NÁSILÍ A VÁLKY VE SVĚTĚ


ODVETA

(útok na USA/TWC; DVA ČLÁNKY, DVA PROJEVY, DVA DOPISY)

Bin Ládin chválí teroristy, Taliban vyhlásil džihád

Česká tisková kancelář - 7.10.2001

DUBAJ - Islámský radikál Usáma bin Ládin ve videonahrávce odvysílané katarskou televizní stanicí Al-Džazíra pochválil Boha za útoky z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu. Bin Ládin zdůraznil, že Spojené státy nebudou žít v klidu, dokud nezavládne mír v Palestině. "Amerika byla naplněna hrůzou od severu k jihu a od východu k západu... Ale to, co Amerika nyní okusila, je jen odvar toho, co jsme okusili my," prohlásil bin Ládin.

Řekl to v narážce na útoky, při nichž ve Spojených státech zemřelo nebo je po nich pohřešováno 6000 osob. K odpovědnosti za útoky se ale výslovně nepřihlásil.

"Bůh řídil kroky jedné skupiny muslimů, kteří zničili Ameriku, a prosíme Boha, aby je.. přijal do nebe," prohlásil bin Ládin, kterého Washington podezírá ze zosnování útoků v New Yorku a ve Washingtonu.

"Náš islámský národ zakoušel takové ponížení více než 80 let, jeho synové jsou zabíjeni a jejich krev teče, jejich svatyně jsou bezdůvodně napadány," podotkl. Dodal, že americký prezident George Bush je "vůdcem nevěřících". "Přísahám před Bohem, že Amerika nebude žít v klidu, dokud v Palestině nezavládne mír," dodal.

Bin Ládinův blízký společník, egyptský islámský fundamentalista Ajmán Zavahrí, ve videonahrávce vyzval muslimy k odporu vůči USA. Mluvčí bin Ládinovy organizace Al-Káida zase zdůraznil, že jeho uskupení je připraveno na "konfrontaci se Spojenými státy".

"Válka proti Afghánistánu a Usámovi bin Ládinovi je válka proti islámu," uvedl mluvčí.

Afghánský vládnoucí režim reagoval na útoky proti cílům v Afghánistánu prohlášením, že jde o "akt terorismu". Jeho představitel současně vyzval ke "svaté válce" (džihádu) proti útočníkům.

Taliban prostřednictvím tiskové agentury AIP z Pákistánu zdůraznil, že nevydá Usámu bin Ládina, kterého požadují USA jako viníka zářijových atentátů v New Yorku a ve Washingtonu.

Generální konzul Talibanu v pákistánském Karáčí agentuře AP potvrdil, že jeho země je nyní "připravena ke svaté válce - džihádu". Zdůraznil, že Afghánistán americký útok odsuzuje. Dodal, že "zaslechl, že Kábul byl bombardován... Nemáme žádné spojení."

Agentury s odvoláním na svědky v afghánské metropoli informovaly o "mnoha silných explozích", televizní stanice CNN vzápětí začala v přímém přenosu zaznamenávat situaci. Poté americký prezident George Bush v proslovu k národu z Bílého domu oficiálně oznámil zahájení "cílených" vojenských operací proti "vojenským zařízením Talibanu, výcvikovým táborům Usámy bin Ládina a jeho organizace Al-Káida".

Podle agentury AFP použily USA k prvnímu úderu proti Kábulu střely s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Britové potvrdili, že odpálili rakety ze svých ponorek. Další informace hovoří o přeletech tryskových letadel nad metropolí. Noční nebe nad Kábulem ozařují exploze, a to jak na zemi, tak ve vzduchu.

Talibanské zdroje potvrdily, že "americká letadla podnikla útok na oblast v blízkosti kábulského letiště", nad touto oblastí se tyčí sloupy dýmu.

Žádné informace se zatím výslovně nezmiňují o konkrétních útocích proti cílům v metropoli, k dispozici nejsou ani žádné údaje o případných obětech.

