UHOZENINY;;3459;136 + 47 - 132;Proti uhozeninám a krvavým podlitinám zázračná mast: smíchejte stejným dílem čerstvé nesolené máslo a žlutý včelí vosk a nechte zvolna rozpustit na mírném ohni. Zatím si připravte lisováním alespoň Tepny dvě lžíce šťávy ze zelené spodní kůry černého bezu (asi jedna polévková lžíce na 100 mg masťového základu), kapejte ji pomalu do vychládajícího roztoku stále míchajíce a nechte vychladnout.
UHOZENINY;;3460;132;Po uhozeninách utište vnitřní bolesti mastí z 100g bílé vazelíny a 15g práškového kafru.
UNAVENOST;;3461;313;Ke zmírnění podzimní únavy pomáhají čaj černý, ale hlavně čaj zelený (může být i jeho voňavá jasmínová varianta). V klidu vypitý čaj má lepší účinek než černá káva a má jednu výhodu - po odeznění účinku čaje se nebudeme třást a potit.
UNAVENOST;;3462;126;Při únavě, migréně a bolesti hlavy: mast z rozmarýny připravená z čerstvých, jemně rozkrájených kvetoucích výhonků a konců větviček. Používá se k jemné masáži.
UNAVENOST;;3463;30;Při únavě vyvolané duševními příčinami uklidňuje a posiluje tato čajová směs: po 20g kořene kozlíku lékařského, květu bezu černého, heřmánku, levandule a lípy a nať třezalky. Vše smícháme a tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, necháme 5 až 10 minut vařit a pak scedíme. , Během dne vypijte tři šálky teplého čaje. Dále se doporučuje třikrát denně sníst talíř polévky z ovesných vloček, silně oslazené včelím medem, aby se předešlo zácpě.
UNAVENOST;;3464;30;Při jarní únavě smícháme 40 g kořene s natí pampelišky lékařské a po 20g natě řebříčku, popence, rozrazilu potočního a vlaštovičníku. Tři čajové lžičky této směsi na tři šálky vody, vařit 5 až 10 minut a scedit. Během dne vypijte tři šálky teplého čaje.
UNAVENOST;;3465;30;Posílení obranyschopnosti organismu: po 25g smícháme pískavici řecké seno, natě kopřivy, řebříčku a zeměžluče, plodu šípku a jalovce. čajová lžíce této směsi se přeleje šálkem vroucí vody, nechá se 10 minut vyluhovat a scedí se. Denně vypijte tři šálky teplého čaje. Užívejte po dobu osmi týdnů.
UNAVENOST;;3466;126;Při nervní unavenosti užíváme koupele z puškvorcového kořene. Asi 100 g neloupaného puškvorcového kořene, který 10 minut vaříme v jednom litru vody a pak scedíme. Odcezená kapalina vystačí na jednu plnou koupel. Koupele neprovádět na večer.
UNAVENOST;;3467;78 + 66;Při -jarní únavě s působením na funkci jater smícháme 20g listu kopřivy dvoudomé, 15g kořene anděliky lékařské, 15 g kořene nebo natě čekanky obecné a 5 g listu pelyňku pravého. Odvar: doba varu minutu, vyluhování pět minut. Pít ráno a večer půl šálku čaje.
ÚPAL SLUNEČNÍ;;3468;132;Přikládejte na celou hlavu ovin ze šedého jílu do nějž jste nasekali nadrobno listí jitrocelové. Obklad převažte lněným a přes něj ještě vlněným obvazem, vyměňujte 2 až 4 krát denně.
ÚPLAVICE;;3469;002 + 006;Jako účinný prostředek proti úplavici, průjmům, vnitřnímu krvácení, žaludečním potížím a střevním infekcím pomáhá mochna nátržník. Připravuje se odvar z jedné lžičky drcené drogy, která se krátce povaří ve dvou šálcích vody a po zchladnutí a scezení se nápoj užívá po jedné třetině šálku dvakrát až čtyřikrát denně vždy po jídle.
ÚPLAVICE;;3470;136;"Úplavice - onemocnění infekčního původu: po 25g jitrocele a rdesna ptačího, 20g přesličky, po 15g kostivalu a křenu (nejlépe čerstvé nastrouhané), ze čtyř polévkových lžic připravit jeden litr nálevu, po ustáti scedit a čtvrt litru vypít ráno nalačno, zbytek po doušcích během dne. V těžších případech doplnit tuto terapii pitím třikrát denně 0;05 až 0,10 litru červeného vinného odvaru z kořene proskurníku (ibišku)."
