KGB


Poznamky:

1) Prvni faze cecenske valky zacala obsazenim nekolika dagestanskych vesnic Basajevovymi lidmi. Ruske oddily je klidne nechaly projit do Cecenska, navzdory potyckam, ktere se tu odehraly o nekolik dni drive, a navzdory hlaseni FSB, jez 5. srpna 1999 upozornovala na akutni nebezpeci vzbourenecke ofenzivy. Prvni ruska reakce byla neprimerena a malo ucinna. Premier Stepasin chtel sverit operaci jen ministerstvu vnitra. Armada zasahla az pozdeji, kdyz Putin nahradil Stepasina.

2) Vojenska vyzvedna sluzba.

3) Kremelsky klan vyvinul na jare 1999 velkou snahu, aby se zbavil prokuratora Skuratova, ktery se uz od poloviny ledna prilis zajimal o ruzne afery prislusniku okruhu blizkeho presidentu Jelcinovi, jako byla slavna afera Mabetexu. Prokurator ucinil kompromis, jelikoz televize sirila kazetu, jez ho predvadela v nejprostsim uboru mezi dvema damami lehkych mravu. Operaci k neutralizovani prokuratora sveril Kreml Putinovi.

4) FSB v tisni uvedla, ze se jednalo o cviceni a ze pytle s modrym praskem, instalovane jejimi lidmi, obsahovaly cukr. Soucasne setreni britskeho "Observeru" a ruskych zurnalistu vsak ukazalo, ze modry prasek byl patrne hexogen a ze pytle byly opatreny detonatory. Novaja Gazeta 13.3.2000, The Observer 12.3.2000. 5) Nezavisimaja Gazeta, 19.2.2000.

6) Moscow Times, 19.2.2000.

7) www.gazeta.ru, 2.2.2000; New York Times, 29.2.2000.

8) Zavtra, c. 7, 15.2.2000. Tez www.flb.ru (Sergej Luznikov - Sergej Sokolov: "How Long To Wait for a Putingate?")

9) www.gazeta.ru , 25.2.2000.

10) Soversenno Sekretno, c. 2, 2000, s. 4.

11) 11. unora prohlasil Putin v Krasnodaru: "Vetsina podniku je v rukou neschopnych vlastniku a stat by mel zasahnout." 18. unora prohlasil v Irkutsku: "Je neunosne, aby stat jeden den garantoval pravo na vlastnictvi a pak inicioval redistribuci tohoto vlastnictvi."

12) Moscow Times, 18.2.2000.

13) Nezavisimaja Gazeta, 26.2.2000.

14) Behem volebni kampane loni na podzim byli kritici valky v Cecensku prohlasovani za agenty v cizim zoldu. Behem volebni kampane v unoru 2000 (nebo toho, co se konalo misto ni), bylo venovano mnoho prostoru temnym "komplotum", jez ohrozovaly zivot prozatimniho presidenta. Jeho zavrazdeni nepripravovali jen Cecenci, jak ujistovali lide blizci Kremlu: nepratele se hemzili vsude. Toto "napeti" slouzilo k tomu, aby se zakryla prazdnota putinovskeho programu.

15) Putin prohlasil pred ruskymi posluchari: "My zijeme na vychode, ne na zapade. My mame pravo rozhodnout, co chceme, co jsou uvery, za ktere bychom si mohli kupovat lizatka, pokud bychom dovolili, aby bylo anektovano nase uzemi od Cerneho more ke Kaspickemu mori." (The New Republic, 29.11.1999). Coz mu nijak neprekazi, aby predstavitelum druhe strany netvrdil, ze "Rusko je casti Zapadu" (IHT, 28.2.2000).

16) Projev z 27. unora.

17) Tamtez.

18) Tamtez.

19) Nezavisimaja Gazeta, 25.2.2000.

20) Na zakladajicim kongresu strany "Jednota" prohlasil sef strany S.S...., ze moc statu "by se mela nakonec stat moci strany". Kdyz vysvetloval jednomu zurnalistovi, proc se setkani konalo v Kongresovem palaci, ktery byl kdysi sidlem KS SSSR, ucinil S.... vymluvnou poznamku: "Proc se Nemci vratili do Reichstagu? Protoze Reichstag byl historickym sidlem moci, byl sidlem rizeni zeme." (www.gazeta.ru, 28.2.2000; Moscow Times, 29.2.2000).