--- České noviny speciál ---
------------------------------------------------------------------------

Obyvatelé Kábulu strávili noc ve strachu (05:45)
KÁBUL 8. října (ČTK) - Obyvatelé afghánského hlavního města Kábulu začali dnes ráno vycházet ven po noci strávené ve strachu při bombardování, které v noci na dnešek zahájily americké a britské síly v odvetě za teroristické útoky v USA. I když jsou zvyklí na ozbrojené konflikty během 20 let válek a Kábul je zřejmě válkou nejponičenější hlavní město světa, nedělní noc byla jedna z nejhorších v jejich životě, napsala z Kábulu agentura Reuters.
Vzhledem k zákazu nočního vycházení, které vládnoucí hnutí Taliban nelítostně prosazuje, obyvatelé neměli kam utéci a kde se schovat. "Celou noc jsme nemohli spát. Bylo to nejhorší za mnoho let," řekl nosič na kábulském trhu. "Moje děti se ještě nemohou zotavit z prožitého traumatu."
Nechceme, aby to dál pokračovalo, řekněte Američanům, ať to zastaví, řekl jeden ještě vyděšený prodavač. "Byli jsme úplně vyděšení. Děti nemohly spát. Byla to šokující noc," řekl další muž.
Podle svědků bylo několik mrtvých, ale zatím není ani zdaleka jasné, jaké jsou skutečné oběti a škody. Byl jsem zraněn v Karte Nau na východě Kábulu, řekl jeden z talibanských vojáků. "Bylo to na vojenském postavení a ztratil jsem tam čtyři přátele."
Talibanské jednotky vyzbrojené protiletadlovými zbraněmi ze sovětské éry nekladly příliš účinný odpor. To potvrdili i členové posádek několika amerických letadel, kteří potvrdili střelbu z protiletadlových kanónů, ale uvedli, že se nikdy necítili v nebezpečí.
V některých kábulských mešitách se dnes ráno ozývalo volání po džihádu (svaté válce) proti Americe. Nastal čas džihádu a my se musíme obětovat za naši vlast a islám, zaznělo dnes při kázání v jedné z mešit.
http://www2.ceskenoviny.cz/zpravy/08-10/05-45.html

