EGON LÁNSKÝ
články
Kauza Lansky, posledni kapka
Ted uz vim, proc Lansky kazdemu na potkani vykladal, ze byl jako dite v koncentraku atd., potreboval mit pocit jistoty, ktery mu jako agentovi schazel, potreboval byt v ocich druhych hrdina, potreboval vyvazit svuj strach zradce.
Mel to vyzkousene, vedel, ze to funguje, vedel, ze tim kazdeho odzbroji.
S jeho cilene vytvarenou gloriolou vsak nesel moc dohromady jeho ulisny vzhled, jeho uzke rty a nasilnicky zkrivena usta, jeho dikce vykutaleneho posery.
Jak se mohl prokazovat negativnim lustracnim osvedcenim, kdyz dobre vedel, ze v nem nestoji pravda?
Jak muze tvrdit, ze o zavazcich nevedel? Dosud se nestalo, ze by o techto typech zavazku nekdo nevedel!
Jak muze Zeman prohlasit, ze mu k pocitu jistoty staci, ze byl Lansky takovou dobu redaktorem Radia Svobodna Evropa? Copak nevi, kolik agentu vychodniho bloku zaujimalo na zapade po dlouhou dobu vyznacne posty? Toto prohlaseni na nej vrhlo stin, ktery jiz nikdy nesmyje.
Jak mohl Lansky pospinit (stejne jako vsichni ostatni agenti, kteri meli tu drzost, ze po roce 89 kandidovali a michali se do politiky) nasi porevolucni skutecnost, cas, kdy lide tolik potrebovali ziskat znovu duveru v politiky, ve stat, v instituce. Copak nevedeli, ze budou vydiratelni? Copak netusili ze budou jiz svou pritomnosti potencialne diskreditovat skutecne aktivisty? Ode dnesniho dne je treba se bez vyjimky na kazdeho z nich, kteri si v roce 89 nedokazali rici DOST! divat jako na vlastizradce.
Neverim, ze tito lide, kteri vedeli, ze nejsou cisti, meli tu drzost lezt do politiky a riskovat, ze bude jejich temna minulost odhalena, ze sve vlastni vule. Ne, byli v drtive vetsine stale rizeni, stale aktivnimi agenty, pracujicimi (at vedome ci nevedome) na poslapani spravedlnosti, pravdy, jmena politickych stran i nasi republiky.
Ceho je signalem, ze tyto zradcovsti chudackove jsou dnes odhalovani? Jedine toho, ze jejich sefove jsou jiz zase pevni v kramflecich. Ze jiz davno maji potrebne strategicke posty obsancovane novymi, cerstvymi silami.
Tyto skryte ci verejne vladnouci zrudy potrebuji predhodit svym partnerum v NATO nejakou kost (podobne jako pred tim odhodily tisice vetsinou bezbyznamnych agentu v ramci tzv. Cibulkovych seznamu, aby svedli honce se stopy).
Potrebuji hodit kost i volicum a novinarum pred volbami. Potrebuji dokazat, ze zakon o zpristupneni svazku ma nejaky smysl.
Potrebuji volicum dokazat, ze mame svobodna media a opravdove svobodne investigativni novinare. Sabina Slonkova a Jiri Kubik, to jsou ti vyvoleni, kteri mohou psat "pravdu", aniz by se museli bat vyhazovu? Jich se netyka ten strach milionu v tehle zemi o sve misto a bezproblemove, shora posvecene ksefty? Ne tito novinari, kteri maji byt nasi vykladni skrini, tak se lisici od pomeru v nasem fasizoidnim tisku, nejsou mymi hrdiny! Kdyz jsme jezdili po politickych mitincich, v marne snaze zalozit aspon jednu nezmanipulovanou stranu videli jsme, ze by se dal v nekterych mestech ten strach doslova krajet. Takovy jsem nevidel ani za komunistu. Je to strach z ekonomickeho a estebackeho fasismu, ktery si u na spodal ruce a ktery u nas vladne! A z bolsevickych praktik, ktere v nejmensim z nasich uradu, ale i z jinych sfer naseho zivota nevymizely, pokud nahodou jiz nebyly nahrazeny praktikami fasistickymi. Neznamena to, ze bych chtel, aby se Slonkova a Kubik zacali bat take. Ale abychom se vsichni postarali o to, aby mohli psat pravdu vsichni novinari. A aby jim to nekdo take otisknul.