ÚPLAVICE;;3471;132;Likér proti úplavici: po třech hrstích benedyktu, bukvic, ožanky, pelyňku, zeměžluče, 45g kořínků benedyktu, 75g kořínků mochny plazivé a 60g kořínků nátržníku. Nechte celé dva měsíce táhnout, pak přefiltrujte.
ÚPLAVICE;;3472;132;Úplavici a krvotok zastavuje odvar z natě černohlávku obecného. Je nahořklý, ale co chutná trpce, sladce léčí.
ÚPLAVICE;;3473;56;Nejrychleji se vyléčíme z úplavice, když dvojnásobně složený kus plátna nemočíme v dosti teplé vodě smíšené s octem a přiložíme na život. Velmi nápadně účinkuje uvnitř sklenka borůvkového lihu (kořalky silné), který si snadno sami můžeme připraviti. Dvakráte za den vlijeme dvě lžíce této kořalky do horké vody a pak z ní pijeme. Kdyby se stav nemocného druhého dne nezlepšil značně, přiložíme na život ještě jednou obkladek a rovněž jednu porci borůvkové kořalky opakujeme.
ÚPLAVICE;Úplavice cukrová;3474;136 + 47 - 62;Vezmeme stejné díly borůvkového listu, fazolových lusků a natě zlatobýlu. Pijeme tři sklenice odvaru denně místo dopolední svačiny, mezi obědem a večeří a na noc.
ÚPLAVICE;Úplavice krvavá;3475;132;Vhoďte do osminky vína malou špetku salmiaku železitého (amonium chloratum ferratum), rozmíchejte a užívejte každých 8 hodin jednu lžičku roztoku.
ÚPLAVICE;Úplavice dětská;3476;134;Vezmi žaludy a oper je a roztluč nadrobno, přidej pšeničnou mouku a k tomu čerstvé vajíčko, to všechno dohromady smíchej a udělej z toho těsto. Vezmi lískový prut a oloupej 2 něho kůru. Potom zabal prut do těsta a opékej. Když je to upečené, tak to sloupni a dej do studniční vody a nech to pořádně vařit a přiklop. Potom z toho dej dítěti napít, kolik bude chtít a ještě jednou to povař ve slané vodě. Ber ze všeho, co dáš vařit, vodu, ze které se to vařilo. Horká mast se do toho má třikráte vypustit.
ÚPLAVICE;Úplavice močová žíznivá;3477;99;Nať řebříčku, rozchodníku, srdečníku a kořen anděliky lékařské. Pije se 2 až 3 krát denně sklenice odvaru.
ÚPLAVICE;Úplavice močová žíznivá;3478;99;Nať mochny nátržníku, kokošky pastuší tobolky, třezalky, kořen kuklíku městského. Pije se dva až třikrát denně sklenice odvaru.
ÚPLAVICE;Úplavice močová žíznivá;3479;99;Semeno šťovíku koňského má poněkud slabší, ale také zaručené působení: spařit lžíci byliny na sklenici vařící vody a pít po půl sklenice každé dvě až tři hodiny.
ÚPLAVICE;Úplavice močová žíznivá;3480;99;Dubová kůra, vrbová kůra, list šalvěje a) kořen anděliky lékařské b) kořen kostivalu c) oddenek mochny d) oddenek hadího kořene většího. Dvě, tři nebo čtyři smíchané byliny vezmeme na jednu sklenici vody, vaříme několik minut a pijeme tři až čtyřikrát denně. Je možno také a), b), c) a d) rozmělnit na prášek dohromady nebo jednotlivě a užívat v lékárenských oplatcích v množství 3 až 4g (na špičku nože) na jednu dávku.
ÚSTA;Dásně - zánět;3481;50;Nať benedyktu, květ heřmánku, nať šalvěje, nať levandule a nať přesličky - ze směsi se připraví odvar. vaří se tři minuty. Odvaru použijeme k vyplachování úst (podržet několik minut).
ÚSTA;Dásně - zánět;3482;134;Dobrá vodička: vezmi kventlík růžového vína, půl kventlíku okolíku brutnáku, třetinu kventlíku mastixu, třetinu kventlíku praženého omanu, tři hřebíčky, všechno nech po hodnou chvíli ustát a často si tím omývej dásně.
ÚSTA;Dásně - zánět;3483;134;"Welserová radí: ""Vezmi kventlík dubového listí a půldruha loktu brutnáku, kventlík zázvoru a kventlík omanu, lot růží - ať už čerstvých nebo suchých, to je jedno - a tři lžíce růžového octa. To všechno dej do hrnce a přilej k tomu půl mázu vína a nech vařit na polovinu. Když je to na polovinu svařené, vypláchni s tím třikrát za den ústa, jednou z rána, potom v poledne a na noc, když se jde spát. Vezmi to za tepla a téměř to vysuší hnis."