21) Jednalo se o "Centrum strategickeho planovani", vytvorene v prosinci 1999. Toto centrum je v zasade povereno vypracovavanim vnitrni i zahranicni politiky pristiho ruskeho presidenta, i kdyz jeho skutecny vliv na Putina nebyl prokazan.

22) www.polit.ru, 2.2.2000.

23) Viz Masa Gessen: "Lockstep tu Putin’s New Military Order", New York Times, 29.2.2000.

24) www.gazeta.ru, 25.2.2000.

25) RFE/RL, 20.5.1999.

26) Putin zduvodnoval predni postaveni FSB pred ministry vnitra statu SNS tim, ze KGB bylo vytvoreno vsemi republikami SSSR, a je tedy prirozene, ze zemim SNS by mela slouzit naslednicka organizace KGB, tedy FSB. Ta muze formovat kadry specialnich sluzeb SNS a poskytovat jim zbranove vybaveni (www.gazeta.ru, 11.3.2000; Segodna, 10.3.2000).

27) Viz podrobnou analyzu Viktora Jasmanna "Rusko mezi geopolitikou a globalizaci, RFE/RL, 14.3.2000.

28) Viz Georgij Kunadze: "Russia Pursues New Foreign Policy", The Jomiuri Simbun/Daily Jomiuri, 14.3.2000: "Aplikace doktriny multipolarity uplatnovana Jelcinovou administrativou vedla ke katastrofe. Ve jmenu teto doktriny si Rusko vytvorilo ambice na statut dedicke supervelmoci a odmita stavajici svet tim, ze zahajuje protizapadni krizove tazeni."

29) Michail Deljagin: "Kto posejet vjeter, tot poznet burju", Moskva, c. 9, 1999.

30) Zirinovskij byl opakovane poverovan Dumou jednanim s Irakem.

31) Rusky narok na zakladnu v Sam Ranh vyprsi v roce 2004. Rusko hodla jednat o jeho prodlouzeni vymenou za vymazani vietnamskeho dluhu. Viz www.stratfor.com, "Washington, Moscow and Beijing covet Vietnam’s ports", 16.3.2000.

32) Zavtra, c. 7, 15.2.2000.

33) Damir Dzamaldinov: "Velikuju kitajskuju stenu zasciscat nasi SU-27" (www.deadline.ru, 1.3.2000).

34) Nezavisimaja Gazeta, 15.1.2000.

35) Aleksej Smirnov: "Kosovo bude ruske", www.gazeta.ru, 18.3.2000: "Vyznamna ruska vojenska pritomnost od nynejska zabrani silam NATO napadnout Belehrad".

36) Citovano z: Andre Fontaine: "Proc Zapad trpi Putina", Le Monde, 20.3.2000.

37) Segodna, 10.3.2000.

38) To byl pripad Jelcinova dlouholeteho telesneho strazce Korzakova, ktery udajne dosazoval k moci "silove ministry", jak se v Rusku tvrdiva. Jeho moc byla neutralizovana Cubajsem, ktery soucasne zopakoval plan Jelcinova volebniho vitezstvi v roce 1996.

CO SE DEJE KOLEM CESKE REPUBLIKY
Jakkoliv nize uvedene udalosti, ktere v se uplynulych dnech vyznamne podilely na evropskem deni, na prvni pohled snad s udalostmi v Ceske republice nesouvisi, casova koincidence jejich vzniku vede k opacnemu zaveru: Nebo – je skutecne nahodna obsahova analogie i casova koincidence postupu pri realizaci staronovych mocenskych ambic "modernizovanych" starych totalitnich struktur, predevsim byvaleho SSSR, na ovladnuti Evropy a sveta, porovnana s prave probihajici realizaci mocenskych ambic urcitych mocenskych skupin ci center v Ceske republice? Podivejme se, prozatim alespon zbezne, na stredni Evropu a jeji okoli prelomu tisicileti z ponekud vyssi perspektivy, nez jen te nasi ptaci:

1) Precedenty nedavne historie – rok 1998: Socialisticka internacionala ziskala vladu v mnoha zemich Zapadni Evropy. V Nemecku, diky znicujici a financne velmi nakladne volebni kampani nemecke levice na podzim roku 1998, zbesile podporovane vetsinou nemeckeho tisku a zasluhou kratce na to navazujici "sponzorske" afery CDU (vcetne udajneho brani uplatku ex-kanclerem Kohlem, obvinenym v listopadu 1999 jednak bez jakychkoli dukazu a jednak v nejexponovanejsim obdobi volebni kampane do dulezitych zemskych voleb - obvineni, ktere se v osobni rovine navic neprokazalo), se spolu s levicovou vladou koalice SPD a Zelenych dostal k moci i vicekancler a ministr zahranicnich veci s prokazatelne teroristickou minulosti Joska Fischer (Jeho oslavovany predchudce Hans-Dietrich Genscher, tvurce "vychodni politiky" Nemecke spolkove republiky, pusobil po desitky let jako agent KGB pod krycim jmenem "Tulipan"). A to nemluvime o dnesnim ministru vnitra demokratickeho Nemecka, byvalemu pravnimu zastupci levicovych teroristu z Frakce Rude Armady, ktera byla vycvicena a vyzbrojena komunistickymi tajnymi sluzbami, jez ji poskytovaly i veskery servis. A takovych rudych kadru je dnes v Nemecku ve vedeni statu bohuzel mnohem vic!!! Ani nalehave predvolebni varovani opozice tehdy nebylo nic platne. Nemecky tisk vsechny varovne hlasy prevalcoval. Ze by nas Jan "KATO" Kavan, osobni pritel britskeho ministra zahranici Robina Cooka, byl jenom jedinym z dlouhe rady podobne "kontroverznich" ministru zahranici? Tichy statni prevrat v Nemecku pokracoval po vitezstvi levice ve volbach 1998, kdy cela pravice musela vest svou predvolebni kampan proti vetsine nemeckeho tisku, vyvolanim "sponzorske afery" v CDU a dosazenim Angely Merkelove a jejich lidi do vedeni teto NEJDULEZITEJSI pravicove oposicni strany a totalni vytlaceni Kohlovych lidi ze vsech vyznamnejsich posic ve vedeni strany. Rukopis, okolnosti a provedeni akce jsou nezamenitelne s rukopisem KGB – Stasi. Kazdemu, kdo chce znat fakta musi byt jasne, KDO JE MERKELOVA A KDO JSOU JEJI LIDE VE VEDENI PRAVICOVE CDU. I na ceskem Internetu je informaci vic nez dostatek. Bohuzel ti, kteri by to meli uz davno vedet, nereaguji. Mozna uz nemohou…

2) Rumunsko: Vitezstvi Iliesca (usvedceneho agenta KGB uz od roku 1952 a vudce perestrojkoveho ozbrojeneho prevratu proti Ceauseskovi v prosinci roku 1989!!!) a jeho komunistu v Rumunsku meni v souvislosti s predchozim zvoleni pplk. KGB Vladimira Putina presidentem Ruska zasadnim zpusobem geopolitickou situaci na Balkane.

3) Rusko: Putinovy razne kroky pri likvidaci na nem nezavislych soukromych televizi a v omezovani svobody v Rusku. Statni duma (parlament) prestava byt v podstate parlamentem. Jeho horni komora prestava existovat, nebot se rozpustila, a nova a Putinovi slepe poslusna strana "Jedinstvo" zaujima nepsanou vedouci ulohu statostrany. Krom toho znovu, aspon melodii, kdyz ne slovy, je opet hymnou stalinisticky Sojuz nerusimyj, respublik svobodnych….

4) Ceska republika: CT – a plody "Opo-smlouvy" Klaus-Zeman a postupna snaha Ctyrkoalice ovladnout veskera masmedia a propagandu. Jak TV, tak tez deni v polit. stranach, alespon to, ktere smi na obrazovku, vypada jako analogie ruskych pomeru. Take proto se bude situaci v televizich, jak ve verejnopravni Ceske, tak i v ruskych a ukrajinskych, zabyvat 25.1.2001 Evropska Rada!