Stale mi vrta hlavou, jak se mohl clovek Lansky, ktery poznal hruzu fasistickych koncentraku, stat nastrojem fasizujicich stran nove doby a dokonce jejich vedouci silou? Jak se mohl stat nastrojem tajnych sluzeb Ceska, nebo mozna primo KGB? Ano, pro lidi z koncentraku byli Rusove osvoboditeli. TENKRAT se to dalo pochopit. Ale proc nam lhal jeste po roce 89?
Tito zradcovsti manipulatori z tajnych sluzeb narusili autenticitu prirozeneho politickeho vyvoje u nas. Narusili nesmele se vzmahajici duveru obcana ve stat, ve spolecnost, v sebe sameho. Narusili rozvoj obcanske spolecnosti, rozlet jejich tvurcich sil, a tim i ekonomiky. Zalepili pravde usta a znovu nam vzali svobodu a pravo na pristup k bohatstvi, ktere vytvarime vlastnima rukama, vzali nam moznost vubec neco tvorit. Dosadili do nasich podniku zmanipulovane a zkorumpovane manazery a udelali z nich fasisticke holdingove spolecnosti, manayery podepisujici nevyhodne smlouvy a pohybujici se od bankrotu k bankrotu, od vytunelovani k vytunelovani. Za uplatu nechali podepsali stovky nevyhodnych smluv a z tvurciho inteligentniho ceskeho cloveka udelali otroka, namezdni silu. Neni omluvy pro nikoho, kdo prijal ucast v teto vlade, v tomto parlamentu. Budoucnosti budou odsouzeni a zapomenuti. Z jejich provineni se vsak budeme muset ucit stale.
Egone Lansky, uveznil jste svuj narod v smrtelne pavouci siti tajnych sluzeb a zbavil jej svobodneho pohybu. I vy jste pak pocitil, jake to je, kdyz cloveku vypovedi sluzbu jeho vlastni nohy a zbavi jej pohybu. Byl ten zanet zil nahodny nebo byl dokladem, ze si vase duse uvedomuje, ze nelze beztrestne okradat o svobodu jedince ani narody? Jak mohl vas zrak prezit tisicere pohledy do oci lidi, kteri vam verili? Jak mohl vydrzet denodenni dobrovolne oslepovani se pred pravdou, ktera byla po roku 89 jiz kazdemu na dosah? Kdyz i spravedlnost musela oslepnout, aby vubec mohla soudit, jak dlouho myslite, ze budete vy, ktery soudil a jednal ve jmenu pohodlnych zpravodajskych lzi, jeste hledet na tuto krasnou zem?
A zamysleme se: odkud pramenila ta neschopnost agentu rici po roce 89 DOST! Z jejich zbabelosti a (slepe) poslusnosti? Z hlouposti, ktera jim nedovolila rozpoznat, ze poslouchat nove pany znamena opet se dopustit zrady na narodu? Z bezbrehe amoralnosti, ktera jim nedovolila ani na chvili zapomenout na karieru a touhu po postupu a uspechu? Ze strachu z KGB a jejich nastupnickych organizaci, ktere zdaleka neopustily sve pozice u nas a sve prekonane teorie o vlivovych zonach a zahranicnich zajmech? Myslim, ze ze vsech techto pricin soucasne.