ÚSTA;Dásně - zánět;3484;14;Užíváme k vyplachování čaj, připravený tak, že dvě lžičky řezané sušené natě dobromysli obecné dáme do čtvrt litru vody a necháme přejít varem, pak 15 minut necháme stát. Přecedíme a pijeme dva šálky denně.
ÚSTA;Dásně - zánět;3485;91;Při zápalu dásní, ale i na bolení zubů a odstranění zápachu z ústní dutiny je vhodný odvar z máty peprné s červeným vínem (1:10), který se používá ke kloktání.
ÚSTA;Dásně bolavé;3486;134;"Welserová radí: ""Na bolavé dásně vezmi jeden máz vody, dvě plné lžíce růžového medu, hrst černohlávku - to všechno dohromady povaříme ve shora zmíněné vodě až se to svaří na polovinu. Pak tam ještě povaříme oman, velký jako vlašský ořech a napřed hadříkem, ponořeným do té vody pořádně třeme, až se všechny bílé puchýřky otevřou. Potom neustále a často natíráme dásně peříčkem ponořeným do té vody."
ÚSTA;Dásně bolavé;3487;134;"Welserová radí: ""Vezmi čtvrtku červeného ' vína, duběnku, půl marantové slupky, 25 červených lístků z růže, kousek sladkého dřeva dlouhý na půl prstu, dva fíky, lžíci z rozkrájených bobulek vína, 25 rozdrcených zrnek ječmene. To všecko se má celou hodinu pomalounku vařit a použít pak jako vodičku."
ÚSTA;Dásně krvácející;3488;310;Při krvácení dásní, horečkách, při chorobách močového ústrojí pijeme šípkový čaj, který se správně připraví takto: do smaltovaného hrnku nebo do nádoby z varného skla dáme čajovou lžičku drcených sušených šípků,, zalijeme vlažnou vodou a necháme (obyčejně přes noc) macerovat. Potom macerát v nádobě zahřejeme, ale nevaříme. Procedíme přes tenké sítko, ochutíme medem nebo sirupem a pomalu po doušcích vypijeme.
ÚSTA;Dásně krvácející;3489;91;Při zápalu dásní s krvácením smícháme po 50g kořene kostivalu, kůry granátového jablka, natě rdesnapepmíku, květu heřmánku a květu měsíčku. Do 400 ml vřelé vody dáme jednu polévkovou lžíci této směsi, vaříme 5 minut, necháme vyluhovat 2 hodiny a scedíme. Používáme na výplachy a kloktání pětkrát denně každé tři hodiny. Léčení pokračuje 10 dní po skončení bolestí.
ÚSTA;Dásně krvácející;3490;91;Smícháme po 30g kořene dříšťalového a natě kokošky pastuší tobolky a po 50 g natě přesličky, řebříčku a listu střemchy. Dále jako předpis č. 3489.
ÚSTA;Dásně krvácející;3491;91;Při hnisavém zápalu dásní a aftovém zánětu smícháme po 50g kořene omanu a kostivalu, natě třezalky aožanky kalamandry a květu měsíčku. Dále jako u předpisu č. 3489:
ÚSTA;Dásně krvácející;3492;91;Smícháme po 50g natě řebříčku, zlatobýlu, jitrocele a ožanky kalamandry, kůry granátového jablka a kořene omanu. Dále jako u předpisu č. 3489..
ÚSTA;Dásně krvácející;3493;91;Při hnisavém zánětu dásní s krvácením smícháme 120g listu střemchy, po 60g květ měsíčku, list šalvěje a dubovou kůru, 20g květ růže a 50g květ heřmánku. Dále jakou předpisu č. 3489.
ÚSTA;Dásně krvácející;3494;305;Při krvácení dásní připravíme nálev na dva šálky vody ze dvou lžiček sušené drcené natě brčálu barvínku. Toto množství je určeno na jeden den. Nálev působí příznivě i při krvácení z nosu,- zánětech průdušek a plic a při zánětech ústní dutiny a střevní sliznice.
ÚSTA;Dásně krvácející;3495;126;Dásně - krvácení: 150 g listu ruje vlasaté, 100 g kůry dubu, 50g květu heřmánku, 30g květu levandule. Jednu polévkovou lžíci směsi vaříme 10 minut, pak scedíme. Kloktat několikrát denně.
ÚSTA;Dásně krvácející;3496;132;"Při krvácení z úst spařte 10 g třílistníku vachta trojená, 10 g vařícího vína červeného. Půl hodiny táhnout; sceďte a užívejte dvě lžíce přihřáté před každým jídlem."