---------------------------------------------

Text prohlášení George Bushe k americkým útokům na Afghánistán (7.10.)
WASHINGTON 7.října (ČTK) - Americký prezident George Bush dnes večer v televizním prohlášení oznámil zahájení amerických odvetných útoků proti Afghánistánu. Zde je text jeho prohlášení v překladu ČTK:
"Na základě mých rozkazů zahájila armáda Spojených států útoky proti výcvikovým táborům teroristů organizace Al-Káida a vojenským zařízením režimu Talibanu v Afghánistánu.
Tyto pečlivě zacílené akce mají zabránit využívání Afghánistánu jako teroristické operační základny a zaútočit na vojenské kapacity režimu hnutí Taliban.
V této operaci se k nám připojil náš spolehlivý přítel Velká Británie. Další blízcí přátelé včetně Kanady, Austrálie, Německa a Francie slíbili poskytnout své síly, až se operace rozvine.
Více než 40 zemí na Blízkém východě, Africe, Evropě a po celé Asii poskytly svůj letecký prostor k průletu či povolily přistání. Mnohé další poskytly zpravodajské informace. Podporuje nás společná vůle světa.
Před více než dvěma týdny jsem předložil vůdcům Talibanu sérii jasných a konkrétních požadavků: Uzavřete teroristické výcvikové tábory. Vydejte vůdce sítě Al-Káida a vydejte všechny cizince, včetně Američanek nespravedlivě zadržovaných v zemi.
Žádný z těchto požadavků nebyl splněn. A nyní za to Taliban zaplatí.
Zničením táborů a přerušením komunikací znesnadníme teroristické síti cvičit nové rekruty a koordinovat své zlovolné plány.
Na počátku se teroristé mohou zahrabat hloub do jeskyní a dalších zakopaných úkrytů. Cílem naší vojenské akce je také vyčistit cestu pro neochabující, úplnou a neúprosnou operaci, která je dostane ven a předá spravedlnosti.
Utiskovaný lid Afghánistánu současně pozná velkomyslnost Ameriky a našich spojenců. Budeme útočit na vojenské cíle, ale zároveň budeme shazovat potraviny, léky a zásoby pro hladovějící a trpící afghánské muže, ženy a děti.
Spojené státy americké jsou přítelem afghánského lidu, a jsme přátelé téměř miliardy (lidí) po celém světě, kteří praktikují islámskou víru.
Spojené státy americké jsou nepřítelem těch, kdo pomáhají teroristům a barbarským zločincům, kteří hanobí významné náboženství tím, že jeho jménem páchají vraždy.
Tato vojenská akce je součástí naší kampaně proti terorismu, další frontou války, která už byla zahájena prostřednictvím diplomacie, zpravodajských služeb, zmrazením finančních účtů a zatčením známých teroristů bezpečnostními agenty ve 38 zemích.
Vzhledem k povaze a dosahu našich nepřátel vyhrajeme tento konflikt, když budeme trpělivě hromadit úspěchy a sérii výzev budeme čelit s odhodláním, vůlí a jasným záměrem.
Dnes se soustřeďujeme na Afghánistán, ale jde o širší bitvu. Každý národ se musí rozhodnout. V tomto konfliktu není neutrální půda. Pokud kterákoli vláda podporuje zločince a vrahy nevinných, sama se stává zločincem a vrahem. A na tuto osamělou cestu se vydává na vlastní nebezpečí.
Dnes k vám mluvím z Treaty Room (sálu smluv) v Bílém domě, z místa, kde američtí prezidenti usilovali o mír.
Jsme mírumilovný národ. Ale jak jsme tak náhle a tragicky zjistili, ve světě neočekávaného teroru nemůže být mír. Vzhledem k nové hrozbě dneška jediným způsobem, jak usilovat o mír, je pronásledovat ty, kdo ho ohrožují.
Nežádali jsme o tuto misi, ale splníme ji.
Jméno dnešní vojenské operace je Trvalá svoboda. Bráníme nejen naše drahocenné svobody, ale také svobodu lidí na celém světě žít a beze strachu vychovávat své děti.
Vím, že mnoho Američanů dnes pociťuje strach. A naše vláda také přijímá přísná opatření. Všechny bezpečnostní a zpravodajské služby aktivně pracují po celé Americe, po celém světě a po čtyřiadvacet hodin denně.
Na mou žádost mnozí guvernéři amerických států povolali příslušníky Národní gardy, aby posílili bezpečnost na letištích. Povolali jsme zálohy, abychom posílili vojenskou sílu a posílili ochranu vlasti.
V následujících měsících bude jednou z našich předností trpělivost - trpělivost s dlouhým čekáním, které může vyplynout ze zpřísněných bezpečnostních opatření, trpělivost a pochopení, že může trvat nějaký čas, než se nám podaří splnit naše cíle, trpělivost se všemi oběťmi, které mohou přijít.
Dnes tyto oběti přinášejí příslušníci našich ozbrojených sil, které nás nyní brání tak daleko od domova, a jejich hrdé a strachující se rodiny.
Vrchní velitel posílá americké syny a dcery do boje na cizím území až po nejpečlivější přípravě a množství modliteb.
Od těch, kdo nosí uniformu, žádáme hodně. Žádáme je, aby opustili své milované, aby překonali velkou vzdálenost, riskovali zranění a dokonce, aby byli připraveni přinést největší oběť svého života.
Jdou oddaní. Zasluhují úctu. Představují to nejlepší z naší země a my jsme jim vděční.
Všem mužům a ženám v naší armádě, každému námořníkovi, pěšákovi, každému příslušníku letectva, každému členu pobřežní stráže, každému členovi námořní pěchoty, říkám toto: Vaše mise je jasně definovaná. Její smysl je jasný. Váš cíl je spravedlivý. Máte mou plnou důvěru a budete mít veškeré prostředky, které potřebujete ke splnění povinností.
Před časem jsem dostal dopis, který říká hodně o stavu Ameriky v těchto těžkých časech, dopis od dívky ze čtvrté třídy, jejíž otec je v armádě. "Stejně jako nechci, aby táta bojoval," napsala mi, "tak jsem ochotná vám ho dát".
To je cenný dar. Ten největší, jaký může dát. Tahle holčička ví, o čem je Amerika.
Od 11. září celá generace mladých Američanů nově chápe hodnotu svobody a její cenu, povinnost a její oběť.
Bitva se nyní vede na mnoha frontách. Nezaváháme, neumdlíme, neztratíme odvahu a neselžeme. Mír a svoboda zvítězí.
Děkuji vám. Ať Bůh dál žehná Americe."
http://www2.ceskenoviny.cz/profily/bush-prohlaseni.html
----------------------------------------------------------------------
Text bin Ládinova prohlášení v katarské televizi Al-Džazíra (8.10.)
DUBAJ 8. října (ČTK) - Text prohlášení, které na videonahrávce odvysílané v neděli katarskou televizní stanicí Al- Džazíra, učinil islámský radikál saúdského původu Usáma bin Ládin:
(část A, převzatá z TA3)