Ale dokud se z Ruska neodstepi jeste deset dalsich statu, nebude svobodne ani Rusko, ani my! Rusky narod netusi, ze vrazdi svou vlastni dusi a svou vlastni budoucnost, kdyz se nasilne a nemoralne vmesuji do veci druhych narodu, dnes napriklad do veci Cecenska, zeme, ktera ma na svrchovanost a nezavislost jasne pravo. Rusove se musi prestat skryte nebo jinak vmesovat do i veci Ceska, Slovenska, Beloruska a dalsich postkomunistickych zemi.
Amerika se musi zbavit doktriny, ze ruskou "demokracii" podpori tim, kdyz bude prehlizet jeji nedostatky. Lumparny je treba nazyvat lumparnami. To, ze americane pred svetem i vlastnim lidem taji, ze svet ma pred soucasnym Ruskem stale vetsi strach je zase pro zmenu americka lumparna a svedci o tom, ze i americka demokracie ma dnes vazne trhliny, jako je ostatne mela vzdy. Ruske vedeni neni vedenim, ale veznitelem ruskych narodu. Jeho vlada je stejne polovojenska a stejne polofasisticka jako vlada nase. My Cechove bychom se tedy nemeli pripojovat ke snaham lecit Rusko, pokud si neumime poradit sami.
Vsichni hlupaci, kteri tvrdi, ze dnes jiz Rusko nehraje na mape sveta zadnou vyznamnou roli, si nevidi na spicku nosu. Rusko je velka zeme, jejiz politicke, vojenske, ekologicke, socialni, religiozni a ekonomicke uspechy i prohry mohou zatrast celou planetou. Rusko je nesmirne mocna jaderna velmoc, ktera by v jedine hodine dokazala nejmene tricetkrat znicit cely svet. Rusku musi byt ekonomicky pomozeno, ale soucasne musi byt pod velkym tlakem svetoveho verejneho mineni a vsech dostupnych pak, ktere mohou vest k rozvoji demokracie na jeho uzemi. Rusko a nektere dalsi postkomunisticke zeme vcetne Ceska a Slovenska musi byt vychovane protoze ve skole svetove demokracie jsou zatim v poslednich lavicich.
V nadchazejicich volbach nemame koho volit. Strany jsou bud zmanipulovane nebo, diky nedostatku prostredku ci manipulaci timto statem nemaji sanci na vitezstvi (vetsinou to i to). Proto se sjednotme alespon na jednom! Nevolme parlamentni strany, zejmena ne ODS a CSSD. Kdyz toto dokazeme, budeme moci vykonat dalsi krok. Je treba dat nasim vladcum najevo, ze vime dobre, proc je nevolime! Lanskeho pripad ukazuje, jak hluboce amorální jsou polistopadove tajne sluzby a je moralni porazkou vsech nasich celnich stranickych a vladnich predstavitelu, Havla, Klause a Zemana nevyjimaje. Je treba neprodlene zcela zrusit tajne sluzby a zacit budovat nove, bez jakekoliv navaznosti na minulost. Jen ta jejich pochybeni, o kterych se verejnost dozvedela lze pocitat na desitky, a mozna na stovky. Je treba setrast celou tu spinavou sit nastrcenych zradcu a jejich poskoku v parlamentu, vlade i tajnych sluzbach, ve statnich holdingovych spolecnostech! Pryc se statem dosazenymi managery. A pozor na "zahranicni" podniky ve vlastnictvi agentu Ceska a Ruska!
A potom musime my, stejne jako rusky lid zacit stavet nove strany. A to od lidi, kterym stoprocentne verime, u kterych neni jiz na prvni pohled zrejme, ze jsou zlocinnymi, nastrcenymi loutkami. Teprve az budeme mit nezmanipulovane a cestne strany, a alespon jedny pravdomluvne noviny, ktere o tom reknou vsemu ceskemu lidu, budeme moci vykonat nove, pravdive volby. Ani strana Nadeje neni podle meho soudu nadeji a Cesta neni cestou. Take o ostatnich by se dalo pochybovat. V techhle volbach jim vsak dame svuj hlas, protoze jinou moznost nemame. Musime vsak co nejdrive spojit vsechny sve sily a prostredky k vytvoreni nove pravdive strany.