5) Polsko: Ruske rakety s atomovymi hlavicemi na hranicich Polska a nepochopitelny, umele vyvolany rozpad nejsilnejsich polskych pravicovych stran AWS a UW... (Obdoba puce Kohl – Merkelova v nemecke pravicove CDU, kdyz u nas si to vyzkouseli v listopadu 1997 neuspesnym "sarajevskym atentatem"). To vse prave v okamziku, kdy se polsky ministr zahranici zacal domahat mezinarodni inspekce ruske zakladny v Kralovci ("Kaliningrade"), kam jsou stehovany rakety s atomovymi hlavicemi, cimz je Polsko pochopitelne i po oficialni linii znepokojeno. Dalsim neodcinitelnym zlocinem Polska, clenskeho statu NATO, stejne jako Ceska republika, je jeho uspesna kampan v odhalovani ruskych agentu na uzemi Polska. Tim se velmi lisi prave od Ceske republiky, kde neco podobneho agentum SVRR (nastupni organisace rozvedky KGB) a armadni GRU v zadnem pripade nehroz Staci se podivat, kdo v uplynulych 11 letech stal v cele ceske armady, ministerstva vnitra a ctyr ceskych tajnych sluzeb…

6) Zapadni Evropa: Novy pokus o rozvrat uvnitr NATO ve veci umele vyvolane afery hlavic protitankovych strel z ochuzeneho uranu, pouzitych proti ruskemu spojenci na Balkane Milosevicovi a jeho srbskym komunistum.

7) Blizky vychod: Nebyvala a stale vzrustajici agresivita Palestincu, Arafat odmita dalsi mirove navrhy a zene Izrael do kouta, mnozi se nasilnosti... Zrejme za sebou citi opet Putinovo Rusko.

Nezapada casovy rozvrh deni i navaznost evidentne na Rusko do jakehosi schematu, daleko prekracujiciho nase statni hranice?


in www.cibulka.com


Ruske a sovetske tajne sluzby
aneb
Poznatky, ktere mohou zabranit jak nadmernym obavam, tak slepe naivite.

Jen malou poznamku k nasledujicim radkum.
Myslim, ze dnes jiz zdaleka neni pravdou, ze se Ruske tajne sluzby malo venuji napr. dezinformacnim kampanim a snaham o politickou podvratnou cinnost, i kdyz se stavem pred perestojkou se to neda srovnat.. Ohledne Cecenska ma napriklad mnoho Ruskych civilistu radne a ucinne proplachnute mozky a take ruske armade se otevrely oci jen velmi pomalu. Take v Belorusku a jinde dosahuje snaha o ovlivneni situace znacnych rozmeru, i kdyz globalne jde Rusku opravdu vice o zisk ekonomicky nez politicky, a i kdyz snaha o politicky vliv je casto motivovana ekonomickymi souvislostmi. Vzhledem k tomu, ze se u nas a na Slovensku dostalo po prevratu v roce 1998 do politiky mnoho agentu StB, kteri byli evidentne v mnoha pripadech nekym rizeni, a tedy aktivni, vzhledem k tezko omluvitelne setrvacnosti starych kadru a zpusobu rizeni nasich tajnych sluzeb (ktere vyslo najevo zejmena v posledni dobe v souvislosti s padelanymi lustracnimi osvedcenimi) a zname li fakta o drivejsim tesnem propojeni KGB a StB, muzeme se opravnene domnivat, ze KGB usiluje nadale o svou pritomnost i na politicke a zejmena hospodarske scene u nas a na Slovensku. Ne nadarmo mluvi Petr Cibulka o nezne revoluci jako o privatizacnim puci KGB. Nepochybuji o tom, ze soucasne blouzneni nekterych starsich politickych aktivistu po slovanskem sjednoceni, o nemeckem nebezpeci apod. je ziveno prave jen spatne zakryvanou neoficialni doktrinou Ruska, ze lze historicky, ekonomicky, vojensko-strategicky a politicky zduvodnit jeho zajem o zachovani vlivu v CR a SR a naslednou politicko informacni diverzi.
Spatne financni ohodnoceni agentu dnesnich ruskych tajnych sluzeb nas take nemuze uklidnit. Prave naopak, je to potencialni pricina vyssi nespolehlivosti techto lidi, a prorustani tajnych sluzeb s mafiemi a extremistickymi organizacem, resp. vyssiho rizika vytvareni nelegalnich (paralelnich) mocensko vyzvednych siti. Spatna hospodarska situace Ruska predstavuje sama o sobe pro svet bezpecnostni riziko. Zapad sleduje spravny cil, kdyz chce prispet ke zlepseni hospodarske situace Ruska a k vyssi profesionalizaci ruskych tajnych sluzeb, i kdyz jen v omezenem vyseku jejich cinnosti. Profesionalnejsi prace vyzvednych sluzeb v mnoha situacich muze znamenat mene nedorozumeni, mene omylu, vyssi spolehlivost agentu a ve vetsine moznych pripadu vyssi bezpecnost pro vsechny.