"Existuje jen jeden Bůh, věřím jen v proroka Mohameda (Ahmeda).
Bůh poslal útoky na USA, proto je celá Amerika naplněná strachem. Je to jen málo z toho, co jsme pociťovali během staletí my. Je to téměř osmdesát let, co cítíme tuto nelidskost a nikdo neodpovídal na naše volání. Tito lidé (nyní, po našem útoku) pociťují to, co naše sestry a bratři. My křičíme. Každý den umírali naši bratři, ale nikdo si toho nevšímal. Nikdo neodpovídá na to, co se děje v Izraeli už po celé roky. Všichni si teď (k podpoře) vybrali vrahy před jejich oběťmi. Celá věc je velmi jasná; USA poštvaly proti nám všechny muslimy, přišli se zbraněmi, aby bojovali proti islámu. Není to náš teroristický akt. Říkám: Naše krev poteče až do Ameriky. Amerika nebude nikdy bezpečná, pokud nebude bezpečná naše zem."

(část B z www.ceskenoviny.cz )
"Teď byla Amerika zasažena všemocným Bohem na jednom ze svých nejdůležitějších orgánů a její nejslavnější budovy byly zničeny. Je to zásluha Boha a patří mu za to dík. Amerika byla naplněna hrůzou od severu k jihu a od východu k západu a díky Bohu to, co nyní Amerika zakouší, je jen odvar toho, co jsme zakusili my.
Náš islámský národ zakouší totéž více než 80 let, ponížení a hanbu, jeho synové jsou zabíjeni a jejich krev prolévána, jeho svatyně jsou zneucťovány.
Bůh požehnal skupině muslimů jdoucích v předvoji, v první linii islámu, a pověřil je zničením Ameriky. Ať je Bůh ochraňuje a přidělí jim nejvyšší místo v nebi, protože On je ten, kdo to může udělat a je k tomu oprávněný. Když se oni postavili na obranu svých slabých dětí, svých bratrů a sester v Palestině a dalších muslimských zemích, celý svět se ocitl ve zmatku, nevěřící byli následováni pokrytci.
Milión nevinných dětí v tomto okamžiku, kdy mluvíme, umírá v Iráku, aniž se čímkoli provinily. Neslyšíme žádné odsouzení, neslyšíme žádný výnos dědičných vládců. V těchto dnech izraelské tanky řádí po celé Palestině, v Ramalláhu, Rafáhu a v Bajt Džalá a v mnoha dalších oblastech země islámu a my neslyšíme nikoho, kdo by proti tomu pozvedl svůj hlas nebo by reagoval. Ale když meč po 80 letech dopadl na Ameriku, pokrytectví zvedlo vysoko hlavu a truchlilo nad těmi zabijáky, kteří si zahrávali s krví, ctí a posvátnými právy muslimů.
To nejmenší, co lze říci o těchto pokrytcích, je, že jsou to odpadlíci, kteří se vydali nesprávnou cestou. Podporovali řezníka proti oběti, utiskovatele proti nevinnému dítěti. Nalézám útočiště před nimi v Bohu a žádám jej, abychom je mohli vidět v tom, co si zaslouží.
Říkám, že tato záležitost je velmi jasná. Každý muslim by měl bojovat za své náboženství po této události, poté, co vysoce postavení představitelé ve Spojených státech amerických počínaje mezinárodním vůdcem nevěřících, (americkým prezidentem Georgem) Bushem a jeho zaměstnanci, kteří se jali projevovat marnivost se svými muži a koňmi, ti, kdo dokonce postavili země věřící v islám proti nám - skupině, která se uchýlila k Bohu, k Všemocnému, skupině, která odmítá být podrobena ve svém náboženství.
Oni (Amerika) říkají světu lži, jako že bojují proti terorismu. V zemi na druhém konci světa, v Japonsku, statisíce lidí, mladých i starých, byly zabity, a oni tvrdí, že to není světový zločin. Pro ně to není jasná věc. V Iráku bylo zabito milión dětí, a pro ně to není jasná věc.
Ale když o něco více než deset lidí bylo zabito v Nairobi a v Dáresalámu, Afghánistán a Irák byly bombardovány a za mezinárodní hlavou nevěřících, symbolem pohanství moderního světa, Amerikou a jejími spojenci, stálo pokrytectví.
Říkám jim, že tyto události rozdělily svět na dva tábory, tábor věřících a tábor nevěřících. Ať nás i vás Bůh před nimi chrání.
Každý muslim musí povstat na obranu svého náboženství. Vane vítr víry a vítr změny, který odstraní zlo z Muhammadova poloostrova, pokoj jemu.
Pokud jde o Ameriku, řeknu jí a jejímu lidu pár slov: "Přísahám před Bohem, že Amerika nebude žít v klidu, dokud v Palestině nezavládne klid a dokud armáda nevěřících neopustí zemi Muhammadovu, pokoj jemu.
Bůh je převeliký a sláva islámu.
http://www2.ceskenoviny.cz/profily/bin-ladin-prohlaseni.html

