklady ze senných stěrů, léčivých bylin, z citronové nebo octové vody nebo z obyčejné kořalky. Čaje užívá se ze směsi benedyktu natě 10 g, jitrocele 15 g, řeřichy potoční 15g a ptačince 20 g. čaj upravuje se v poměru 15g na jeden litr vody. Užívá se každou hodinu malý doušek.
STŘEVA;Zauzlení střev;3284;301;Podpůrně se popíjí během dne stále po malých doušcích čaj připravený bylinářským způsobem ze směsi listu senny, natě pelyňku a květu trnky.
STŘEVA;Bolesti ve střevech;3285;132;Při bolestech ve střevech, zvláště při průjmech smíchejte řebříčkové květy, svařte a pijte přes den po lžičkách teplý odvar.
STŘEVA;Bolesti ve střevech;3286;132;Při bolestech ve střevech a žaludku svařte v bílém víně kmín a zázvor, přeceďte a pijte ještě vlažné jeden šálek celý den po doušcích.
STŘEVA;Bolesti ve střevech;3287;107;Při bolestech ve střevech léčíme tuto chorobu teplými obklady v horké citronové nebo octové vodě namočenými a vyždímanými (poměr 1 až 3 citrony na jeden litr vody nebo 1/4 ligu octa na jeden litr vody) - 30 minut povařit. Obklady se mění po 30 minutách, 3 až 5krát po sobě, za dne a večer. Po sejmutí posledního obkladu přiloží se flanel, aby se teplota udržela. K tomu se pije bílé víno, v němž byl uvařen zázvor s kmínem. Na jeden litr vína se béře 10 g utlučeného zázvoru a 10 g se- mletého kmínu. Vše se povaří ve víně 30 minut. Odvaru se užívá 1/10 litru třikrát denně, ráno, v poledne a večer.
STŘEVA;Bolesti ve střevech;3288;107;Při bolestech ve střevech, vznikneli při tom nevolnost spojená s vrhnutím: v hmoždíři se utluče po 3 g anýzu, fenyklu, kmínu, jalovce, kopru, koriandru a kozlíkového kořene. Směs se povaří v 1,25 litru vody 3 minuty. Po vychladnutí se přecedí a obvykle užívá asi čtvrt litru denně po maličkém doušku před a po jídle po dobu šesti neděl, až všechny příznaky choroby zmizí.
STŘEVA;Chřipka střev;3289;132;Vnitřně čaj z malinových a ostružinových listů, dva šálky denně, ráno a večer ,před obědem v poledne 12 čerstvých zralých jalovčinek. Zevně obklad z nahřátých otrub na břicho.
STŘEVA;Střevní dna;3290;132;Připravte si denně výplach z odvaru kozlíkového kořínku s přísadou lněného oleje. Přes den každé dvě hodiny lžičku nad bidetem, pak napařování z vývaru blínu a bolehlavu v kozím mléce, po něm promasírování břicha lněným olejem.
STŘEVA;Otrava střev;3291;132;Roztlučte v bílém víně hrst ředkvičkových semínek, sceďte a pijte denně po lžičkách, každou hodinu jednu.
STŘEVA;Otrava střev;3292;132;Otrava střev po zkažených pokrmech: jeli spojeno se silným ujímáním: svařte hrst angelikových kořínků ve stejném množství destilované vody a vína až změknou, sceďte a pijte dva menší koflíky po lžičkách.
STŘEVA;Střevní křeče;3293;107;Střevní křeče nejčastěji zaviňují hlísty. Léčí se takto: nejdříve vyprázdní se střevo mýdlovým klystýrem, pak se přiloží na břicho horké obklady z octové vody. Po nějaké chvíli zavede se opět klystýr ze silného pelyňkového nebo česnekového odvaru - čtvrt až půl litru, který se musí pokud možno dlouho podržeti ve střevě. Pětkrát týdně horké sedací koupele z mateřídoušky, máty vodní a přesličky (15 až 20 minut v horké a 1 minutu ve studené). Za dne ve volné chvíli natírati břicho kafrovým lihem.
STŘEVA;Střevní výhřez;3294;107;Z jednoho kg mladé dubové kůry připravíme si horkou sedací koupel na 15 l obsahu, ve které nemocný setrvá 20 až 30 minut. Koupele se používá denně, pokud obtíže trvají. K tomu prospívají dobře . vlahé klystýry, rovněž z odvaru dubové kůry.
STŘEVA;Střevní výhřez;3295;301;Osvědčila se koupel z dubové kůry. Lázeň nemá být teplejší než 35 °C a trvat má jen 15 minut. V lázni popíjet čaj připravený bylinářským způsobem ze směsi listu ostružiny, jitrocele a natě komonice lékařské.
STŘEVA;Střevní slabost;3296;107;Po dlouhotrvajícím průjmu léčí se střevní slabost hlavně čajem ze směsi bedrníku 6 g, dubového mlází 6g, jitrocele 4, nátržníku 6g, ostružinového listu 4 g, pastuší tobolky 4g a zeměžluče 4g. Z 10 g této směsi připraví se půl až třičtvrtě litru čaje, který se za den po hodině po doušku využívá. Toto léčení musí se prováděti nejméně 4 týdny s přestávkou jednoho dne v týdnu. Kromě toho používá se teplých obkladů a zábalů ze senné = drtě, léčivých bylin, citronů, octa nebo kořalky.