Darius Nosreti


Cast I.:
(Vybrano z knihy: Mark Lloyd: Guinessova kniha spionaze, Olympia , Praha 1996)
Rusko
Bezpecnostni sluzby moderniho Ruska jsou neoddelitelne spjaty s jeho komunistickou minulosti. V roce 1917 Lenin vydal prikaz k likvidaci carske vyzvedne sluzby a tajne policie, Ochranky. Vetsinu agentu popravili, ale nekolik jich ziskali pro Vyjimecnou komisi pro boj s kontrarevoluci a sabotazi – Ceku (Čeku). Pod vedenim polaka Felixe Dzerzinskehp (Dzeržinskeho) vytvorila Ceka celonarodni zazemi udavacu a terorem nutila lidi donaset na praqtele, sousedy a pribuzne. V krvavych orgiich likvidovala kazdeho, kdo byl jen podezrely z kontrarevolucniho mysleni.
V roce 1922 byla Ceka premenena na Statni politickou spravu (GPU) a podrizena lidovemu komisariatu vnitrnich veci (NKVD). Kdyz Trocky zalozil uvnitr Rude armady Hlavni vyzvednou zpravu (GRU), pocitila GPU ohrozeni sve absolutni moci a podnikla odvetny uder. Dzerzinsky prosadil, ze GPU bude proverovat personal GRU (nikoli vsak naopak) a vyzadoval, aby na klicova mista v GRU byli dosazovani kandidati z GPU. V roce 1923 probehla v GPU cistka a po reorganizaci byla prejmenovana na Spojenou statni politickou spravu (OGPU).
Rivalita mezi civilni a vojenskou vyzvednou organizaci zustavala ostra az do prvnich porazek Sovetskeho svazu ve Velke vlastenecke valce (1941 – 45). Z bojovych jednotek byli odstraneni politicti dustojnici a GRU mohla neomezene vladnout vojenske zpravodajske sluzbe. Kdyz vsak bylo konecne vitezstvi zajisteno, povolal Stalin v roce 1944 politicke pracovniky zpet a znovu podridil Rudou armadu kontrole NKVD.

KGB
13. brezna 1954 byl NKVD nahrazen Vyborem statni bezpecnosti (KGB). Pod vedenim lidi jako Jurij Andropov (1967 az 82), Vitalij Fedorcuk (kveten az prosinec 1982) a Viktor Cebrikov (Čebrikov) (1982 az 88) se KGB stal velmi vlivnou silou, pronikl do velke vetsiny zapadnich rozvedek a kontrarozvednych agentur, pricemz jeho vlastni bezpecnost byla relativne malo narusena.
Ve svem zenitu se KGB skladal z hlavnich sprav (nejdulezitejsi byla ctyri) a rady podrizenych odboru a sluzeb. Prvni hlavni sprava, ktera se drive nazyvala zahranicni odbor (INO), zahrnovala pasovou a tiskovou sekci a mnohem zlovestnejsi akcni sekci, ktera odpovidala za spionazni poslani vcetne vrazd. Druha hlavni sprava pokryvala vnitrni bezpecnost, kontrarozvedku, odbor D (dezinformacni) a tajny politicky odbor. Osma hlavni sprava mela na starosti spoje a kryptografii. Posledni velka sprava ridila pohranicni straz.
Vojenskou kontrarozvedku ridila mensi treti sprava, dopravu ctvrta, hospodarskou kontrarozvedku a prumyslovou bezpectnost sesta, dohled mela na na starosti sedma a archiv KGB desata sprava. Zlovestnejsi sesta a dvanacta sprava resily zachycovani a prohlizeni korespondence, respektive odposlech.
V sedmdesatych letech se odhadovalo, ze KGB zamestnaval na plny uvazek 350 000 pracovniku od novinaru a pilotu Aeroflotu az po kolchozniky. Nejvetsi formaci KGB tvorila pohranicni straz, ktera mela asi 175 000 vojaku, z nichz mnozi byli branci ve vykonu zakladni trilete vojenske sluzby.