Nenechte se oklamat ani podstrcenymi kandidaty na prezidenta. Jedinymi, ktere je mozne zatim akceptovat jsou zatim profesori Milan Nakonecny a Milan Zeleny. Zatim se vsak neozval zadny poslanec, ktery by byl ochoten je navrhnout. Oslovme je!
Darius Nosreti
PUVODNI CLANKY A BESEDNI PRISPEVKY K NIM:
http://www.ceskenoviny.cz/view-id.php4?id=20020429E04730
http://nazory.idnes.cz/komentaremfd.asp?r=komentaremfd&c=A020428_215013_komentaremfd_pol
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A020428_220913_domaci_pol&t=A020428_220913_domaci_pol&r2=domaci
Zeman označil informace o Lánského spolupráci s StB za pomluvy
18:03 - 29.4.
PRAHA 29. dubna (ČTK) - Premiér Miloš Zeman označil za pomluvy informace, které se o bývalém místopředsedovi jeho vlády Egonu Lánském objevily v tisku. Někdejší vicepremiér je podle nich veden v registru komunistické Státní bezpečnosti (StB). Také podle prezidenta Václava Havla to ale ještě nedokazuje, že musel spolupracovat s komunistickou tajnou policií.
"Egon Lánský, jak známo, je bývalý osvětimský vězeň, poté bývalý redaktor Svobodné Evropy, poté byl jmenován velvyslancem tehdejšího Československa při Radě Evropy ve Štrasburku. Já prostě odmítám pomluvy ..." řekl novinářům Zeman.
Prezident prý o případu neví více, než se objevilo v tisku. Podle Mladé fronty Dnes je bývalý vicepremiér, který byl odpovědný za zahraniční a bezpečnostní politiku, zapsán ve zpřístupněném registru StB u vojenské kontrarozvědky a rozvědky pod krycím jménem Vojta.
"Vojenská kontrarozvědka byla součástí StB. Součástí této kontrarozvědky nebo v jakémsi vztahu s ní byl kde kdo. Například celá hradní hudba. Po listopadu 1989 bychom nemohli na Hradě hrát hymnu proto, že byli v tomto úvazku. Já nevím jakého typu byl úvazek pana Lánského, byl-li nějaký," poznamenal Havel. Podle Mladé fronty Dnes však není možné zodpovědět otázku, jaký byl vztah Lánského k tajné komunistické policii. Oba jeho svazky byly totiž skartovány.
Premiéra Zemana podle listu o Lánského sporné minulosti informovali pracovníci bezpečnostních složek ještě před sestavením vlády v roce 1998. Ministři nepotřebují bezpečnostní prověrky, a proto neprověřoval Lánského ani Národní bezpečnostní úřad. Lánský má proto pouze negativní lustrační osvědčení.
Lánský v roce 1968 emigroval do Švédska a do Československa se vrátil v roce 1991. Od roku 1996 byl senátorem. Krátce po propuknutí aféry se svým zahraničním kontem rezignoval v roce 1999 na funkci místopředsedy vlády, v níž měl na starosti sbližování České republiky s Evropskou unií. Oficiálním důvodem odchodu z vládní funkce byl jeho zdravotní stav.
Lánský je ve svazcích StB
Ve vládě Miloše Zemana seděl rok a půl člověk, jehož jméno je dodnes zapsáno v registru svazků Státní bezpečnosti: Egon Lánský. A premiér Zeman to celou dobu věděl. Tyto informace získala MF DNES už loni v létě, kdy se ukázalo, že ve státní správě stále působí desítky agentů Státní bezpečnosti. Z několika zdrojů - z ministerstev obrany, vnitra a od historiků - se je podařilo ověřit až nyní, kdy začal platit zákon o zpřístupnění svazků StB.