----------------------
From: "John Krondl" <johnkr@worldnet.att.net
Reply-To: d-cr@yahoogroups.com
Date: Fri, 5 Oct 2001 22:25:13 -0400
To: d-cr@yahoogroups.com
Cc: valach@iol.cz
Subject: [d-cr] "Israel nebude Ceskoslovenskem" -- aneb Prakticka otazka c. 1

Vazeni pratele z HzPD,

nejsem zadny politolog (fuj...) a predpokladam, ze v akademickych diskusich,
zalozenych na cetbe, byt ponekud jednostranne, ruznych profesoru kritickych k
Americe, mne hrave polozite na lopatky.

Nicmene, "sediva je teorie a zeleny je strom praxe", jak rikali soudruzi.

Pokud maji mit vase teorie o tom, jak ma spravne fungovat demokracie, nejaky
smysl, pak musite byt schopni s pomoci techto teorii najit spravnou odpoved i
na jakoukoliv PRAKTICKOU OTAZKU, vychazejici ze svetove situace, to jiste
uznate sami.

Rozhodl jsem se vam tedy dat takovy maly TEST -- berte to jako prupravu na
vase nadchazejici prazske setkani:

PRAKTICKA OTAZKA c. 1
===================

Jak vite, ve ctvrtek 4. 10. napadl israelsky predseda vlady, Ariel Sharon,
Ameriku za to, ze v zajmu toho, aby ziskala arabske staty na svoji stranu v
boji proti terorismu, chysta se ZAPRODAT Israel. Zrejme se obava toho, ze
Amerika slibi okolnim arabskym statum, ze nebude podporovat Israel v jeho
omezovani Palestincu, vymenou za podporu techto statu v boji proti terorismu.
Doslova rekl: "Israel nebude Ceskoslovenskem, ktere zapadni staty obetovaly za
docasny mir". Cili, podle nej, se Amerika chysta delat USTUPKY arabskym
statum, kupovat si jejich spolupraci mnichovanskym zpusobem. Jini se naopak
zase obavaji toho, ze Amerika rozpouta VALKU s celym islamskym svetem...

Nyni tedy ten test pro pratele a fanousky teorii HzPD:

Zkuste poradit Americe, co ma v teto situaci delat, aby:

a) uspokojila Zidy,
b) uspokojila Palestince,
c) uspokojila okolni arabske staty,
d) chytila Osamu a privedla jej pred soud,
e) zastavila mezinarodni terorismus,
f) nezkrivila pritom ani vlasek na hlave jedinemu nevinnemu cloveku,
g) prispela ke zvyseni zivotni urovne v zemich tretiho sveta,
h) neporusila pritom zadne jejich tradice,
i) a to vsechno provedla tak, aby zadni profesori ani pristi studenti americke
politiky, nasledovnici dnesniho HzPD, si nemohli na nic stezovat.

Tato otazka je urcena predevsim pro nejhlasitejsi teoretiky HzPD -- pany
Valacha, Slacalka, Nosretiho a Polaka, ale zucastnit se ji muze kazdy ctenar.
Na pomoc si muzete prizvat Noama Chomskeho ci jakehokoliv jineho
vedecko-popularniho badatele, blizkeho svym nazorum.

Prvni cena je zajezd do Ameriky, ktery vyherci osobne zaplatim!

Hodnotiteli vasi odpovedi bude Ariel Sharon, Jasir Arafat, George Bush, vladci
a lid Izraele a arabskych statu a tretiho sveta -- a za ony budouci badatele a
studenty, treba vas oblibeny Noam Chomsky.

Uzaverka souteze je 31. rijna, protoze holt ta odpoved docela specha...

Vase odpovedi a pripadneho vyherce po 31. rijnu zverejnim. To myslim zcela
vazne, oznacte si to datum v kalendari. Tesim se na vase prakticke rady!