Moderni Rusko
Stary KGB neprezil rozpad Sovetskeho svazu. Spatne naplanovany pokus jeho vedeni svrhnout Gorbacova a odmitavy postoj radovych pracovniku KGB k tomuto puci zabrzdily praci celeho aparatu. Vadim Bakatin, drivejsi liberalni ministr vnitra, ktery byl z teto funkce vystvan konspiraci podporovanou KGB, byl po puci postaven do jeho cela s jasnym ukolem demontovat ho a demokratizovat.
Mnoha zarizeni drivejsiho KGB Sovetskeho svazu byla prevedena novym republikam, zatimco jadro se rozdelilo do tri vyraznych a administrativne oddelenych sluzeb. Pro reseni problemu kontrarozvedky byla zrizena Federalni sluzba kontrarozvedky, Sluzba zahranicni rozvedky ma na starosti rozvedku a mnohe z politickych ukolu drivejsi pohranicni straze dostal Vybor na ochranu statnich hranic. Samotna vojska pohranicni straze byla vynata z praqvomoci KGB a premenena na demilitarizovanou celni sluzbu. Celkem 56 vyssich velitelu bylo propusteno nebo zatceno pro ucast na puci a ohromujicich 25 procent nizsiho perronalu KGB muselo odejit do vysluzby.

Zkroceni ruskeho medveda
Zhroucenim Sovetskeho svazu se od zakladu zmenila struktura pravidel a cilu spionaze v teto oblasti. V prosinci 1992 navstivila vedouci MI5 Stella Rimingtonova tajne Moskvu, kde projednala "perspektivy spoluprace a boje proti terorizmu". Ve stejne dobe navrhl kancler Helmut Kohl, aby se v Moskve a Berline zridily "legalni zpravodajske kancelare" pro koordinaci boje proti obchodu s narkotiky a mezinarodnimu zlocinu.
Rozvoj sblizovani mezi vyzvednymi sluzbami Vychodu a Zapadu dostal dalsi impuls o nekolik mesicu pozdeji, kdyz vedouci CIA Robert Gates oznamil, ze navstivi Sergeje Stepasina (Stěpašina), ktery stal v cele noveho Vyboru pro obranu a bezpecnost Ruske republiky.
V okamziku neobycejne otevrenosti vsak Jevgenij Primakov, hlava federalni vyzvedne sluzby (FIS), ktera nahradila prvni spravu sovetske KGB, opatrne formuloval relativne omezenou sferu mozne budouci spoluprace nejvetsich svetovych spionaznich agentur. Prohlasil, ze Rusko odstoupilo od konfrontace z doby studene valky a hleda vzajemne spolecne oblasti zajmu Vychodu a Zapadu: nesireni jadernych prostredku, boj proti obchodu s drogami a mezinarodnimu terorizmu. Priznacne je, ze chybi zminka o prumyslove spionazi.
V praxi Moskva opustila svou politickou podvratnou zivnost a masivni dezinformacni kampane, ale vystupnovala usili o ziskavani vedeckych a technickych tajnosti z Japonska a ze Zapadu. FIS prevzala od KGB ukol pripravovat "akvizicni prehledy", tedy seznam planu a vykresu, ktere chtela ziskat, pro sve agenty v celem svete. Pro Rusy je prvoradou potrebou dohnat Japonsko a Zapad v elektronicke revoluci, a ve spionazi vidi jedinou cestu, jak toho dosahnout.
GRU byla nedavnymi politickymi zvraty zasazena mene a nikdy neprestala pracovat. Odbornici zastavaji nazor, ze na 150 zbranovych systemu byvaleho Sovetskeho svazu je zalozeno na technologiich ukradenych na Zapade. Zbeh z KGB Oleg Gordievskij, tvrdi, ze vojensko prumyslovy komplex, ustaveny Michailem Gorbacovem na zacatku osmdesatych let k rizeni sovetskeho zbrojniho prumyslu, se pokusil ukrast vykresy strategickeho bombarderu B 1B Spojenych statu. Nedavne prohlaseni (1993) hlavy GRU general plukovnika Jevgenie Timochina jasne dokazuje, ze takova vyzvedna cinnost bude pokracovat.
Ruske ambice jsou ohrozovany tremi dulezitymi faktory: bankrotovym stavem jeho ekonomiky, nutnosti bedlive sledovat sve blizke sousedy a relativni nezkusenost jeho novych agentu. Rada klicovych agentu KGB v dobe zmatku s perestrojkou rezignovala nebo emigrovala na Zapad. Mnozi z tech, kdo zustali, jsou zklamani. Jejich platy jsou nizke, zejmena ve srovnani se sousedy pracujicimi pro zastoupeni zahranicnich firem, drivejsi hmotne vyhody jiz neexistuji a snizily se take vyhody spocivajici v cestovani do ciziny, kdyz vsichni obcane mohou nyni legalne do ciziny vycestovat. A pak je zde nevyslovny strach, nebot mnozi z drivejsich agentu ma na pameti osud svych kolegu z drivejsi vychodonemecke Stasi pote, co nova demokraticka vlada zverejnila jejich spisy.
Rusko pripousti, ze podminky pro prijeti do FIS jsou mene narocne, nez byly v KGB. Neprichazi v uvahu proverovani v Komsomolu a DOSAAF, ktere se po leta praktikovalo, takze se muze prihlasit kazdy absolvent vysoke skoly. Dva mladi agenti FIS, vybaveni vybornymi falzifikaty britskych pasu, pri rozhovoru na britskem konzulatu v Helsinkach nebyli schopni uvest jmeno britskeho predsedy vlady. Kdyz se tak ztrapnili, byli poslani zpet do Moskvy, kde je potrestali, ale jinak se jim nic nestalo.
Neda se pochybovat o tom, ze staty byvaleho Sovetskeho svazu se zabyvaji vzajemnou spionazi. V unoru 1992 si ve vymluvnem interview stezoval General Sirkovskij (Širkovskij), hlava beloruske KGB, ze stovky cizich agentu proudi do jeho zeme. Nejen CIA, ale i jeho sousedi rozsirovali sve vyzvedne zdroje.
.... V roce 1991 v Londyne jeste stale pusobilo na 50 legalu KGB a GRU...