------------------------------------------------------------------------
Lánský je evidován v registru svazků Státní bezpečnosti u vojenské kontrarozvědky a rozvědky. Vojáci jej zapsali pod krycím jménem Vojta 25. dubna 1960 v rodném Trenčíně. Lánskému tehdy bylo šestadvacet let.
Poté, co emigroval a stal se významnou postavou československého exilu, zavedla jej do svého registru komunistická špionáž. Klíčová skutečnost však je, že oba svazky byly skartovány: ten z rozvědky dokonce až po listopadu 1989. Nikdo tedy už dnes není schopen odpovědět na otázku, jaký byl vztah Lánského k tajné komunistické policii.
Egon Lánský tvrdí, že s StB nespolupracoval a o tom, že byl vedený v jejích registrech, nic neví: "To, co mi říkáte, je pro mě naprostou novinkou." Lánský má sice čisté lustrační osvědčení, přesto lidé z bezpečnostních složek považovali jeho minulost za velmi podezřelou, a proto o ní informovali Miloše Zemana těsně před sestavením vlády v roce 1998.
Podle důvěryhodných zdrojů varoval Zemana i tehdejší šéf vojenské kontrarozvědky a nynější ředitel BIS Jiří Růžek. Ten nyní schůzku se Zemanem odmítl komentovat - výslovně ji však nepopřel. "K dotazům, které se týkají jakékoliv mé aktivity iniciované postavením ředitele tajné služby, a navíc směřující do soukromí občanů, se nemohu vyjadřovat," napsal ve svém stanovisku.
Lánského působení ve vládě (odešel z ní koncem roku 1999), kde měl přístup k tajným informacím, lze označit za rizikové. "Takový člověk může být vydíratelný, zvlášť proto, že se o jeho minulosti veřejně neví," řekl k tomu jeden z bývalých zaměstnanců Národního bezpečnostního úřadu Martin Píša.
Lánského minulost zůstane záhadou
Ke komu jinému by se ve vládě dostávala nejcitlivější data než k vicepremiérovi odpovědnému za zahraniční a bezpečnostní politiku? A tím byl rok a půl Egon Lánský, člověk, který je dodnes zapsán v registru Státní bezpečnosti. Premiér Miloš Zeman totiž v Lánského sporné minulosti žádné riziko neviděl.
"Člověk, který byl dlouhá léta pracovníkem Svobodné Evropy, je pro mě naprosto důvěryhodný," řekl Zeman k informacím MF DNES. Od jmenování Lánského místopředsedou vlády jej neodradilo ani to, že za ním v létě 1998 jako za čerstvě jmenovaným premiérem přišel tehdejší ředitel vojenské kontrarozvědky Jiří Růžek a na Lánského problém jej upozornil.
Kdo je Egon Lánský:
• Narodil se v roce 1934 v Trenčíně. V letech 1944 a 1945 byl vězněn v Terezíně a Osvětimi.
• Později byl vyloučen ze tří vysokých škol. Pracoval například v huti v Kladně. V letech 1967 a 1968 působil v ekonomickém ústavu Akademie věd.
• Před svou emigrací v roce 1968 spoluzakládal Klub angažovaných nestraníků.
• Od konce šedesátých let do roku 1990 žil ve Švédsku, kde studoval na univerzitách v Lundu a Stockholmu politické vědy a žurnalistiku. Byl voličem švédské Konzervativní strany.
• Od roku 1981 do roku 1984 byl redaktorem československého vysílání rozhlasové stanice BBC v Londýně. V roce 1984 na rok přestoupil do Mnichova do stanice Rádio Svobodná Evropa.
• Do Československa se vrátil v roce 1991 a stal se mluvčím ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.
• V dubnu 1992 na půl roku nastoupil jako velvyslanec Československa u Rady Evropy ve Štrasburku. Ve stejném roce založil politické hnutí Demokraté 92 za společný stát.