Jan Krondl
-------------------------------------------
Co je lepsi?
(odpoved panu Krondlovi)

Prestoze nepatrim mezi obdivovatele profesora Chomskeho (jehoz zlucovity clanek jsem dal jednou do diskuse jen pro rozpoutani polemiky), jak se domniva pan Krondl, ani ma kriticnost vuci Americke demokracii nikdy neprevazila nad obdivem, ozyvam se.

Prestoze si pomalu zacinam myslet, ze je pan Krondl placeny za to, aby ze me udelal druheho bin Ladina, ozyvam se.

Presto, ze mi je take trochu lito, ze me Krondl pasuje jen na NEJHLASITEJSIHO teoretika (a ne treba nejmoudrejsiho, nejjasnozrivejsiho, nebo aspon nejvtipnejsiho) a radi me do jedne linie s kriklounem Slacalkem, a sam opet kolisa mezi teoretikem, provokaterem a tluchubou, vyuziji teto prilezitosti, abych pod zaminkou odpovedi rekl, co me pali.

Polovina muslimu/arabu si dnes, zel Bohu, mysli, ze Amerika svym utokem na bin Ladina sleduje nejake zidovsko-izraelske cile nebo ze jde o valku krestanu proti muslimum. Polovina Izraelcu ma zase strach, ze se Amerika chysta delat ustupky arabskym statum, kupovat si jejich spolupraci na zpusob zradne Mnichovske dohody, ktera oklestila predvalecnou Ceskou republiku. Pokud muslimove/arabi uveri sve fikci, hrozi nam rozhoreni rady svetovych levicovo-muslimskych konfliktu (podle Nostradama rude nebezpeci z Východu pod vedenim ztelesneneho Satana podporovaneho bohatymi kamaradicky) a nekonecne serie teroristickych utoku; v nejhorsim pripade budou pouzity bakteriologicke zbrane (podle proroctvi "jedovate stripky"), co bude predstavovat vznik treti svetove valky. Pokud naopak Izrael uveri tomu, ze je oklesten a zahnan jako selma do kouta, na selmu se take skutecne promeni. V nejhorsim pripade pak pouzije jaderne zbrane, vygumuje z mapy Palestinu a Syrii (jak prorokovala Syrii pro zmenu Vanga), co bude v bledemodrem opet jen zacatek treti svetove valky.

Ktera moznost je lepsi? Mel jsem jednoho potouchleho kamarada (dnes je vyznacnym gynekologem), ktery daval zaludne otazky. Napriklad: Co bys radsi: Kdyby ti narostl pulmetrovy nos nebo kdybys mel tri oci? Nebo: Kdyby ti urizli pet prstu na ruce nebo deset na noze? Krondlova nabidka je stejne velkorysa. Nemuze za to ovsem Krondl, ale slozitost sveta a moznych scenaru, ktera s globalizaci jeste nesmirne narusta. Dnes je skutecne mozne, ze si Krondl v USA ulevi a na druhe strane sveta to vyvola zemetreseni nebo tajfun. Chaologove tomu rikaji efekt motylich kridel. Ve velmi slozite siti vztahu se nam take dusledky nasi cinnosti mohou vracet mnohem casteji a v mnohem necekanejsich podobach nez tomu bylo v dobach minulych.

Proto dulezitejsi, nez se utapet v tisicich moznych scenaru a hledat mezi nimi nejlepsi konkretni reseni, budou dva obecne postupy:

1) ucit se globalne komplexne myslet a ridit globalni procesy
2) "deglobalizovat" svet a politicke vztahy, tam kde je to mozne a ucelne

Pokud si tedy v nejake afghanske vesnici da do zubu fanaticky deda se zidovskymi pejzy s dedou v pravych islamskych teroristickych spodarech, nebudeme tam posilat vojska NATO ani spojene islamske ligy a budeme cekat, az se vec zase LOKALNE vyresi. Cim vetsi sily se do konfliktu zapoji, tim na jedne strane muze byt ver rychleji vyresena, ale, na strane druhe, tim vice moznych scenaru se muze potencialne realizovat, a mezi nimi i scenare velmi dlouhe a vseobecne neprijemne. Dlouha geneze izraelsko-palestinskeho konfliktu vychovala statniky obou stran k sokujici pragmaticke filozofii. Pet, deset mrtvych na jedne nebo druhe strane denne neni valka, je to "jen" incident, nad kterym se musi vicemene mavnout rukou. Ze je to krute? Jiste. Ale vsechny jine reakce konflikt prohlubuji, prodluzuji a prinaseji vyssi a vyssi pocty mrtvych.