ÚSTA;Dásně - zápal a afty;3497;91;Do 600 ml vřelé vody dáme po jedné čajové lžičce této drogy: kořen omanu a kostivalu, nať třezalky a řepíku a květ měsíčku. Vaříme tři minuty, necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Odvar používáme na výplachy ústní dutiny pět až šestkrát denně.
ÚSTA;Dásně - zápal a afty;3498;91;Do 600ml vřelé vody dáme po jedné čajové lžičce květ heřmánku, plod koriandru, kořen omanu a kostivalu. Dále jako recept č. 3497.
ÚSTA;Dásně - zápal a afty;3499;91;Do 600 ml vřelé vody dáme jednu čajovou lžičku těchto drog: květ heřmánku, nať přesličky a řepíku a plod kopru. Dále jako recept č. 3497.
ÚSTA;Dásně - zápal a afty;3500;91;Do 600ml vřelé vody dáme jednu čajovou lžičku květu heřmánku, natě řepíku, přesličky bazalky a šípků a dvě čajové lžičky kořene kostivalu. Vaříme 5 minut, necháme vyluhovat 30 minut a scedíme. Odvar užíváme šestkrát denně 80 ml 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle, jako výplach.
ÚSTA;Dásně a začínající paradentóza;3501;136 + 47 - 34;Při nemocech dásní a začínající paradentóze vlijeme na jednu skleničku drobně řezaného listu vlašského ořechu tři sklenice vřelé vody, zakryjeme a necháme vyluhovat asi 20 nebo 25 minut. Pak necháme nálev projít varem a ještě vyluhujeme v uzavřené nádobě dalších 6 hodin. Užíváme třikrát nebo i čtyřikrát denně půl sklenice tohoto odvaru asi 3/4 hodiny po jídle.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3502;50;Úspěšně léčí nadut madagaskarská. Z rozdrcených listů (3 až pět listů) se vylisuje šťáva, která se použije jako obklad na dásně - nebo se sežvýká jeden list rostliny.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3503;132;Připravte čaj ze dvou čajových lžiček listu podběle obecného na sklenku vody. Ústa proplachujeme vlažným čajem několikráte denně.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3504;91;Na kloktání používáme odvar z květů měsíčku lékařského, který připravíme ze dvou polévkových lžic rozdrcených květů a 600 ml vřelé vody. Vaříme 4 minuty a necháme vyluhovat 1 hodinu.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3505;303;Jedna čajová lžička ze směsi rovných dílů divizny, heřmánku a řepíku se svaří čtvrt litrem vody a nechá 5 minut vyluhovat.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3506;136 + 47 - 20;Ve čtvrt litru vody vaříme dvě minuty 20 g kořene proskurníku. Po dvaceti minutách scedíme a přidáme 50 g medu a používáme k výplachům úst.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3507;23;Použijte kloktadlo, které si připravíte z půl čajové lžičky řezaného kořene anděliky vložené do sklenice studené vody, kterou pak pozvolna uvedete do varu a necháte několik minut vyluhovat.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3508;327;Kloktadlo: jedna polévková lžíce natě mochny husí na čtvrt litru vody. Pije, se 2 až 3krát denně po 1 deci. Může se užít na špatně se hojící rány a vyrážky jako obklad.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3509;78 + 66;Nejméně 8 kávových lžiček květu bezu černého na šálek vody. Nechá se vyluhovat asi 30 minut. Ústa se vyplachují chladným nálevem.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3510;78 + 66;Smícháme po 25g květ měsíčku lékařského, bezu černého, heřmánku lékařského a list jitrocele kopinatého. Nálev: dvě kávové lžičky této směsi na šálek vody. Nálevem se ústa vyplachují nebo potírají namočeným tamponem. Může se stejným dílem přidat dubová kůra, třezalka tečkovaná nebo řebříček obecný.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3511;78 + 66;Dvě kávové lžičky natě šalvěje lékařské na šálek vody. Vyplachovat ústa.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3512;78 + 66;Dvě kávové lžičky natě dobromysli obecné na šálek vody. Vyplachovat ústa.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3513;78 + 66;Smícháme po 25g květ heřmánku lékařského, nať šalvěje lékařské a kůry dubu, dále 25g listu břízy bělokoré a 25g květu měsíčku lékařského. Nálev: dvě polévkové lžíce na půl litru vody. Ústa se několikrát denně vyplachují.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3514;?8 + 66;Smícháme 30 g kořene totenu lékařského a po 25g listu )kopřivy dvoudomé a květu měsíčku lékařského. Nálev: polévková lžíce na šálek vody. Nechá se vyluhovat 30 minut. Je velmi prospěšné nakapat do čaje ještě 10 kapek eukalyptové silice.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3515;78 + 66;Smícháme 30 g natě tymiánu obecného, 30 g natě šalvěje lékařské a 20g natě bazalky pravé. Nálev: dvě kávové lžičky na šálek vody. Ústa se vyplachují nejméně třikrát denně.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3516;301;Smícháme stejné díly měsíčku lékařského, heřmánku lékařského a listy břízy bělokoré. Polévkovou lžíci této směsi přelejeme šálkem vřelé vody a necháme 10 minut vyluhovat, pak scedíme a vlažné používáme k výplachům úst.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3517;78 + 66;10 g sušených plodů borůvky černé se nechá macerovat v půl litru čisté lihoviny asi na 15 dní. Občas se protřepe. Po scezení se macerát uchovává v chladnu. Místa zánětlivých ložisek se potírají namočeným tamponem.