• V následujících třech letech působil jako nezávislý publicista a politický analytik. Teprve v roce 1995 jej najal předseda ČSSD Miloš Zeman jako svého poradce.
• V listopadu 1996 se stal na šest let senátorem (zvolený jako nezávislý na kandidátce ČSSD) v Děčíně.
• Od července 1998 do prosince 1999 byl místopředsedou vlády pro zahraniční politiku a bezpečností otázky.Zeman dnes říká, že si na toto varování nepamatuje. Rozhodující je pro něj Lánského angažmá v Rádiu Svobodná Evropa (RFE). Přitom lidé, kteří v této rozhlasové stanici dodnes působí, nedávají na Egona Lánského nijak dobré reference.
"Lánského působení v BBC a Svobodné Evropě vyústilo do konfrontací, kvůli kterým byl nakonec nucen je opustit," napsala letos v lednu v Lidových novinách Susannah Fried-Preissová, která Lánského zažila v obou rozhlasových stanicích.
Bývalá zástupkyně ředitele českého vysílání Svobodné Evropy Olga Kopecká k tomu jen dodává: "Egon Lánský měl problémy s pracovní morálkou i s dodržováním pracovního kodexu naší stanice. Například neověřené spekulace vydával za ověřené informace." Čtyři roky stará Růžkova schůzka se Zemanem nebyla prvním varováním před Egonem Lánským. Bývalý ředitel českého Úřadu vlády Jaroslav Vlček - mimochodem do roku 1999 Zemanův blízký přítel potvrdil, že i on už v roce 1991 dostal podobné upozornění.
"Tehdy na úřad přišly nějaké dokumenty z vojenské kontrarozvědky, podle nichž byl Lánský evidovaný. Dostalo se to ke mně s tím, že je potřeba si na to dát bacha, že to jsou lidé, s kterými jsou problémy. Já jsem ale tehdy měl v kompetenci česká ministerstva a Lánský měl jít na federální ministerstvo zahraničí, takže jsem na to řekl: to není můj člověk, a tím to pro mě skončilo," uvedl Vlček.
Podobné informace měl i bývalý Zemanův ministr vnitra Václav Grulich. "Už nevím, jak jsem se to dozvěděl, ale šlo o to, že okolo Lánského jsou nějaké pochybnosti. Mělo to být o nějakém vázacím aktu s StB, ale už to nevím jistě. Dozvěděl jsem se to v době, kdy byl Lánský z vlády pryč a já už byl, myslím, taky pryč. Takže jsem se tomu už nevěnoval," říká Grulich.
Svazek Vojta na vojenské kontrarozvědce byl skartován v roce 1967. Následující rok Lánský emigroval. Státní bezpečnost se ho však podle svých záznamů nepustila a v době, kdy byl redaktorem Svobodné Evropy, na něj vedla další svazek na rozvědce. I ten však byl skartován.
"Patrně to bylo už na začátku prosince 1989. Těžko dnes určit, proč byl skartovaný, ale vzhledem k jeho aktivitě v exilu se dal 'očekávat' i jeho návrat a nebyl v dané chvíli jediný, jemuž byl svazek v té době zlikvidován či šikovně založen pro budoucí potřebu," řekl historik Zdeněk Vališ, který na záznamy o Lánském narazil při svém bádání.
Ani Vališ však nebyl schopen jednoznačně určit senátorovu vazbu na StB. "Obsah svazku vzhledem ke skartaci neznám, ale je jisté, že byl veden v souvislosti se Svobodnou Evropou. Takže je možné, že byl založen, až když se stal jejím redaktorem, ale nevylučuje to současně možnost, že v roce 1967 a 1968 StB Lánského pro tento úkol připravovala. I vzhledem ke skutečnosti, že byl spoluzakladatelem Klubu angažovaných nestraníků, což mu mohlo v emigraci zajistit určité postavení a na základě toho nemusel být vůbec prověřován jako ostatní," soudí historik.