Utok na WTC ovsem ve vsech ohledech charakter lokalniho incidentu presahnul. Utok USA a NATO je primereny. Povede ale k spravedlivemu potrestani viniku? A bude mozne povazovat za spravedlive potrestani, pokud pri nem na jednoho vinika padne dvacet az sto nevinnych lidi, jak tomu bylo v afghanskych valkach v minulem stoleti? A co kdyz odveta povede k celosvetove katastrofe? Katastrofou bude jiz to, pokud za jednoho padleho prislusnika teroristickych organizaci ve svete vyroste deset jeho mstitelu a nasledovniku.

A z toho plynou i dalsi dulezite zasady.

3) Co nejdrive (tedy jakmile bude predchozimi udery a propagandisticky zajistena relativni bezpecnost vysadku) prejit od vzdusnych operaci (rakety + bombardovani) k operacim pozemnim.

4) Vzdusne utoky musi byt veden APROXIMATIVNE, po jednotlivych krocich, kdy bude vzdy vyhodnocen geopoliticky efekt. (Cekani na dopad nasledku a vyhodnoceni nasledku a jejich dopadu ale muze trvat tydny, mesice i roky. Po tydenim utoku vidim jako nutnost minimalne mesicni bezpecnostni pauzu.) Pokud by hrozilo rozsireni konfliktu, bylo by pak nutne vymenit na nejaky cas (mozna trvale) nastroje otevrene valecne (horkovalecne) za nastroje propagandisticke a diplomaticke.

5) Utoky musi byt vedeny na co nejpresneji (uzemne i politicky) definovane cile a jejich mnozství se musi uspesnymi zasahy zmensovat.

6) Musi byt na maximum snizena zatez civilniho obyvatelstva, zejmena ve velkych mestech.

7) Musi byt vykonana ucinna prevence vzniku humanitarni katastrofy, musi byt zajistena zejmena bezpecnost zen, deti a starych lidi

8) Musi byt v tomto smyslu vedena ucina lecba nasledku humanitarni katastrofy jiz vznikle.

9) Nepoustejme do obehu strategicke informace bez prehodnoceni jejich ulohy v psychologicke a informacni valce, ktera skutecnou valku i stav ohrozeni teroristickym utokem vzdy doprovazi. I zdanlive tak banalni informace, kolik lidi napr. vzdusne utoky podporuje a kolik je odsuzuje, muze byt za urcitych okolnosti vyuzita jednou i druhou stranou konfliktu. V globalnim svete se moznost vyhodnoceni potencialniho ucinku informace jeste velmi komplikuje.


10) Pokud jsou armadou napadeny jen teroristicke skupiny a zdroje v Afghanistanu, je treba proti skupinam v ostatnich zemich za ucelem jejich kontroly a pripadne vcasne eliminace pouzit tajne sluzby.

11) Nepodcenme ulohu osvety, vychovy a propagandy.
Dnes musi cely svet vyvinout maximalni politicke a propagandisticke usili, aby si islamsky svet NEMYSLEL, ze proti NEMU valcime, a nemel k takovym obavam ani zadne realne duvody, a aby se Izral NECITIL jako zvire zahnane do kouta.

Obyvatele Afghanistanu (z praktickych duvodu jde spise o mesta) si musi take uvedomit, ze pokud sami s terorizmem (resp. vubec s protilidskymi a Bohu protivnymi deformacemi islamu) nezatoci, budou sebe a sve deti vystavovat nebezpeci valecnych hruz. I v tom muze propaganda pomoci.Darius Nosreti