ÚSTA;Dutina ústní - zánět;3518;306;Při zánětech v dutině ústní, v krku a na mandlích se použije kloktadlo připravené z 30g dubové kůry, 30 g mochny nátržníku, 20g šalvěje, 20g heřmánku. Jedna polévková lžíce se krátce - asi 2 minuty - povaří v jedné třetině litru vody.
ÚSTA;Sliznice dutiny ústní - zánět;3519;30;Jednu čajovou lžičku kořene mochny nátržníku na šálek vody, vařit 5 až 10 minut a pak scedit. Kloktejte a vyplachujte ústa teplým čajem každé dvě hodiny.
ÚSTA;Sliznice dutiny ústní - zánět;3520;136 + 47 - 70;Vezmeme po třech dílech heřmánku a vrbové kůry, po dvou dílech lipového květu a dubové kůry. Odvar používat k výplachům.
ÚSTA;Sliznice dutiny ústní - zánět;3521;30;Zánět ústní sliznice spojený s krvácením dásní léčíme kloktadlem, které připravíme tak, že smícháme 5 g plodu fenyklu a po 15 g kořene mochny nátržníku, kůry dubové a listu šalvěje. Jednu čajovou lžičku této směsi na šálek vody, vařit 5 až 10 minut a pak scedit. Kloktat vlažným čajem každé dvě hodiny.
ÚSTA;Sliznice dutiny ústní - zánět;3522;136 + 47 - 70;Měchýřkovité záněty kůže v dutině ústní léčíme výplachy úst nálevem, připraveným ze dvou dílů květu podbělu, listu šalvěje a mladých vršíčků (pupenů) borovice sosny a po jednom dílu natě dobromysli a kořene proskurníku.
ÚSTA;Zánět podnebí;3523;132;Kloktejte častěji teplou spářkou z natě žindavové a sice 20g natě spařte litrem vody.
ÚSTA;Boláky v ústech;3524;132;Proti bolákům v ústech a viklavosti zubů: do litru dobrého vína nastrouhat 30g čerstvé natě Ižičníkové. Nechte týden táhnout a přeceďte. Pijí se denně 1 až 2 odlivky.
ÚSTA;Plísňové onemocnění dutiny ústní;3525;136 + 47 - 111;Vezmeme po 50g listu vlašského ořešáku a oddenku mochny nátržníku, po 25g květu měsíčku a listu šalvěje a 10 g natě řepíku. Připravíme koncentrovaný odvar a používáme k výplachům dutiny ústní. Odvar je nutno podržet v ústech delší dobu, pak vyplivnout.
ÚSTA;Desinfekce dutiny ústní;3526;60;Pomáhá nálev připravený z 3 až 5 roztlučených hřebíčků, které se přelijí šálkem horké vody a nechají přikryté vyluhovat.
ÚSTA;Desinfekce dutiny ústní;3527;002 + 006;Pěťour pětiúborný je obzvlášť úporný plevel, který stále zakořeňuje. Pochází z Ameriky, kde ho Indiáni žvýkali jako prostředek proti kurdějím i jako desinfekci dutiny ústní.
ÚSTA;Otlaky v ústech při zavedení nové protézy;3528;136+47-70;Vezmeme dva díly heřmánku a jeden díl máty a dobromysli. Připravíme nálev a užíváme k výplachům.
ÚSTA;Výplachy úst po trhání zubů;3529;002 + 006;K výplachům úst po trhání zubů, léčení oparů a k omývání ran používá se odvar z drogy hadího kořene. Odvar se přidává i do osvěžujících koupelí.
ÚSTA;Zápach z úst;3530;136+47-76;Připravit směs ze stejných dílů kořene hořce, drcených jalovčinek, šalvěje a levandule. Půl sklenice nálevu nalačno vypít, půl sklenice vykloktat pětkrát denně.