STŘEVA;Střevní kolika;3297;14;Při střevní kolice, chronickém bronchiálním kataru, při potížích s močením a při křečích v malé pánvi užívá se čaj, připravený ze dvou lžiček natě komonice lékařské, přelité čtvrt litrem vařící vody. 15 minut se nechá louhovat, pak se přecedí. Pijeme po doušcích vlažný 1 až 2 šálky denně.
STŘEVA;Střevní kolika;3298;132;Při kolice střevní a žaludeční: anýz 10 g, prha 20 g, lipový květ 15g, melita 20g, máta peprná 20g, zeměžluč 15-g. Pije se šálek teplého odvaru vždy po jídle.
STŘEVA;Střevní katar;3299;107;Vleklý střevní katar se léčí dietou, vodoléčbou a vhodnými čaji. Z diety jsou to hlavně šlemové polévky. Pokrmy mají být vesměs vařené nebo dušené, protože syrová strava podporuje nadýmání a průjem. Ovoce je dobré, ale jen vařené nebo dušené nebo jako povidla, marmelády apod. Poněvadž se u této choroby střídá průjem se zácpou, musí se podle toho střídat í potrava. Silné průjmy léčí šlemové polévky, sušené bezinky, borůvky, brusinky. Dostavíli se zácpa, léčí se ponejvíce pokrmy z měkké zeleniny a z vařeného nebo dušeného ovoce. Z vodoléčby se osvědčilo tření těla citronovou vodou večer před spaním.
STŘEVA;Střevní katar;3300;14;Při střevním kataru, na zastavení krvácení, při průjmu a silné menstruaci pomáhá tento odvar: tři lžičky sušené drcené kůry dubu letního na čtvrt litru vody, 15 minut povaříme a necháme vychladnout. Pijeme studený 2 až 3 šálky denně.
STŘEVA;Střevní katar;3301;107;"Prudký katar střední se léčí především vyprázdněním střeva. Pokud se objevuje nepřirozená stolice, postíme se. Po každé druhé - třetí stolici dáme teplý výplach - čtvrt litru, 40 °C. Jsouli stolice vodnaté, léčí se šlemovými polévkami z ječmenných nebo pšeničných krup, z ovesných vloček, rýže, sága, krupice, strouhanky, žaludovou čokoládou, žaludovým kakaem apod. žízeň se nejlépe hasí a při tom se choroba současně léčí čajem ze směsi sušených borůvek 20 g, semena fenyklu 15 g, bobulí jalovce 15 g, kořene omanu 15 g, natě pelyňku 10 g, kořene puškvorce 10 g; natě šalvěje 20 g, natě třezalky 20g a zeměžluče 10 g. čaj se pije po doušku v hodinových přestávkách a to hodně horký."
STŘEVA;Střevní katar;3302;305;Při kataru střev - také kataru žaludečním podáváme macerát, který získáme dlouhodobým máčením slézu lesního ve vodě při pokojové teplotě. Poměr volíme 1 polévková Lžíce na 2 dcl vody. Směs necháme ustát přeš noc a vyluhovanou tekutinu užíváme během dne. Aplikujeme při střevních a žaludečních katarech a při zánětech horních cest dýchacích.
STŘEVA;Střevní katar;3303;91;Katar: kořen lopuchu, dubová kůra, oddenek mochny, anýz, list vlašského ořechu. Připravíme odvar.
STŘEVA;Střevní katar;3304;132;čerstvě přebrané a pečlivě přeprané listy kopřivy větší, tj. žahavky usušte, rozmělněte na prášek, přesejte, utřete se žloutkem a kávovou lžičkou medu. Z této směsu uválejte malé pilulky a užívejte jich 5 každou hodinu.
STŘEVA;Střevní katar;3305;99;List máty, kořen lopuchu, oddenek mochny, dubová kůra, list vlašského ořechu, anýz. Rozmělnit na prášek a užívat dvakrát až třikrát denně necelé půl lžičky. Denně pít odvar z borůvek.
STŘEVA;Střevní katar;3306;122;Katar střev spojený s průjmy, při chorobách ledvin a močových cest: jedna lžička drcených listů jahodníku obecného přelitá dvěma díly vařící vody. Pije se 2 až 3krát denně jako podpůrná léčba.
STŘEVA;Střevní katar;3307;323;Katar střev i žaludku, při dně a revmatismu, při jaterních a žlučových komplikacích: 1 čajová lžička listů kopřivy dvoudomé na 0,2 litru vody, přelít vřelou vodou, nechat stát 15 minut, scedit, pít třikrát denně.
STŘEVA;Střevní katar;3308;99;Kmín, kořen lopuchu, oddenek kozlíku, kořen šťovíku koňského, list meduňky = rozmělnit na prášek a užívat 2 až 3krát denně necelé půl lžičky, denně pít odvar z borůvek, jíst strouhaná jablka a banány.
STŘEVA;Střevní katar;3309;107;Střevní katar při plicních chorobách se léčí takto: rozkvedlají se dva žloutky a utřou se se dvěma lžícemi cukrové moučky. Nato přidají se k tomu dvě lžíce olivového oleje a dvě lžíce francovky a opět se to spolu utře. Tohoto prostředku užívá se každé půl hodiny jedna lžíce.