Taliban - poučení pro české bolševiky

Taliban vznikl původně v Pákistánských duchovních školách jako hnutí hledačů na cestě pravdy, co je obsaženo i v samotném názvu. Původně byly motivy vstupu Talibanu do politiky pozitivní. Šlo zejména o boj proti samozvaným mocichtivým malým vládcům - mudžáhidům, kteří mezi sebou v Afghánistánu neustále obrazně i doslova válčili o moc a mařili naděje Afghánců na pozitivní vývoj. Taliban měl výhodu, že vedení jeho místních skupin rozhodovalo skupinově (konsenzuálně), ve shodě se zásadami tradičních forem samosprávy, ne tedy na základě vůle jedinců-diktátorů. Nedostatky Talibanu se začaly projevovat od okamžiku, kdy Taliban ovládl velká města (Kábul) a většinu země. Nebyl schopen vytvořit centrální vládní a správní orgány a úřady ani celostátní systém řízení a správy státu. Taliban využil síť bývalé komunistické tajné služby, což mělo dva protikladné účinky. Na jedné straně to byla jediná efektivní řídící síť v zemi, která byla schopna zajistit alespoň něco z funkcí státu, zejména bezpečnost a kontrolu získáváním informací o situaci. Byla schopna také (díky napojení na zahraniční tajné služby a zkušenostem a výcviku některých místních příslušníků bývalých tajných služeb) dodávat Talibanu zbraně a podporovat výcvik ozbrojenců ve výcvikových táborech.
Na druhé straně takové široké využití morálně pokleslých, padlých sítí tajných služeb přináší řadu problémů - kdysi inspirující duchovní hnutí ztrácí morální náboj a autenticitu, jsou stále častěji používány policejní metody řízení státu, dochází ke krutostem na ulici i při věznění a výsleších, dochází k postupnému odřezávání země od kontaktů s demokratickými systémy v zahraničí a k neutralizaci pozitivně smýšlejících osobností doma. Moc takové sítě postupně roste na úkor moci autentických duchovních a politických vůdců a nových osobností a země se mění v totalitní systém pod pláštíkem islámské samosprávní demokracie (v Afghánistánu) nebo islámské republiky (v zemích, které dokáží postavit vládu a parlament). Rozvíjí se otevřená podpora terorismu. Zkušený pozorovatel by mohl říci: A co když nejde o spolupráci Talibanu se sítí BÝVALÉ tajné služby, ale o úspěšný pokus SOUČASNÉ tajné služby Taliban vnitřně rozvrátit a diskreditovat. Kdo si zahrává s tajnými službami, musí s touto eventualitou (a jejich dvojí tváří) vždy počítat. Kdo ví, možná že by se byl Taliban bez tajných služeb nikdy ani teroristickou cenrálou nestal.

Vezměme si z Talibanu příklad a nedopusťme, aby staré struktury v našich tajných službách, nebo fungující s jejich tichou podporou paralelně kolem nich, ohrožovaly nadále vývoj demokracie Česku. Vyslovme nedůverů establishmentu, který neustále s těmito starými strukturami a novými mafiemi, kolem techto starých struktur vznikajících obcuje.

Darius Nosreti


PS.: Je teoreticky možné, že Izrael své "mnichovské" obavy jen předstírá. Ani v tom případě nesmíme být méně bdělí, protože by to mohlo znamenat také signál, že vykonává jakousi slovní přípravu k zamýšlenému vlastnímu útoku přesahujícímu rámec nutného rozsahu.

----------------------------------------------------

----------
From: "Ivan Turnovec" <ivan.turnovec@centrum.cz>
Reply-To: d-cr@yahoogroups.com
Date: Sun, 7 Oct 2001 20:05:19 +0200
To: <d-cr@yahoogroups.com>
Subject: Re: [d-cr] Reflexe

Reflexe globalizacnich procesu v socialnich vedach

Nepokladam bombarodovani Kabulu za nejstastnejsi reseni, bojim se ze je timto zpusobem nucena znacna cast vyznavacu islamu, ktere rozhodne nepatri k tem militantnim, pripojit se k jedne ci druhe strane. Pro to, aby se aktivne zapojili do boje proti terorismu z duvodu obecne ochrany lidstkeho zivota, jako toho, co je na zemi nejdrazsi a co rika i Koran, jim nebyl dan dostatecny cas. Je to skoda.
Osobne se obavam, ze muze dojit k dalsim excesum uz jen tim, ze USA nyni podporuje afganskou severni opozici, kterou tvori puvodne prokomunisticti, ci sovetskym svazem podporovani bojovnici. Aby nedoslo k temuz, co zavinilo podporovani bin Ladina.

Prikladam odkaz a doporucuji precist si s nim i ohlasy:

http://www.novinky.cz/Index/Politika/8993.html

s pozdravem IvanT.

viz také

     KGB 12

    KGB 13

    OHLASY
útoku na WTC
  UTOK
na švýcarský parlament
    UTOK 1
na WTC
KORENY TERORU
xxx
HOME USA
portal americke krize
HOME IRAK
portal centra proti okupaci Iraku

KORENY TERORU
komu vyhovuji valky
CAST A
    KORENY TERORU
komu vyhovuji valky
CAST B


VALKA A KARMA
CAST A
TEROR
chronologie
ozbroj. utoku
TEROR.

psychologie
DROGY a karma
xxx
HOME ZVON
xxx
HOME CLANKY
xxx