ÚSTA;Zápach z úst;3531;136 + 47 - 80;Vezmeme po 10 g květu heřmánku a květu černého bezu, po 6g listu podběle a listu jitrocele, 5g natě třezalky a 3 g kořene omanu. Na celé množství nalít litr studené vody, nechat asi 5 hodin pod pokličkou stát a pak nechat přejít varem. Po čtvrthodinovém vyluhování scedit a pít třikrát denně nalačno asi 120 ml.
ÚSTA;Zápach z úst;3532;123;Při vředech v ústní dutině jsou vhodné výplachy a kloktání čajem z natě svízele syřišťového. Jindy pomůže sníst (a dobře rozžvýkat) několik jalovčinek. Pokud je v nepořádku trávení, tak zpravidla pomůže během dne vypít několik doušků nálevu z pelyňku a ošetřovat ústní dutiny deodorantem.
ÚSTA;Zápach z úst;3533;136 + 47 - 27;Vezmeme 200g natě řepíku, po 1008 natě čubetu benedyktu a květu heřmánku, po 50g natě tymiánu a kořene pampelišky s natí. Bylinářským způsobem připravíme čaj, který z termosky popíjíme po douškách asi 3/4 l denně. Několikrát denně ústa vypláchneme a kloktáme koncentrovaným nálevem ze směsi 50 g listu máty peprné, 30 g oddenku puškvorce a 20 g anýzu.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3534;56;Při znění v uších 1. denně choditi ve vodě 2 až 4 minuty a potom se pohybovati v teplé světnici, neníli zima, venku. 2. ob noc s postele se úplně omýti vodou s octem. 3. dvakráte za týden přiložiti si plenu na hodinu. V tom se pokračuje 14 dní až tři neděle. Kdyby snad bylo ještě něčeho potřeba, tedy ob den choditi ve vodě a v týdnu jednou se omýti.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3535;74;"Proti bolení a znění v uších radí Matthioli: ""Šťáva z okurek pouští se do uší, přidada k tomu aneb octa aneb kadidla bílého, aneb mléka aneb růžového oleje."""
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3536;74;"Matthioli: ""Vezmi mízky řetkvové, směs s olejem sladkých a hořkých mandlův, vína horkého málo a něco přidej kolokvintýdy a to pouštěj v uši po krůpičce, an i prostá mízka teplá k témuž účelu velmi užitečná jest."""
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3537;136 + 4? - 26;Trychtýřem vpouštět do uší páru z vařící se dobromysli. Také šťáva z bílého zelí smíchaná s medem a vkapávána do ucha dovede často pomoci.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3538;134;Když má někdo hučení nebo červíky v uších, vezmi šťávu z babího hněvu a nakap ji do uší. Přejde to.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3539;132;Při bolestech nebo hučení v uších smíchejte stejným dílem šťávu listu jablečníku s růžovým olejem a do ucha kápněte denně na noc 6 až 7 kapek.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3540;132;Při hučení v uších každou hodinu 4 až 8 kapek šťávy z kokošky.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3541;136 + 47 - 77;Při hučení v uších vzít stejným dílem květ hlohu s listem, kořenem pampelišky s natí, kvetoucí nať nebo listí šalvěje, kvetoucí nať pryskyřníku prudkého. Na jednu koupel v trvání asi 8 minut brát jednu hrst směsi. Koupat nohy i ruce.
UŠI;Znění, hučení, zvonění a šum v uších;3542;136 + 47 - 83;Při hučení a.šumu v uších se často osvědčil tzv. ušní balzám, což je olejový roztok kafru, smíchaný stejným dílem s octovým odvarem kořene černé čemeřice. Kafr se rozpouští v oleji v poměru 1:4, na přípravu odvaru se používá vinného octa. Kořen čemeřice je jedovatý! Do ucha se kape dvakrát denně 2 až 3 kapky. Užívat jen zevně.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3543;136+47-80;Osvědčilo se vlhké teplo, např. napařování nad heřmánkovými parami, event. s příměsí tymiánu, vést kornoutkem do ucha. V případě nutnosti výplachy nebo horké obklady s použitím heřmánku, měsíčku nebo listy ořešáku vlašského. Večer se doporučuje vkapávat do uší čerstvou šťávu z pastuší tobolky nebo horký puškvorcový nálev. Potom je vhodné zavést do ucha tampon, nasycený v lihovém roztoku (5°% roztok propolisu v 60% lihu a ucho do rána držet v teple, ráno event. heřmánkový výplach. Pro nespecifikovanou podporu imunitního systému třikrát denně vypít :. sklenici odvaru ze stejných dílů listu jitrocele a kořene pampelišky a užívat včelí mateří kašičku např. ve směsi s medem 1:250 - tři polévkové lžíce dnně.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3544;99;List máty peprné a mateřídoušky po 1 dílu, nať komonice lékařské 2 díly. Hrst bylin spařit na hadříku vařící vodou a udělat obklad na ucho tak, aby se zápar dostal dovnitř.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3545;99;Květ heřmánku, černého bezu, list šalvěje - vše jako u receptu číslo 3544.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3546;99;Šťávu z vařené cibule nakapat na noc do ucha a přiložit vatu.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3547;132;Horké obklady na uši. Denně 8 kapek šťávy z jitrocele do ucha. Zároveň horké koupele nohou, do nichž přidejte dvě hrsti popela a hrst soli.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3548;136 + 47 - 119;Ušní záněty začínající lze utlumit tak, že do zvukovodu opatrně vsuneme čerstvý pomačkaný list bazalky, řebříčku nebo vonné pelargonie.