STŘEVA;Střevní neuróza;3310;136 + 47 - 004;V léčbě je vhodné kombinovat bylinná sedativa, spasmolytika a astringentní drogy, např. tři díly natě meduňky, po dvou dílech natě třezalky, řepíku a řebčíku, po jednom dílu dubové kůry. Obvyklým způsobem připravit pohár nálevu a pohár odvaru, vařeného 5 minut, oba výluhu spojit a podávat neslazené, nalačno 2 až 3 krát denně. -
STŘEVA;Střevní plyny;3311;107;Plyny se odvádí třením cele''ho těla citronovou vodou a na to se celý trup teple zabalí. Jako čaj pije se odvar ze směsi (po stejném dílu) anýzu, fenyklu, kmínu, levandule a violky.
STŘEVA;Střevní vředy;3312;136 + 47 - 003;Pijeme po doušcích asi 3/4 litru čaje denně z termosky - ze směsi stejných dílů natě slézu, kořene proskurníku a oddenku pýru. Večer, z počátku denně, později ob den a po úlevě již jen 1 až 2 krát týdně aplikovat nejprve očistné klyzma z jednoho litru převařené vody, teplé 38 °C a po vyprázdnění použijeme 150 až 200 ml stejného čaje, který pijeme.
STŘEVA;Střevní vředy;3313;107;Jako čaj osvědčila se směs ze šťavnatých vršků mladých kopřiv, z květů slunéčka zahradního, lněného semena, lopuchu a žanyklu, po stejném váhovém dílu smíchaných. 20g této směsi povaří se 5 minut v půl litru mléka, ocedí a po celý den po doušku popíjí.
STŘEVA;Střevní vředy;3314;107;Doporučuje se čaj z diviznového květu 10 g, islandského mechu 10 g, kořene kostivalu 10 g, lněného semena 10 g, kořene lopuchu 15 g, natě patáčků 20g, natě podběle 20g, ptačince 20g a truskavce 24g. 15g směsi na jeden litr čaje. Užívá se po dvou hodinách po malém doušku tak dlouho, pokud příznaky choroby trvají.
STŘEVA;Střevní vředy;3315;136 + 47 -111;Směs stejných dílů meduňky, oddenku pýru, oddenku puškvorce, kořene pampelišky s natí, květu heřmánku a natě řebříčku. Pokud se podaří získat mořskou chaluhu, přidáme ji rovněž do směsi, jinak použijeme květ měsíčku. Jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi vhodíme do sklenky studené vody, povaříme 3 minuty, 10 minut pod pokličkou vyluhujeme, přecedíme a podáváme 2 až 3 krát denně asi hodinu po jídle.
STŘEVA;Střevní potíže;3316;44;Prostředky mající charakter čistě pomocný: tinktura z kopretiny řimbaby. Vyrábí se běžným způsobem z čerstvé natě včetně květu macerat v 70% lihu, tzn., že nakrájená čerstvá nať se naplní do 2/3 láhve a zaleje doplna lihem. 14 dní se nechá vyluhovat v teple (může i na slunci) při denním protřepávání. Pak se přes papírový filtr přefiltruje a ředí 1:1000. V neředěném stavu se nesmí vůbec užívat. Užívá se jednou až třikrát denně tři až pět kapek do 200 ml vody, pije se před jídlem. Při potížích se účinek dostaví za 5 až 7 minut. Kúra trvá 14 dní až dva měsíce, vždy po 14 dnech je třeba udělat přestávku 5 dní.
STŘEVA;Střevní potíže;3317;44;"Připravte bylinný čaj z mochny stříbrné. Tento čaj je takřka neznámý a i bylina je poměrně vzácná. Proto je třeba její lokality šetřit, ponechávat buď některé stvoly nebo alespoň spodní listy jednotlivých rostlin. Celkový účinek této byliny je zatím neznámý, působí však spolehlivě na celou řadu břišních resp. střevních potíží. Lidově se jí říká ""tvrdítko"", což potvrzuje její účinek na regulaci střev a těžké průjmy. Je to rostlina fytoncidní a má účinek i na infekční stavy. Jinak je zcela neškodná a může se brat bez omezení. Pokud jí není dostatek, může se smíchat pouze s jednou další bylinou, nejlépe s hluchavkou bílou. Dávkování: 3 krát denně nálev z jedné kávové lžičky nasekané byliny na 0,2 litru vody. Vždy na lačný žaludek. Musí se brát alespoň 15 dní."
STŘEVA;Střevní potíže;3318;132;Střevní potíže - i k zahánění střevních parazitů se doporučuje mošt z dřinu připravený tak, že vylisujeme šťávu, ihned ji rozředíme dvěma díly vody a na jeden litr se dá 10 až 15 dkg cukru. Pak sterilizovat v lahvích při 75 až 80°C.
STŘEVA;Střevní potíže;3319;306;Při střevních a žaludečních potížích se používá čaj, který se připravuje tak, že semena kdoule podlouhlé (celá, nikoliv drcená) se nechají macerovat 8 hodin ve studené vodě. Pak se slije a čaj se mírně ohřeje. Užívá se jedna čajová lžička semen na šálek vody.
STŘEVA;Střevní potíže;3320;305;Při střevních poruchách a žaludečních potížích pomáhá nálev připravený v poměru dvě čajové lžičky řezaného listu všedobru horního na půl litru vody. Po jednominutovém varu se nechá odstát a zcezený se užívá nalačno po čtvrt litru ráno a večer.