(Vybrano z knihy: Mark Lloyd: Guinessova kniha spionaze, Olympia , Praha 1996)



Rusko: "zrádci" tajných služeb budou souzeni

MOSKVA - Mstou tajné služby je prý proces se dvěma důstojníky, kteří utekli na Západ.

Ruský ministr spravedlnosti Jurij Čajka včera uvedl, že existují "všechny důvody" k tomu, aby byli souzeni dva bývalí důstojníci ruských tajných služeb, kteří utekli na Západ Oleg Kalugin a Alexandr Litviněnko. V této souvislosti ministr připomněl starý případ člena KGB Olega Gordijevského. Ten byl ještě v dobách SSSR odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. Případy dvou obviněných jsou různé. Bývalý generál KGB Kalugin, žijící v USA, je údajně viněn z vlastizrady. Mimo jiné kvůli svědecké výpovědi, jež pomohla loni usvědčit plukovníka armády USA George Trofimoffa ze špionáže. Pronásledování Litviněnka, pracovníka Federální bezpečnostní služby (FSB) pro boj s organizovaným zločinem, začalo v roce 1998. Tehdy zveřejnil, že mu nadřízení rozkázali odstranit nepohodlného magnáta Borise Berezovského. O dva roky později pak požádal o azyl v Británii. Podle pozorovatelů oživila prokuratura dva nesouvisející případy jen proto, že se oba muži podíleli na březnové propagační akci Berezovského. Ten dnes žije kvůli nemilosti prezidenta Vladimira Putina v Londýně, kde prezentoval filmový dokument o údajné účasti FSB na výbuších obytných domů v Rusku v roce 1999. Kalugin vystupuje ve filmu se svědectvím o zločinech ruských tajných služeb. Litviněnko zas při prezentaci filmu představil svou knihu Teroristické činy, únosy a vraždy na objednávku FSB. Podle ruských médií není proto připravovaný proces veden ani tak snahou dostát liteře zákona, jako spíše projevem touhy tajných služeb po alespoň virtuální pomstě.


Lidové noviny, Zahraničí, 03.04.2002, pal

DALSI CLANEK
KGB_01
KGB_02
KGB_03
KGB_04
KGB_05
KGB_06
KGB_07
KGB_08
KGB_09
KGB_10
KGB_11
KGB_12
KGB_13
KGB_14
KGB_15
KGB_16
KGB_17
KGB 18
KGB_19
KGB 20
KGB_21
KGB_22
STB
STB 2
STB 3
SUPER_HOME
AG.NIKOLA
HOME_ZVON
HOME_CLANKY
POLIT._LINKY