Jasno mohla do Lánského minulosti vnést bezpečnostní prověrka, kterou původně Miloš Zeman "předepsal" všem svým ministrům. Někteří z nich se však tomuto přání vzepřeli, mezi nimi byl i Egon Lánský, a z prověrek nakonec sešlo.
"Zákon nic takového nevyžaduje," prohlašoval tehdy Lánský, který se tedy stejně jako ostatní členové kabinetu mohl po celou dobu své účasti ve vládě seznamovat s těmi nejtajnějšími dokumenty a vést v Bruselu jednání s představiteli Severoatlantické aliance. Národní bezpečnostní úřad, který vydává po prověrkách osvědčení, se k případu Lánského odmítl vyjádřit. Rovněž s argumentem: ministři podle zákona prověrku nepotřebují.
Martin Píša, jeden z bývalých pracovníků NBÚ, po rámcovém seznámení s Lánského kauzou, uvedl, že on by takovému člověku oprávnění k práci s tajnými informacemi nedal. "Rozhodně by u mě prověrkou neprošel. Jeho minulost lze označit za bezpečnostní riziko, protože takový člověk může být vydíratelný. Zvlášť proto, že se o jeho minulosti veřejně neví a není to průhledné," řekl Píša.
Egon Lánský se může hájit čistým lustračním osvědčením. Pracovníci ministerstva vnitra, kteří mají o vydání tohoto osvědčení informace, tvrdí, že nemohli postupovat jinak. "Z informací, jaké k Lánskému poskytli vojáci, nebylo možné určit, jestli s vojenskou kontrarozvědkou spolupracoval, či nikoli. Vzhledem k tomu, že svazek byl skartovaný, muselo být vydáno negativní osvědčení," uvedl jeden z úředníků ministerstva.
MF DNES , Sabina Slonková, Jiří Kubík
28.4. 2002 21:50:13 - Komentáře MF DNES
Lánského kostlivec
Místopředseda vlády Egon Lánský byl zapsán ve svazcích vojenské kontrarozvědky. Lánský tvrdí, že o tom nic neví, Miloš Zeman, který ho do vlády pozval, o tom podle všeho věděl, minulost slavného komentátora Svobodné Evropy však pro něj byla důležitější. Je možné, že mladého Egona Lánského zapsali v Trenčíně příslušníci politické policie do svazku jen proto, aby se vykázali další mrtvou duší? Je možné, že o tom bývalý místopředseda vlády neměl tušení? Nikoho neudal, nikomu neublížil, ba ani nic nepodepsal?
Pokud je to tak, všichni, kdo byli kdy zbaveni místa či popotahováni za své údajné svazky s tajnou policií, měli by dostat náhradu a zpět nejen čest, ale i ušlý výdělek. Naopak všichni, kdo se zabývali lustracemi, by měli vrátit své mzdy.
Pokud však není něco takového možné - a vše tomu nasvědčuje -, celý případ hodně vypovídá o charakteru pana Lánského i pana Zemana. Muž, který ví, že v jeho minulosti je tak závažný problém jako spolupráce s kontrarozvědkou, nemusí být vůbec lump, ba může to být slušný člověk. Komu vidíte do svědomí? O vládní funkci by se však už jen z ohleduplnosti ke svým kolegům neměl ucházet.
A premiér, který do klíčové funkce jmenuje člověka, o jehož problému ví? Ten buď nemá hlavu, nebo vědomě riskuje pověst země. Připomeňme, že Egon Lánský musel odejít z vlády nikoli kvůli rozvědce, nýbrž kvůli svým pochybným finančním transakcím. Pro něj i pro vládu je to obrovská výhra. To, co by se stalo v předvolebním boji atomovou pumou, nyní vyzní do ztracena. Dokud z příšeří nedávno odtajněných svazků nevystoupí další kostlivec...
MF DNES , Martin Komárek
BESEDA K TEMATU
SPIDLA
SPIDLA, ZEMAN - ekon.-polit. beseda