STŘEVA;Střevní červi;3321;132;U dětí proti roupům a škrkavkám je nejvděčnějším prostředkem podle zasloužilého pařížského profesora Ferrata odvar z kořene kopretiny řimbaby. Béře se 20 g květu na čtvrt litru vody a pije se denně třikrát půl šálku.
STŘEVA;Desinfekce střev a žaludku;3322;126;Používá se česnek medvědí - list, jako salát, jenž má antimikrobiální vlastnosti.
STŘEVA;Tenké střevo - zánět;3323;132;Svařte hrst vřesových květů v litru vody tak dlouho, až se vyvaří na jednu třetinu, vypije celou dávku najednou ráno nalačno.
STŘEVA;Tenké střevo - zánět;3324;132;Při zánětu tenkého a tlustého střeva si zapražte čerstvý kompot z loupaných hrušek pšeničnou moukou na kašičku hustou a snězte denně teplé ráno nalačno celý talířek.
STŘEVA;Tenké střevo - zánět;3325;132;Hodně horké obklady z odvaru senokvětů. Vnitřně čaj z jitrocele, potočnice, ředkve, trnky. Absolutní klidhned do postele.
STŘEVA;Tlusté střevo - proti rakovině;3326;126;Nutno omezit alkohol. Jíst celozrnné výrobky, např. Grahamův chléb, Knácke Brot, hojně čerstvé zeleniny, dále pak kapustu, brokolici, květák, řeřichu, křen aj., sušené ovoce. Čaj proti zácpě z květu trnky, který působí pozvolně.'
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3327;136 + 47 - 137;Během léčby je třeba zachovávat dietu, v podstatě mléčnozeleninovou stravu: kefír, jogurt, Crahamův chléb, ovesné vločky, ovoce, zelenina. Nedráždivá úprava pokrmů je nutná a vhodná, lehké kuřecí, telecí nebo vařené hovězí maso jen výjimečně. Hodně hrozinek (omytých), ořechů.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3328;301;Naprosto nutné je dodržovat přísnou dietu, jíst mléčné výrobky - jogurt, kefír, tvaroh a hodně zeleniny. Dietu držet i v případě, že obtíže mezi tím vymizí. Žádný alkohol a kouření.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3329;136 + 47 -137;Komplexní přírodní léčba: před snídaní, večeří a před spaním. vypít sklenici nálevu (dále vyluhovat) ze směsi stejných dílů šalvěje, třezalky a listu ostružiníku.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3330;136 + 47 - 137;Třikrát denně jednu hodinu po jídle vypít sklenici nálevu ze směsi stejných dílů zeměžluče, kořene pýru, drcených jalovčinek a řebříčku.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3331;136 + 47 - 137;Každý třetí den sníst místo obědu jednu naběračku pšenice, uvařené ve třech vodách a nakonec ve 200 ml mléka. Zrno má být měkké a rozpukané. Možno mírně přimastit máslem a osladit medem.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3332;136 + 47 -137;Každý třetí večer se připraví speciální klyzma ze směsi: po dvou dílech šalvěje, listu ostružiníku, a kořene proskurníku a po jednom dílu řebříčku a třezalky. Ze tří polévkových lžic směsi se připraví 750 ml nálev. Dále vyluhovat. Podá se očistné klyzma z 600 ml nálevu tak, aby nálev zůstal ve střevech nejméně 10, minut. Po vyprázdnění se aplikuje jako léčebné klyzma 150 ml nálevu (teplota 38 °C) připraveného ze 120 až 130ml původního nálevu a 20 až 30 ml třezalkového oleje. Toto množství již nevzbuzuje defekační reflex a nechá se působit dlouhodobě.