UŠI;Zánětlivá onemocnění uší;3549;136 + 47 - 38;"Proti začínajícím zánětům uší: ti, kteří mají možnost jít ráno do vinohradu, mohou použít starý recept Abatyše Hildegardy. Ráno, kdy réva ""pracuje"" opatrně odřízneme některou větvičku a ihned po řezu upevnímu na kapající pahýl opatrně lékárenskou lahvičku a shromaždujeme do poledne - ne více! - vykapanou šťávu. Pokud je lahvička sterilní, vydrží v ní šťáva dosti dlouho. Prvním znakem rozkladu je zápach sirovodíku, ale i takové kapky lze ještě použít. Lahvičku tedy naplníme do 90'%, a zbytek dolijeme olivovým olejem. V čase potřeby lahvičku dobře potřepeme a trochu esence nakapeme na misku. Potom do toho namočíme prst a esenci roztíráme kolem ucha i ve zvukovodu. Dovnitř ucha však zásadně nic nekapeme."
UŠI;Vnější zvukovod - zánět;3550;136 + 47 -104;Použijeme tampony nasycené 5% tinkturou z propolisu případně tinkturou měsíčkovou. V případě zánětu středouší je důležité, zda je neporušený bubínek. Pak by byla vhodná tinktura z máty peprné, která má znecitlivující účinky, k výplachům čaj z komonice lékařské. Dále lze použít třezalku, dvouzubec trojdílný, ale zejména vlaštovičník.
UŠI;Při ztrátě sluchu;3551;56;Obléci se do mokré košile na jeden a půl hodiny a na tutéž dobu přiložiti si plenu (šál) a po 3/4 hodině znova ji namočiti. Mezi touto jeden a půl hodinou ovinouti obě nohy od kotníků až přes lýtka ručníkem v teplé vodě namočeným (tedy ovinek na nohy na jeden a půl hodiny). S postele se plně umýti a bez osušení se zase do postele uložiti - zvláště dobře omýti zadní část hlavy a uší. Pak na dvě hodiny ovázati si přes uši a nejbližší okolí šátek v teplé vodě namočený - po každé půl hodině se znova namočí. Konečně vzíti ovinek na hlavu. Těchto pět prostředků má nemocný po delší čas užívati, denně nejméně jednoho.
UŠI;Výtok z uší;3552;132;Denně 4 až 8 kapek šťávy z kostrounku (paznehtníku). Nakapte do zevního zvukovodu:
UŠI;Stání ucho, zánět, zápal;3553;132;Při chronickém zánětu středního ucha si napařujte hlavu parou vycházející z nádoby, kde se vaří 7 brambor, hrst špiček hlohového keře, tři oblázky a hrst ovsa. Vše možno použít třikrát za sebou vždy večer. V uchu noste rozcupované bílé hedvábí namočené ve šťávě aloe nebo mořské cibule, vyměňovat 1 až 2krát denně.
UŠI;Stání ucho, zánět, zápal;3554;132;Při zápalu středního ucha vhoďte do vařící vody hrst pelyňku a napařte si choré ucho, před tím si připravte odvar ze směsi heřmánku a řebříčku a po napaření přikládejte na ucho tak vřelé, jak snesete.
UŠI;Stání ucho, zánět, zápal;3555;301;Při hnisavém zápalu středního ucha používáme ve formě odvaru nať bazalky pravé. Jednu polévkovou lžíci drogy zalejeme 300 ml vřelé vody a vaříme 1 minutu. Odvar necháme vyluhovat 30 minut a po přecezení používáme k vyplachování.