STŘEVA;Tlusté střevo - vředová choroba;3333;136 + 47 - 52;Vezměte stejným dílem kořen anděliky, proskurníku, kozlíku a kostivalu, květ levandule, islandský lišejník, krušinovu kůru, oddenek pýru a květ hlohu. Jednu vrchovatou polévkovou lžíci směsi přetít 250 ml vřelé vody a nechat 3 hodiny vyluhovat, potom přihrát, scedit a pít třikrát denně nalačno.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3334;126;Připravíme směs z 15 g oddenku - - -mochny nátržníku, 15g oddenku rdesna hadí kořen, 20g natě kokošky pastuší tobolky, 10 g listu máty peprné a 10 g květu heřmánku. Jednu polévkovou lžíci směsi spaříme ve čtvrt litru vařící vody a necháme 20 minut vyluhovat. Pijeme třikrát denně po jídle.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3335;136 + 47 - 96;Nastříhat horní, květovou část natě měsíčku a pomletím získat 2008 šťávy -tuto směs smíchat s 600 g medu. Užívat třikrát denně po jídle jednu čajovou lžičku. Před jídlem užít jednu polévkovou lžíci bylinného výtažku, připraveného vyluhováním 100g kořene hořce a 50g semena fenyklu v jednom litru 4096 vínovice nebo brandy. Doba vyluhování má činit tři týdny, občas protřepat. Během léčby je třeba denně jíst alespoň trochu nenamaštěné rýže.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3336;107;Léčí výplachy z odvarů lněného semena a pískavice nebo ze směsi patáčků, kostivalu a podběle. Kromě těchto velice se osvědčily výplachy z odvarů sušených bezinek, borůvek a brusinek.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3337;107;Jako čaje užívá se směsi puškvorce 10g, vachty 10 g a kořene vítodu 10 g. Kromě toho musí dbáti nemocný přísné diety.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3338;78 + 66;Smícháme vše po 20 g: kůry dubu, kořene puškvorce obecného, natě tymiánu obecného a listu ořešáku královského. Nálev: dvě kávové lžičky na šálek vody. Pijí se dva až tři šálky denně.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3339;78 + 66;Smícháme vše po 15 g: květu heřmánku lékařského, plodu borůvky černé, listu kopřivy dvoudomé a natě máty peprné. Nálev: polévková lžíce směsi na šálek vody. Pijí se 2 až 3 šálky.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3340;78 + 66;Smícháme 35g natě mochny husí, 30g natě rdesna ptačího - truskavce a 30 g listu jitrocele kopinatého. Nálev: dvě kávové lžičky směsi na šálek vody. Pijí se tři šálky denně.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3341;78 + 66;Smícháme- vše po 20 g: natě třezalky tečkované, srdečníku obecného, rdesna ptačího - truskavce a dobromysli obecné, kořene mochny nátržníku a listu kopřivy dvoudomé. Odvar: dvě polévkové lžíce směsi se vaří 5 minut v půl litru vody a pak se nechá vyluhovat ještě 3 až 5 hodin. Užívá se půl šálku třikrát denně.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3342;78 + 66;Smícháme vše po 20 g: kořene mochny nátržníku, natě mátypeprné, listu borůvky černé, ořešáku královského a heřmánku lékařského a květ prhy horské (arnika). Nálev: dvě kávové lžičky na šálek vody. Pijí se dva až tři šálky denně.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3343;78 + 66;Smícháme vše po 25 g: natě rozmarýnu lékařského, máty peprné a tymiánu obecného. Nálev: polévková lžíce směsi na šálek vody. Pije se po šálku čaje třikrát denně mezi jídly.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3344;78 + 66;Smícháme 30 g natě kokošky pastuší tobolky, po 15g kořene mochny nátržníku a rdesna hadí kořen, 10g květu heřmánku lékařského a 10g natě máty peprné. Nálev: polévková lžíce směsi na 200 ml vody. Nechá se ustát 30 minut. Pije se šálek dvakrát denně. Doporučuje se užívat jen asi týden a po této době nahradit jiným čajem.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3345;78 + 66;Smícháme 20g květu heřmánku lékařského, 10 g natě máty peprné, 5g plodu fenyklu obecného a 5g kořene kozlíku lékařského. Nálev: dvě kávové lžičky směsi na šálek vody. Pije se 1 šálek čaje 1 až 2 krát denně.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3346;91;Zánět tlustého střeva provázený průjmem se slizem a krví: do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce směsi bylin: 150g květu heřmánku, po 50g listu máty peprné a natě řepíku, 70g listu borůvky, 40g natě třezalky, 80 g rdesna peprníku a 50 g dříšťálu (kořen). Vaříme 5 minut, necháme vyluhovat dvě hodiny a scedíme. Při silném průjmu můžeme přidat kůru z granátového jablka (jednu až dvě čajové lžičky na každou dávku.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3347;91;Smícháme po 100g natě jitrocele, květu měsíčku a natě kokošky pastuší tobolky a po 80 g plodu šípku a list meduňky. Dvě polévkové lžičky této směsi dáme do 600 ml vřelé vody, vaříme 5 minut, necháme vyluhovat 60 minut a scedíme. Odvar užíváme šestkrát denně 80ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3348;91;Chronický zánět tlustého střeva, chronický zánět žaludeční sliznice: do 400 ml vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi: 200g květu heřmánku, 50g listu máty peprné a 30g semena Inu. Necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Užíváme jeden šálek záparu večer před spaním a ráno před vstáváním.
STŘEVA;Tlusté střevo - zánět;3349;91;Chronický zánět tlustého střeva léčí zápar připravený ze směsi 200g květu heřmánku a 50g listu máty peprné. Do 400 ml vřelé vody dáme jednu polévkovou lžíci této směsi, necháme vyluhovat 15 minut a scedíme do termosky. Přidáme čtyři čajové lžičky mléčného cukru. Teplý zápar užíváme večer před spaním, při probuzení v noci a ráno před vstáváním. Konzumace čerstvého mléka a kyselého mléka, sodových nápojů a dráždivých jídel není vhodná.
STŘEVA;Ochablost střev;3350;132;Povzbuzuje odvar z natě řepíku lékařského. Pít denně tři šálky, sladit výhradně medem. Tento odvar čistí střeva a mírně projímá při zánětu jater a sleziny.
STŘEVA;Ochablost střev;3351;306;Likér: do 100 dílů bílého vína naložte po jednom dílu levandule, majoránky, máty, pelyňku, rozmarýny a šalvěje, nechte táhnout týden a přefiltrujte. Denně několik Lžic.
STŘEVA;Střevní kolika;3352;40 + 45;Při střevní kolice, žaludeční kolice, bolestech hlavy a nervové slabostí pomáhají karmelitské kapky: promícháme půl kg řezané sušené meduňkové natě, 20g citronové kůry, 10 g skořice, 10 g muškátového ořechu a zalijeme litrem koňaku. Necháme několik dnů stát. Potom přecedíme a slijeme do dobře uzavřené láhve.
STŘEVA;Střevní kolika;3353;40 + 45;Při střevní kolice, bolestech břicha, kašli, chrapotu, nechutenství, zácpě: dvě lžičky drceného fenyklového semena na čtvrt litru vody. Nechat přejít varem a na 15 minut odstavit. Popíjí se teplý, přes den dva šálky. Malým dětem se odvar ředí na polovinu vodou nebo mlékem a při kašli se osladí medem.
STŘEVA;Střevní kolika;3354;40 + 45;Při střevní kolice, nadýmání, žaludečních křečích, migréně, nechutenství, bolestivé menstruaci, nespavosti a vysokém krevním tlaku: dvě lžičky řezané sušené natě meduňky lékařské přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme přikryté stát. Po 15 minutách slijeme. Pijeme vlažný:
SVALY;Chřadnutí svalů;3355;123;Při chřadnutí svalů se osvědčilo používání těchto léčivých rostlin: čerstvou kokošku pastuší tobolku umyjeme a nadrobno nařežeme, naplníme do láhve a zalejeme 40 obilnou nebo ovocnou pálenkou.Necháme vyluhovat 10 dní na slunci nebo na teplém místě. Po 10 dnech scedíme do menších lahviček a jeli třeba, doplníme alkoholem. táto esence se denně třikrát vtírá do nemocných svalů. Vnitřně se v průběhu dne vypijí po doušcích čtyři šálky čaje z kontryhelu. Doporučujeme používat pokud možno jen čerstvě nasbíraný kontryhel.
SVALY;Chřadnutí svalů;3356;123;Při chřadnutí svalů a končetin, když již nic nepomáhá vezmi nadrobno posekanou kokošku pastuší tobolku a to stonky, list a květ i se šešulkami. Volně jí naplň až po hrdlo láhev a vše zalij 38 až 40 % režnou nebo ovocnou pálenkou (byliny musí být ponořeny). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.
SVALY;Svalové bolesti;3357;78 + 66;Doporučuje se tinktura z květu měsíčku lékařského. Mazání vtíráme při bolestech kloubů a svalstva hluboko do kůže postižených partií.
SVALY;Svalové bolesti;3358;78 + 66;Doporučuje se používání natě třezalky tečkované
SVALY;Svalové bolesti;3359;78 + 66;Doporučuje se používání majoránky zahradní
SVALY;Svalové bolesti;3360;78 + 66;Doporučuje se používání natě mateřídoušky obecné - k hotovému mazání můžeme přidat trochu Alpy (dobře promíchat), 30g mateřídoušky obecné a 20g máty peprné,, 20g natě tymiánu obecného a 20g natě rozmarýnu lékařského.
SVALY;Křeče hladkého svalstva;3361;132;Křeče odstraňuje kozlík lékařský. Droga se užívá ve formě záparu. Dvě čajové lžičky kořene kozlíku lékařského zalejeme 200 ml vřelé vody a necháme vyluhovat 1 hodinu. Po přecezení záparu užíváme 150 ml dva až třikrát denně podle potřeby. Droga se může používat i ve formě prášku a to 1 až 2 g až čtyřikrát denně
SVALY;Zvýšený tlak ve svalech;3362;91;Smícháme 200ml květu hlohu, po 100 g kořene kozlíku a natě jmelí a po 50g listu meduňky, šištice chmelu a plodu fenyklu. Do 600 ml vřelé vody dáme dvě polévkové lžíce této směsi, necháme vyluhovat 30 minul a scedíme. Zápar užíváme třikrát denně 150 ml 10 minut před jídlem.
SVALY;Zvýšený tlak ve svalech;3363;91;Smícháme po 100 g květu hlohu a natě jmelí a po 50g natě řebříčku, kůry krušinové a listu máty peprné. Dále jako u recepty č. 3362.
SVALY;Stržení svalstva;3364;132;Ke stržení svalstva dochází z přetrénovanosti. Pomáhá prášek z arnikových, diviznových a jitrocelových květů, který se rozetře s rozsekaným kostivalovým kořenem a tolik jeleního loje, vyškvařeného slepičího sádla, až vznikne vláčná kašička, která se vtírá do postižených míst od prstů k rameni a přes záda nebo od špičky nohou k bokům. Usnadní se masáž, napaříteli si ruce nad ovarem z mateřídoušky nebo jiné vonné byliny.
SVALY;Ztvrdnutí svalu;3365;132;Jeden až jeden a 1/2 kg čerstvých jedlových stopek posekejte nadrobno a nalejte 15 litrů vody, nechte 24 hodin táhnout, pak povařte dvě hodiny, sceďte a vlejte do vany k připravené koupeli, jejíž teplota nesmí přesahovati 35°C.
SVALY;Namožené svaly;3366;132;Vyléčíte rychle promasírováním namoženého svalstva petrolejem, načež studenou sprchu jen krátce a zábal do prohřátého prostěradla v posteli.