UŠI;Stání ucho, zánět, zápal;3556;132;Při zánětu středního ucha pomáhá šťáva z netřesku skalního, do které se namočí tampon a vsune do ucha.
UŠI;Bolesti v uších;3557;136 + 47- 005;V lehčích případech zcela postačí strčit do ucha kousek pomačkaného listu pelargónie nejvoňavější tak, aby pustil šťávu. Ucho zahřívat např. spaním na termoforu. Ráno list vyjmout a ucho vypláchnout teplým heřmánkovým nálevem.
UŠI;Bolesti v uších;3558;136 + 47 - 80;Dobře zazátkovanou láhev s olivovým olejem zapéci do ječného nebo pšeničného chleba a po vychladnutí již z chleba opět vyjmout. Mezitím se připraví čerstvý list netřesku střešního, naklepe se paličkou na maso, vloží se na lněný hadřík a pokape uvedeným olejem. Pak se ještě jednou netřesk naklepe, přihřeje nad ohněm a do bolavého ucha se vkápne 5 kapek netřeskové šťávy ve směsi s olejem a ucho se dobře zaváže, aby bylo v teple. To se provádí pět večerů. Ráno je vždy potřeba ucho opatrně vyčistit. V případě potřeby je možno léčbu o další 3 dny prodloužit.
UŠI;Bolesti v uších;3559;132;Aplikujeme nápařky z odvaru majoránky. Podáváme před spaním. Pomůže také, vložímeli do zevního zvukovodu vatu, na kterou jsme nakapali několik kapek oleje máty peprné.
UŠI;Bolesti v uších;3560;136 + 47 - 80;Do skleněné nádoby dát 9 g včelí mateří kašičky a 250g medu. Vše dobře promíchat dřevěnou kopistí. Nádoba se potom zabalí do mokrého černého plátna a uschová se v chladnu. Užívá se ráno a večer nalačno po jedné čajové lžíci směsi tak, že se nechá asi jednu minutu pod jazykem a teprve potom se spolkne. U vleklých případů je možno provádět tuto léčbu tak dlouho, dokud se nespotřebuje šest takto připravených dávek. Ráno, asi půl hodiny po užití shora popsané medové směsi se mají užívat tři polévkové lžíce čerstvě připravené šťávy ze směsi jednoho dílu listů jitrocele kopinatého, jednoho dílu jitrocele většího a dvou dílů listů potočnice lékařské. Při přípravě šťávy se nemá pokud možno používat kovové nářadí. V chladném ročním období, kdy není možno připravovat čerstvou šťávu lze namísto toho vypít šálek koncentrovaného odvaru z uvedené směsi.
UŠI;Bolesti v uších;3561;136 + 47 - 003;Kombinovaná léčba: čaj na pití ze stejných dílů bazalky, proskurníku, heřmánku, květů hluchavky, listů šalvěje a listů vlašského ořešáku - z termosky asi půl litru čaje denně, po doušcích. Současně je vhodné přiložit na bolavé ucho bazalkové nebo rozmarýnové obklady. Někdy pomohou kašovité obklady z drcených horkých brambor. Denně je třeba alespoň několik minut chodit bos po orosené trávě nebo aspoň ve vaně, ve studené vodě.
UŠI;Bolesti v uších;3562;123;Bolesti ucha z prochladnutí: připravíme směs stejných dílů popence, šalvěje a řebříčku. Z těchto rostlin se udělá teplý nálev a v tom se vymývají uši. Je možné také doporučit následujících proceduru: napřed do uší nakapeme mateřídouškový olej, pak namočíme vatu do kapek ze švédských bylinek a ucho natíráme. Mateřídouškový olej se nahřeje tak, že se čajová lžička nejprve ponoří do horké vody a pak se na ni nakapou jedna až dvě kapky oleje.
UŠTKNUTÍ;;3563;74;"Matthioli: ""V víně aneb v polévce z masa přijatý (kosatec) hryzení a svírání v životě ukrocuje, v octě přijatý od hadův uštknutí spomáhá, pro kteroužto jeho moc onen Andromachus s rozličným jiným lékařstvím také tohoto kořenu do svého dryáku přidával a přimišoval."""
UŠTKNUTÍ;;3564;134;"""Řebříček uvařený ve víně odolává veškerým zlým uštknutím s kousnutím zmijí a hadů, když s z něj pije a když se jím vymyjí rány a ováží se ... je třeba se pokaždé pořádně napít, ulehnout, přikrýt se a pak se potit. Takto užívaný vysává a zahání všeliký jed pocením."""
* Sestavil Vladimír Martin Vít * V systému ARCHEUS zařazeno ve větvi GALENIKA/CAJE B *