SVĚDIVKA;;3367;132;Rozpusťte ve vodní lázni ale jen zvolna 30g žluté vazelíny, 250g tekutého čpavku a 50g práškovitého pryšce. Zatím si připravte do 4 litrů vody čtyři stroužky utřeného česneku, dvě hrsti smrkových zelených šištiček (menších) a jedné hrsti drceného bobkového semínka druhou směs, kterou svařte a když vzkypí, přelejte je pomalu do ještě teplé směsi prvé. Po vychladnutí prohnědte rukou.
SVĚDIVKA;;3368;132;Čaj z máty, meduňky, šalvěje, od každého 4g na litr. Denně 1 až 2 šálky. Nejezte bílkoviny a luštěniny!
SVĚDIVKA;;3369;136 + 47 - 90;Stejným dílem smíchat nať řebříčku, komonice, pelyňku pravého, květ bílé hluchavky, chmel, kořen lopuchu. Užívat vnitřně 3 sklenice nálevu denně, k tomu třikrát týdně čtvrthodinovou koupel ve vodě teplé 35 až 36 °C, do které se přidá 3 litry odvaru, vařit 10 minut (připraveného ze 150 g heřmánku, 100 g kozlíku a 50 g hořčicového semena).
SVRAB;;3370;56;Brát 3 dny po sobě teplou koupel s odvarem z mlází smrkového s trojím střídáním. Dobře poslouží mýdlo: otvírá póry a smývá špínu. Po koupelích v prvním týdnu úplné omývání za noci s postele I a pak čtvrtá koupel se studeným omytím. V druhém týdnu teplá koupel se studeným omytím a studená poloviční koupel s omytím hořejší části těla. Ve třetím týdnu studená úplná koupel. Později pak v 1 neb 2 měsících ještě několik teplých koupelí. Kdyby se mělo léčení prodloužiti, pak se může v posledních dvou prostředcích pokračovati. Také jedna teplá koupel v týdnu může prospěti.
SVRAB;;3371;56;Máli někdo svrab zevně, ať vezme teplou koupel a důkladně se ostrým mýdlem, nejlépe Teleným namydlí, vymyje. Po čtvrt- hodinové koupeli omýt se čistou vodou (buď studenou nebo teplou) a obyčejným mýdlem domácím. Výborně by také prospělo, kdyby nemocný ihned zase do druhé koupele novou teplou vodou naplněné mohl vstoupit.
ŠLACHY;;3372;132;"Řádné ""proprání krve"" (vřelé sprchy). Vnitřně čaj ze směsi kopřivových květů, pelyňku, šalvěje, zeměžluče -denně tři šálky. Zachovávejte čistotu!"
ŠLACHY;;3373;132;Odvar z čerstvé vnitřní kůry krušiny obecné používá se jen zevně a sice k omývání jako velmi vděčného prostředku při svrabu a všelikých strupech.
ŠKRKAVKY;;3374;132;Kvetoucí nať vratiče obecného nepříjemně silně zapáchá, chutná hořce, je však osvědčeným lékem proti škrkavkám. Béře se v nálevu 10 až 20 g na čtvrt litru vody. Vratiče buďte užívány jen malé dávky, poněvadž velké dávky způsobují příznaky otravy.
ŠKRKAVKY;;3375;132;Nejlepším prostředkem proti škrkavkám je, když nebudete 14 dní od oběda k večeři nic jíst a k večeři výhradně rozvařenou a pasírovanou čočku.
ŠKRKAVKY;Škrkavky a roupi;3376;30;Při nalezení červů ve stolici smícháme po 25 g květu heřmánku, vratiče a pelyňku cicvárového a 25 g natě pelyňku pravého. lednu čajovou lžičku směsi přelít šálkem vroucí vody, 5 minut nechat vyluhovat a pak scedit. Pít po dobu tří dnů ráno a večer šálek teplého čaje.
ŠKRKAVKY;Škrkavky a roupi;3377;30;Po 10 g květu heřmánku a krušinové kůry, 20 g vratče a 100g natě pelyňku pravého. Dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody, nechat 5 až 10 minut vařit a pak scedit. Pije se po dobu tří dnů ráno a večer šálek teplého čaje.
ŠKRKAVKY;Škrkavky - hlísty;3378;123;Odedávna nejlépe pomáhají jadérka z tykví. Když se objeví hlísty, dáváme dětem denně deset až patnáct, dospělým dvacet až třicet jadérek, na kterých však musí bezpodmínečně zůstat slupka jádra. Jadérka je třeba dobře rozžvýkat. Asi za hodinu se vypije jedna čajová lžička ricinového oleje.
ŠKYTAVKA;;3379;132;Trpíte plynatostí. Pijte častěji silný odvar ze směsi kmínu, máty peprné (ještě lepší je máta vodní) a meduňky, alespoň čtyři šálky denně.
ŠKYTAVKA;;3380;123;Příjemným a bezprostředně působícím prostředkem je neslazený čaj ze semen kopru. Jedna čajová lžička semena se spaří čtvrt litrem vody a nechá tři hodiny vyluhovat.
ŠKYTAVKA;;3381;301;Na jeden šálek vody vezmeme jednu lžíci roztlučeného semena anýzu, vsypeme do vařící vody nebo do vařeného mléka a necháme ještě6 až 10 minut povařit. Užívá se v případě potřeby.
ŠKYTAVKA;;3382;136 + 47 - 26;Liliový olej ke vtírání do dlaní. Změkčuje všechny zatvrdliny šlach, jež často prsty stahují až k zápěstí. Také pomáhá proti vráskám v obličeji i proti červenému nosu. K posledním dvěma účelům je zapotřebí zahustit liliový olej šťávou z cibule, medem a žloutkem tak. aby za stálého míchání na mírném ohni nebo ve vodní lázni vznikla mast. Mast se nanáší večer a ráno na obličej umytý vlažnou vodou. Vlastní liliový olej se připravuje z čerstvých květů bílých lilií. Tři plné hrsti květů se přelijí půl litrem olivového oleje a ponechají se za občasného třepání dva týdny vyluhovat na slunečním místě, potom se chvíli povaří na vodní lázni, stočí do menších lahviček a uschovají v chladnu, suchu a temnu.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Poruchy funkce štítné žlázy;3383;305;Při intenzívní činnosti štítné žlázy a tím spojenými srdečními komplikacemi se užívá vnitřně třikrát denně nálevu připraveného ze dvou čajových lžiček natě karbince evropského a šálku vody. Příznivé účinky se dostaví až po delším užívání. Je třeba dbát na to, aby droga měla stejné složení, tj. aby rostliny byly nasbírány na stejném místě a byly stejně staré.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Poruchy funkce štítné žlázy;3384;99;60 g lněného semena, 20 g chaluhy, 20 g natě komonice lékařské, 20g rozrazilu - rozmělnit na prášek a užívat dvakrát denně půl lžičky.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Poruchy funkce štítné žlázy;3385;99;Po 20g dubové kůry, pukléřky islandské, oddenku ostříce, listu šťovíku a 40g chaluhy. Pijí se 1 až 2 sklenice záparu denně.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Poruchy funkce štítné žlázy;3386;14;Při poruše štítné žlázy, nechutenství a jako dietní terapeutikum připravíme odvar: jedna lžíce rozmačkaných plodů ovsa setého na čtvrt litru vody. Krátce povaříme a necháme 15 minut stát. Pijeme vlažný, tři šálky denně.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Poruchy funkce štítné žlázy;3387;136 + 47-111;Vezmeme po 100 g natě karabince a natě rozrazilu potočního nebo lékařského, po 50 g natě řebříčku, natě rdesna ptačíhotruskavce, oddenku pýru, květu heřmánku, listu lesního maliníku a natě komonice lékařské. Jedna čajová lžička na šálek nálevu, vyluhovat půl hodiny, pít třikrát denně po jídle.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Zvýšená funkce štítné žlázy;3388;30;Užívejte jen se souhlasem ošetřujícího lékaře: smíchejte 10 g kořene lékořice, po 15g kořene lopuchu, pampelišky, sassafrasového dřeva a kořene mydlíce lékařské a 30g kořene mořeny barvířské. Čajovou lžičku této směsi dáme do šálku vody a necháme 5 až 10 minut vařit. Pak scedíme. Pijí se denně při snídani 1 až 2 šálky teplého čaje.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Zvýšená funkce štítné žlázy;3389;30;Užívejte jen se souhlasem ošetřujícího lékaře! Smícháme 20 g lékořicového kořene a po 40 g kořene mochny barvířské a dřeva sassafrasového. Smícháme a čajovou lžičku této směsi dáme na šálek vody. Necháme vařit 5 až 10 minut a pak scedíme. Piji se denně 1 až 2 šálky teplého čaje.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Zvýšená funkce štítné žlázy;3390;136 + 47 - 27;Při chorobně zvýšené činnosti štítné žlázy: 40g natě karabince evropského, 20 g kořene kozlíku, po 15 g kořene lopuchu a listu kopřivy, 10 g kořene lékořice. Večer přelít dvě polévkové lžíce směsi půl litrem studené vody, ráno krátce povařit, scedit a pít po doušcích během dne.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Snížená funkce štítné žlázy;3391;30;len se souhlasem ošetřujícího lékaře: smícháme po 10 g plodu haluchovce vodního, kořen kostivalu a lopuchu a natě truskavce, po 20g chaluhy bublinaté a natě potočnice lékařské a sporýše lékařského. čajovou lžičku směsi na šálek vody. Vaří se 5 až 10 minut, pak se scedí. Při snídani se denně vypijí 1 až 2 šálky teplého čaje.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Snížená funkce štítné žlázy;3392;30;Snížená funkce štítné žlázy, málo jódu - užívat jen se souhlasem ošetřujícího lékaře: smícháme po 10 g listu máty peprné, nať truskavce, 30g chaluhy bublinaté a 50g rozrazilu lékařského. Čajovou lžičku této směsi přelejeme šálkem vroucí vody, necháme 5 minut vyluhovat a scedíme. Denně se pijí po doušcích 1 až 2 šálky teplého čaje.
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA;Snížená funkce štítné žlázy;3393;30;Snížená funkce štítné žlázy - málo jódu. Užívat jen se souhlasem ošetřujícího lékaře. čajová směs: 10 g plodu anýzu, 10 g lékořicového kořene. 40g chaluhy bublinaté, 20g podbělového listu a 20g natě macešky trojbarevné. Vše smícháme a čajovou lžičku této směsi dáme do šálku vody, necháme vařit 5 až 10 minut a scedíme. Pijí se denně při snídani 1 až 2 šálky teplého čaje.
* Sestavil Vladimír Martin Vít * V systému ARCHEUS zařazeno ve větvi GALENIKA/CAJE B *